Vůdce kultu dokáže sám sebe promítnout do snů své oběti. (Disney+)

Trevor

Agenta Doggeta pošlú do Pittsburgu pomôcť s vyšetrovaním prípadu pri ktorom bolo zavraždených 20 členov sekty a agent FBI. Všetky obete boli usmrtené jediným úderom sekerou do hlavy. Epizóda v ktorej sa sporadicky vyskytne aj Scullyová začala vynikajúco a prvá polovica bola ozaj vydarená aj vďaka myšlienke že páchateľ vďaka droge ovplyv§uje myšlienky obetí. Záver však nebol zvládntý práve najlepšie a príbehy s Mulderovým nástupcom začali trochu na kvalite strácať. ()

Colonist

Tomuto dílu jsem se celý svůj dosavadní život vyhýbal. Měl jsem pouze letmou představu o zápletce, která ve mně evokovala lacinou vykrádačku Noční můry v Elm Street (vrah zabíjí své oběti ve snech). A pak jsem také znal fotku Doggetta se třetím okem - to mi přišlo na první pohled extrémně debilní. Roky tak plynuly a já tuto část vždycky přeskakoval (v řadách 7-9 to u mě nebylo nic ojedinělého). Dnes jsem tedy v rámci svého kompletního seriálového maratonu viděl epizodu poprvé. A nejradši bych si nafackoval! Kvůli hloupým a neopodstatněným předsudkům mi celá ta léta unikal hororový skvost! "Via Negativa" je fenomenální díl, strašidelná a atmosférická pecka. Je to hodně temné a reprezentuje to přesně to pravé, co mám na Aktech X rád. Drobné podobnosti s Elm Street se tu najdou (postavy se například bojí usnout), ale charakterově je to úplně něco jiného. Jde o odlišný typ hororu. Tohle žánrově není slasher a více to stojí na děsivé atmosféře a působivé vizuální stránce. Hodně se mi líbí, že je tento díl Doggettovou sólovkou. Byť mu tu sekunduje Skinner a objeví se i Osamělí střelci, je to právě John, kdo je tady králem. Nebo spíš Robert Patrick. Předvádí tu hned několik hereckých poloh a i těm největším pochybovačům musí svým výkonem dokázat, že Akta X můžou fungovat i bez Muldera a Scullyové. Patrickovi nedělá žádný problém utáhnout celou epizodu, což rozhodně nebyl snadný úkol. Z děje mám trochu hlavu v pejru a není mi jasné, zda jsem úplně všechno pochopil, ale na tom není nic špatného. Vždyť ty nejlepší díly seriálu často nechají diváka sedět u závěrečných titulků s otevřenou hubou. A s potřebou si to celé nějak srovnat. Je dobře, když epizoda nutí člověka o ní přemýšlet. Konec je možná mírně uspěchaný, ale to je holt dáno tou limitovanou stopáží. Na cti to dílu neubírá. "Via Negativa" je opravdu skvělý mrazivý horor. Schválně mi řekněte, který jiný díl Akt X začíná 22 brutálně zavražděnými? 8. série znovu a znovu dokazuje, že seriál ještě nepatří do starého železa. Ale to třetí oko na čele mi prostě přijde směšné, nemuseli jsme ho fyzicky vidět, mohlo zůstat jen u metafory :-). ()