Reklama

Reklama

Akta X - Série 5

(série)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1997–1998), 15 h 1 min (Minutáž: 44–46 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Kamera:

Joel Ransom

Hudba:

Mark Snow

Hrají:

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, Tom Braidwood, Dean Haglund, Bruce Harwood, William B. Davis, Chris Owens, Sheila Larken, Pat Skipper (více)
(další profese)

VOD (1)

Epizody(20)

Recenze (13)

Colonist 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

S pátou sérií to vidím podobně jako s tou první. Kvalita epizod je tak trochu nevyrovnaná. Najdeme tu legendární pecky, zlaté standardy, podprůměrné díly i několik slabých epizod. Stejně jako první série si ale i pětka zaslouží absolutní hodnocení, ačkoliv to tak průměrově nevychází. Ty dobré věci totiž opět zcela zastíní ty špatné. Kvalita scénářů se pomalými krůčky snižuje (zvláště patrné je to na některých mytologiích), ale ještě to není nic výrazného. A třeba první čtyři díly sezóny patří z mého pohledu mezi to nejlepší, co může seriál nabídnout. To ani ty nejlepší série (3. a 4.) neměly takovýhle našlápnutý rozjezd. Pátá série navíc obsahuje můj nejoblíbenější komediální díl ("Bad Blood"). A to si zaslouží ocenit, poněvadž já odlehčeným epizodám nefandím. I ty čtyřhvězdičkové díly jsou tu vesměs hodně dobré a k dokonalosti jim moc nechybí. Pro mě 5. řada představuje závěr toho zlatého (klasického) období Akt X. Je to konec jedné etapy (příhodně orámovaný koncem natáčení ve Vancouveru). Od 6. série jsou Akta X jiná. Neříkám, že špatná, ale prostě jiná. P. S. Podobu 5. řady do značné míry formoval souběžně vznikající akťácký film. Proto tu najdeme několik epizod, v nichž je přítomnost Muldera nebo Scullyové (či dokonce obou) limitována. Produkce filmu také zásadním způsobem ovlivnila mytologii (došlo k jejímu zpomalení, aby seriál "nepředběhl" film). Nejlepší samostatně stojící epizody 5. série: Unusual Suspects; Detour; Bad Blood; Mind's Eye; Folie à Deux Nejlepší mytologické epizody 5. série: Redux I a II; Patient X a The Red and the Black Nejhorší epizody 5. série: Schizogeny; Christmas Carol...a já osobně prostě nemám rád The Post-Modern Prometheus, omlouvám se všem. ()

M1k9 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Je velmi těžké hodnotit sérii X-Files, protože to je zběsilý mix námětů a člověk ani neví jestli má udělat průměr nebo to shrnout nějak jinak. Fakt je, že jsem si udělal domácí úkol a prošel jsem znovu všechny díly. Chci napsat něco přínosného, když už jsem si dal tu práci a zhlédl vše. Bylo to opět trochu utrpení, protože mi "komické" díly mimo hlavní děj vůbec nesedí. Nejlepší díl? Ani jeden. Tentokrát mě ani jeden díl nezaujal. Bylo zvláštní pokračovat nějakou dobu bez cancer mana. Jeho návrat mě velmi potěšil. Shrnuto a podtrženo, nudná opakující se série. 4.5/10 ()

Reklama

Blazkowicz 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Po roce návrat, ale že bych z toho zrovna skákal nadšením se říct nedá. Dokonce jsem musel zvednout hodnocení u první série. Celá pátá série se plácá na místě. Snad poprvé jsem dal mytologickým epizodám čtyřky, protože nikam neposouvaly děj a navíc Mulder skeptik mi vůbec neseděl. MOTW epizody taky žádná sláva. Určitě byly solidní, jen pár vyloženě nudných, ale zase skoro žádné nebyly prvotřídní. Příjemně překvapený jsem byl z Prométea a dvoudílu s Emily. Pamatoval jsem si to horší. Závěrem nejhorší a nejlepší díl. Jednoznačně ta debilní panenka s otřesným malým spratkem a šéf vysávající šváb, to mi přišlo jako takový návrat ke kořenům s dobrou atmosférou. Škoda, že v "Zajížďce" nevyužily plně potenciál lesa a lesních lidí. Podvod I 5*. Podvod II 4*. Neobvyklí podezřelí 4*. Zajížďka 4*. Postmoderní Prométeus 4*. Koleda 4*. Emily 4*. Kitsunegari 4*. Boj s minulostí 3*. Panenka 3*. Vypínač 4*. Zlá krev 5*. Pacientka X 4*. Červení a černí 4*. Souputníci 4*. Vnitřní zrak 4*. Andělská duše 3*. Americká varianta 3*. Šálení smyslů 5*. Konec 5*. Celkově 4* ()

VanTom 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Vynikající sezóna dokázala být pro oba agenty opravdu nadmíru osobní (Danina dcera Emily!) a ve světle událostí dokonce vtipně prohodila jejich role (skeptický Fox). Hodně na plyn šlápla v konspiraci s mimozemskou invazí, kde už celkem jasně (po)odkryla karty. Samozřejmě se našlo pár slabších výplňovitých epizod, ty silné však stály za to, i když si třeba jen nadšeně, poučeně hrály (černobílý monstr horor či upírská kolonie). ()

tron 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Zatiaľ najslabšia séria, v ktorej chýba vyložene peckový hororový diel. A to paradoxne napriek tomu, že Panenku nenapísal nikto menší, než korunovaný kráľ hororu, Stephen King osobne. Nepotešil ma ani Vypínač (napr. po Duchovi stroja ďalší diel varujúci pred nástrahami technológií). Najviac ma z hororových dielov potešila zrejme solídna lesná fuška Zajížďka s tradične skoro vôbec nevysvetleným pôvodom zla. Vyložene mimo potom hodnotím Kitsunegari – pokračovanie beztak nevýnimočnej časti z tretej série o sériovom vrahovi Modellovi, ktorý „vštepuje“ myšlienky. Naopak, výborný je diel Zlá krv (o upíroch, zasa), ktorý je prekvapivo ladený do komédie, a ja som humorné časti nikdy nemal rád, ale tento sa fakt vydaril, dialógy a hlášky sú jedna súvislá perla a je to fakt strašne zábavná epizóda. Oceňujem tiež prekvapivo krásnu a dojemnú (!) časť Postmoderný Prométeus. A hoci ma potešili aj Neobvyklí podozriví (prequel o zrode priateľstva medzi Mulderom a Osamelými strelcami), proste táto séria nie je tak úplne ono. ()

Galerie (124)

Zajímavosti (8)

  • V tomto díle má Modell zavedenou tracheostomickou kanylu po postřelení, když leží v nemocnici. (Winster)
  • V úvodu epizody se objevila hořící Škoda 120. (ČSFD)

Reklama

Reklama