Největší závod starého Říma

• Česko Římské dostihy (více)
Velká Británie / Německo, 2018, 90 min (Alternativní 2x50 min, Televizní verze: 45 min)

V době kolem roku 90 byla římská říše na vrcholu své moci. Byla to doba legendárních hrdinů, slavných císařů a grandiózních podívaných. Svět moci a zábavy byly úzce propojeny. Pro pobavení obyvatel pořádal císař každoročně římské hry. Nejoblíbenější byly vozatajské závody... Byli superhvězdami své doby, jejich jméno znalo každé malé dítě, fandil jim dokonce i samotný císař: vozkové starého Říma. Tento dokument nás vezme do zákulisí největší podívané starověkého světa. Sledujte legendární vzestup mladého Scorpuse z pozice obyčejného otroka na jednoho z nejúspěšnějších vozků v jámě lvové, kterou byla impozantní aréna Cirkus Maximus s místy pro více než 150 tisíc diváků. Závody spřežení byly v antickém Římě stejně populární a ostře sledované jako dnes fotbal nebo Formule 1. Byly neoddělitelnou součástí římské společnosti a miloval je každý, nezávisle na svém postavení, od všemocného císaře až k nuznému lidu. Vychutnejte si pečlivě rekonstruované a sehrané závodní klání doplněné dokumentárními scénami, díky kterým získáte neuvěřitelně pestrý, zbrusu nový pohled na nesmírně vlivnou část římské společnosti. (TV Prima)

Arsenal83

Rím zvnútra nebol len o politike, vojnách, senátoroch, ale aj o pospolitom ľude, ktorý mocní potrebovali a staroveké "chlieb a hry" bude platiť naveky a pochádza priamo od Rimanov. A vedeli čo robia. Vozatajské závody boli niečo ako dnes Formula 1 a niektoré mená prežili 2000 rokov, hoci boli len otrokmi. Dokument má tie herecké vložky také amatérskejšie zahrané, ale podstata a hĺbka problematika je zachytená veľmi dobre. Určite je obohatením. ()

giovanni3

Velmi podrobný dokument o vozatajských závodech, ale také o hodně souvisejících fragmentech celého Říma. Slušná podívaná. Slabší 4z5. ()

jungewolf

Viděl jsem jen 2.díl - ČT 2, pondělí 21.2.2022 . Objevné zpracování málo známé stránky dějin starého Říma : 4,5 - 5 * a 75 % . P.S. : rok výroby je 2019 - VIZ závěrečné titulky . ()