Reverend doufá, že když pomůže muži uprchnout z vězení, zachrání tím jeho duši. (Disney+)

Trevor

Z väznice za záhadných okolností zmizne fetišistický vrah Donald Faster, ktorého kedysi dávno v St.Paul v Minnesote pomáhali chytiť Mulder so Scullyovou a tá sa takmer stala jednou z jeho obetí. V čase jeho úteku sa Scullyová prebudí a na budíku svieti čas 6:66. Vyzerá to tak, že osudy agentky a vraha Donnieho sa opäť pretnú. Škoda, že túto dvojepizódu nenechali scénaristi iba v duchu trileru ale vložili do nej mystické prvky, trochu tým druhá časť utrpela. ()

Colonist

Tooms se vrátil, Modell se vrátil, a tak bylo jen otázkou času, kdy svou návratovou epizodu dostane i třetí ze "svaté trojice" akťáckých psychopatů - Donnie Pfaster. Dočkal se jí až v 7. sérii. "Orison" nemá nejlepší reputaci, ale za sebe musím říct, že jde o lepší návratovou epizodu než Modellovo "Kitsunegari" z 5. série (s kvalitou "Toomse" se to ale pochopitelně nemůže rovnat). Možná jsem oproti většině fanoušků k tomuto dílu shovívavější z toho důvodu, že původní "Irresistible" ze 2. série pro mě není tak posvátnou epizodou. Pro mě je to jen velmi dobrý (čtyřhvězdičkový) díl s ikonickým záporákem, ale k ději, respektive scénáři mám několik výhrad, přes které se nemohu přenést (viz můj komentář k dané epizodě). Takže jsem od "Lásky boží" nic moc neočekával, a nakonec jsem byl vcelku mile překvapen. Ty tři hvězdičky jsou vlastně docela hezké, skoro bych dal i slabší čtyři, kdyby nebylo několika aspektů, které mi na této epizodě vadí. Především je to totální popření původního dílu. Chris Carter napsal "Irresistible" jako epizodu bez paranormálna, jako realisticky pojatý díl, který ukazuje, že to největší zlo může číhat v reálných mezích našeho světa a může vypadat jako nenápadný chlápek ze sousedství. To byla celá pointa onoho dílu. Démonická vize Donnieho, kterou tenkrát unesená Scullyová viděla, byla jen v její mysli, šlo o vizuální manifestaci jejího strachu (tak to Carter vždycky vysvětloval). A co tedy udělal scenárista tohoto pokračování (pochopitelně s Carterovým požehnáním)? No udělal z Donnieho opravdového démona, ztělesnění samotného zla, v jehož přítomnosti se objevuje číslo 666, to dá přeci rozum, ne? Ne. To nejenom popírá původní epizodu, ale ani to vlastně nedává smysl v rámci tohoto dílu - když nebyl Donnie člověk, ale démon, proč už dávno neutekl z vězení? A proč ho dokáže přeprat ženská, to nemá nějakou nadpřirozenou sílu? V mnohých ohledech scénář tohoto dílu skřípe (titulní Orison je vlastně celkem zbytečnou postavou). Moc se mi nelíbí ani to, jak pozměnili Donnieho charakter. Nick Chinlund je pořád výborný a jeho postava je i po těch letech neskutečně creepy, ale v původní epizodě toho Donnie moc nenamluvil, stačila jeho mimika a pohledy očí a diváka mrazilo v zádech. Tady při útoku na Scullyovou hláškuje jako Freddy Krueger ("Kdo ti dělá nehty?" ///// "Napustím ti vanu, brouku."). A to mu sakra ubírá na děsivosti. Jako celek mě však epizoda bavila. Je to správně temné a místy strašidelné. Atmosféra také nechybí (obzvláště scéna, kdy se spoutaná Scullyová snaží osvobodit a na pozadí hraje ta divná písnička, je super). Gillian Anderson je v celém dílu výborná, dokonce snad i lepší než v původním "Irresistible", kde mi Scullyová přišla trochu mimo charakter. Nikdy by mě nenapadlo, že splácat dohromady Donnieho Pfastera a díl s náboženskou tématikou může fungovat. Konec epizody je trochu divný, ale vzhledem k tématu tam asi pasuje. No zkrátka pěkné tři hvězdičky. Rád bych ještě tu jednu hvězdičku přidal, ale kvůli tomu, jak změnili Donnieho charakter a mírně pošlapali odkaz původního dílu, prostě nemůžu. Každopádně to z mého pohledu není tak blbé, jak se říká. Jsou to zábavná béčková Akta X. Navíc v 7. sérii se najdou horší díly. () (méně) (více)

tron

V rámci Aktov X nie je síce návrat sériových vrahov ničím výnimočným, ale predsa len k tomu dochádzalo skôr sporadicky. Comebacku sa dočkal nielen diabolský Tooms a naopak nudný Modell, ale taktiež Pfaster so slabosťou pre dlhé ženské vlasy a pohrebné ústavy. Zahral si ho vcelku diabolský Nick Chinlund a treba povedať, že Modell je oproti nemu nula. Ale zas treba dodať aj to, že oproti Toomsovi je nula on. Takže zlatý dobrý stred, ehm? V siedmej sérii Aktov X už bola citeľná nielen únava tvorcov, ale tým pádom i divákov. Tí začínali byť jemne otrávení z istej monotónnosti resp. neprekvapivosti scenárov nových dielov. Takže opäť beštiálny psychopat a sériový úchylný vrah, Scullyová opäť obeťou únosu, tu už sa ozaj končila sranda a začínalo to pripomínať paródiu. Pomaly začal byť problém nájsť epizódu, v ktorej Danu nikto neuniesol. Mne osobne nesedelo ani finálne branie spravodlivosti do vlastných rúk, do sveta Muldera a Scullyovej sa to nehodilo, tak ale OK, raz za čas prečo nie, svet sa nezrúti. ()