Komise prošetřuje Mulderovo tvrzení o existenci mimozemšťanů. (Disney+)

Trevor

Vo Phoenixe, Arizona vojde do domu svojho kolegu z jadrovej elektrárne muž, kedže majú ísť spolu firemnou dodávkou do práce a už mešká. Nielenže kolegu nájde mŕtveho,ale o chvíľu sa sám stáva obeťou. Medzitým vo Washingtone, D.C. agent Mulder pred komisiou obhajuje svoju snahu znovuotvoriť Akty X, ktoré však pridelia agentovi Spenderovi aby ich definitívne pochoval. ()

Colonist

Pozor spoilery! Tato epizoda je epilogem k prvnímu filmu a zároveň volným pokračováním dílu "The End". Kdo skočil z 5. sezóny rovnou do 6., tak musel být z "V minulých dílech jste viděli" hodně zmatený :-). "Začátek" je nejen začátkem nové série, ale i nového, tak trochu jiného období seriálu. A není to jen přestěhováním natáčení do slunné Kalifornie. Už u tohoto prvního dílu je zřejmé (alespoň pro mě), že něco je jinak. Ta seriálová estetika a vizuální stránka je lehce odlišná, i když nedokážu přesně vysvětlit v čem a proč. Že by to bylo novou osobou na postu hlavního kameramana? On se vlastně asi celý tvůrčí tým po přesunu do L. A. dost proměnil. Ale to neznamená, že by to bylo špatné. 6x01 je povedený díl. Pro mě možná dokonce lepší než finále 5. série. Tady to scenáristicky tolik nehapruje (byť se tu pár hovadin najde) a Fowleyová je o něco snesitelnější. Nejprotivnější postavou je zde paradoxně Scullyová. Na začátku dílu jí mám vždycky chuť praštit. Chápu, že film je film a seriálový status quo (Scullyová = vědec a skeptik) musí být zachován, ale tohle je trochu moc. S ohledem na to, čím si ve filmu prošla, nedává její zpátečnický přístup smysl. Pravda, nic z toho, co Mulder popisuje, technicky neviděla, i tak by mu ale mohla věřit a podpořit ho. A ne na něj štěkat na chodbě. V průběhu dílu naštěstí projde určitým vývojem a napraví si v mých očích reputaci. Nicméně jsem toho názoru, že tvůrci mohli po těch pěti letech udělat Danu více otevřenější. Ona tedy do jisté míry je, ale pak přijdou chvíle jako na začátku tohoto dílu, které její charakterový vývoj vrací o pořádný krok zpět. Epizoda v sobě po vzoru filmu skvěle mísí sci-fi a horor. Třeba úvodní teaser je strašidelná a atmosférická pecka, kterou já osobně řadím k nejlepším mytologickým otvírákům. Děj epizody je jako celek slabší (ne špatný, jen slabší) a jeho nedostatky částečně kompenzují vynikající momenty, jimiž je epizoda protkána - to se postupně stane trendem mytologických dílů druhé půlky seriálu (i ta nejblbější mytologie má většinou několik výborných scén, které stojí za to). Tím, co si zatím ještě drží vysokou úroveň, jsou dialogy. Rivalita mezi Mulderem a Spenderem se prohlubuje a mě baví čím dál víc. Při tom svém aktuálním seriálovém maratónu přicházím Spenderovi víc a víc na chuť, takhle dobrá nová postava už v mytologii dlouho nebyla...a v podstatě už ani nebude. Například Kersh je rovněž nepřítelem Akt X a našich agentů, ale není to tak povedený charakter. Je to slabá postava, jejíž celková charakteristika se dá popsat dvěma slovy: opak Skinnera. Žádné vlastní charakterové rysy nemá, je to akorát zlý šéf. Záporáků je v Aktech X až dost a Kersh do toho mixu nepřináší nic zajímavého. Teď ale poněkud předbíhám, vždyť v tomhle dílu se pouze mihne a ani nepromluví :-). "The Beginning" si zaslouží silné čtyři hvězdičky. Je to napínavý hon na vraždícího mimozemšťana s několika děsivými momenty. Mytologii 3. a 4. série se to kvalitativně nemůže rovnat, avšak povedené to stále je. Kdyby celá epizoda navazovala čistě na film a nenacpali do ní Gibsona Praise, možná by to i těch pět hvězdiček dalo. () (méně) (více)

Nikolas__

Solidní pečeť - 80 - 89% Touto epizodu začalo doslova nové období. Seriál se po prvním filmu a prvních pěti sériích přesunul z Vancouveru do zářivé pouštní Kalifornie. A to vidím jako prima změna, vážně hodně, ale bylo logické že seriál už bohužel nebude tak temný. A je to bohužel pravda. Šestá série se tak stala tou nejhumornější, ale na tomto dílu to naštěstí ještě není vidět. Logicky se tu opět začíná mytologií, a tento díl je vážně dost povedená, dokonce přibližně stejně jako finále předchozí řady. Tyto dva díly jsou vážně kvalitativně vyvážené. A to je dobře. Je tu sice přítomna příšerná Diana ale nevadí. Atmosféra je tu celkem jedinečná, a nějaké scény vážně parádní, stejně tak konec. Prostředí taky super, vizuály a efekty skvělé. Začátek dílu je dokonce dost drsný, a celkový feel dílu je prostě, že vidíte něco nového. A je to výtečný pocit. Bohužel mě moc nesedí že tu má takový prostor Gipson, mě osobně vůbec nevadí ale už byl v závěru páté. I tak je ale The Beginning doslova nový začátek další skvělé éry, a mě vážně potěšil. ()

VeronicaLake

Epizóda to nie je zlá, ani priemerná, práve naopak, ak by.... no ako to povedať. Čo mi  hlava neberie v rámci tohto dielu je, že takmer všetko čo sa stalo v X-Files the movie je tu marginalizované, až takmer vymazané. Akože prečo? Tak na čo celý ten film (úplne skvelý, btw) bol? No nič. Asi úplne zato plakať do vankúša nepôjdem, ale som vážne zvedavá, čo príde. Lebo asi toto jeden z tých zlomov, ku ktorému dôjde každý seriál s veľa sériami ale jednou hlavnou dejovou linkou...  Ako ostať verný základom, ale zároveň neprešľapovať na mieste.  Keď som videla prvú epizódu Aktov X mala som 10 rokov. Bola to láska na prvý pohľad, aj keď komplikovaná. Vtedy som sa dostala až na záver 4 série (ani neviem či na Slovensku v tej dobe to nejaká televízia vysielala ďalej než po 4 sériu). A až teraz po toľkých rokoch som sa k Aktom X vrátila. A až po roku, od doby, čo sa dostali na Disney+ som sa konečne dopozerala až sem, do prvého dielu 6 série.  Za film, ktorý som aj cez neznalosť 5 série videla v Kine. Aj cez mierne (asi subjektívne) sklamanie z prvého dielu 6. série som stále nadšená, že na mňa čaká viac Aktov X. No, na viac Spendera sa ale rozhodne neteším. Všetko čo reprezentuje je mi odporné a vždy, keď sa ocitne na obrazovke mám chuť si pichnúť pero do oka a špárať sa v mozgu až kým neomdliem. Presvedčí ma o opaku? We will see. 6 ďalších sérií čaká :) ()

anicca

Už v predošlej časti do seriálu vstúpila extrémne nesympatická postava-agentka Diana Fowleyová. Kedysi s Mulderom pracovali na otvorení Aktov X a mali medzi sebou intímny vzťah. V súčasnosti sa však Diana evidentne pohybuje na strane toho, kto jej vyhovuje. Fajčiar vstáva z mŕtvych a ukazuje svoju "pozemskú" stránku. Zoznamujeme sa s jeho synom, ktorý je Mulderovi bližšie ako by si bol myslel. Veľmi dobrý diel v ktorom vystupuje jedna z asi najsilnejších postáv-Gibson Prayse-malý chlapec s veľkou mozgovou kapacitou. Chris Owens veľmi dobre stvárňuje agenta Spendera. ()