Setkání s UFO by mohlo vést ke konci partnerství Muldera a Scullyové. (Disney+)

Trevor

V Bellefleur, Oregon dôjde k zrážke stíhačky s neznámym lietajúcim objektom. Agentom opäť hrozí zatvorenie Aktov X, tentokrát kvôli vysokým finančným nákladom. V rovnakom čase ich osloví starý známy Bill Mayers a poprosí ich o pomoc.Kedže to nemôžu odmietnuť, odchádzajú agenti utratuť ďalšie vládne peniaze opäť do Oregonu. Koniec siedmej epizódy je skvelý nielen dôležitými udalosťami, ale aj tým, že sa vracia do mesta, kde seriál začal a pripomenie nám prvú epizódu seriálu. Billy sa z udalostí spamätal a svojmu otcovi pomáha ako člen miestnej polície.Na scénu sa vracajú aj ďalšie známe postavy a úplný záver je asi najlepším prechodovým dielom medzi sériami v celých Aktoch X. ()

Colonist

Mulder: "Já se do vesmíru nechystám." ;-) Pozor spoilery! Jediný mytologický díl 7. série, který si zaslouží pětihvězdičkové hodnocení. Je to skvělý nostalgický návrat k pilotní epizodě a ke klasické mytologii. Pro mě osobně je strašně fajn, že tu zase jednou máme epizodu s havárií UFO, únosy, zelenou toxickou krví a mimozemským lovcem. V jednoduchosti je krása. Nové pojetí mytologie v 7. řadě mi moc nesedlo, a tak schvaluji, že se alespoň na jeden díl vracíme ke kořenům. Už dlouho jsme v mytologii neměli tato osvědčená témata (7x22 je ostatně jediný díl této sezóny, v němž fakticky vystupují mimozemšťani). Příběh není kdovíjak originální, ale já jsem za to vlastně rád. Experimentálních slátanin bylo v této sérii až příliš. Requiem je kvalitní finále, ze kterého je cítit jistá míra definitivy - částečně to působí jako závěr celého seriálu. Mulder dosáhl konce své cesty. Odhalil rozsáhlou konspiraci kolem Syndikátu a zjistil pravdu o své sestře. Aktům X hrozí zrušení, ale jeho to nijak nevzrušuje. Už není kam jít dál. Je čas se v životě posunout někam jinam (jak zde koneckonců sám radí Scullyové). Když je pak na konci dílu unesen mimozemšťany, je to v podstatě poetický závěr jeho životního příběhu. Tak dlouho hledal pravdu o mimozemském životě, až se stal jeho součástí. Ač mám Muldera jako postavu rád (je to už od dětství jeden z mých velkých hrdinů), vůbec bych se nezlobil, kdybychom ho v tomto dílu viděli naposledy. Shippery by to vytočilo do běla, ale mně takový konec pro tu postavu prostě přijde příhodný. Akta X by pak mohla pokračovat úplně bez Muldera, který je stejně v první polovině 8. série jen takovým břemenem, Godotem, na kterého všichni čekají. A v devítce prakticky nefiguruje. Ale to už odbíhám někam jinam... "Requiem" mě hodně baví, je to napínavý díl s tou správnou mytologickou atmosférou. Vidět v jedné scéně Muldera, Scullyovou, Skinnera, Kryceka, Maritu a Osamělé střelce je pro každého fanouška seriálu jistě zážitek (tyto postavy se většinou nepohybují ve stejných kruzích). Dialogy i herecké výkony jsou zde velmi povedené. V určitém ohledu jde o konec původních Akt X (v 8. a 9. sérii je to tak trochu jiný seriál), a tak ze sebe všichni zúčastnění vydali to nejlepší. Včetně scenáristů, na které s oblibou v této fázi seriálu nadávám. Tady si dali záležet. Díky režii "mistra hororu" Kima Mannerse díl obsahuje i pár děsivějších momentů. Charakterem opravdu připomíná první sérii (nejen "Pilot", ale i díly jako "Fallen Angel" nebo "E.B.E."). Akorát na těch lesních lokacích jde poznat, že jsme Kalifornii, a ne ve Vancouveru :-). To však není výtka, v rámci možností si tvůrci s tou iluzí návratu na místa z "Pilotu" poradili dobře. Silných pět hvězdiček si epizoda zaslouží. Ale nebyl bych to já, kdybych si neodpustil hnidopíchání. Bezchybný ten díl není, pár negativ se tu najde. Jsou to drobnosti, které na konečné hodnocení nemají vliv, ale zmínit je musím. U scén, kdy nějaká postava pronikne do silového pole mimozemské lodi, vznese se do vzduchu a začne se zběsile třást, vždycky dostanu záchvat smíchu. Je to neuvěřitelně bizarní moment a provedení je hrozné. Vypadá to fakt extrémně blbě. Naštěstí je to v tom dílu pouze 2x. Velkým šrámem na tváři epizody je pro mě závěrečný "cliffhanger". Těhotenství Scullyové a všechno to kolem, co přijde v 8. sérii, vnáší do mytologie nádech telenovely (Kdo je otec? Je to Mulder? Jak se to stalo? Kdy se to stalo? A co se jí vlastně narodí?). A už ta jedna scéna v závěru tohoto dílu mi vadí. Mulderův únos je silný moment s pořádnou emocionální náloží, ale Scullyová to tím svým "Jsem těhotná!" totálně zazdí. Ten závěr je laciný a stupidní. Scenáristy jsem sice chválil, ale pár výhrad k nim mám. Něco si zase dost ulehčili a některé nezodpovězené otázky mi vrtají hlavou. Když je ta havárie UFO tak významnou událostí, kde je armáda? Pokud v minulých epizodách havarovalo někde UFO, hemžilo se to kolem vojáky a muži v černém, kdežto tady ho hledá akorát Mulder a Krycek. A jak mělo nalezení oné vesmírné lodi pomoci Kuřákovi vzkřísit Projekt? Mimozemskou technologii přeci vláda už dávno má. Možná mu šlo o získání mimozemského biologického materiálu, aby mohly být obnoveny experimenty s hybridizací, ale to by mi měl ten díl říct, neměl bych si to sám domýšlet! Proč Kuřák najednou umírá na rakovinu plic? V dosavadním průběhu mytologie 7. série bylo řečeno, že umírá kvůli té nepovedené operaci mozku. A nevyléčil ho náhodou z rakoviny ve finále 3. série Jeremiáš Smith? Tak jsem to vždycky chápal - výměnou za uzdravení ho pak Kuřák nechal uprchnout z cely. Motivace postav je mi v tomto dílu občas nejasná. Proč Marita opět pracuje pro Kuřáka, když na ní Syndikát v minulosti prováděl zvrácené experimenty (viz 6x12)? Je samozřejmě možné, že to všechno dělala jen naoko a čekala na příležitost k odplatě, ale bylo by dobré, kdyby nám tvůrci její postoj alespoň nějakým způsobem naznačili. Proč Krycek slíbil Kuřákovi pomoc, když pak v půlce epizody stejně otočil? I když Krycek mění loajalitu a strany tak často jako běžný člověk ponožky, to je přeci jedním z charakterových rysů té postavy :-D. Proč mimozemský lovec zahlazuje stopy po únosech, které již několik let neprobíhají? Proč teď? No ale jak říkám, jsou to všechno drobnosti. Jelikož se bavím, tak nad tím vším jen mávnu rukou. 5 hvězdiček "Requiem" nikdo neodpáře. Je to nejlepší mytologie od poloviny 6. série. () (méně) (více)