Reklama

Reklama

Akta X - Série 4 (1996) (série)


Nikdy více (S04E13)

(epizoda)
  • Česko Nikdy víc (neoficiální název) (více)

VOD (1)

Obsahy(1)

Agent Mulder si bere dovolenou, aby navštívil Graceland, zatímco posílá nespokojenou Scullyovou do Filadelfie, aby omrkla Rusy s vazbami na UFO. Seznámí se s mladým nestabilním mužem, jehož tetování na ruce mu našeptává, aby zabíjel ženy. (Epistemolog)

Recenze (8)

Trevor 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Fox Mulder odchádza na dovolenku a poverí Danu Scullyovú sledovaním prípadu vo Filadelfii. Tu jej pátranie zavedie do ruského tetovacieho štúdia, rovnako ako istého láskou sklamaného mladéhu američana.Jedna z najslabších epizód seriálu. ()

Neuker 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Tento díl je jedním z nejvíce mysteriózních s celé sérii, človék kouká, vnímá, chápe.. a stejně si na konci říká "wtf tím chtěl básník říct?" I přesto zachycuje atmosféru celého seriálu jakožto celku naprosto perfektně, kéž by každá epizoda každé série měla takovýto nádech. Člověk by se pak nemusel přemlouvat k překoukaní filleru mezi hlavními ep na konci a začátku série. ()

Reklama

Loki_Six 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

"I feel like I've lost sight of myself, Mulder. It's hard to see, let alone find, in the darkness of covert locations. I mean, I wish I could say that we were going in circles, but we're not. We're going in an endless line, two steps forwards and three steps back. While my own life is standing still." ()

Colonist 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pro někoho se možná zdiskredituji, když ve 4. sérii dávám pětihvězdičková hodnocení dílům jako "El Mundo Gira" nebo právě "Never Again", ale nemohu si pomoct. Prostě to tak cítím. "Never Again" samozřejmě není nejlepší díl seriálu a ani nestojí na stejné úrovni jako většina epizod s absolutním hodnocením (není to ikonická klasika), ale z mého pohledu by čtyři hvězdičky byly málo. Tenhle díl jsou úplně jiná Akta X. Není to děsivé ani dvakrát napínavé, mě si to ovšem dokázalo získat dobře napsanými dialogy, solidní charakterizací hlavních postav a celkovou atmosférou. Pro mě to má specifické kouzlo. V mnohých ohledech mi tato epizoda připomíná Mulderovu sólovku "Trojice" ze 2. série, jen v lepším provedení. Tohle je také takový špinavý díl odehrávající se ve hnusném prostředí. A také to má nádech erotického thrilleru (bez té erotiky, samozřejmě), v němž se jedna z hlavních postav chová úplně jinak, než jak jsme zvyklí. Odpůrcům tohoto dílu vadí, že chování Scullyové totálně vybočuje z jejího charakteru. Jenže o to tu právě jde. "Never Again" ukazuje skrytou, temnější stránku její postavy. Navíc mně její chování přijde uvěřitelné, je to logičtější, než jak se Mulder choval v "Trojici" (to je také dáno lepším scénářem). Prostě dostala depku z toho, jaký vede život, a rozhodla se být trochu spontánní, pročistit si hlavu alkoholem a románkem s charismatickým neznámým. Ty největší blbosti dělají právě slušný holky. Já jí tu vnitřní krizi baštím. Dlouho v sobě něco dusila a jednou to muselo ven. A nedivím se, že je to celé Mulderovi navzdory - ten se v tomhle dílu totiž chová jako vůl. Shippeři musí "Never Again" logicky nenávidět, ale to je jejich problém. Jak už jsem zmínil, velký podíl na mém pozitivním vnímání epizody má její celková atmosféra a to prostředí, v němž se příběh odehrává (tmavý Edův byt a přilehlé chodby, zaplivaný bar, špinavý tetovací salón). Lokace jsou tmavé a hnusné a dobře k té atmosféře přispívají. A třeba scéna s útokem na sousedku, kdy se pak kamera za znění nějaké oldies písničky pomalu vzdaluje od místa brutální vraždy, je hodně působivá (takový klasický akťácký moment à la "Home"). Psychologizace postav se povedla, Scullyová je kapitolou samou o sobě, ale i Ed je dobrá postava. Není to totiž ryzí záporák, za jiných okolností by to byl docela sympatický chlápek, jeho charakter je vícevrstevný. Na dialozích si scenáristé dali záležet. Je to dost ukecaný díl, ale mě to nenudí. K tomu přispívají kvalitní herecké výkony Gillian Anderson a Rodneyho Rowlanda, umí to prodat. Nemluvě o tom, že vzájemná chemie mezi Scullyovou a Edem funguje (pravý opak Muldera a jeho holky na jednu noc z 2x07). "Never Again" v rámci Akt X dost vybočuje. Jako atmosférická epizoda založená na hlubší psychologizaci postav si ode mě těch 5 hvězdiček zaslouží. Jeden z mála případů, kdy se odchýlení od seriálové formule vyplatilo. ()

Galerie (9)

Zajímavosti (2)

  • V epizodě se objevuje postava muže, k němuž záhadně promlouvá jeho vlastní tetování, na kterém je vyobrazena tvář pohledné ženy. Její hlas v seriálu namluvila vycházející hvězda Jodie Foster. (Davies182)

Reklama

Reklama