Reklama

Reklama

Akta X - Série 1 (1993) (série)


E.B.E (S01E17)

(epizoda)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, 1994, 45 min

Obsahy(1)

Irácký pilot sestřelí UFO nedaleko vojenské základny USA. UFO je ihned převáženo, aby nebylo na očích. Mulder a Scullyová sledují náklaďák. Mulder věří, že se v náklaďáku nachází tzv. E.B.E. Na pomoc přichází 3 experti "Osamělí střelci". Mulder a Scullyová jedou do státu Washington, kde se společně s náklaďákem objeví také bílé světlo. (Varan)

(více)

Recenze (11)

Martrix 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Čistě ufařský díl, kde jsou za nos tahání nejen Mulder a Scully, ale i diváci. V době vzniku seriálu, toto téma táhlo, ale teď je to trochu omšelé. Což bude nejspíš i tím, že jsme všichni mnohem otrlejší. Ufony dnes jako hrozbu vnímá málokdo a pokud někdo řeší, jestli jsou mezi nami...myslí tím spíš teroristy. ()

Colonist 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Z popisu by se mohlo zdát, že jde o další epizodu o honbě za mimozemšťanem z havarovaného UFO. Tedy...ono tomu tak je, ale jen částečně. Nečekejte akční nálož ve stylu "Fallen Angel". Tenhle díl se nese v pomalejším duchu. Je to napínavá konspirační lahůdka se vším, co k tomu patří - paranoia, štěnice, sledování, hoaxy, polopravdy a tak dále. Postupné budování mytologie pokračuje. Epizoda pokládá základy, na nichž pak bude hlavní dějová linie v budoucnu stavět (co se týče vládních konspirací a lží). Muže z Pentagonu si tentokrát užijeme do sytosti. Vzájemný vztah mezi ním a Mulderem je prohlubován. Všechna jejich setkání jsou ikonické scény. Osamělí střelci se tu objevují vůbec poprvé a i tak dokáží zaujmout a pobavit (ostatně sami diváci si vyžádali, aby se ve 2. sérii vrátili, původně měli být jen jednorázovou záležitostí). "E.B.E." si zaslouží 5 hvězdiček jak vyšitých, je to má druhá nejoblíbenější mytologická epizoda 1. série. Komentář je krátký, tak ještě přidám čtyři postřehy: 1. Na konci se v roli vojáka objeví herec Roger Cross (možná ho budete znát jako Curtise ze seriálu 24 hodin). V Aktech X se s ním můžeme setkat celkem 5x (včetně nejnovější série z roku 2018), pokaždé v jiné roli. 2. Obdobný případ je i Peter LaCroix, který ztvárnil řidiče kamionu. V Aktech X se objevil ještě 2x. 3. Mulderovo falešné jméno, pod kterým získá přístup do elektrárny, je "Tom Braidwood". Stejně jako v dílu "Shadows" jde o narážku na asistenta režie a hereckého představitele Melvina Frohika, který se tak jmenuje. 4. DROBNÝ SPOILER - Tohoto jsem si teď všiml poprvé: štěnice v propisce Scullyové se neobjeví z ničeho nic. Ve scéně u pultu v půjčovně aut požádá o půjčení propisky vedle stojící žena. Když ji vrátí, je na krátký okamžik vidět, že měla celou dobu vlastní propisku, dokonce ji pak vezme do ruky. Pozorný divák si tedy všimne, že tu něco nehraje. Tomu říkám smysl pro detail! Blink and you miss it. ()

Reklama

Jara.Cimrman.jr 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Neskončí to, dokud lidé jako Vy, určujou, co je pravda." Tak nám Mulder konečně pochopil, že jeho tajemný "přítel" bezpečně schovává lži mezi dvě pravdy. Mě hrozně bavilo, jak se tentokrát snažil neskákat na špek a nešlo mu to. Tady jsou zkrátka ve hře vyšší zájmy, odposlouchávaná FBI a konspirační teorie, což jsou ingredience, které mám na Aktech X nejraději. ()

Nikolas__ 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Solidní pečeť - 80 - 89%_ Při prvním shlédnutí patřičné zklamání, ale zároveň i taková ta normální spokojenost. Tohle totiž měla být podobně epická epizoda jako třeba Deep Throat, vlastně vidím i určitě podobnosti s dílem Fallen Angel. Takže asi úplně ok, ale nějak extrémně na E.B.E nevzpomínám. ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vášeň, či prekliatie? Mulder verí, Scullyová pochybuje. Vyšetruje sa prípad z kategórie Mulderových obľúbených. Napätie sa nedá krájať, no prítomné je a snaha fiktívnej ústrednej dvojice odhaliť vládou utajené skutočnosti je sympatická. Vrcholy paranoja sú napr. v českom Ucho alebo v Coppolovom The Conversation, no toto sa dalo, aj keď sa im to nepribližovalo. ()

Galerie (27)

Zajímavosti (7)

  • Osamělí střelci se původně měli vyskytnout pouze v této epizodě. I proto si Tom Braidwood, první asistent režiséra, střihnul roli Frohika, kde měl pouze dvě repliky. (Kubaaa97)

Reklama

Reklama