Akta X - Série 1 (1993) (série)

Padá soumrak (S01E20)

(epizoda)
  • USA Darkness Falls
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi
USA / Kanada, 1994, 44 min

Vyšetřování případu Muldera se Scullyovou zavede do lesů, kde jsou izolovaní od civilizace, protože les obývají podivní brouci. (Nikolas__)

Wacoslav1

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Uděláme si hezkej výlet do lesa! Jo tak tenhle výlet do lesa málem Mulder A Scullyová zaplatili svými životy, když je málem sežraly zabijácký světlušky. Každopádně všechno posrali ti těžaři. Kdyby neporazili ty starý chráněný stromy, tak by k tomu nedošlo. Každopádně jeden z top dílů se sžíravou atmosférou, kdy si pořád říkáte, jestli z toho hrdinové nakonec vyváznou nebo ne. Líbí se mi i otevřenej konec, i když podle všeho to émerická vláda nakonec nějak zmákla, protože jinak by světlušky sežraly a zamotaly do kokonu celej svět a to se zatím nestalo, ale byla by to příznačná pomsta největšímu škůdci této planety, tedy člověku.95% ()

tron

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

„Pavouček nezbeda.“ Jedna z najmrazivejších epizód Aktov X. Súper je teoreticky veľmi nestrašidelný (svetlušky, ehm), ale vďaka prenikavej réžii a intenzívnej atmosfére je to fakt pecka. Už ten názov. Padá súmrak. Wow. Zvečerievajúci sa les ďaleko od civilizácie (a tým pádom aj akejkoľvek pomoci) je niečo ukážkovo atavistické, desivé, nepríjemné a strašidelné. Začalo sa to už v 30. rokoch, kedy v odľahlých washingtonských lesoch zmizla partia drevorubačov a teraz, v roku 1993, zmizla ďalšia. Keď vám Mulder povie „urobíme si výlet do lesov“, buď vás unesie UFO, roztrhá Bigfoot alebo aspoň napadne čosi fakt hladné. Epizóda je zaujímavá depresívnym koncom, kedy život hrdinov visí na vlásku a dalo by sa povedať, že nebyť náhody, tak zomrú a druhá séria nevznikne (!). Trocha mi nesadlo, že jedna postava umrela a pritom svietilo auto, ale predtým na „ich“ odplašenie stačila jedna žiarovečka uprostred miestnosti. Šerifa si zahral Jason Beghe, ktorého si môžete pamätať z hlavnej úlohy hororu Georgea A. Romera Vražedná opica (áno, o vražednej opici). Najväčšou hviezdou sa každopádne stal Titus Welliver vďaka seriálu Bosch. ()

Martrix

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

U Akt X je fajn, že ať už mají jednotlivé díly jakkoliv proměnlivou úrověň zpracování, týkají se témat, která si většina zvídavých lidí může zpracovat po svém a vytříbit si tak názor na svět a život vůbec. Tento díl je ekologicky šmrncnutý, ale ten carterovský varovně vztyčený prst, se tentokrát týká toho, že jakkoliv se nám zdá být pozice člověka v ekosystému silná, můžeme být vymazáni stejně rychle, jako třeba dinosauři. To, čemu tak rádi říkáme rovnováha, třeba znamená pouze dočasné příměří, které skončí v okamžiku, kdy se díky naší všetečnosti objeví třeba nějaký dříve neobjevený a pro nás ne tak zcela přátelský mikroorganismus, nebo hmyz.... . Sympatické na tomto dílu je, že tentokrát to zjištění bude Muldera i Scullyovou, málem stát krk. Vše začíná výpravou do lesů, kde se ztratí třicet dřevorubců. Mají v tom prsty ekoteroristé bránící les, nebo snad něco jiného? ()

Jara.Cimrman.jr

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

"V roce 1934, když se ještě nevědělo, co to ekoterorismus je, zmizela ve stejný oblasti jiná parta dřevorubců." Takže máme případ, procházku do lesa, proradné těžaře, zákeřné ekoteroristy a Mulderovým prvním podezřelým je ... pavouček nezbeda. Nakonec nebyl až tak daleko od pravdy a kdybych nevěděl, že se Scullyovou vyřeší ještě mnoho Akt X, tak bych se o ně tentokrát snad i bál. ()

Colonist

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Další z vrcholů první série. Mulder a Scullyová izolovaní na odlehlém místě a obklopení nějakým nebezpečím - to jsou ty nejlepší epizody. "Darkness Falls" je naprosto klasický díl. Napínavá a atmosférická bomba. Psát nějaký obsáhlý komentář je v tomto případě opět zbytečné, prostě si ten díl pusťte, nebudete litovat! ()