Mulder hledá stopy v případu únosu Samanthy a skutečně nalezne odpovědi. (Disney+)

Trevor

Po zlome v pátraní po stratenou dievčati z predchádzajúcej časti agenta Muldera osloví jasnovidec, ktorý tvrdí, že mu v pátraní po dievčati, ktoré nebolo medzi obeťami nájdenými v lese môže pomôcť. Scullyová presvedčia Muldera, aby od pátrania upustil vzhľadom k tragédii, ktorá ho počas vyšetrovania stretla. Ach tá Samantha...Príbehy, ktoré sa jej venujú mali už príliš veľa variácii a začali byť stereotypné aj keď tvorili jednu z hlavných dejových línií seriálu. Na druhej strane je hudba v tomto diely asi najlepšou v Aktoch X a vyzerá to tak, že Mulder došiel na koniec cesty, teda aspoň jednej z ciest. ()

Colonist

Pozor spoilery! "Closure" je o třídu lepší než první část. Ale to zas tak moc neznamená. Jako vyvrcholení dějové linie, která nás provázela téměř šest a půl sezóny a představovala jeden ze základních kamenů mytologie, je to nedostačující. Žádné velké finále se nekoná. Na epický mytologický díl zapomeňte, toto je dosti utahaná epizoda. A po dějové stránce mizerná. Ruku na srdce - kdo si představoval, že to s Mulderovou sestrou skončí zrovna takhle? A kdo s takovým koncem může být spokojen? Samanthu opravdu unesli mimozemšťané, ale krátce nato ji vrátili, Kuřák ji pak vychovával na vojenské základně a nakonec si ji k sobě povolaly bludné duše, aby ji zachránily před dalším utrpením. Pravda, už když tenkrát v pilotním dílu Mulder Scullyové o své sestře poprvé vyprávěl, tak jsem tušil, že to bude mít přesně toto vyústění... teď jsem samozřejmě ironický. Nečekal jsem žádný happyend ani hrdinnou záchranu Samanthy z kosmické lodi, ale tenhle konec je neskutečně blbý a ušitý horkou jehlou. Je z toho zase evidentní, že Carter a spol. neměli ohledně Samanthy žádný plán, vymýšleli to celé za pochodu. Když se v 7. sezóně najednou rozhodli tuto dějovou linii ukončit, tak si vycucali z prstu tenhle nedůstojný a nesmyslný konec. Který je do značné míry retconem a protiřečí si s řadou věcí ze starších mytologických epizod. Proč v "End Game" říkal mimozemský lovec Mulderovi, že je jeho pravá sestra naživu? Jak je možné, že se Mulderův otec nikdy nedozvěděl, že Samanthu vrátili a že "bydlí" u jeho kolegy ze Syndikátu? A pokud to věděl, proč tam Samanthu nechal? Jaké tajemství si vzala Mulderova matka do hrobu, ona snad o tom všem opravdu věděla? Proč Kuřák ještě v minulé sezóně ve "One Son" o Samantě mluvil jako o živé? Jasně, mohl s Mulderem manipulovat (on to tady ostatně sám takto vysvětluje). Dle mého názoru je však pravda úplně někde jinde - Carter ještě o sérii zpátky nevěděl, jak to se Samanthou uzavře! Jak už to tak u mytologie 7. série bývá, vyvstává nám tu mnoho otázek, které nikdy nebudou zodpovězeny. Přeci nemůžeme chtít vysvětlování od dílu, KTERÝ JE PREZENTOVÁN JAKO DEFINITIVNÍ KONEC CESTY SE VŠEMI ODPOVĚĎMI! Bože, já tu mytologii 7. řady skutečně nenávidím, nakonec budu ještě rád za replikanty a supervojáky v příštích sezónách. Velký problém mám také s tím, že je tento díl "málo mytologický". Postrádá mytologickou atmosféru a všechny příslušné atributy. Tohle v žádném případě není velké finále, tohle je slabota. Očekával bych alespoň nějaký flashback nebo větší roli Kuřáka, když už hrál v příběhu Samanthy tak klíčovou roli. Jenže Kuřák je tu zas odsouzen k jedné jediné scéně, která nemá žádný hlubší význam. Carter fakt nevěděl, co s Kuřákem od událostí "One Son" dělat. Na to, aby ho v 6x12 nechal zemřít spolu se Syndikátem, neměl koule. A tak ho ve většině následujících mytologických epizod nechal bezcílně plácat. Vždyť si to vezměte - v 6x22 měl němé cameo, v 7x01 vůbec nevystupoval, v 7x02 měl nejvíce prostoru v Mulderových snech (!) a v "Closure" jeho scéna trvá minutu a dvacet pět vteřin (schválně jsem to měřil). Z toho všeho, co jsem napsal, je patrné, že tento díl zrovna nemusím. Tak proč mu dávám ušmudlané čtyři hvězdičky? Protože Duchovny se tentokrát snaží po celou dobu a jeho herecký výkon je výborný (zřejmě si uvědomoval důležitost této epizody). Protože kvituji rozhodnutí tvůrců to se Samanthou konečně uzavřít (byť se mi nelíbí to provedení). A protože závěrečné "setkání" Muldera se Samanthou je skvělé a nezapomenutelné. K této fázi seriálu jsem dost rejpavý a cynický, ale když Samantha vyběhne za Mulderem, tak jsem i po stopadesátém zhlédnutí naměkko (dost tomu napomáhá i Mobyho skladba My Weakness). Ty emoce fungují, je to silný moment. Celý díl je hodně sentimentální, ale s tím já problém nemám, vzhledem k tématu je takové pojetí pochopitelné. "Closure" má nezpochybnitelné kvality. Ale jako celek to prostě není dobré završení příběhu Samanthy.... P. S. Jak příhodné, že ve vybydleném domě na vojenské základně leží celá ta léta ve skříni jediná věc - deník Samanthy! A ani nebyl nijak skrytý. Ten by našli i bez zbloudilé duše chlapečka. () (méně) (více)

kkomtu

Tenhle díl beru jako "Završení/Konec cesty" i sám pro sebe. I když seriál na začátku byl poměrně zajímavý, tak časem to došlo k tomu, že mě začala zajímat už jen hlavní dějová linka. Vše ostatní se stalo nudou. Tímhle dílem ale končím i s hlavní dějovou linkou. Neustále pozměňování toho co se vlastně stalo s Mulderovou sestrou přičemž pravda je podle všeho všechno a zároveň nic vytváří jen únavnou a nudnou atmosféru. Nic jiného. V roce 2000 kdy seriál vyšel to mohlo být žádané, dnes však tohle opravdu nestačí. Živě si vybavuji jak dvojdíly cca. ve 3. sérii měly vždy stejné schéma. Někdo se náhodou objevil a trval na tom, že Mulderovi chce odhalit celou konspiraci. Nikdy mu ale nic neřekl a trval na to, že se vše vyjeví samo a že Mulderovi radši vše ukáže. Tenhle whisleblower byl pak vždy nějak zneškodněn ještě předtím než se "vše samo vyjevilo". Když se tohle stalo v jednom díle, tak je to v pořádku. Ale když podle této předlohy seriál udělá několik dvojdílů, tak je to prostě únavné a nudné. Nic jiného. Seriál prostě hlavní děj vysvětluje jen po střípkách. Přičemž v každém dalším dílu, který má děj posunout dále si vyberou jen ty minulé střípky, které se jim hodí. Přičemž ty, které se jim nehodí vysvětlí jen jako klam/blud či něco podobného. Neustálé modifikace toho co se vlastně stalo/děje jsou podle mě jen nesmyslnou touhou autorů jak seriál vést dál do další a další (nudné) série. To mě nebaví. Končím. ()