Akta X - Série 3 (série)

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1995 - 1996, 17 h 53 min

John S. Bartley

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, Peter Donat, Floyd 'Red Crow' Westerman, Melinda McGraw, Nicholas Lea, William B. Davis, John Neville, Tom Braidwood, Jerry Hardin, Alf Humphreys, Walter Gotell, Dean Haglund, Bruce Harwood, Giovanni Ribisi, Jack Black, Ernie Lively, Steve Makaj, Bonnie Hay, Aaron Poole, Peter Boyle, Stuart Charno, Karin Konoval, Greg Anderson, Bokeem Woodbine, Badja Djola, Ken Foree, April Grace, Joseph Patrick Finn, Mig Macario, Don MacKay, Timothy Carhart, James Handy, Kerry Sandomirsky, Glynis Davies, William MacDonald, Beverley Elliott, Thomas Kopache, Willie Garson, Don Thompson, Ian Tracey, Paula Shaw, D. Harlan Cutshall, Michael Chieffo, Jewel Staite, Dean Wray, David Lewis, Stephen McHattie, Raymond J. Barry, Robert Ito, Steven Williams, Gillian Barber, Lori Triolo, Colin Cunningham, Sean Campbell, Kevin Zegers, Sam Bottoms, Kenneth Welsh, Michael Berryman, R. Lee Ermey, Fulvio Cecere, Bobbie Phillips, Raye Birk, Dion Anderson, Bill Dow, Ken Kramer, Tyler Labine, Tom Heaton, Wendy Benson-Landes, Lisa Robin Kelly, Gabrielle Miller, Ryan Reynolds, Kurtwood Smith, John Milton Branton, Stephen E. Miller, Russell Ferrier, Tegan Moss, Michael Bublé, Kevin McNulty, Suleka Mathew, David Kaye, Robert Wisden, Vic Polizos, Roger R. Cross, Steve Bacic, D. Neil Mark, Dave Grohl, Rachel Miner, Vic Trevino, Gordon Tootoosis, Tom McBeath, B.D. Wong, Lucy Liu, James Hong, Doug Abrahams, Ellie Harvie, Henry Mah, William Lucking, Daniel Quinn, Jesse Ventura, Michael Dobson, Tom Mason, Jennifer Hetrick, Amanda Tapping, Tasha Simms, Colin Lawrence, Chris Ellis, Timothy Webber, R. Nelson Brown, Roy Thinnes, Brian Thompson, Hrothgar Mathews, John Maclaren, Deryl Hayes, Garry Davey, Tim Dixon, Dana Wheeler-Nicholson, Warren Takeuchi, Kate Robbins, Mark Acheson, Frank Cassini, Alex Diakun, Rebecca Toolan, John Moore, Susan Bain, Tim Henry, Lesley Ewen, Dwight McFee, P.J. Prinsloo

Komentáře uživatelů k sérii (7)

The Blessing Way 4/5: Foxova indiánská linie nudná, tohle táhne pro tentokrát zarputilá Scullyová v "Mulderově úloze". Paper Clip 5/5: Napínavá a zvratů plná epizoda, navíc ty manipulativní šachy v závěru. Nejlepší díl "trilogie". D.P.O. 4/5: Úžasná předtitulková sekvence, Ribisi a Jack Black jako záporáci a nápaditý náběh závěrečných titulků. Clyde Bruckman's Final Repose 5/5: Když potká cynický fatalistický jasnovidec vraždícího jasnovidce mají radost oba. A stejně tak plesá nadšením divák i kritická obec, která tento díl po zásluze zavalila cenami. The List 3/5: Ze začátku dobrá atmosféra, ta však vyprchá v první dvacetiminutovce a pak to jde celé do kýble. 2Shy 4/5: Kdyby nebyl hloupý, tak si v LA zařídí odtučňovací kliniku. Ženské by se mu tam hrnuly a ještě by nadšeně platily. The Walk 3/5: Horrorové scény sice skvělé (bazén!), ale je jich málo, takže na dojmu z průměrného dílu nic nemění. Oubliette 4/5: Zdařilé spojení temného thilleru à la Mlčení jehňátek s "paranormálnem". Nisei 4/5: První část zajímavého mytologického dvojdílu a jedna z prvních epizod, kdy začíná být vidět výrazný příklon k "filmovosti". 731 3/5: Linie Scullyové výtečná, Mulderova kvůli neúmyslné béčkové poetice moc ne. Zůstat v obou linkách ty postavy naznačené ve stínech, hned by to bylo o třídu lepší. Revelations 3/5: Dana slepě věří, Fox je pro jednou skeptikem. Zajímavé samo o sobě dostatečně, proč to tedy rozmělňovat nenapínavou a prim hrající historkou o klučinovi se stigmaty? War of the Coprophages 5/5: Aktům X sluší, když si utahují sama ze sebe, o to více když je to tak hravě, vtipně i nápaditě jako zde. Syzygy 5/5: Začne to jako satanistický slasher a končí jako stylová groteska. Sure. Fine. Whatever. A jako bonus budoucí nejvíce sexy muž světa. Grotesque 5/5: Možná vůbec nejtemnější i nejdepresivnější epizoda celého seriálu; očividná příprava na depkoidní thillerový "spin-off" Akt X Millennium. Piper Maru 4/5: Úvodní scéna s Big Daddym fenomenální, zbytek již horší, ne však nijak výrazně. Apocrypha 4/5: Mytologický díl držící se "při zemi" s konspiracemi, plně soustředěný na postavy. Pusher 5/5: Modell je oproti Horstu Fuchsovi ještě malé pívo, ale Lovce jelenů se mu daří trumfovat zdařile. Teso Dos Bichos 2/5: Bez nápadu, bez napětí, místo dravé pumy neškodná košišta. Hell Money 3/5: Dobré téma, navíc kriminálka bez jakéhokoli nadpřirozena, ovšem pokrácení by neškodilo. Jose Chung's "From Outer Space" 5/5: Reynard Muldrake a Diana Lesky v narativně vymazleném bonbónku s harryhausenovským ufounem promlouvajícím shakespearovskou angličtinou (Lord Kinbote!), nefuckujícím šerifem a odkazy na "někoho/něco" v doslova každém záběru (doporučuji pak následnou projekci i s komentářem tvůrců). Avatar 4/5: Famózní scény s "červenopláštěnkou" (Don´t Look Now jak vyšité), daří se navozovat příznaky insomnie a sympatické zaměření na Skinnera. Jen závěr to chtělo údernější. Quagmire 3/5: Buď to mělo být více vážné a bez posledního záběru či odlehčené, ale v tom případě od začátku. Wetwired 4/5: Tři v jednom. Začne to jako klasický případ podivných vražd, přehoupne se to v čistě osobní rovinu ústředního dua a vrcholí to jako ukázková konspirační záležitost. Talitha Cumi 4/5: Solidní mytologický díl, ale jako finále sezóny nedostačující.(21.10.2016)

Stejně jako druhá série si drží vysokou úroveň, sice bez nějakých zvlášť kultovních dílů, ale naopak s lépe se rozvíjející konspirací. Zvlášť díly s černou tekutinou, které pak provázejí i v dalších sériích......8/10(14.12.2016)

Třetí řada má oproti té druhé více dílů, které se neberou tak úplně vážně, což mi upřímně řečeno moc nevyhovuje, protože to podle mě k tomuhle seriálu nepasuje, ačkoliv třeba War of the Coprophages byla sama o sobě místy opravdu vtipná epizoda. Stejně tak mi nesedí styl scénáristy Darina Morgana, takže opravdu nedokážu docenit třeba Clydea Bruckmana, kterého spousta lidí vyzdvihuje jako jednu z nejlepších epizod vůbec, zatímco mě docela dost nudila. Ale jinak si většina dílů drží velice vysokou úroveň, byť je docela těžké je hodnotit nějak komplexně, páč je prostě každý jiný. Z těch samostatných bych vyzdvihnul skvěle gradovanou paranoidní konspiračku Wetwired, příběh o teenagerovi se superschopnostmi v D.P.O., děsivého záporáka z epizody Pusher nebo povedené zpracování legendy o lochnesce v Quagmire. Centrální příběhová linka o ufounech a vládní konspiraci je na začátku neskutečně rozjetá a během výtečné Paper Clip to vypadá, že už se opravdu blížíme k odhalení Pravdy. Další mytologické epizody pak trochu zvolní a spíše do celého příběhu zaplétají další aktéry jako kruté japonské doktory v Nisei a 731 nebo záhadný černý olej v Piper Maru a Apocrypha. Tyto dvojdíly se povedly, zvláště jejich druhé části byly v obou případech hodně silným zážitkem. O to víc mě mrzí, že mytologický závěr série Talitha Cumi v podstatě nic moc neukázal a navíc skončil cliffhangerem, takže nezbývá než doufat, že pokračování v sérii čtvrté bude lepší. /90% a 5*/ Oblíbené epizody: Paper Clip, D.P.O., Apocrypha, Quagmire, Wetwired(5.5.2017)

Jednotlivé epizody již nepodléhají takovým kvalitativním výkyvům, a když už se objeví nějaký silně ujetý případ (a že to zas není tak vzácně), tvůrci to s pomrkáváním dají najevo, především prostřednictvím věčně skeptické, uštěpačné Scullyové. Oběma agentům pak pod kůži pronikáme čím dál důvěrněji a neodolatelně se prohlubuje i jejich (platonický) vztah. Mytologické mimozemské a konspirační dvojdíly stále tvrdí muziku, přestože ne tolik výrazně a sečteme je na prstech jedné ruky (pitva mimozemšťana, černý olej).(1.8.2017)

• Likan7

Úroveň cca stejná jako u druhé série. První díly jsou vyloženě super, jenže to pak opět spadne někam ke 2*. A když dáte několika dílům i odpad, průměrem se dostaneme na 2*.(7.11.2016)

Čím ďalej tým lepšie, ale pre niekoľko divných, akože "humorných" alebo jednoducho len opäť divných epizód nemôžem ísť na plné hodnotenie.(3.4.2018)

Mytologie se zvrhává víc a víc (viz. černý olej), objevuje se i řada komediálních dílů (většinou až příliš přeplácaných - zejména pro skalní fanoušky kultovní Clyde Bruckman a Jose Chung, ale pořád ne špatných, na rozdíl od pozdějších řad). Samostatné "monster" epizody si pořád stojí dobře, byť jsou zde jak klenoty, tak blbosti.(22.3.2018)