Akta X - Návrat

(série)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA, 2016, 4 h 18 min (Minutáž: 42–44 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Kamera:

Joel Ransom

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Lauren Ambrose, Robbie Amell, Joel McHale, Annet Mahendru, Annabeth Gish (více)

Epizody(6)

Téměř 14 let po odvysílání původního seriálu se otevírá další strhující kapitola Akt X v šesti epizodách, za kterými tradičně stojí tvůrce a producent Chris Carter. V hlavních rolích slavných agentů FBI, Foxe Muldera a Dany Scullyové, se opět představují David Duchovny a Gillian Anderson. V roli Waltera Skinnera, náměstka ředitele FBI a nadřízeného obou agentů, který zručně balancuje na hraně mezi loajalitou k oběma detektivům a odpovědností vůči nadřízeným, se jako obvykle objevuje Mitch Pileggi. Užijte si návrat jednoho z nejdéle vysílaných sci-fi seriálů v televizní historii, popkulturního fenoménu, který se může pyšnit cenou Emmy i Zlatým glóbem. (Magic Box)

DaViD´82

Návrat kultu, legendy a formujícího zážitku celé jedné generace v podobě, která fanoušky potěší (a nové diváky nepotěší) tím, že se nesnaží o nový začátek, spoléhání na nostalgickou vlnu, modernizaci či něco takového, ale prostě navazuje tam, kde se před lety skončilo; dějově i stylově. Nese to sebou značné riziko rozčarování "co fungovalo v devadesátkách, mělo zůstat v devadesátkách", které jistě mnohým reálně hrozí, jelikož přeci jen televizní tvorba za tu dobu prošla překotným vývojem, čili co tehdy sledoval každý, bude dnes záležitost spíše pro skalní fanoušky. A nenechte se mýlit, tohle je fanservis par excellence; i ty tužky ve stropě po více jak dekádě zůstávají zabodnuté. Pokud je (myšleno Akta X) či ji (myšleno Gillian Anderson) milujete, tak není co řešit. Pokud ne, tak vězte, že navzdory všem těm letům je vlastně vše při starém; se všemi klady (a že jich je) i zápory (a těch také není málo). Berte nebo nechte být. ()

Fr

,,CELOU DOBU NÁM LHALI....“... /// Osobní posedlost agenta Muldera neskončila, a tak Chris Carter znovu otevírá Akta X. Agenti mezi řečí zavzpomínaj na minulost, bavěj ftípkama na svůj účet a zpochybňováním sama sebe. Mám dojem, jako by se vrátili právě kvůli tomu. Nakonec je jedno, jestli vraždí člověk, zvíře nebo něco jinýho. Oba (agenti) jsou nostalgicky „IN“ a kvalita příběhů klasicky kolísavá. Přitom třeba zápletka se Spartánským virem by vystačila na celovečerák! /// NĚKOLIK DŮVODŮ, PROČ MÁ SMYSL FILM VIDĚT: 1.) Nechápu, proč mám mimozemskou DNA. 2.) Jsem fanda. A pravdu hledám někde tam venku… /// PŘÍBĚH *** HUMOR * AKCE * NAPĚTÍ * ()

novoten

Do poslední chvíle jsem nevěřil, že se v dnešní době, navíc po neslavných výsledcích druhého filmu, může povést celý projekt dovést ke zdárnému konci a o to víc jsem svítil nadšením po prvním promu. Seriál, který mě k televizním příběhům na pokračování přivedl, je zpátky a má v sobě úplně všechno, co se mu kdy před lety povedlo. Nejpozitivnějším překvapením je zjištění, že se bez okolků pokračuje ve stejné náladě, ve které se minule končilo. Veškerou původní lavinu otázek totiž uzavřel finální (a dnes již takřka legendární) dvojdíl The Truth a následující (fanoušky do jisté míry odmítaný) I want to believe není o hledání návštěvníků, konspirací a utajovaných skutečností, ale o hledání sebe sama. K mému nadšení je ale svou náladou novým příběhům nejblíž. Vlastní pochybnosti jsou totiž největším hnacím motorem celého revivalu a dostávají svoje místo překvapivě ve VŠECH epizodách. Divácky nejvděčněji z toho pro mě trochu překvapivě vychází Darin Morgan, jehož obě dílka, Founder's Mutation i Home Again, jsou dostatečně děsivé, ale v prvním řádu obestřené dojemnými rodinnými linkami, které dokazují, že dění kolem Williama z posledních sérií má nezanedbatelný a i po dlouhých letech neodvratně tragický nádech. Mezi Morganovy epizody nenápadně vplula divočejší Mulder & Scully Meet the Were-Monster, která u neznalých diváků zákonitě způsobila pobouření či nepochopení, zato u pamětníků legendárních vážně nevážných jízd typu Bad Blood nebo Jose Chung's 'From Outer Space' přivodí snad až nadšení. Tvůrci totiž kromě obvyklých vyprávěcích postupů vrátili i shazování sebe sama a to si užije opravdu jen ten, kdo před lety dával pozor a pamatuje si z původního seriálu víc než žluté Toomsovy oči nebo fosforeskující lesní hmyz. Kapitolou sám pro sebe ovšem zůstává Chris Carter. Zatímco pro překvapivě vysoké procento diváků byl dlouholetý příběhový podklad plný únosů, kolonizace nebo černého oleje do jisté míry nutným zlem, pro mě tyto příběhy redefinovaly slovo mytologie. Všechny linky (včetně mezi fanoušky nechvalně známých supervojáků) byly vždy, i ve slabších obdobích, něčím navíc, co mě pokaždé spolehlivě zmagnetizovalo. Právě proto mě šokovalo, když jsem po úvodní My Struggle musel uznat, že takhle slabý mytologický díl tu zkrátka ještě nebyl a o osud vymodleného revivalu jsem měl v tu chvíli pořádný strach. Když mě výše zmíněná trojice epizod vyvedla z omylu, přišel opět Carterem napsaný Babylon - a opět mi přivodil zklamání, protože stejně jako v předchozím případě fungoval v jednotlivostech (pouto hlavní dvojice, narážky, vtípky za hranou parodie), ale jako celek přežvýkával zoufale nezajímavou báchorku. Proto byl ten balvan, který mi po finální My Struggle II spadl ze srdce, těžký jak ten největší meteorit. Právě tady konečně vy-víte-kdo odhalí něco ze svých věčných plánů, právě tady hrozí další blízká setkání a mám o osud legendárních hrdinů pořádný strach. Na samém konci se nezlobím, že šestidílná nostalgie, původně zamýšlená jako poslední poklona, je nakonec řadovou sérií, která se pravděpodobně dočká pokračování. Nezlobím se, protože nálady při sledování se ani po letech moc nezměnily a do seriálu bez problémů zapadly. Vyloženě mě pak dojímá herecký výkon Gillian Anderson, která trochu překvapivě přehrává i jinak perfektního Duchovnyho. Zatímco on hraje Muldera jako pořádně omláceného člověka, jehož bezhlavá víra i zničující skepse si již vybraly svoji daň, Scully má úlohu litující, nejisté a do poslední chvíle doufající ženy pořádně těžkou a s postupujícími díly je čím dál jasnější, že z některých rolí se zkrátka nevypadává. A já chci věřit, že tohle je jen začátek něčeho většího. () (méně) (více)

tron

Po stránke námetov je 10. séria ukážková. Je v nej všetko, čím sa Akty X preslávili a čo/prečo sme si ich zamilovali. Mimozemšťania, únosy, vedecké experimenty, telesné deformácie, vládne sprisahania, Skinner, Muž s cigaretou, temné lesy, Osamelí strelci, teroristi, nedôvera, neistota, paranoja, obludy, urban legend, likvidácie nepohodlných svedkov, lietajúce taniere, konšpiračné teórie, zlá armáda, korupcia v FBI. V tomto problém nie je. Dokonca ani v komediálnej časti, pretože v „starej sérii“ sa čas od času predsa tiež objavili aj také a kto na to zabudol, asi má problémy s pamäťou. Malér je v scenároch, ktoré sú mdlé, (pod)priemerné, narýchlo spichnuté a nezaujímavé. Mulder a Scully (+ občas Skinner) sú stále relatívne fajn postavy, ale nevládzu zachrániť slabé scenáre. Jednotlivé epizódy sú neuspokojivé, miestami vyslovene neuzavreté a nedotiahnuté do konca, čo pôsobí rušivo a nepríjemne. Prvé dve časti zmätene šumia do prázdna. Po „Smetiarovi“ to chytí dych a Mulderova „dancing scenes“ je vskutku ťažko zabudnuteľná. Ale celkovo sa nekoná žiadny zázrak, prevláda rozčarovanie a sklamanie. A bohvieako nepomáha ani násilné objavovanie starých známych, ktorí sú tu len preto, aby tu boli. ()

dO_od

// Kýžený návrat nostalgických Akt X se nesl v duchu ukázkově odpadového scénáře, hrůzostrašné režie, přehrávajících herců a ještě navíc stupidního CGI, které navíc vůbec nebylo potřeba. Paradoxně nejlepší částí tak byla ta, ve které se všichni snažili záměrně o parodii. Kéž by za tím zbytkem ten záměr byl také - v tomhle případě ale vznikla parodie omylem a to prostě bolí. A bolet to bude ještě dlouho, protože těch šest hodin života už mi nejspíš nikdo až na případné ufony nevrátí. 3/10 ()

M.a.t.t.

"This is the End". Fanúšikovia možno ani nedúfali, ale dlho plánovaný návrat Muldera a Scullyovej nakoniec vyšiel. Akurát vo forme, ktorá zrejme najviac poteší iba najskalnejších z nich. Šesť dielov sa nakoniec ukazuje ako veľmi málo, pretože všetko podstatné sa deje v úvode a na konci a priestor medzi tým sa vypĺňa dielmi značne nevyrovnanej kvality. V konečnom dôsledku mal tento návrat mal určite väčší zmysel ako druhé filmové dobrodružstvo, ale nemusel by tak očividne mrhať potenciálom. Finále, ktoré šliape od úvodu do konca, síce revival uzatvára vo veľkom štýle, ale súčasne za sebou necháva príliš veľa mostov, aby mohlo byť považované za definitívne. 70% ()

akisha

Nechápejte mě špatně, jsem absolutně pro, aby se Akta X vrátily do TV a pevně doufám, že to nekončí touhle šestidílnou sérií, zatím mi ale přijde dost zvláštní a totálně roztříštěná. První dva díly na sebe navazují, pak zničehonic ten bizarní (ale fakt dost vtipnej) díl s plazem, pak zase nenavazující drama díl a teď takovej podivnej polo-humornej polo-vážnej (nejlepší scéna rozhodně Mulderův trip, ten chlap sakra vááálí). Dost by mě zajímalo, jak tohle hodlají inteligentně uzavřít. Nejlíp, kdyby se rovnou pustili do plnohodnotný série. Rozhodně jsem z toho ale dostala chuť začít se zase koukat pěkně od začátku. ()

*CARNIFEX*

Od roku 1993 sa nás tvorcovia tohto "milovaného seriálu" snažia presvedčiť, že existencia mimozemskej civilizácie je napriek nezvratným dôkazom zastieraná množstvom svetových vlád, aby nám v 2016 oznámili, že za všetkým stojí politika. Bez urážky, ale polka užívateľov buď prehltla celý balíček extázy, alebo úplne spochabela, lebo to že je doba "moderná", ešte neznamená, že môže "svätá" štvorica (Morgan, Carterer, Wong, Morgan) "výmyselníkov" zahrabať "dušu" tohto seriálu niekde pod veľkú kopu sračiek. Dúfam, že nemusím nikomu pripomínať, že bola Scullyová v 98´unesená ufónmi. Či to mám chápať tak, že samotnú raketu riadil Busch s vtedajším ministrom obrany USA: Williamom Sebastianom Cohenom? K ďalším epizódam či čudesne lacným efektom sa radšej nebudem ani vyjadrovať. Je mi z toho zle, ako tento počin spolitizovane skurvili, pričom sa rozhodli, že "nedokonale" využijú inteligenciu prostého diváka. Priznám sa, že po tretej časti som to zabalil, takže možno v závere opäť vyjde najavo, že to predsa len boli zelený mužíci z Alzi, než Merkelová s Rumsfeldom. ()

Davies182

Devadesátky jsou dávno v tahu. To nejlepší, co může Chris Carter pro nová Akta X udělat, je předat kompletní dozor nad nimi někomu jinému: komukoliv šikovnému, kdo nebude upřednostňovat patlalský fan servis na úkor samostatných mysteriózních epizod. Oživená mytologie působí křečovitě a nechtěně legračně, komediální díly si užijí výhradně xphiles a dramatu a napětí je tentokrát šíleně málo. Jako nezasvěcený divák bych víceméně neměl problém s odpadem. Tak zase za rok a lépe, prosím! Přístupněji. ()

Tom_Lachtan

Tahle nová série je jako taková docela super, vrací se vlastně všechno, co bylo v minulých sezonách a to v dobrém i zlém, jen jedna věc tu chybí a to pro mě jedna z nejpodstatnějších - tajemno. Od prvního dílu (první a poslední díl jsou ryze mytologické) je všechno ukazováno... Až příliš, čemuž nepomáhá ani televizní cgi, které někdy bije do očí, přitom by stačilo neukazovat všechno a něco nechat zakryto, prostě princip Čelisti. A stejně tak mi přijde škoda, že se znovu jede na jednotlivé epizody, vždyť tohle má jen šest dílu, do pytle, kdy jindy najet na celistvý příběh a to i za cenu, že bychom přišli o neskutečně sebeparodickou třetí epizodu (o=´. A co je super? Scullyová a Mulder jsou zpátky, znělka úplně stejná jako před dvaceti lety a chytrý mysteriozně-detektivní seriál s notnou dávkou skepticismu tu prostě žádný jiný stejně kvalitní od konce seriálu stejně nebyl a dost možná ani nebude. Dal bych čtyři, ale nejde to, ten odpornej clifhanger je natolik hnusplný, že by si jeho tvůrce zasloužil vykostit bez použití anestetik. ()

Fiftis

Takže návrat Aktov X prebehol vo veľkom štýle a sexi Scullyová dozrela ako víno do krásy tak aj do chuti. Herci síce zostarli - aj keď v tomto prípade skôr dozreli, no to neubralo ani na šťave a dokonca ani na zaujímavosti celého seriálu a už prvá epizóda dokazuje, že pôjde o veľmi kvalitnú minisériu. Celkovo je ale škoda, že celá séria sa skladá len zo 7 epizód (prípadov) a z toho majú na príbeh vplyv asi len prvá a posledná epizóda, nakoľko len tieto dve epizódky rozvýjajú hlavnú myšlienku o pravde niekde vonku a celkovo ten vládny komplot, ktorý tvorcovia celé roky taja. Ostatné prípady či už vtipné, depresívne alebo tajuplné nemajú na príbeh ale na zaujímavosti im to neubralo. Finálna epizóda je neskutočne zaujímavá a má pár perfektných momentov - to ten cliffhangerovský koniec, z ktorého mi padla sánka až do samotného ufónieho pekla bol teda pekný flus do tváre. Ostáva mi len dúfať, že 11.sezóna je na ceste. (Hodnotenie - Epizóda 1,4,5,6 ***** / Epizóda 2,3 ***) ()

Shakers

10.séria - 75%. Tešil som sa Návrat, pretože duo Mulder a Scullyová, ma jednoducho bavia už niekoľko rokov. Návrat ponúkne iba 6 dielov, niektoré sú slabšie, iné (tie mimozemské) sa znova vracajú ku koreňom, ktoré Akty-X tak preslávili. Bavil som sa, medzi Davidom a Gillian to furt klape. Navyše Scullyová je stále celkom kosť. Poznámka na okraj: v treťom diely, na náhrobnom kameni, pri ktorom leží Mulder, je napísané Kim Manners. Ide o jedného z režisérov Aktov-X, ktorý umrel v roku 2009. Od roku 1993 režíroval najviac epizód - 51. ()

S.Quentin QUALE

Bez ohledu na to, jaké byly nebo nebyly původní Akta X, z nových šesti dílů mě bavily jen dva, což je málo. S dnešní seriálovou tvorbou, jakože nejsem její nějaký znalec, se toto měřit nemá šanci. Slabota celkem, ale díl 3 a 4 za vidění rozhodně stojí. 50% ()

dr.horrible

Jak sa spieva v tej pesničke: Zimomriavky po kvapkách. To keď naskočil opening. A pri druhej časti staré dobré Akta X. Trojke uznávam vtip, ale tak ako všetky humorné epizódy, je to značne dehonestujúce. Štyrka opäť super ; K tej časti jak Chris Carter započul Jehovove trumpety sa nebudem ani vyjadrovať ; A záver ušiel. Úplne posledná scéna je dokonca vynikajúca. Celkovo sklamanie, nakoľko ozaj dobré sú len dva diely. 6 častí je na návrat málo. A pravda furt tam vonku ()

classic

Zbytočný a chabý pokus, vytvoriť niečo, čo by zaujalo - fanúšika tohto kultu, ktorého úroveň, prudko klesá, že sa chytám za hlavu, či je to možné ? A fanúšikovia, radšej zvolia inú alternatívu, ktorá spočíva v tom, vrátiť sa k trebárs, prvej sérii, kde sa môžu pokojne pridať, druhá, tretia... maximálne po koniec 6. série ! ()

Arsenal83

Starý duch sa podarilo obnoviť z hľadiska kulís a určitej atmosféry. Žiaľ mimozemšťania boli aj v pôvodnom seriáli pre mňa najmenej zaujímaví a tým sa nová séria dostala do priemeru. To tajomno tam chýba, čo vás najviac chytí bude len tá stará dobrá znelka v úvode. ()

Hurley

Řekněme, že se smíříte s tím, že jednotlivý epizody tohohle šestidílnýho zvěrstva nemaj absolutně žádnou vnitřní soudržnost, že nová mytologie naprosto popírá celej původní seriál nebo že sebeparodickej díl s ještěrodlakem s novozélandským přízvukem se dokonale mine účinkem, pokud mu nepředchází 20 epizod, který se berou vážně. Jenže i když tohle všechno akceptujete a chcete si jen užít nostalgickou jízdu s vaší oblíbenou paranormální dvojkou, zničeho nic vás kopne do koulí nahoubičkovanej Mulder na kovbojský diskotéce, po jehož haluškovým znovushledání s Osamělejma střelcama (který při špatně načasovaným blití do kýblu můžete snadno přehlídnout) už prostě ztratíte veškerý naděje a začnete si přát, aby Bobby Ewing vylezl ze sprchy. víc » ()

JASON_X

Konzervativním fandům The X-Files (kterým jsem třeba i já) doporučuju zhlédnout díly 1, 2 a 6 a teprve potom případně i 3, 4 a 5, ušetříte si tím možná spoustu rozčarování až zklamání, kterýmžto jsem se já bohužel nevyhnul. A aby taky ne - po skvělé jedničce a vynikající dvojce přijde... co vlastně? Pokus o humor? O humor na úrovni dvanáctiletých mentálů? Myslí si snad tvůrci, že na něco takového jsou diváci seriálu zvědaví? Chtějí snad touhle demencí oslovit mládež? Tu už asi v dnešní seriály přesycené době osloví těžko, a jen se jim podaří znechutit pamětníky. Pevně doufám v pokračování (děj je po šestém dílu rozehraný dobře), ale v pokračování ve starém dobrém stylu a ne v rádoby vtipné ironii a nadsázce, které unikátní atmosféru tohohle kultu posílají do pekel. SHRNUTÍ: 1.díl - slibný a slušně navazující rozjezd 2.díl - mutantí sourozenci jsou pro mě vrchol desáté řady 3.díl - nejapný pokus o humor s megaporcí uslintaného pathosu (stará Scully) 4.díl - mimořádně protivná a oplizlá agentka Einstein a její submisiv Miller mě vůbec nebavili 5.díl - trapný pokus o jakousi sociálně-humanistickou agitku 6.díl - konečně zpět v osvědčených kolejích, konec dobrý - všechno dobré. ()

Morholt

Tenhle návrat mi tak trochu připomněl neoficiální bondovku Nikdy neříkej nikdy. Ani tam se Connery nebral příliš vážně a to samé platí i pro nová Akta. Pokud tedy nepočítám ohraničující díly. Nicméně s tou mírnou nadsázkou jsem vůbec neměl problém a naopak jsem si to užíval. Možná že jednotlivé díly nevstoupí do zlatého fondu X série, ale minimálně Mulder na tripu je jedna z nejpodařenějších sekvencí vůbec. Za mě spokojenost a doufám, že to hned tak neskončí. 80% ()