Scullyová, Skinner a Doggett jsou na stopě mimozemskému lovci lidí, který dokáže měnit podobu. (Disney+)

Loki_Six

"We live in a darkness of our own making... blind to a habitant world all but unseen by us. A world of beings traveling through time and space imaginable to us only as flights of fancy. Who are these beings we dare to imagine but fear to accept? What dark work goes on inside their impossible machines... cloaked from us by invisible forces? If they know our secrets, why can't we know theirs?" ()

Colonist

Pozor spoilery! Toto je mytologický díl, který mohu s klidným svědomím označit za dobrý. Opravdu mě baví. Je to napínavý příběh z pouště. Zase platí otřepané "v jednoduchosti je krása". Celá epizoda je o tom, jak se Scullyová, Doggett a Skinner snaží ochránit Gibsona Praise před mimozemským lovcem, který infiltroval pátrací skupinu FBI (plus se tu stále ještě hledá Mulder, ale to je už jen okrajové téma). Carter pro tentokrát rezignoval na překombinované slátaniny (schválně srovnejte 8x02 se 7x02) a naservíroval nám čtyřicet pět minut ryzí zábavy. "Without" si na nic nehraje a je to fajn. Slovní přestřelky mezi Scullyovou a Doggettem jsou v tomto dílu možná ještě lepší než minule. Moc se mi líbí ta otočená dynamika mezi agenty - Scullyová věří v mimozemský život, zatímco Doggett je zarytý skeptik. V tomto dílu ho pak čeká první paranormální zážitek a přímá konfrontace se světem Akt X. Doggett tu má více prostoru než v 8x01, ale pořád platí, že ústředními postavami příběhu jsou Scullyová a Skinner (jejich team-up je mimochodem radost sledovat). Hlubší charakterizaci agenta Doggetta bychom i v tomto dílu hledali marně. Vlastně mě trochu mrzí, že tu John nemá nějaký velký charakterový moment, který by ho v očích Scullyové (a potažmo diváků) vyzdvihnul výše. Jediné, co se tomu podobá, je jeho vzepření se Kershovi. Já osobně bych uvítal, kdyby to byl právě Doggett, kdo na konci zachrání Scullyovou před mimozemským lovcem, to by byla jeho velká chvíle (a otevřelo by to prostor k vzájemnému budování důvěry). V tomto případě bych to klišé se záchranou dámy v nesnázích odpustil. Na druhou stranu bychom tím ale přišli o drsnou Danu, které se jako první postavě v seriálu podaří jednoho z rasy lovců zlikvidovat. Takže to asi dopadlo nejlépe, jak mohlo. Hororových sekvencí s Mulderovým mučením ubylo, ale stále jsou silné. Mimozemský lovec je jako tradičně super, v tomto dílu hodně mění podobu a je to ten správný záporák. Obzvláště ze "zlé Scullyové" jde strach, Gillian Anderson to svou mimikou zahrála skvěle. Podle mě je škoda, že Carter víc nepracoval s motivy nedůvěry a paranoie, které se k lovci vážou. My diváci po většinu času víme, jakou podobu zrovna lovec má. Bylo by působivější, kdyby to Carter vystavěl jako záhadu. A když už jsme u toho Cartera - po scenáristické stránce je tato epizoda povedenější než minulá, ale pořád tu máme řadu blbostí. Nejvíc mi vadí, když Carter svévolně porušuje zavedená pravidla fikčního světa. Mimozemský lovec najednou s podobou mění i oblečení (pro děj epizody je tato schopnost nezbytná). Pokud mě paměť neklame, tak to nikdy dřív nebylo. Stejně tak by měla mít Scullyová s Doggettem reakci na jeho toxickou krev - "rozpustil" se těsně vedle nich. A ono nic. Zřejmě je ochránilo proslulé "brnění hlavní postavy". Jsou to sice drobnosti, ale já tuhle nekonzistentnost prostě nemám rád. Mohl bych se pozastavit i nad tím, proč chtějí mimozemšťané ulovit Gibsona zrovna teď (od událostí 6x01 uběhly dva roky) - tak hezky to koresponduje s únosem Muldera, jak příhodné. Nebo proč jsou postavy tak blbý a nedokážou odhalit lovce po zjevné proměně - falešná Scullyová zaběhne za roh a zmizí, místo ní se vynoří chlap. Všichni vědí, že lovec mění podobu a že falešná Scullyová neměla kam utéct. Jenže scénář potřebuje, aby lovce nechytili, a tak Scullyovou, Doggetta a všechny zúčastněné postihne lehčí forma demence... No ale jak říkám, jsou to všechno drobnosti. Epizoda mě baví a klady zcela převažují nad zápory. Silné 4 hvězdičky. Kdyby se už každá mytologie nesla v tomto duchu, přestal bych být takový rejpal :-). () (méně) (více)

Trevor

Pokračovanie prvej epizódy ôsmej série zavedie agenta Doggeta rovnako ako Skinnera či Scullyovou do arizonskej púšte, kde ako dúfajú s pomocou Gibsona Pricea najdú agenta Muldera. Nakonci epizódy je agent Dogget zaradený na Akty X namiesto agenta Muldera, keď tvorcovia museli dočasne Davida Duchovného zo seriálu "vyradiť". ()