Pachatelé bez tváře zaživa upálí skupinu lidí, které v minulosti unesli mimozemšťani. (Disney+)

Colonist

Pozor spoilery! Po nejslabším mytologickém dvoudílu v dosavadní historii seriálu ("Christmas Carol"/"Emily") se zase vracíme do starých kolejí. "Patient X" a "The Red and the Black" pro mě představují jeden z důležitých mezníků seriálu - jedná se o můj poslední oblíbený mytologický dvoudíl. Tohle je finální vícedílná mytologie, u které můžu bez výhrad říct, že ji mám opravdu rád. I v následujících sériích se najdou kvalitní mytologické epizody, některé možná ode mě po nejnovějším zhlédnutí dostanou i pět hvězdiček, ale mytologie od 6. řady dál je prostě v lecčem jiná a tak úplně mi nesedí. Mytologické opusy z řad 2-5 si pustím mnohem raději než všechny dvoudíly a trojdíly z pozdějších sezón (jednodílné mytologie jsou jiný příběh - ty si většinou kvalitu udržují a i ve druhé polovině seriálu mám pár oblíbených). Tím jen chci říct, že epizody 5x13 a 5x14 jsou pro mě završením toho nejlepšího mytologického období (definitivním koncem té klasické dobré mytologie je pro mě první film, ale teď hovořím čistě o seriálu). Je to důležitý dvoudíl, který plní hned několik funkcí. Jednou z nich je přiblížení mytologie před brány filmu. Zpomalení mytologie (odklon od hlavního příběhu) z první poloviny sezóny těmito díly končí. Hlavní příběhová linie se opět posouvá výrazněji dopředu - získání vakcíny proti černému oleji Syndikátem je pro děj filmu naprosto klíčové. S tím, že se mytologie znovu rozbíhá, souvisí i další funkce tohoto dvoudílu - má za úkol vrátit Mulderovi jeho ztracenou víru. V trilogii "Gethsemane" falešně uvěřil, že se stal terčem velkého podvodu, že žádní mimozemšťané nejsou a že je jejich domnělá existence pouze kouřovou clonou pro zastření velké vládní konspirace. Z Muldera se tak v první polovině 5. série stal skeptik s obrovským odporem k vládě... akorát se s tím novým statutem quo moc nepracovalo (sem tam jen pronesl nějakou poznámku). Takže tento dvoudíl je vlastně jedinou možností, kdy si můžeme protivládního skeptika Foxe Muldera pořádně užít. Ta razantní proměna jeho postavy je zajímavá (skeptik Mulder se "s nikým a s ničím nesere"). Zde je navíc v ostrém kontrastu s otevřenějším postojem Scullyové (vzhledem k tomu, že se jí záležitosti kolem Cassandry a únosů osobně týkají). Jde o sympatickou změnu dynamiky, kterou obvykle vídáme v epizodách s náboženskou tématikou, ale v mytologii je to novinka. A Mulderův pomalý návrat k normálu je radost sledovat. Třetí funkcí, kterou tento dvoudíl plní, je budování nových aspektů mytologie pro další série (především tedy pro tu 6.). Do děje nám tak vstupují mimozemští rebelové bez tváře a dozvídáme se, že mezi nimi a kolonisty zuří válka. To je pořádně velký sci-fi element. Z mytologie se pomalu stává stále větší a větší slátanina, ale tady je to pro mě ještě na snesitelné úrovni. Kvůli té mimozemské válce a blížícímu se startu kolonizace jsou sázky opravdu vysoko. Už se o tom jen nemluví, už se to začíná dít. Celý příběh proto dostává epičtější rozměr. V epizodě se poprvé objevuje postava agenta Jeffreyho Spendera, kterého jsem dříve moc nemusel, ale postupně jsem si k němu našel cestu. Je to dobrá postava, jejíž charakter navíc v průběhu 5. a 6. sezóny projde určitým vývojem. Je to antagonista (minimálně pro Muldera), ale nedá se říct, že by to byl vyloženě záporák (nebo ne alespoň ten typický akťácký). Pro mě je to vlastně jedna z posledních kvalitních mytologických postav (třeba ve srovnání s jednou můrou, co přijde na konci sezóny a bude nás nějakou dobu vysírat). Mannersova režie je jako tradičně skvělá, scény s hořícími lidmi a rebely bez tváře do dílu vkládají horor. Mohl bych o tomto dílu popsat ještě desítky řádků, ale něco si schovám do komentáře ke druhé části. Takže na závěr jen shrnutí: "Patient X" je výborná napínavá epizoda. P. S. Na mytologii Akt X se mi líbí, že se do ní dříve či později vrací nejen postavy, ale i významné lokace. V "Redux" jsme se vrátili do skladiště v Pentagonu z 1. série, tady zase na chvilku zavítáme na Skyland Mountain a do gulagu Tunguska. P. P. S. Jediné, čemu tady opravdu nerozumím, je Krycekův plán. O co mu šlo? Měl kluka infikovaného černým olejem a za jeho výměnu chtěl od Syndikátu veškeré informace o vývoji americké vakcíny. Proč, když americký výzkum nikam nevedl? Navíc on už měl funkční vakcínu, co ukradl Rusům. A proč mu ty informace měly zajistit vládu nad světem (jak řekl Maritě)? To fakt nechápu... () (méně) (více)

Loki_Six

"You know, you try to reveal what's hidden, you try to incite people with the facts, but they'd rather believe some insane nonsense, refusing to believe what our government is capable of." ()

Trevor

V Kazachstane dvaja mladíci zbadajú na oblohe svetlá a neskôr je jeden z nich svedkom toho ako je na mieste upálených niekoľko desiatok ľudí vrátane jeho kamaráta. Na mieste nešťastia sa ráno stretávajú Mulderovi dobre známi Krycek a pracovníčka OSN Marita Covarrubias.Mulder vystupuje na konferencii ufológov, kde únosy ľudí označuje iba za dobre organizované spiknutie vlády USA proti svojim občanom. Na konci časti sa na scénu vracia dôležitý hráč. ()

• V úvodu epizody se objevila hořící Škoda 120. (ČSFD)