Děsivá symetrie (S02E18) (epizoda)

Fearful Symmetry

Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1995, 44 min

Ekologická agitka už aj tu bola podaná lepšie. Jedna zo slabších epizód, ktorá ale dáva logický význam z pohľadu komplexnosti zásahov mimozemskej civilizácie. Zápletka je predvídateľná a veľmi málo napínavá, jednoducho epizóda je príliš dlhá a lepšie by fungovala na menšom priestore alebo len ako spomenutie vo význame jednej udalosti, ktorá spolu s ďalšími tvorí väčší celok.(18.5.2018)

Man has no pre-eminence above a beast: for all is vanity. Eccl 3:19.(24.2.2018)

"Muldere, jestli mi chceš tvrdit, že to udělal slon, tak to nemá logiku." Tak udělal to slon, tygr nebo mimozemšťani? To je jednoduché zjistit - zeptáme se gorily. Vždyť je to tak prosté.(6.9.2018)

• Colonist

Byť to dle hodnocení tady na ČSFD nevypadá, tento díl se obecně řadí mezi ty nejhorší z celého seriálu. Já se mu pokaždé snažím dát šanci, pouštím si ho s čistou hlavou a bez předsudků. Jenže ona je to opravdu bída. Zápletka o ekologicky smýšlejících mimozemšťanech je naprosto šílená. Takový díl bych čekal někdy v 7. sérii v důsledku vaření z vody, ne však ve 2. sezóně, kdy jsou tvůrci seriálu ještě plní dobrých nápadů. Na papíře to možná vypadalo dobře, ale zpracování je mizerné. Osobně si myslím, že si prostě chtěli natočit díl se zvířaty s ekologickým poselstvím. Je to ovšem hodně násilná agitka, díly jako "Darkness Falls" nebo "Detour" mají také environmentální poselství a mnohem lépe zpracované. Příběh ovšem není tím největším problémem, nejhorší na této epizodě je, že je poměrně nezáživná. Co nezáživná - nudná! Možná jsem necita, ale všechny scény s gorilou a znakovou řečí mi přišly docela trapné. A konec mě nechává chladným. Ale abych nebyl jen negativistický - útoky neviditelných zvířat jsou dobře natočené a mají působivou atmosféru. Úvodní teaser s řáděním neviditelného slona je dokonce výborný (vlastně jde o vrchol epizody, pak to jde dolů vodou). Každopádně epizodu, která má ve svém názvu slovo "děsivá", si já osobně představuji jinak. Tohle je spíše nechtěně k smíchu.(15.5.2020)

"Některý zvířata prostě nemluví, ani nemalujou.."(21.2.2017)

• - Slonica v epizóde nesie meno Ganéša. Ganéša bol indický boh, syn boha Šivu. Traduje sa, že hlavu mu odtrhol rozhnevaný Šiva, ktorý svoj čin oľutoval, ale pôvodnú hlavu zahodil tak ďaleko, že ju už nevedel nájsť. Dal teda Ganéšovi hlavu prvého tvora, ktorého stretne. Tým tvorom bol slon. (Sociopath)