Akta X - Série 1 (série)

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1993–1994, 18 h 10 min (Minutáž: 43–48 min)

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Charles Cioffi, Cliff De Young, Leon Russom, Stephen E. Miller, Doug Abrahams, William B. Davis, Christopher Hutson, Jerry Hardin, Seth Green, Gabrielle Rose, Monica Parker, Sheila Moore, Doug Hutchison, Donal Logue, Henry Beckman, Kevin McNulty, Terence Kelly, Colleen Winton, James Bell, Carrie Snodgress, Michael Cavanaugh, Donald Gibb, Don Thompson, Claire Stansfield, Gregory Sierra, Michael MacRae, Jill Teed, Andrew Airlie, Bill Dow, Hrothgar Mathews, David Lewis, D. Neil Mark, Jason Gray-Stanford, Lachlan Murdoch, Barry Primus, Lisa Waltz, Lorena Gale, Veena Sood, Tom Pickett, Tom Heaton, Nora McLellan, Rob LaBelle, Wayne Duvall, Blu Mankuma, Tom Butler, Gillian Barber, Xander Berkeley, Felicity Huffman, Jeff Kober, Ken Kirzinger, Sonny Surowiec, Ed Lauter, Susanna Thompson, Tom McBeath, Alf Humphreys, Frederick Coffin, Marshall Bell, Brent Stait, Michael Rogers, William MacDonald, Harriet Sansom Harris, George Touliatos, Tasha Simms, Amanda Pays, Mark Sheppard, Dan Lett, Duncan Fraser, Keegan MacIntosh, Lynda Boyd, Brad Dourif, Don S. Davis, Don MacKay, Chad Willett, Brent Hinkley, Peter Stebbings, Nicholas Lea, Christopher Allport, Jackson Davies, Jason Schombing, Callum Keith Rennie, Jay Brazeau, Peter Kelamis, Brenda Crichlow, Dick Anthony Williams, Christine Estabrook, Graham Jarvis, Robin Mossley, Merrilyn Gann, Peter LaCroix, Bruce Harwood, Dean Haglund, Tom Braidwood, Ellie Harvie, R.D. Call, Scott Bairstow, Dennis Lipscomb, Chilton Crane, Michael Horse, Donnelly Rhodes, Jimmy Herman, Jason Beghe, Titus Welliver, David Hay, Paul Ben-Victor, Mitch Pileggi, Timothy Webber, Jerry Wasserman, Glynis Davies, Catherine Lough Haggquist, Brian Markinson, Mimi Lieber, Maggie Wheeler, Dey Young, Andrea Libman, Leslie Carlson, Željko Ivanek, Micole Mercurio, Kerry Sandomirsky, Suleka Mathew, Lindsey Ginter, Anne De Salvo, Simon Webb, Ken Kramer, Phillip MacKenzie, Mike Mitchell, Zachary Ansley, Malcolm Stewart, Laurie Paton, Sabrina Krievins, Erika Krievins, Sarah Koskoff, Joel Palmer, Akiko Morison, Shelley Owens, Wayne Tippit, Deryl Hayes, Steve Hytner, Scott Bellis, Johnny Cuthbert, Andrew Johnston, Lalainia Lindbjerg, Michael Puttonen, Michael Bryan French, Kate Twa, Cec Verrell, Terry David Mulligan, Sheila Larken, Fred Henderson, Tom O'Rourke, Lawrence King-Phillips, Matthew Walker, Garry Davey, Frank Charles Turner, Tamsin Kelsey, Lisa Bunting, Jim Jansen, Tim Ransom, James Sloyan, Lesley Ewen, Campbell Lane, Dwight McFee, Tyronne L'Hirondelle, David Kirby, Sean O'Byrne, George Gerdes, Alan Boyce, Mark Kandborg, P. Lynn Johnson

Většinu dílů první řady jsem viděl již při některé z mnoha českých televizních repríz a její kompletní zhlédnutí pro mě bylo ve většině případů spíše takovým příjemným opakováním. Musím ale rozhodně ocenit, že i přesto, že je tahle řada zhruba stejně stará jako já, i po tolika letech je stále stejně skvělá a atmosférická. Většina samostatných dílů si drží hodně vysokou úroveň, a těch několik slabších kousků (např. Lazarus, Young at Heart nebo Shadows) je bohatě vyváženo několika díly skutečně mistrovskými (např. Squeeze, Ice, Beyond the Sea nebo Darkness Falls), které svým příběhem a atmosférou patří mezi to úplně nejlepší z mysteriózního/hororového žánru vůbec. Hlavní příběhová linka týkající se mimozemšťanů, Mulderovy sestry a vládní konspirace je v této řadě naťuknuta jen v několika dílech, které ale stejně jako několik výše zmíněných patří k vrcholům série a díl závěrečný naznačuje, že se skutečně máme na co těšit. A to, že Mulder se Scullyovou jsou asi nejsympatičtější dvojicí vyšetřovatelů v historii seriálů asi nemusím zmiňovat, že? :) /90% a 5*/ Oblíbené epizody: Ice, Beyond the Sea, E.B.E., Darkness Falls, The Erlenmeyer's Flask(5.5.2017)

Kdysi mi přišlo sledování seriálu jako ztráta času. V dětských letech jsem ho ani nemohl pochopit. Přesto těch pár střípků ve mě zanechalo stopy. Dnes, de facto po 25 letech, nastal ten správný čas. Takže přinejmenším, X Files je nadčasový fenomén. Teď už bych chtěl detailněji rozebrat nejlepší díly série. Je to těžké, ale nejlepší bude přece jenom 13 Beyond the Sea. Tématika je mimo "UFO" linie, avšak herecké výkony, herecký výkon Brada Douriffa je ultimátní. Další místa pochopitelně obsazují díly 17 - E.B.E. a 24 The Erlenmeyer Flask. Velmi zajímavý je díl 20 - Darkness Falls, který mě nějak záhadně zaujal, přitom bych ho normálně hodnotil jako krátkometrážní blbost. Výborný díl byl také 08 - Ice, kde dojem kazí přílišná podobnost s The Thing. 8.5/10(22.6.2019)

Naprosto úžasná série,.opravdu jedna z těch nejlepších. ¶Akta X: Úvod 5/5 - Prvnímu dílů jdou dát jen čtyři hvězdičky, ale vidíme všechno poprvé, a navíc díl má skvělou atmosféru. ¶Muž z Pentagonu 5/5 - Pokračuje perfektně v tom co první díl začal, únos Muldera je super a celý díl stojí za to. ¶Hnízdo 5/5 - Úžasně pokračuje dál, Tooms je prostě super záporák a tento díl má velice originální nápad. ¶Informační kanál 4/5 - Krok dolů, ale pořád skvělá záležitost. ¶Čert z Jersey 4/5 - Díl mi připadal že se zaměřuje spíše na Bigfoota, v tom ohledu mě hodně zklamalo že tu je jen nějaký domorodec, ale díl zvládnutý opravdu dobře a můžu ho doporučit. ¶Stíny 4/5 - Kvalita epizod jde dolů jako po schodech, ale i tak je to super epizoda, která si horší hodnocení nezaslouží. ¶Duch stroje 3/5 - Ajaj, toto je nejslabší díl série, oprávněně. ¶Led 5/5 - Jeden z nejlepších dílů, úplně úžasný! Myslím že si to bere hodně například z Vetřelce, nebo z Věci, a to vůbec není na škodu. ¶Vesmír 3/5 - Pane bože co to je. Po Ledu přijde tohle? Ale i tak je to až druhý nejslabší díl série. Mimochodem, v této sérii se mi líbí všechny díly. ¶Padlý anděl 5/5 - To je ten správný mimozemský díl! Asi to nejlepší co nám první série přinesla. ¶Eva 4/5 - Opět skvělý díl, zvládnutý určitě lépe než Panenka z páté sezóny. ¶Oheň 5/5 - Originální, geniální, to co dobrý seriál má mít. ¶Tam za mořem 5/5 - Brad Dourrif válí a tato epizoda minimálně emocionálně zaujme. ¶Opačné pohlaví 5/5 - Opět neskutečně zajímavá a napínavá epizoda, hlavně konec stojí za to. ¶Lazar 4/5 - Skvělé zvládnuté, vymyšlené, prostě další super epizoda ¶Mladí v srdci 4/5 - Rozhodně to mohlo být lepší ale i tak skvělé. ¶E.B.E 4/5 - Velké zklamání, čekal jsem něco mnohem lepšího, přesto natolik dobré a zajímavé. Soupeří s epizodou Padlý anděl a o vítězství si může nechat jen zdát. ¶Čaroděj 4/5 - Tajemné, skvěle zahrané, nemůžu jinak než zatleskat! ¶Tvary 5/5 - O můj bože, tohle bylo teda něco. Podobné tématu vlkodlaků, úžasné zpracovaný a taktéž jeden z nejlepších dílů série. ¶Padá soumrak - 4/5 - Epizoda z přírody jak má být, opravdu super. ¶Tooms 4/5 - Oproti Hnízdu trochu zpátečka ale i tak výtečná epizoda, hlavně jak Mulder zabil Toomse. ¶Znovuzrozený 5/5 Konec možná trochu slabší, ale jinak geniální. ¶Roland 4/5 - Rozhodně lepší než pitomá Elegy ze čtvrté sezóny. ¶Erlenmeyerova nádobka 5/5 - Bezchybný závěr... ___Komplet série - 9/10(16.1.2020)

Pilot 4/5;; Deep Throat 2/5: Laciný a nudný úvod do mytologie Akt X. Squeeze 5/5 Já rád játra, ty rád játra, on rád játra. Conduit 4/5: První z náznaků později hodně frekventovaného "únosového" tématu. Narozdíl od většiny z nich však výborně zpracován. The Jersey Devil 3/5: Zajímavý námět tvůrci dokázali využít jen na začátku a na konci. Průměrný díl, který mohl (a měl) být mnohem lepší a kratší. Shadows 3/5: Psychokineze si zasloužila lepší entrée na scénu. Rutinérská epizoda. Ghost in the Machine 2/5: Velmi slabá, s odstupem času až směšná, variace na stroj s vlastním rozumem. Nuda. Ice 5/5: "We´re not who we are..." Aneb jak to dopadne, když natočíte variaci na Věc v kulisách Akt X. Jednoduše fenomenálně. Space 3/5 Mohlo jít o výtečný díl, kdyby režisér nepojal nadpřirozené prvky tak směšně. Fallen Angel 4/5: Mulder vs armáda a průzkum místa možného dopadu "však-vy-víte-čeho". Eve 5/5: "We just knew..." Fire 4/5 Má-li žhář styl je radost sledovat ho při práci. Beyond the Sea 5/5 Když si Dana s Foxem prohodí své obvyklé role, jako protihráče jim přihrajete perfektního Brada Douriffa a vše podpoříte skvělým scénářem, tak z toho prostě nemůže vzejít špatná epizoda. Tahle je rovnou jedním z naprostých vrcholů celých Akt X. Gender Bender 4/5: On(a) je ultimátní afrodiziakum, které za sebou nechává jen mrtvoly. Dobrý námět, ovšem slušelo by více nejednoznačnosti. Lazarus 3/5: Záměna těl/duší. Zajímavé téma, avšak pouze průměrné zpracování. Bez nadpřirozena by to bylo lepší. Young at Heart 3/5: Po všech stránkách průměrný a zapomenutelný díl. E.B.E. 5/5: "I´m wondering which lie to believe." Tvůrci dodrželi, na rozdíl od mnoha jiných epizod, poučku o tom, že nejvíce diváka zaujme to co zůstane neukázáno. Miracle Man 4/5: Chvalte Pána! Shapes 3/5: Indiánské pověsti o lykantropii, rezervace původních Američanů a ranč v horách. V první půli skvělé, ovšem ke konci se atmosféra vytrácí. Darkness Falls 5/5: Epizody, kde jsou Scullyová a Mulder odříznuti od světa v bezvýchodné situaci byly vždy chloubou Akt X. Tato je z nich asi nejlepší. Atmosférický vrchol první série. Navíc ten lahůdkový závěr. Tooms 5/5: Již z názvu je jasné o koho v tomto díle půjde. Stejně jako při prvním setkání je Eugene Tooms charismatický každým coulem. Poprvé se zde objevuje asistent ředitele FBI Walter Skinner. Born Again 4/5: Dobrý námět, výtečná úvodní půlka, ale pak se to celé rozmělní v předvídatelný průměr. Roland 3/5: Další z dílů, kterým nadpřirozená dějová linka spíše škodí. The Erlenmeyer Flask 4/5: Finále by mělo uzavírat jednu kapitolu, ale přitom navnadit na další. To se podařilo, zvláště v závěrečné čtvrthodince.(21.10.2016)

Potřeboval jsem utopit čas v nějakým seriálu a jelikož jsem fanoušek záhad, alienů a dalších takových příbuzných témat, jednoznačně vyhrálo The X-Files. Původně jsem očekával, že se bude jednat o šablovitý seriál, bez dějové plochy na pozadí a návaznosti. Jsem však rád, že epizodních dílů zase není tolik a spoustu z nich tvoří návaznost a nechybí ani easter eggy. Musim samozřejmě pochválit výborné herce - Duchovny hraje prvotřídně a dává nehorázný zápal do své role. Je inteligentní, má skvělou slovní zásobu a místy připomíná tim nadšením, mě samotného. Když třeba sedí v autě se Scully a s úsměvem na tváři, v neutichajícím nadšení jí vypráví historky, teorie k záhadám. Samozřejmě vydatně hláškuje. Scully je sice skeptička, ale ta chemie funguje výborně - obě postavy se vzájemně doplňují. Mulder například nemá žádnej osobní život, žije jen pro práci a tajemno, zatimco Scully je více společenská, občas tráví čas se svojí rodinou. Obě postavy, od toho druhého získaj určitou nadstavbu - Fox začne někomu konečně věřit, Scully si uvědomuje, že věda na všechno nestačí.. je zde i postava nervózního kuřáka a věčně napruženého Skinnera - oba na sebe strhávaj pozornost. Chválim i výběr záporáků a partičku Osamělých střelců. Co se mi hodně líbilo, tak že x případů vychází z realnejch předloh a většinou disponují i s racionálním vysvětlením, kde nadpřirozeno je jakoby takovej bonbónek na závěr. Líbí se mi i výprava, obří paleta měst, prostředí - lesy, odlehlé venkovy, ruch města, plno interiérů. Akce není vůbec žádná, ale to ani pro mě není mínus, hlavně že funguje napětí, děj je zajímavej, ačkoliv se občas najdou nudný díly. Co ještě musim pochválit, tak mnohdy nejasné, otevřené konce, kdy divák musí žít s vědomím, že TO tam pořád někde je i přes veškeré úsilí obou agentů. Oblíbené epizody: Ice, Space, Fire, EBE, Darkness Falls(8.5.2018)

• - Typická melodie seriálu se v pilotním díle neobjevila. Vznikla totiž až po jeho odvysílání. (Čiban)

• - Ve scéně v letadle je muž sedíci za Scullyovou otcem Davida Duchovnyho. (Kulmon)

• - V této epizodě hraje stejná melodie jako ve hře „Fallout 2“. (Winster)