Akta X - Série 1 (série)

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1993–1994, 18 h 10 min (Minutáž: 43–48 min)

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Charles Cioffi, Cliff De Young, Leon Russom, Stephen E. Miller, Doug Abrahams, William B. Davis, Christopher Hutson, Jerry Hardin, Seth Green, Gabrielle Rose, Monica Parker, Sheila Moore, Doug Hutchison, Donal Logue, Henry Beckman, Kevin McNulty, Terence Kelly, Colleen Winton, James Bell, Carrie Snodgress, Michael Cavanaugh, Donald Gibb, Don Thompson, Claire Stansfield, Gregory Sierra, Michael MacRae, Jill Teed, Andrew Airlie, Bill Dow, Hrothgar Mathews, David Lewis, D. Neil Mark, Jason Gray-Stanford, Lachlan Murdoch, Barry Primus, Lisa Waltz, Lorena Gale, Veena Sood, Tom Pickett, Tom Heaton, Nora McLellan, Rob LaBelle, Wayne Duvall, Blu Mankuma, Tom Butler, Gillian Barber, Xander Berkeley, Felicity Huffman, Jeff Kober, Ken Kirzinger, Sonny Surowiec, Ed Lauter, Susanna Thompson, Tom McBeath, Alf Humphreys, Frederick Coffin, Marshall Bell, Brent Stait, Michael Rogers, William MacDonald, Harriet Sansom Harris, George Touliatos, Tasha Simms, Amanda Pays, Mark Sheppard, Dan Lett, Duncan Fraser, Keegan MacIntosh, Lynda Boyd, Brad Dourif, Don S. Davis, Don MacKay, Chad Willett, Brent Hinkley, Peter Stebbings, Nicholas Lea, Christopher Allport, Jackson Davies, Jason Schombing, Callum Keith Rennie, Jay Brazeau, Peter Kelamis, Brenda Crichlow, Dick Anthony Williams, Christine Estabrook, Graham Jarvis, Robin Mossley, Merrilyn Gann, Peter LaCroix, Bruce Harwood, Dean Haglund, Tom Braidwood, Ellie Harvie, R.D. Call, Scott Bairstow, Dennis Lipscomb, Chilton Crane, Michael Horse, Donnelly Rhodes, Jimmy Herman, Jason Beghe, Titus Welliver, David Hay, Paul Ben-Victor, Mitch Pileggi, Timothy Webber, Jerry Wasserman, Glynis Davies, Catherine Lough Haggquist, Brian Markinson, Mimi Lieber, Maggie Wheeler, Dey Young, Andrea Libman, Leslie Carlson, Željko Ivanek, Micole Mercurio, Kerry Sandomirsky, Suleka Mathew, Lindsey Ginter, Anne De Salvo, Simon Webb, Ken Kramer, Phillip MacKenzie, Mike Mitchell, Zachary Ansley, Malcolm Stewart, Laurie Paton, Sabrina Krievins, Erika Krievins, Sarah Koskoff, Joel Palmer, Akiko Morison, Shelley Owens, Wayne Tippit, Deryl Hayes, Steve Hytner, Scott Bellis, Johnny Cuthbert, Andrew Johnston, Lalainia Lindbjerg, Michael Puttonen, Michael Bryan French, Kate Twa, Cec Verrell, Terry David Mulligan, Sheila Larken, Fred Henderson, Tom O'Rourke, Lawrence King-Phillips, Matthew Walker, Garry Davey, Frank Charles Turner, Tamsin Kelsey, Lisa Bunting, Jim Jansen, Tim Ransom, James Sloyan, Lesley Ewen, Campbell Lane, Dwight McFee, Tyronne L'Hirondelle, David Kirby, Sean O'Byrne, George Gerdes, Alan Boyce, Mark Kandborg

Většinu dílů první řady jsem viděl již při některé z mnoha českých televizních repríz a její kompletní zhlédnutí pro mě bylo ve většině případů spíše takovým příjemným opakováním. Musím ale rozhodně ocenit, že i přesto, že je tahle řada zhruba stejně stará jako já, i po tolika letech je stále stejně skvělá a atmosférická. Většina samostatných dílů si drží hodně vysokou úroveň, a těch několik slabších kousků (např. Lazarus, Young at Heart nebo Shadows) je bohatě vyváženo několika díly skutečně mistrovskými (např. Squeeze, Ice, Beyond the Sea nebo Darkness Falls), které svým příběhem a atmosférou patří mezi to úplně nejlepší z mysteriózního/hororového žánru vůbec. Hlavní příběhová linka týkající se mimozemšťanů, Mulderovy sestry a vládní konspirace je v této řadě naťuknuta jen v několika dílech, které ale stejně jako několik výše zmíněných patří k vrcholům série a díl závěrečný naznačuje, že se skutečně máme na co těšit. A to, že Mulder se Scullyovou jsou asi nejsympatičtější dvojicí vyšetřovatelů v historii seriálů asi nemusím zmiňovat, že? :) /90% a 5*/ Oblíbené epizody: Ice, Beyond the Sea, E.B.E., Darkness Falls, The Erlenmeyer's Flask(5.5.2017)

Pilot 4/5;; Deep Throat 2/5: Laciný a nudný úvod do mytologie Akt X. Squeeze 5/5 Já rád játra, ty rád játra, on rád játra. Conduit 4/5: První z náznaků později hodně frekventovaného "únosového" tématu. Narozdíl od většiny z nich však výborně zpracován. The Jersey Devil 3/5: Zajímavý námět tvůrci dokázali využít jen na začátku a na konci. Průměrný díl, který mohl (a měl) být mnohem lepší a kratší. Shadows 3/5: Psychokineze si zasloužila lepší entrée na scénu. Rutinérská epizoda. Ghost in the Machine 2/5: Velmi slabá, s odstupem času až směšná, variace na stroj s vlastním rozumem. Nuda. Ice 5/5: "We´re not who we are..." Aneb jak to dopadne, když natočíte variaci na Věc v kulisách Akt X. Jednoduše fenomenálně. Space 3/5 Mohlo jít o výtečný díl, kdyby režisér nepojal nadpřirozené prvky tak směšně. Fallen Angel 4/5: Mulder vs armáda a průzkum místa možného dopadu "však-vy-víte-čeho". Eve 5/5: "We just knew..." Fire 4/5 Má-li žhář styl je radost sledovat ho při práci. Beyond the Sea 5/5 Když si Dana s Foxem prohodí své obvyklé role, jako protihráče jim přihrajete perfektního Brada Douriffa a vše podpoříte skvělým scénářem, tak z toho prostě nemůže vzejít špatná epizoda. Tahle je rovnou jedním z naprostých vrcholů celých Akt X. Gender Bender 4/5: On(a) je ultimátní afrodiziakum, které za sebou nechává jen mrtvoly. Dobrý námět, ovšem slušelo by více nejednoznačnosti. Lazarus 3/5: Záměna těl/duší. Zajímavé téma, avšak pouze průměrné zpracování. Bez nadpřirozena by to bylo lepší. Young at Heart 3/5: Po všech stránkách průměrný a zapomenutelný díl. E.B.E. 5/5: "I´m wondering which lie to believe." Tvůrci dodrželi, na rozdíl od mnoha jiných epizod, poučku o tom, že nejvíce diváka zaujme to co zůstane neukázáno. Miracle Man 4/5: Chvalte Pána! Shapes 3/5: Indiánské pověsti o lykantropii, rezervace původních Američanů a ranč v horách. V první půli skvělé, ovšem ke konci se atmosféra vytrácí. Darkness Falls 5/5: Epizody, kde jsou Scullyová a Mulder odříznuti od světa v bezvýchodné situaci byly vždy chloubou Akt X. Tato je z nich asi nejlepší. Atmosférický vrchol první série. Navíc ten lahůdkový závěr. Tooms 5/5: Již z názvu je jasné o koho v tomto díle půjde. Stejně jako při prvním setkání je Eugene Tooms charismatický každým coulem. Poprvé se zde objevuje asistent ředitele FBI Walter Skinner. Born Again 4/5: Dobrý námět, výtečná úvodní půlka, ale pak se to celé rozmělní v předvídatelný průměr. Roland 3/5: Další z dílů, kterým nadpřirozená dějová linka spíše škodí. The Erlenmeyer Flask 4/5: Finále by mělo uzavírat jednu kapitolu, ale přitom navnadit na další. To se podařilo, zvláště v závěrečné čtvrthodince.(21.10.2016)

No zestárlo to, nedá se svítit. Většina tajemných nadpřirozených případů již dnes nemá čím zaujmout a působí značně otřepaně a neoriginálně, chvílemi až hloupě (i s vědomím, že ve své době byly první a novátorské); jen těch pár (5-6) epizod nenápadně startujících přeslavnou "mimozemskou mytologii" naznačuje velké věci příští. Ale postupně se dojem zlepšuje, především chemie mezi partnery funguje na podtrženou jedničku.(3.3.2017)

Kdysi mi přišlo sledování seriálu jako ztráta času. V dětských letech jsem ho ani nemohl pochopit. Přesto těch pár střípků ve mě zanechalo stopy. Dnes, de facto po 25 letech, nastal ten správný čas. Takže přinejmenším, X Files je nadčasový fenomén. Teď už bych chtěl detailněji rozebrat nejlepší díly série. Je to těžké, ale nejlepší bude přece jenom 13 Beyond the Sea. Tématika je mimo "UFO" linie, avšak herecké výkony, herecký výkon Brada Douriffa je ultimátní. Další místa pochopitelně obsazují díly 17 - E.B.E. a 24 The Erlenmeyer Flask. Velmi zajímavý je díl 20 - Darkness Falls, který mě nějak záhadně zaujal, přitom bych ho normálně hodnotil jako krátkometrážní blbost. Výborný díl byl také 08 - Ice, kde dojem kazí přílišná podobnost s The Thing. 8.5/10(22.6.2019)

Naprosto nejlepší série. Byť únos Scullyové v následující řadě popularitu seriálu ještě znásobil, nejlepší jsou právě ty díly ještě před tím. Mytologie ještě vlastně ani není mytologie (v jednom díle vypadá mimozemšťan jako tvář z Marsu, hned v dalším jako Predátor :D), ale taky není tolik otravná, a tzv. "Monster of the week" epizody jsou nejlepší právě zde (s přesahem do začátku 2. řady), o nejslavnějším snad netřeba mluvit. A snad žádný z informátorů neměl takové charisma, jako muž z Pentagonu.(20.3.2018)

• - Spoiler: Mulder (David Duchovny) a Scullyová (Gillian Anderson) vyráží na arktickou vědeckou stanici, aby zjistili, že za smrt vědeckého týmu může mimozemská věc. Autoři epizodou vzdávají poctu hororovému snímku Věc (1982). (Pumiiix)

• - Typická melodie seriálu se v pilotním díle neobjevila. Vznikla totiž až po jeho odvysílání. (Čiban)

• - V epizóde párik zabijakov pripomína Mickeyho a Mallory Knoxových. Odkazuje nato replika o hviezdach ("Vždy, keď sa pozriem na hviezdy, budem vedieť, že sa pozeráš tiež.") a taktiež sľub, že žena prsteň nikdy nesníme z prstu. (Sociopath)