Akta X: Úvod (S01E01) (epizoda)

• Česko

Akta X

Pilot

The X-Files

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1993, 48 min

Píše se páteční večer 10. září roku 1993, americká televizní stanice FOX vysílá pilotní epizodu projektu, kterému se dostává názvu Akta X...a tady to všechno (a nejenom pro mě) začalo...naprostý fenomén, který pohltil diváky na celém světě...na obrazovkách dosud neviděné (alespoň né v tak kvalitním zpracování) mysteriózní příběhy a jemně zpracovaná tématika UFO včetně konspirací americké vlády odvolávající se např. na tak známé náměty a události související s mimozemšťany jako je Roswell a nevadská Oblast 51...právě tento seriál s největší pravděpodobností spustil tvorbu ostatních podobných boomů, které v něm nepochybně berou inspiraci a přinejmenším já je musím označit za jakési podřadné odnože, které se Aktům zkrátka nikdy nevyrovnají...více o obsahu seriálu samotném se rozepíši zde a pro ty, co ještě nepochopili--- samozřejmých pět hvězdiček... B-)(15.3.2007)

Skvelý začiatok seriálu. Perfektný herci, dej, skvelé budovanie a udržanie atmosféry, nechýba tajuplnosť, chémia medzi hlavnými postavami, no aj napriek týmto kladom to pre mňa nie je za plný počet. Mulder zo Scullyovou dokážu zaujať, príbeh pripútať, ale niečo tomu chýba. Inými slovami povedané sú aj lepšie diely. 80% - 4*(30.5.2012)

Človek by bol rád objektívny, ale nie vždy to ide a musím prihodiť nostalgickú spomienku na ten horúci piatkový neskorý večer, keď som na Nove videl prvé AKTY X. V tom čase som žil v akomsi vákuu, takže som nemal šajn, aký kult z toho za oceánom už je, ale strhlo ma to od prvej časti. Vtedy to proste bolo niečo nové. Dodnes na tom niečo je, krásne vzrušujúco tajomné, ale chápem aj tých, ktorým je táto skvelá show už na smiech a lezie im von z uší.(8.3.2005)

Mám seriál neuvěřitelně rád. Jako malej jsem prosil rodiče, aby mě nechali večer koukat a nakonec jsem se u něj vždy strašně bál. Tak to chodilo týden, co týden. Jenže vzpomínky a nostalgii stranou. Nyní koukám na celý seriál znovu a pilotní patří (samozřejmě jen dle mého názoru) k těm slabším. Což samozřejmě neznamená nic špatného. Naopak jsem rád, že úvod nebyl slabý a přesto byl v dalších částech překonán. Chemie Scullyová/Mulder funguje od samého začátku a ufouni již začínají ufounovat. Jen to pořád trošku drhne. Kvalita teprve přijde.(17.7.2009)

Naprosto famózní začátek famózního seriálu, který si svou neuvěřitelně vysokou laťku držel až téměř do samého konce. Skvělá dvojka (David Duchovny a Gillian Anderson) si skvěle sedla a ač na první pohled nesourodý pár se ukázal, jako sehraný tým, který si dokáže poradit v jakékoli situaci a hlavně, která za sebe navzájem dýchá.(12.6.2012)

• - Typická melodie seriálu se v pilotním díle neobjevila. Vznikla totiž až po jeho odvysílání. (Čiban)

• - Když je Scullyová poprvé zavolána do kanceláře, je zde postava Muže s cigaretou, který právě kouří. (Kulmon)

• - Ve scéně v letadle je muž sedíci za Scullyovou otcem Davida Duchovnyho. (Kulmon)