Akta X - Série 5 (série)

Drama / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi

USA / Kanada, 1997 - 1998, 15 h 1 min

Joel Ransom

Mark Snow

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, William B. Davis, Charles Cioffi, Tom Braidwood, Dean Haglund, Bruce Harwood, John Finn, Steve Makaj, Sheila Larken, Richard Belzer, Steven Williams, Colleen Flynn, Merrilyn Gann, Anthony Rapp, Alf Humphreys, Chris Owens, C. Ernst Harth, Jerry Springer, Melinda McGraw, John Pyper-Ferguson, Gerard Plunkett, Rob Freeman, Stephen Mendel, Ryan DeBoer, Diana Scarwid, Colleen Winton, Robert Wisden, Ty Olsson, Donna Yamamoto, Michael Dobson, Chad Lindberg, Sarah-Jane Redmond, Katharine Isabelle, Myles Ferguson, Susannah Hoffmann, William MacDonald, Henry Beckman, Dean Wray, Elizabeth McCarthy Meek, Kristin Lehman, Kate Luyben, Peter Williams, Ted Cole, Luke Wilson, Patrick Renna, Brent Butt, Nicholas Lea, Veronica Cartwright, Laurie Holden, Brian Thompson, John Neville, George Murdock, Michal Suchánek, Fredric Lehne, Garret Dillahunt, Brian Leckner, Darren McGavin, Janet Perry, Lili Taylor, Richard Fitzpatrick, Blu Mankuma, Henri Lubatti, Peter Kelamis, Joe Pascual, Colin Lawrence, Jason Diablo, Glenn Morshower, Emily Perkins, Joseph Patrick Finn, Eric Keenleyside, Patti Allan, Daniel von Bargen, Michael MacRae, Sam Anderson, Douglas Arthurs, John B. Lowe, Brian Markinson, John Apicella, Roger R. Cross, Cynthia Preston, Leslie Jones, Brenda McDonald, Steve Bacic, Mimi Rogers, Martin Ferrero, Michael Shamus Wiles, Kenneth H. Hawryliw, Jeff Gulka, Ron Halder, Megan Leitch, Kate Robbins, Richard Leacock, Laurie Murdoch, Karri Turner, Simon Longmore, Patrick J. Phillips, John Moore, Paul Moniz de Sa, Ralph Alderman, Catherine Barroll, John O'Hurley, Lloyd Berry, Jim Jansen, Pat Skipper, Kurt Max Runte, Annette Reilly, Patrick Keating, Gardiner Millar, Raoul Ganeev

V páté sérii jsem měl poprvé pocit, že seriál už nešlape tak dobře jako dříve. Částečně za to může začátek mytologické linky navazující na zvrat z minula, který se podle mě prostě nepovedl a úvodní Redux I tak má nevděčnou roli dílu, který se s tím bordelem musí nějak vyrovnat. Navazující Redux II dojem hlavně díky několika dost emotivním scénám hodně vylepšuje, ale přesto se mytologická linka pořádně rozjede až v povedeném dvojdílu Patient X a The Red and The Black. Stejně tak jsem zaznamenal až příliš mnoho samostatných epizod, které mi přišly buď vyloženě nudné (Travelers, Kitsunegari) nebo zcela průměrné (Detour, Unusual Suspects). První vyloženě skvělá epizoda pro mě byl až kyberpunkový Kill Switch, jedenáctý v pořadí. Naštěstí pak se seriál už celkem vzpamatoval a i přes drobná zaváhání ve své druhé půlce přinesl několik opravdu dobrých epizod, ať už mytologických nebo samostatných. Samotný závěr The End pak byl po dvou neuspokojivých finiších minulých řad příjemným překvapením, neboť završil řadu zcela ukázkově a skvěle mě naladil na další pokračování. /80% a 4*/ Oblíbené epizody: Kill Switch, Patient X, All Souls, The End(5.5.2017)

Pořád nadstandardní série, která obsahuje výborné díly. Klasické konspirační epizody byly do jisté míry ještě v úrovní, kdy vše dávalo smysl......8/10(11.1.2017)

Redux I 3/5: Je vidět, že je to pojato spíše jako možnost naskočit do rozjetého vlaku pro nové diváky a tak se zase tak moc nestane. Spíše se skrze otravné monology Foxe i Dany rekapitulují léta předchozí. Redux II 4/5: Konspirace skrze emoce. Jakmile se konspiruje pouze na pozadí a jen tak mimochodem je to vždy lepší; zvlášť když se řeší především postavy a všechny bez výjimky čekají nelehká rozhodnutí. Unusual Suspects 3/5: Stá epizoda v zámoří platí za jubilejní a tak většinou bývá pojata pro fanoušky jako oslava. Ani Akta nejsou výjimkou a tak se dozvíme, jak to v tom devětaosmdesátém při prvním Mulderově setkání s Lone Gunmen vlastně (ne)bylo. Zajímavé a... A nic víc. Detour 3/5: X-tá variace Akt X na Darkness Falls. Nebýt očí, tak to bylo mnohem lepší. Takto zaujme především duo druhých agentů. The Post-Modern Prometheus 5/5: Když se rozezpívá Cher... Tak započne epizoda z vůbec nejkultovnějších. Není to jen vynikající černobílá pocta černobílým universalovským monstr horrorům, ale především je to skvěle napsáno; funguje je to jako pastiš i doják zároveň. A celou dobu to pomrkává na diváka. What´s not to love? Christmas Carol 4/5: One woman show Gillian ve variaci na Dickensovu Vánoční koledu v jednom z nejsvébytnějších mytologickým dílů. Emily 4/5: Kvituji snahu o zcela jinak pojaté a mnohem více osobní konspirační díly. Škoda jen, že Emily nebyla na scéně o pár epizod více, pak by byl závěr ještě více skličující. Kitsunegari 4/5: Horst Fuchs (co vypadá přesně jako Christopher Nolan) Strikes Back aneb hon na Foxe. Výtečný díl, ale přeci jen rozmělnění původní Modellovu nekompromisní auru. Ovšem modrá je dobrá. Schizogeny 4/5: Všeobecně opovrhovaný díl o "otcích a stromech co byli toho večera podivně neklidní". Má totiž tak specifickou atmosféru, že vám buď zcela sedne či přesně naopak. Mě tento ryze hororový příspěvek sedl. Chinga 3/5: Spoluautorem scénáře je Stephen King. To (spolu se závěrečnou scénou z kanclu) je asi tak jediné, co se o této Chucky rutině dá říci dobrého. Ovšem je to i poučné; schválně si vygooglete co ve slangové španělštině název epizody vlastně znamená.(21.10.2016)

Vynikající sezóna dokázala být pro oba agenty opravdu nadmíru osobní (Danina dcera Emily!) a ve světle událostí dokonce vtipně prohodila jejich role (skeptický Fox). Hodně na plyn šlápla v konspiraci s mimozemskou invazí, kde už celkem jasně (po)odkryla karty. Samozřejmě se našlo pár slabších výplňovitých epizod, ty silné však stály za to, i když si třeba jen nadšeně, poučeně hrály (černobílý monstr horor či upírská kolonie).(23.8.2018)

• - V kině je puštěný film Smrtonosná Past 3 (1995). (ben666)

• - V úvodu epizody se objevila hořící Škoda 120. (patejrik)

• - Spoiler: Úvod dílu, kde chlapec Gibson Preiss díky svým nadpřirozeným schopnostem unikne z náruče smrti, se odehrává ve vancouverské sportovní hale s otevřeným přístupem. Šlo o velmi živou rozlučku štábu s kanadskými fanoušky seriálu. Od 6. sezóny se Akta X natáčela v Los Angeles v USA. (Ještěřák)