Reklama

Reklama

Akta X - Série 3 (1995) (série)


Kancelářská spona (S03E02)

(epizoda)
  • Česko Svorka (neoficiální název) (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

Když se k agentům přiblíží vládní zásahová jednotka, agent Mulder hledá stopy o zapojení svého otce do přísně tajného projektu. (Epistemolog)

Recenze (9)

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"Má odpoveď cenu života?" Klasická "prepojená" sci-fi epizóda Aktov X, ktorú nemá zmysel pozerať, ak ste predtým žiadne podobné časti nevideli. Tu už je detailná znalosť vyložene nutná. Sprisahania, kľúčové dôkazy, Mulderov otec a sestra, neistota, plno tajomných postáv, z nich neviete, kto čo hrá a čo len hrá, že to hrá. Najviac ma potešil "beh sivých mužíčkov" a tradične namakaný Skinner, ktorý sa konečne (definitívne?) po tonách pochybností profiluje ako kladný hrdina. ()

Colonist 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pozor spoilery (částečně i k zápletkám budoucích mytologických epizod)! Bombastické vyvrcholení legendární mytologické trilogie. Nechci se opakovat, všechna pozitiva, která jsem zmínil u předchozích dvou částí, platí i pro tento díl. Pro mě tvoří všechny tři epizody jeden komplet a v jejich kvalitě nevnímám rozdíly. Opět je to pořádná mytologická nálož, tentokrát s větší porcí akce. S tím se dá počítat, když to režíroval Rob "Spektákl" Bowman. Jestli mám na této epizodě něco konkrétního vyzdvihnout, tak je to famózní pasáž v opuštěném dole. Má skvělou atmosféru (je to ohrané, furt o tom mluvím, ale je to prostě pravda: Bowman umí skvěle pracovat se světlem a tmou, v tomto ohledu možná vůbec nejlépe z toho stálého ansámblu akťáckých režisérů). Je to poměrně dlouhá pasáž, která je napínavá, děsivá i akční. A hlavně přináší několik závratných odhalení, na která budou další mytologické díly navazovat. Ale takových momentů, které budou mít vliv na další směřování hlavní příběhové linie seriálu, najdeme v epizodě hned několik. V tomto ohledu jde o hodně důležitý díl. Nejde ovšem jen o celkovou mytologii v rámci dlouhého běhu, tato trilogie má přímý vliv na vlastní mytologii třetí série. U předchozích dílů trilogie jsem to nezmiňoval, ale vesměs všechny mytologické epizody třetí řady z těchto dílů vycházejí a v podstatě slouží jako přímá pokračování. Snad v žádné jiné řadě netvoří mytologické epizody tak provázaný celek. Díly 3x09 a 3x10 pokračují v tematice vagónů s hybridy člověka a mimozemšťana z "Anasazi". Rovněž je v tomto dvoudílu zkoumán implantát ze šíje Scullyové, který byl vytažený v "The Blessing Way". Epizody 3x15 a 3x16 se zase vrací k zápletce s digitální páskou a k vraždě Melissy. Poslední díl sezóny v tomto ohledu vybočuje, ale de facto se dá říct, že odhaluje další pozadí "Projektu" nastíněného v této trilogii. Tahle provázanost se mi líbí. Kromě toho, že mytologické díly na sebe navazují v rámci toho velkého příběhu, jenž se prolíná celým seriálem, tak v této řadě zároveň utvářejí vlastní menší příběh. To mi přijde celkem chytré. Také se mi líbí, že "Paper Clip" slouží jako vyvrcholení drobné dějové linky mezi Mužem s cigaretou a Skinnerem, která se začala odvíjet od dílu 2x01. Skinnerovi se konečně podaří vymanit z Kuřákova vlivu a definitivně dokáže, na čí straně stojí. Poslední věcí, kterou zmíním, je hudba Marka Snowa. Ta je prostě dokonalá. Což ale není žádným překvapením. 5 hvězdiček i potřetí. Pár nelogičností a scenáristických podivností se tu najde (u takto zamotaného příběhu je to nevyhnutelné), ale nemám důvod je řešit. Je to kvalitní sci-fi zábava, tak proč bych měl být hnidopich. Tyto věci si schovám až k mytologii pozdějších sérií, která mě mnohdy dost irituje :-). Tohle je naopak mytologie Akt X v té nejlepší podobě. ()

Arkanoid 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Znova indiáni. V epizóde je širšie záberovanie, pár scén sa točilo v budove dolu a prinieslo menšiu pozitívnu zmenu videnia ďalekých zákutí tajomnej budovy. Napätie z konca minulej epizódy ostalo spoľahlivo zakonzervované do začiatku tejto, bohužiaľ nie po celé trvanie epizódy. Udalosti sú zásadné, záhadnosť sa teraz dá krájať a dočkáme sa aj napínavej akcie. Mitchovi Pileggimu vďaka vypracovanej postave takéto scény nesmierne pristanú a akcia snímaná zhora tomu dodáva punc kultovosti. V rovnakom duchu sa nesie dialóg medzi CSM a Krycekom, ktorý si fanúšik musí opakovane pustiť. Nevýhodou ostáva občasné suché podanie informácií, ako napr. rozhovor s bývalým nacistickým vedcom, kde je jedno, čo sa povie, bude to nudiť, lebo seriál, čo sa zaoberá paranormálnymi javmi, má nastavenú latku odhalenia informácií v šoku, akcii a zdanlivou nejasnosťou, nie obyčajným rozhovorom. ()

Nikolas__ 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zlatá pečeť perfekce - 95 - 100%_ Extrémně záživná a napínavá epizoda, kde se Skinner stává konečně dost dobrou postavou, a celá linka je naprosto skvělá. Scény z dolů jsou napínavé snad nejvíce, a jsem rád za to, jaký má tento trojdíl (pokud bereme v potaz i Anasazi z konce druhé sezóny), akční a velkolepý nádech. Taková velkolepost se potom myslím objevila až v páté sérii, nebo ve filmu z roku 1998. ()

Galerie (24)

Zajímavosti (1)

  • Když se Mulder (David Duchovny) a Scullyová (Gillian Anderson) pokoušeli dostat do dolů, zadávají agenti pětimístní kód Napierovy konstanty, přičemž Mulder říká: "27828, nejde to, máme správné číslo?" a Scullyová odpovídá: "Ano." Konstanta má však hodnotu 2,7182818284590, správně tedy měl kód být 27182. (aesalus1976)

Reklama

Reklama