Mulder a Scullyová se dozví pravdu o atentátu na Johna F. Kennedyho a Oblasti 51. (Disney+)

Kelly2502

Obsahovo neskutočne prepálená epizóda, ktorá pripisuje Cancer manovi jedny z najhorších atentátov v amerických dejinách, alebo napríklad víťazstvo amerického hokejového tímu na zimnej olympiáde z roku 1980. Na druhej strane však dodáva jeho postave neskutočnú hĺbku a dávku ľudskosti, čím z neho pred mnohými rokmi spravila jedného z mojich obľúbených seriálových záporákov. Zároveň považujem voľbu odhaliť jeho pozadie divákom za šťastný krok, pretože mytologické epizódy začínali byť na jedno kopyto a po tejto epizóde sa to s vedomosťami, ktoré divák v tejto časti nadobudne začne znova zamotávať a veci začnú naberať nový smer. ()

Colonist

Pozor spoilery! S tímto dílem je to těžké. Sama o sobě je to kvalitní epizoda, ale v hlubším kontextu jde pro mě o jedno z největších zklamání v rámci seriálu. Od dílu věnovanému Muži s cigaretou, jednomu z nejlepších televizních záporáků a mému oblíbenci, bych očekával něco trochu jiného. Na můj vkus je to "málo mytologické". Když jsem si ten díl pustil poprvé, čekal jsem, že uvidím vznik Syndikátu, počátky mimozemské konspirace, detailnější zobrazení vztahu Kuřáka s Mulderovými rodiči a podobné věci. Má představa však byla mylná. Ten díl je celý o Kuřákově charakteru, netýká se toho hlavního mytologického příběhu, nemá ambice odhalovat nějaká zásadní tajemství. Na tom není nic špatného, ostatně tak je ten díl prezentován, ale já prostě s výslednou podobou nejsem úplně spokojen (byť je to můj vlastní problém, ten díl za to nemůže, že se vydal úplně jinou cestou, než jsem si představoval). Na můj vkus je to hodně přehnané. Muž s cigaretou spáchal atentáty na prezidenta Kennedyho a Martina Luthera Kinga, ovlivňuje výsledky sportovních zápasů a na telefonu má Saddáma Husajna. Je to hodně utržené ze řetězu, skoro mi to až připomíná nějakou šílenou fanfikci. V tomto ohledu je důležitý fakt, že tvůrci seriálu sami prohlásili, že tento díl musíme vnímat jako soubor klepů, které Frohike kdesi vyštrachal, a z toho důvodu je to třeba brát s rezervou, ne vše zde uvedené je pravda (některé části nejsou canon). Je to možná trochu alibismus, ale v mých očích to ten díl zachraňuje, nemusím ho tak brát příliš vážně a jako absurdní experiment si ho dokážu užít. Tenhle přístup "ne všechno se opravdu stalo" a možnost různých interpretací rovněž napravuje potenciální scenáristickou botu - v epizodě 3x16 "Apocrypha" je na začátku flashback z roku 1953 s Billem Mulderem a Kuřákem, kteří jsou v té době již naplno zapojeni do vládních konspirací. Podle "Musings" byl však Muž s cigaretou naverbován až v roce 1962. O tom, že většina zde zobrazených věcí jsou nesmysly, pro mě vypovídá i samotný závěr, kdy nechá Kuřák Frohika naživu (proč by ho taky zabíjel, když jen nakrmil agenty výmysly). A na jednu stranu se mi vlastně líbí, že taková tajemná postava jako Muž s cigaretou má kolem sebe bublinu různých mystifikací. Jedna z mých teorií je ta, že tyhle fámy vypustil v rámci kouřové clony do éteru on sám, aby svedl své nepřátele na falešnou stopu. Ale moje bláznivé teorie nechme stranou, nepopiratelnou skutečností je, že scéna s Kuřákem a Mužem s Pentagonu představuje zlatý hřeb epizody. Tento moment je ztělesněním toho, co jsem očekával od celého dílu. Velmi zde oceňuji kontinuitu - mezinárodní dohoda o likvidaci zajatých mimozemšťanů byla zmíněna už v první sérii v epizodě "E.B.E.". "Musings of a Cigarette Smoking Man" je pro mě zklamáním a asi to tak zůstane už navždy, ale jak jsem psal na začátku komentáře, špatný díl to v žádném případě není. Chris Owens i William B. Davis předvádějí kvalitní herecké výkony. Pasáž s Kennedym má skvělou atmosféru konspiračního thrilleru. A ať už tento díl vnímáme jakkoliv, nelze popřít, že dodává charakteru Muže s cigaretou hlubší rozměr (zejména ty nenaplněné spisovatelské ambice). Za mě 4 hvězdičky. () (méně) (více)

Arkanoid

„I work very hard to keep an president from knowing I even exist.“ Epizóda, ktorá nám ponúkne bližší pohľad na Cigarette Smoking Mana a vystačí si len s touto postavou a hlasom Muldera a Lone Gunmen. Jeho začiatky v konšpiráciách sú popretkávané skutočnými udalosťami americkej histórie a jeho vplyvom na ne. Bohužiaľ v tých scénach je málo kultovosti a málo charakterových čŕt, ktoré by diváka na tejto postave prekvapili. O ľuďoch, ktorých ich práca ubíja a zároveň nevedia robiť nič iné tak skvelo, ako práve ich prácu, sa dá povedať len málo a práve pri väčšom priestore pre takéto filmové či seriálové postavy veľmi ľahko divákovi lezú hore krkom. ()

Loki_Six

"Life... is like a box of chocolates - A cheap, thoughtless, perfunctory gift that nobody ever asks for. Unreturnable, because all you get back is another box of chocolates. So, you're stuck with this undefinable whipped-mint crap that you mindlessly wolf down when there's nothing else left to eat. (sighs) Sure, once in a while, there's a.. peanut butter cup, or an English toffee. But they're gone too fast, and the taste is.. fleeting. So you end up with nothing but broken bits filled with hardened jelly and teeth-shattering nuts - If you're desperate enough to eat those, all you've got left is a... is an empty box... filled with useless, brown paper wrappers." ()

chrispe

Nebudu zastírat! Jako povrchní divák jsem byla rozladěna, že na scéně nejsou Mulder se Scully a vydrželo mi to až do Kinga. Pak jsem se chytla a nevěřila, že nás fakt donutí nesnášet Kuřáka o něco míň... ()

Nikolas__

Standartní pečeť - 70 - 79%_ Kvalitní, čistě drama epizoda, která je prostě taková jiná. Rozhodně nepatří k mým oblíbeným, ale ani nepatří k těm nejhorším. Stále se v této sezóně najdou o dost lepší epizody. Tohle mi přijde že by mohla být polovina nějakého jiného mytologického dílu, to by bylo super. ()

VeronicaLake

Tak ja vidím len dve možnosti. Je to buď, Gorbachev has resigned. We have no enemies. Alebo Life is like a box of chocolates - A cheap, thoughtless, perfunctory gift that nobody ever asks for… LOL. Je to viac 4 hviezdičková epizoda než 5, ale pri scéne na lavičke som skoro zakápla slzu (takú na pol smutnú, na pol slzu smiechu), takže dávám 5. ()