Synové Dánska (festivalový název)

• Dánsko

Dánsko, 2019, 120 min

Ulaa Salim

Ulaa Salim

Jenna Mangulad

[KVIFF 2019] Začneme zhurta. Silně a nekompromisně. Pak přijde dánský Okamura, který snad tak nějak i vypadá. Až tak to nahání hrůzu. Film ukazuje nádherné vyzdvižení nacionalismu v dnešním 21. století. Nádherné naťuknutí situace extrémismu jak ze strany pravice, tak i ze strany migrantů. Vlastně skvělé ne? No, právě že vůbec. Tvůrci vsadili na způsob úhlu pohledu migranta. Což není zase nějaké negativum. Problém je, že je to právě jenom ono to je jenom okolo toho naťukávání a naznačování. Sledujeme zcela nudný domovní život, zcela nudný "výcvik" nového teroristy, trochu zajímavé dopadení, a pak zase nudné záležitosti tajného detektiva. A jeho nudný rodinný život. Chápeme se? A hlavně fakt, že film sám o sobě v půlce jen tak změní hlavní postavu. Jakože, prosím? Co to kurva? Poté to samozřejmě eskaluje a graduje do velkého finále. To je ale naprosto mimo a pozdě. Moc pozdě na to, aby si mne film získal. Tohle byl jeden z nejvíce nevyužitých potenciálů celého festivalu, ne-li tohoto tématu a celé kinematografie.(7.7.2019)

Spirála nenávisti a extremismu, v níž násilí a nesnášenlivost jedné strany budí ještě silnější nesnášenlivost na straně druhé. Aneb jedni magoři trumfují druhé magory. Téma relevantní, ale ve více ohledech mi film přišel zjednodušující a ne zcela uvěřitelný. Například se mi nezdá, že by to ta ústřední politická strana s takhle explicitně kontroverzním programem tolik válcovala. Finále celkem katarzní, zvlášť když si to člověk vztáhne na současné české prostředí - ale jen do té doby, než mu dojde, co by následovalo. Uklidnění situace jistě ne. #KVIFF2019(7.7.2019)

Reziser ma iracke korene a tudiz jeho pohlad na rastuci extremizmus v europe je pohladom migrantov integrovanych v spolocnosti. Je to pohlad plny obav, ze si koledujeme o riadny pruser, ze jedna udalost a zlo, generuje len dalsie zlo. Film by sa dal rozdelit na 2 polovice. V tej prvej pozerame na mladika, ktory sa radikalizuje aby ochranil svoju rodinu, v tej druhej zas nastup extremnej politiky, oboch musi niekto zastavit... Film posobi realisticky, ale je v nom privela otaznikov, privela zjednoduseni, privela nahod, a malo odpustenia(22.6.2019)

Ambiciózní a společensky angažovaný snímek, pojednávající o nebezpečí rostoucího extrémismu a o tom, že příslušníci určitých etnik by se neměli strkat do jednoho pytle a že každé násilné řešení vyplodí jen další násilí navíc, začíná jako drama o mladíkovi, jenž se ve snaze ochránit svou rodinu přidá ke skupině arabských radikalistů, a pokračuje jako politický thriller o strachu a nenávisti ve společnosti a o oportunistických politicích, kteří obojího populisticky zneužívají ve svůj prospěch. Ideově aktuální snímek lze pochválit za práci s důležitým námětem a přesně mířeným poselstvím, celkově jej však sráží průměrná režie, příliš pozvolné tempo a nedostatečně vtahující a zjednodušená realizace.(6.7.2019)

Film, který má rozhodně větší ambice, než jaké dokáže ve výsledku realizovat. Nicméně Dáni tahle psychologická dramata umí a v emocionálních chvílích film funguje tak, jak má. Největší podíl na tom má efektní kamera a herecké výkony. Ať už má člověk na migrantskou krizi jakýkoliv názor, z filmu odejde s větším pochopením pro celou záležitost a to byl jistě Salimův záměr. kviff 2019(10.7.2019)