Reklama

Reklama

Akta X - Série 10 (2016) (série)


Zakladatelova mutace (S10E02)

(epizoda)
  • USA Founder's Mutation (více)

Agent Mulder a agentka Scullyová řeší sebevraždu mladého doktora. Vědec, doktor Sanjay přišel ráno do práce na základnu Nugenics Technology, cítil se podivně a v hlavě slyšel hlasitý bodavý pískot. Když už se zvuk stával neúnosným, tak si přímo ve firmě zabodnul do hlavy nůž na otevírání dopisů. Na svou dlaň ještě napsal: Zakladatelova mutace. Tak se ve firmě říká majiteli společnosti, doktoru Goldmanovi.

Agenti zjistí, že byl doktor Sanjay gay, potajmu se stýkal s mužem jménem Gupta a měl tajný byt. Mulder a Scullyová zde najdou fotografie dětí s genetickými vadami. Mulderovi v bytě začne pískat v hlavě a pak slyší jen slova: „Najdi ji!", tak jako předtím Sanjay. Záznamy o dětech, které se narodily s genetickými vadami, jsou však přísně tajné a ministerstvo obrany je zabaví. Agenti dostanou příkaz, aby případ uzavřeli. Mulder si myslí, že ministerstvo dělá genetické experimenty na lidech a doktor Goldman je vede.

Agenti jdou do nemocnice, na oddělení pro těhotné ženy, které jsou na drogách, nemají peníze nebo je jejich plod postižený. Jedna z žen – Agnes – agenty požádá o pomoc, protože zde nechce být držena a nechce, aby jí sebrali její postižené dítě. Jeptiška Mary zařídí agentům schůzku s Goldmanem, který je vezme na oddělení s degenerovanými dětmi. Goldmanův výzkum se zabývá genetickou manipulací. A on tvrdí, že těmto postiženým dětem pomáhají. Agenti si jsou však jistí, že jde o výzkum řízený vládou.

Žena z nemocnice, Agnes, je nalezena mrtvá a dítě jí bylo odebráno. Agenti jdou vyzpovídat Goldmanovu manželku, která je v nemocnici pro duševně choré. Poví jim, že její manžel prováděl experimenty na obou jejích dětech. Když byla podruhé těhotná, chtěla před manželem utéct, bohužel však měla autohavárii. Když slyšela hlasitý bodavý zvuk v hlavě, dalo jí dítě telepaticky vědět, aby si rozřízla břicho a plod mohl ven. O dítěti už nikdy neslyšela.

Agenti si na kamerových záznamech všimnou chlapce Kyla Gilligana, který dokáže vtěsnat lidem do hlavy bodavý zvuk. Kyle chce najít svou sestru, která je jednou z pozorovaných v Goldmanově centru. Kyle najde Molly, oba dva mají telepatické schopnosti, díky kterým zabijí Goldmana a utečou z centra. (TV Prima)

(více)

Recenze (29)

JohnCZ 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Akta X jsou zpět v plné síle. Ponurý feel 90. let je nedotknutelný a asi se nám už nevrátí, ale ta specifická atmosféra tam pořád je. Hlavní dvojka zestárla, změnila se, ale pořád to jsou oni a po tolika letech řeší další "rutinní" případ. Ale je opravdu rutinní? To je přesně ono. Náznaky. Ten koktejl, který táhl celých 9. sérií a který tak chyběl úvodní epizodě 10. řady. Nechybí ani zdravá míra konspirace, pomrkávání na fandy, charakteristický svit baterek a dokonce ani troška morbidního humoru. A hlavně, chemie konečně začíná naplno fungovat. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Akty X už vyzerajú byť v plnej paráde a pôvodnej forme. Viac ako o pátranie ide o predvádzanie súčasných filmárskych možností, ale príbeh má v sebe tú mysterióznosť, aká k seriálu vždy patrila. Otvára sa aj súkromný život Muldera a Scully, ktovie prečo v slovenskom dabingu zvolili takéto trochu neprirodzené priezvisko bez prechyľovania. ()

Reklama

classic 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Bádať určitý progress s takmer nostalgickým pocitom, a la - 90. roky. Konečne vidieť zápal po vyšetrovaní, ktoré nakoniec vymizne do prázdna, lebo zložky aktov - x , sú nevyspytateľné, najsilnejšie zábery v tomto dieli, sú jednoznačne na klinike s deťmi, ktoré majú rôzne syndrómy, mutácie, ktoré z nich, urobili príšery. Gillian je extrémne sexy, bola i pred 20. rokmi, keď začínala, je i dnes v súčasnosti, a to ma k tejto minisérii - najviac priťahuje, ak sa k tomu pridajú bizarné príhody, tak cítim v kostiach, že ten návrat, za to jednosmerne stál ! A ak bude úspech, tak sa vráti - úvodná zvučka - Marka Snowa, ale najmä - Scully s Mulderom, lebo vidím veľký potenciál na skvelý comeback. ()

venison 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

S01E02 - Dětské, moderním filmem nenasáklé, oči se jen tak vrátit nedají.. Z původního seroše "Akta X" si dějové příliš nepamatuji.. Spíš jen tu chladnou atmosféru a ledové hrdiny, kteří si chladnokrevně drží odstup a s osobním nasazením se snaží celé záhadě přijít na kloub.. Po pilotním díle jsem si asi už trochu zvykla, nebo si zvykl režisér, ale druhý díl u je povedenější.. Je to stále návrat do devadesátek formou, obsahem i tempem, ale konečně se tam začíná na pozadí rozvíjet nějaká minimální zápletka.. Zatím mne to střídmě baví :-) ()

Trevor 

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Akty X boli opäť otvorené a agenti Mulder a Scullyová tentokrát prešetrujú smrť vedca, ktorá ich privedie až k možnej účasti vládnej skupiny na genetických experimentoch s deťmi. Mulderove vtipné poznámky už vyznievajú akosi sucho, Scullyová už tiež svoju skepsu neprednáša s takým presvedčením, akurát Skinner akoby zub času zastavil a jeho prejav sa takmer nezmenil a takmer ani výzor. Imidž je nanič. To zrejme ovplyvnilo aj tvorcov jejto epizódy, lebo superschopnosti tínedžerov sú celkom v móde (Maze runner,som číslo štyri,marvel) a zrejme sa snažili osloviť aj mladšiu degeneráciu. (nie je to preklep) Desiata séria sa márne snaží nadviazať na úspech, s akým do povedomia divákov vstúpila. ()

Galerie (19)

Zajímavosti (1)

Reklama

Reklama