Zakladatelova mutace (S10E02) (epizoda)

Founder's Mutation

Mutácia zakladateľa

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 2016, 42 min

Akty X boli opäť otvorené a agenti Mulder a Scullyová tentokrát prešetrujú smrť vedca, ktorá ich privedie až k možnej účasti vládnej skupiny na genetických experimentoch s deťmi. Mulderove vtipné poznámky už vyznievajú akosi sucho, Scullyová už tiež svoju skepsu neprednáša s takým presvedčením, akurát Skinner akoby zub času zastavil a jeho prejav sa takmer nezmenil a takmer ani výzor. Imidž je nanič. To zrejme ovplyvnilo aj tvorcov jejto epizódy, lebo superschopnosti tínedžerov sú celkom v móde (Maze runner,som číslo štyri,marvel) a zrejme sa snažili osloviť aj mladšiu degeneráciu. (nie je to preklep) Desiata séria sa márne snaží nadviazať na úspech, s akým do povedomia divákov vstúpila.(10.3.2018)

Bádať určitý progress s takmer nostalgickým pocitom, a la - 90. roky. Konečne vidieť zápal po vyšetrovaní, ktoré nakoniec vymizne do prázdna, lebo zložky aktov - x , sú nevyspytateľné, najsilnejšie zábery v tomto dieli, sú jednoznačne na klinike s deťmi, ktoré majú rôzne syndrómy, mutácie, ktoré z nich, urobili príšery. Gillian je extrémne sexy, bola i pred 20. rokmi, keď začínala, je i dnes v súčasnosti, a to ma k tejto minisérii - najviac priťahuje, ak sa k tomu pridajú bizarné príhody, tak cítim v kostiach, že ten návrat, za to jednosmerne stál ! A ak bude úspech, tak sa vráti - úvodná zvučka - Marka Snowa, ale najmä - Scully s Mulderom, lebo vidím veľký potenciál na skvelý comeback.(27.1.2016)

Co se týče herců, David Duchovny je i nyní suprově sarkastický a Gillian Anderson i dnes fakt hodně koukatelná. Navíc jsem příjemně překvapen obsazením Kacey Rohl, kterou jsem si oblíbil už z Hannibala, a docela zajímavé Anji Savcic s havranově černými vlasy, kterou jsem dodnes jinde neviděl (což se doufám brzy změní). Děj je svižný, tajuplný, při tom však kompaktní a příjemný, téměř nostalgickým způsobem. Otevřený konec opravdu vyznívá hodně poeticky a… a kvůli tomu všemu si hodnocení nemusím dvakrát rozmýšlet. 5*(12.3.2018)

Akty X už vyzerajú byť v plnej paráde a pôvodnej forme. Viac ako o pátranie ide o predvádzanie súčasných filmárskych možností, ale príbeh má v sebe tú mysterióznosť, aká k seriálu vždy patrila. Otvára sa aj súkromný život Muldera a Scully, ktovie prečo v slovenskom dabingu zvolili takéto trochu neprirodzené priezvisko bez prechyľovania.(27.1.2016)

S01E02 - Dětské, moderním filmem nenasáklé, oči se jen tak vrátit nedají.. Z původního seroše "Akta X" si dějové příliš nepamatuji.. Spíš jen tu chladnou atmosféru a ledové hrdiny, kteří si chladnokrevně drží odstup a s osobním nasazením se snaží celé záhadě přijít na kloub.. Po pilotním díle jsem si asi už trochu zvykla, nebo si zvykl režisér, ale druhý díl u je povedenější.. Je to stále návrat do devadesátek formou, obsahem i tempem, ale konečně se tam začíná na pozadí rozvíjet nějaká minimální zápletka.. Zatím mne to střídmě baví :-)(8.12.2016)