Mulder a Scullyová vyšetřují nevysvětlitelnou havárii komerčního letadla. (Disney+)

Colonist

Pozor drobné spoilery! Tento dvoudíl se svým charakterem vrací k mytologickým epizodám první série. Ona je to vlastně taková mytologie-nemytologie, je to samostatný příběh, který nijak nesouvisí s kolonizací a Syndikátem, mytologií je to nazýváno jen proto, že se to točí kolem mimozemšťanů. Kromě Maxe Feniga, s nímž jsme se setkali v 1. sérii v části "Fallen Angel", to nemá žádnou návaznost na předcházející díly (a ani to nijak neovlivní ty budoucí). Za sebe musím říct, že je to příjemná změna. Mytologii mám rád, ale ve 4. sérii je jí opravdu hodně a je pořádně hutná, takže takovýto jednoduchý a nenáročný příběh s ufouny přijde docela vhod. Je to napínavá zábava, u které se vám mozek nezavaří. Děj je možná až moc přímočarý a nekomplikovaný, ale za sebe říkám, že mi to nevadí. Havárie dopravního letadla, do které je zapleteno UFO, je skvělý nápad. Docela se divím, že s tím seriál nepřišel už dřív, přijde mi to jako typické téma pro Akta X. Příběh vás vtáhne do děje a vy s chutí postupně rozplétáte celou tu záhadu. Bowman svou režií dál posouvá hranice televizního seriálu. Toto je jedna z jeho nejlepších prací, vůbec celá výprava je famózní. Místo havárie letadla vypadá realisticky, hangár s troskami zrovna tak. Není se čemu divit, tvůrcům pomáhali přímo lidé z NTSB (americký úřad pro vyšetřování leteckých neštěstí). Dali si na tom opravdu záležet. Epizoda obsahuje i několik působivých, ne-li přímo mrazivých momentů (únos z motelu, vznášející se UFO nad troskami). Jedinou výtku mám k automobilové honičce na přistávací dráze - přijde mi zbytečná. To pomalé odhalování záhady kolem havárie letu 594 mi bohatě stačí, tento příběh žádnou vloženou akci podle mě nepotřebuje. "Tempus Fugit" a jeho pokračování jsou dokonalým spojením science fiction, hororu a konspiračního thrilleru. A protože jde vlastně o samostatný příběh, může si ho vychutnat i člověk seriálem nepolíbený. ()

chrispe

Většinou mě štve Scully, ale tady i mě ta Mulderova urputnost odrazovala (i když má samozřejmě pravdu, liška podšitá). Jsem zvědavá, kam se přikloní nakonec plešoun, nějak se mi nezdá :D A ten konec před koncem myslí fakt vážně?! ()