Matthias a Maxime jsou nerozluční kamarádi už od dětství. Když jsou ale během natáčení studentského filmu vyzváni, aby se políbili před kamerou, vše se náhle promění. Zdánlivě nenarušitelné pouto je znejistěno pochybnostmi – jaké city k sobě opravdu chovají? Léta plynou a jejich cesty se rozchází, s třicítkou na krku však musí oba shodně učinit rozhodnutí, která zásadně ovlivní jejich budoucnost. V osmém snímku se Xavier Dolan opět pouští do témat přátelství, rodinných vztahů a zamilovanosti, aby přinesl intimní portrét dvou tápajících mužů, v nichž se jeden snaží potlačit svou přirozenost a druhý žít autenticky. (Queer Kino)

charlosina

Po dlouhé době Dolan, který mi připomněl, že je to přece on, kdo stvořil Imaginární lásky. // Je to sice pořád ten stejný topic a pořád stejný motiv, ale on ví, jak na to. Matthias et Maxime je zase na té intimní vlně, je citlivý a nasraný zároveň. A taky vtipný, samozřejmě. A nesmí chybět šílená matka, bez dysfunkčního vztahu mezi matkou a synem by to nebyl Dolan. A stejně se to neopakuje. // Myslím, že o Gabrielu D´Almeida Freitasovi ještě určitě uslyšíme. ()

Botič

Bouřlivák Dolan, který většinou prostřednictvím svých postav dští na diváky bouře vyhrocených a afektovaných dialogů, najednou přichází s poměrně umírněným filmem, jakoby se i on sám začal před třicítkou pomalu uklidňovat. Děj Matthiase a Maxima v podstatě shrnuje první sloka Song For Zula a stejně jako tenhle song, dokáže po sobě i tenhle film zanechat podobnou škálu emocí. Celé to pak působí jako jedno velké Dolanovo loučení se s touhle dekádou, s osmi zářezy, které v ní zanechal, s matkou Anne Dorval, vnitřní naštvaností, přáteli a nakonec i divákem. Jen doufám, že tohle Dolanovo „goodbye“ nebude moc na dlouho, i když ho chápu. ()

Marthos

Dolan? Dolan! Ano, je to jiný film, není tu téměř nic z toho, co lze objevit v jeho předchozích filmech, tedy to, co jej jako režiséra (ale i jako herce) katapultovalo mezi výstřední osobnosti s nezaměnitelným rukopisem... Dolan stihl za deset let osm filmů, každý z nich vzbudil pozornost mezi diváky i kritikou, řada z nich je (pochopitelně) cílená na queer publikum. Příběh jednoho dávného přátelství, tedy příběh Matthiase a Maxe, se ovšem vymyká už svým pojetím; jako by tu Dolan najednou zvážněl, přestal si nevinně pohrávat s lidskou přirozeností, nechal stranou všechny ty barvy, extravagance a podmanivé soundtracky, a rozprostřel před diváka obyčejnou, na dřeň osekanou a nervy drásající výpověď o mladých lidech, kterým život nedává nic zadarmo. Dusná, neudržitelná atmosféra tu výborně eskaluje s každým dalším záběrem, s každým dalším pohledem do očí... Dolan, hrající zároveň jednoho z hlavních hrdinů, tím dává na vědomí, že už nyní, ve svých třiceti, náleží mezi současnou světovou špičku, že jeho filmy vzbuzují nejsilnější emoce, jejichž podstatou je lidská křehkost a zranitelnost. Jeho další filmy lze už nyní vyhlížet s netrpělivým očekáváním. #mezipatra2019 ()

Anderton

Xavier Dolan si ide opäť svoje a buď ste naladení na jeho vlnu, alebo nie ste. Povedal by som však, že v M a M je akosi menej sebastredný, moderné hity sú do deja vsadené elegantnejšie a nestrhávajú na seba zbytočnú pozornosť. Len ten námet sme tu už mali stokrát, takže vážne treba ísť do toho s tým, že ide o Dolana a tomu je to jedno nakoľko je originálny, on si skrátka točí to, čo cíti vo svojom vnútri. M a M príjemne plynie, ale mňa nedokázalo patrične strhnúť a tie dve hodiny na jednoduhý príbeh sú trochu moc. Stále čakám na Dolanovo opus magnum a dúfam, že svoje najlepšie roky nemá za sebou, posledné roky po Mommy je to skôr taký slušný priemer. ()

bart_

Je to tak, dámy a párkové - Xavík nám stárne, třicítka mu klepe na dveře jeho Quebeckého apartmá, a je to sakra znát. Sice zde absentuje jeho signifikantní rukopis - respektive jeho energická nekonvenční režijní extravagance je potlačena na úkor vážného melodramatu - avšak to nijak zásadně nevadí, jelikož Dolan opět napsal výbornou vztahovku, která lukrativně využívá princip retrospektivy prostřednictvím jednoduché (až trošku triviální) queer zápletky, která je přese všecky výtky nesmírně poutavá - a to radši ani nezmiňuju, že zde chybí jakákoliv pointa či katarze. Kritika preferencí kanadské angličtiny před francouzštinou pobavila.... Verdikt: 8,2 australských expresionistů z 10 [#PRIDE2020] ()

Laxik

Napůl komedie, napůl drama. Komedie funguje bezvadně, dramatická část zvlášť ke konci dost dobře, začátek a prostředek ale trochu skřípou. A je to zbytečně dlouhý, dalo by se stříhat. Dost dobrá, i když možná maličko vtíravá kamera... Jak prohlásila kamarádka po projekci na Mezipatrech: To bylo tééééplýýýý. ()

petrsv

Další z řady filmů o generaci, která je sice v 10 letech stále online, je hrozně sociální, ale přitom opuštěná, a dospívá ve 30 letech. Zahráno skvěle, vtipné dialogy, na druhou stranu místy protivná hudba, "cool" kamera a především neskutečně natahovaný děj. ()

Rohy212

"Úplnej Eldómovar!" Dva kamarádi, jedna sázka a jeden nevinný polibek. A pak smršť potlačených emocí. Na novinku Xaviera Dolana Matthias et Maxime jsem prostě nedokázala čekat na Mezipatra. Ale dám si určitě repete. Soundtrack, kamera, Dolanova předstíraná špatná angličtina a charakterizace snad každé z postav, to je naprostá láska. (LFF 2019) ()

Martin741

Jo, I GLBT ci TLGb reziseri /ci jak to volaju/ patria do vseobecneho rozhladu. Dolane, Dolane, za to svinstvo Tom na Farme ti dam maximalne 50 %- nech uz natocis cokolvek : 50 % ()

Klara

Kde jsou ty doby, kdy mě Xavier Dolan ohromil svým debutem... S každým dalším filmem se mi jeho tvorba začíná líbit méně a méně. ()

Maximilianus

Zo začiatku som tomuto filmu moc neveril, no postupne nám Dolan predstavil postavy, ich problémy a dilemy a už to išlo. Opäť je to síce rovnaký námet, či už homosexualita alebo problémy s matkou, ale je to Dolan a toto sú jeho témy. Je to dobré, citlivé, ale v jeho podaní už párkrát videné. Dávam jednu protekčnú hviezdu naviac. 7/10. ()

Pat_rick_fan

Nie, nejedná sa o zjavenie a uznávam, že mojich 5 hviezdičiek je po dvoch projekciách prestrelených, ale tu budem rád a hrdo patriť k menšine, pre ktorú bude Matthias a Maxime jeden z vrcholov kinosezóny 2019. Čím mi tak Dolan učaroval tentokrát? Tými istým čo vždy, a veruže aj niečim iným. Pravdivosť, sila a krehkosť vzťahov ešte neboli v žiadnej Dolanovke tak ... civilné, obyčajné a práve tým tak pekné. Scéna s dažďom, keď sa chalani na prahu tridsiatky rozutekajú pozbierať prádlo, zatiaľ čo pár metrov od nich riešia ich kamaráti niečo kvôli čo im môže kamarátstvo navždy zničiť, alebo posunúť tam, kde sa obaja boja ísť. Pekne nedopovedané, ale dostatočne naznačené, napäté, ale v správnej chvíli odľahčené (Pet Shop Boys ruule) a praobyčajné a osudové, bez pózeriny ťažko artového filmu, pritom artové ako sa na režiséra patrí. Pre mňa nie najlepší, ale najsympatickejší Dolan, ever. ()

blondboss

Toto je snímok tak typický pre francúzsku kinematografiu, aj keď v tomto prípade v kanadskom prostredí. Zaujímavo nastolená sociálna dráma zasadená do reálneho života, ale zrežírovaná fádne, bez akýchkoľvek emócií a profesorsky. Takýchto filmov tu už bolo mnoho a tento sa od nich žiaľ ničím nelíši. Priemerný snímok s minimom emočného presahu a zároveň na kontroverznú tematiku, ktorú ja ako veriaci veľmi nemusím. 55 % ()

zolo

Samotný příběh není nic nového a je filmově ztvárněn už mnohokrát. Punc výjimečnosti tomuto snímku dodává teprve zpracování ve formě fantastické kamery a už tradičně Dolanova práce s hudbou. Dolan taky dbá na pečlivý výběr herců, i když zrovna tady jsem si na Dolana v hlavní roli zprvu nemohl zvyknout. Nicméně Xaviera má kamera ráda, dobře se na něj kouká a jeho herectví mě baví. I když to heterácký tlachání à la Bergerovo Taekwondo nemusím, to krásné filmařské zpracování mi to bohatě vynahradilo. ()

Elephantom

Tenhle film není ani tolik o homosexuálním vztahu, ale o nových krocích v životě, loučení se s minulostí a o tom, jak člověk v některé situaci uvažuje, že to mohlo být všechno úplně jinak. Maxime se rozhodne odjet do Austrálie, kde by mohl začít nový život a zbavit se tak manipulativní matky závislé na drogách. Matthias má naproti tomu pracovní místo se skvělými vyhlídkami, přítelkyni, přátele, ale po sblížení s Maxem začne mít pocit, že žil celý život ve lži. Celé je to doplněné Dolanovými oblíbenými uměleckýmii pásmy podkreslovanými hudbou. Zároveň si ale dělá legraci z mladých rádoby uměleckých filmařů a možná je v tom i trocha sebeironie. Kombinace dramatu a komedie fungovala, ale hádky s matkou do ústředního jemně citlivého příběhu tolik nezapadly. ()

kokoro

Dolan sa dostal do zaujímavého bodu vo svojej kariére. Po veľkých artových revolúciách, ktoré začínali s rastúcim egom J´ai tué ma mére, pokračovali s Lawrence anyways (TEN film pre všetkých trans ľudí) a vrcholom v Mami!, kde sa zmocnil svojho divokého ja a medzigeneračný stret vyvrcholil v dojímavej tragike, sa rozhodol osláviť svoju tridsiatku filmom, v ktorom sa zhlboka nadýchol a dlho dho zadržiaval dych (to už hovorím o emócii celého filmu: naozaj pôsobí, akoby sám celý čas zadržiaval dych), aby povedal príbeh, ktorý konečne pôsobí dosť realisticky na to, aby to nebolo "len" vysoké umenie, ale aj niečo vyrovnanejšie, niečo kontemplatívnejšie, niečo jemnejšie. Veľmi ma bavila irónia zameraná na filmovú študentku, ktorá točila film "zároveň expresionistický aj impresionistický." Páčila sa mi Maximova jazva, postavy vstúpili do môjho sveta a obľúbil som si ich. Boli veľmi ľudské a scény s oslavami hodných tínedžerov, hoci postavy už ťahali na tridsiatku, boli príjemné svojou reálnosťou. Docieliť toto už vyžaduje určitý vhľad, určitý odstup, ktorý však obsahuje bohatú skúsenosť. Možno práve o tom je tento vek: pozrieť sa na seba plným pohľadom, v ktorom sa už nachádza naša osobná história, a vnímať ju takú, aká naozaj je: a v tom nájsť naplnenie. Nie je to už teda o snoch, ktoré snívajú mladí ľudia, je to ale o živote, ktorý napĺňa tých dospelých. ()