Akta X: Úvod (S01E01) (epizoda)

 • Česko

  Akta X

 • USA

  Pilot

 • USA

  The X-Files

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1993, 48 min

 • Bachy
  ***

  Mám seriál neuvěřitelně rád. Jako malej jsem prosil rodiče, aby mě nechali večer koukat a nakonec jsem se u něj vždy strašně bál. Tak to chodilo týden, co týden. Jenže vzpomínky a nostalgii stranou. Nyní koukám na celý seriál znovu a pilotní patří (samozřejmě jen dle mého názoru) k těm slabším. Což samozřejmě neznamená nic špatného. Naopak jsem rád, že úvod nebyl slabý a přesto byl v dalších částech překonán. Chemie Scullyová/Mulder funguje od samého začátku a ufouni již začínají ufounovat. Jen to pořád trošku drhne. Kvalita teprve přijde.(17.7.2009)

 • PeteBuck
  *****

  Keď sa to u nás objavilo, tak som si myslel, že lepší seriál ani neexistuje. Mulder a Scullyová boli dvojka, ako sa patrí. Do konca piatej série to bola paráda, vrátane filmu. Šiesta a siedma séria už šla dole vodou. Výborné oživenie v ôsmej a deviatej sérii. Robert Patrick bol oproti Mulderovi ťažký drsňák. A ostatné postavy ako Muž s cigaretou, Skinner, Krycek, Deepthroat boli vždy vítanou vzpruhou.(28.2.2014)

 • anli
  *****

  Pilotní díl první řady velmi úspěšného seriálu,který se nebojím označit jako seriálový fenomén.Poprvé se divák setkává se dvěma zvláštními agenty FBI,jejichž herečtí představitelé jsou neokoukaní,velmi sympatičtí a každý z nich přemýšlí úplně jinak.A protože vyšetřují dosud neobjasněné případy a nadpřirozené jevy,tedy tzv." Akta X",jde tím pádem o kombinaci mysteriózna a sci-fi.A byla to trefa do černého.Pilotní díl ukazál,na co se mohou diváci těšit a jak se budou kochat hustou atmosférou,vynikajícími nápady a jiskření mezi oběma hlavními hrdiny.Perfektní a napínavý scénář,precizní režie a na televizní poměry skvělé vizuální zpracování,včetně kamery a hudby.Scénárista Chris Carter předhodil divákům něco,co dosud neměli možnost na televizních obrazovkách vídat a způsobil tím jednak masovou sledovanost tohoto skvělého seriálu a jednak nebývalý zájem o nadpřirozené jevy.Pilotní díl je perfektním příkladem toho,jak má takový pilot vypadat a bez problémů strčí do kapsy většinu thrillerů,které míří na plátna kin.První případ Muldera se Scullyovou to má u mě za jasných 100% a pravda je opravdu tam někde venku.(24.11.2010)

 • DaViD´82
  ****

  Ještě to sice není zcela úplně ono, ale již z pilotní epizody je jasně cítit, že tady začíná něco velkého... Ani zdaleka nejde o nějaký výjimečně dobrý díl, ale i tak je to kvalitní práce, která nastartovala celý fenomén Akt X. A to navzdory tomu, že oproti pozdějším částem či sériím to vypadá hodně chudě, nemá to nijak zajímavou režii a hudba je jak z nějakého béčka z osmdesátek - což nemyslím nikterak urážlivě, jen prostě moc nesedí s pozdějším hudebním podkresem. Ovšem to nejdůležitější tedy kvalitní scénář, chemie ústřední dvojice a především atmosféra jsou již plně přítomny. Začátek hledání pravdy, která se možná skrývá tam někde venku... A možná také ne.(15.8.2007)

 • M.a.t.t.
  ***

  Je pochopitelné, že úvod kultového seriálu ani zďaleka nemôže patriť k jeho vrcholným dielom. Ešte to skrátka nie je ono a predsadzovať názor, že aj s odstupom toľkých rokov ide o nezabudnuteľný zážitok je asi tak krátkozraké, ako ako tvrdiť, že prvé dve série su tým najlepším, čo Akty X ponúkajú. Trochu menej nostalgie, prosím, skutočnú kvalitu priniesli Akty X až neskôr. To netvrdím ako fanúšik, čo ma napozerané všetky diely od A po Z ale ako osoba nezaťažená nostalgiou.(15.3.2008)

 • - Když je Scullyová poprvé zavolána do kanceláře, je zde postava Muže s cigaretou, který právě kouří. (Kulmon)

 • - Ve scéně v letadle je muž sedíci za Scullyovou otcem Davida Duchovnyho. (Kulmon)

 • - Typická melodie seriálu se v pilotním díle neobjevila. Vznikla totiž až po jeho odvysílání. (Čiban)