Agenti pronásledují indického mystika, který dokáže ovlivňovat lidskou mysl. (Disney+)

Colonist

Pozor drobné spoilery! Tohle by měl být špatný díl. Vždyť pojednává o malém indickém fakírovi, který leze do lidí. Prdelí. A jejich těla pak využívá jako dopravní prostředek. V Aktech X jsme už měli nespočet šílených a bizarních zápletek, ale tato je podle mě ta úplně nejujetější. Na můj vkus je to hodně přehnané. Vážně by to měl být špatný díl, už jen z principu věci. Jenže není. Vlastně je to celkem dobrá epizoda. Forma zde vítězí nad obsahem. Zase je to totiž neskutečně zábavné. Po příběhové stránce je to neuvěřitelná kravina, která má veliké štěstí, že je zabalena do skvělého hororového kabátu. "Badlaa" je opravdu strašidelný a velice krvavý díl. Stupidní děj je kompenzován množstvím děsivých scén a výbornou atmosférou. Režisér Tony Wharmby horor umí, což ostatně předvedl už ve "Via Negativa". Děsivý je i známý herec a kaskadér Deep Roy v roli hlavního antagonisty. Vytvořil zapamatovatelného záporáka, kterého byste nechtěli v reálu potkat (nebo nedej bože vidět doma v pokoji). A to za celý díl nepromluví ani slovo a jen se tváří pořád nasraně. Mě mrazí už jen z toho zvuku skřípajících koleček. Musím ocenit, že i takováto obyčejná epizoda o řiťolezci má hlubší rozměr - zobrazuje totiž další vývoj charakterů Doggetta a "nové" Scullyové. Líbí se mi, jak na začátku John Danu popichuje. A i když už spolu oba zvládnou normálně pracovat, stejně jsou jejich postoje diametrálně odlišné (v epizodě mezi nimi dojde k menšímu názorovému rozkolu). Na konci dílu pak zjišťujeme, že Dana není úplně v pohodě. S Mulderovou ztrátou se rozhodla vyrovnat tím způsobem, že se začala dívat na věci jeho očima. To je docela zásadní odhalení ohledně té její charakterové proměny. Které dává smysl. Tady si ovšem Scullyová uvědomuje, že se může snažit sebevíc, stejně to bude jen taková póza, ona nikdy Mulder nebude. Zažívá tak trochu krizi víry, ale jiného ražení, než jsme u ní zvyklí. Tato rovina příběhu se scenáristovi povedla. O celém příběhu to ale říct nemůžu. Minule jsem psal, že když se bavím, tak neřeším logické boty. To je sice pravda, ale tady jich je celkem dost, a tak se přes ně nemůžu přenést. Největší problém mám s motivací fakíra. My sice v průběhu epizody zjistíme, proč zabíjí (mstí se za nehodu v chemičce), ale z jakého důvodu si vybral zrovna lidi z okruhu Trevora? Ti s tím nemají nic společného. Nebo jde akorát o souhru náhod, fakír prostě nenávidí Američany a je mu tak jednoho, koho zabije? Jenže z dílu je evidentní, že si ty lidi vybral záměrně. Já nevím, ale podle mě to chtělo nějaké lepší vysvětlení. Klidně by mi stačilo i "Otcové chlapců byli manažeři té chemické firmy" (příběh epizody je stupidní, takže s jednou blbostí navíc bych problém neměl). Částečně mi vadí i to, že v rámci fakírových schopností nejsou žádné meze. Jednou vleze někomu do těla, podruhé je neviditelný, pak si zas vezme něčí podobu i bez vniknutí...neexistují zde žádná pravidla. Fakír se chová tak, jak to po něm zrovna vyžaduje scénář. Samozřejmě, chtít po paranormální zápletce nějaká pravidla je poněkud troufalé, ale v určitých hranicích by se to podle mě pohybovat mělo. Protože jinak vychází najevo další a další podivnosti - proč teda fakír leze lidem do těl, když umí manipulovat s realitou a může vypadat jako kdokoliv na světě i bez vstupu do dané osoby (viz Trevor)? To do těl leze jen z těch ryze logistických důvodů? No smysl to dává, kdyby se jen zneviditelnil, tak by mu na tom jeho prkýnku trvalo hodně dlouho, než by se došoural do letadla a ke svým obětem v Americe :-). Velmi mě pobavilo, jak fakír zvládl přijímací pohovor na pozici školního údržbáře, když v ukradeném těle nemluví. Průběh toho interview bych rád viděl... Epizoda je plná debilit, ale ty dobré věci nakonec vítězí na celé čáře. "Badlaa" je zkrátka mnohem lepší díl, než by měl být. Když se sejdou talentovaní lidé, dokáží vytvořit kvalitu i z naprosté blbosti. Čtyři hvězdičky. Ale neměl bych se vlastně stydět, že se mi to líbilo? () (méně) (více)

Trevor

Do hotelovej izby vo Washingtone prichádzajú Dogget so Scullyovou vyšetriť smrť muža ktorý do štátov priletel z Indie a našli ho sedieť v izbe a pod ním kaluž krvi. Scullyovú úputa hlavne fakt, že podobný prípad sa stal v Indii a u obidvoch obetí je zarážajúca veľká zmena hmotnosti pred a po smrti. Epizóda prichádza opäť s dobrým nápadom a hlavne skvelou dilemou Scullyovej pri mierení na chlapca Trevora (scéna nie je mojou obľúbenou iba kvôli jeho menu). Skvelá je aj veta na konci že je hrozné keď nesmiete veriť tomu, čo vidíte. Scullyová sa snaží prípady riešiť z jeho uhlu pohľadu. ()

Loki_Six

"They're called Fakir-- ascetic masters bound to acts of self-torture to attain enlightenment. The Siddhi are a very mysterious and particularly powerful order of Fakirs. These Siddhi, they pass on their secret practices from father to son gaining occult powers with each generation. Powers of the mind. Powers that help them manipulate reality." ()