Agenti vyšetřují spojení mezi duševně nemocným a satanskými vraždami. (Disney+)

Colonist

Pozor drobné spoilery! Ani u druhé Spotnitzovy sólovky se neshodnu s většinovým názorem fanoušků (nebo alespoň hodnotitelů tady na ČSFD). "Alone" mají diváci obecně rádi, kdežto já ho považuji za druhý nejhorší díl 8. série. "Daemonicus" je zase pro řadu lidí spíše nepovedenou epizodou, s čímž já nesouhlasím. Mě tento díl hodně baví, i když není příliš originální. Jsou zde snad všechna klišé příběhů se satanskou tématikou. Dále tu máme hromadu klišé, která známe nazpaměť z thrillerů, v nichž zavřený psychopat pomáhá vyšetřovatelům dopadnout jiného psychopata. Ani filmařské postupy, které tu Spotnitz používá, nejsou v ničem inovativní (když jde například vrah po lese, detail kamery snímá jeho boty, což mi připomíná první Pátky 13.). Za sebe ale mohu říct, že jsou to kvalitně zpracovaná klišé, která fungují. Ačkoliv to není originální, je to působivé a nemám s tím problém. Spotnitz se nepouští do žádných větších akcí a neexperimentuje - když nepočítám netradiční předěly mezi scénami. Možná v tom vidím něco víc, ale já tento díl vnímám jako poctu hororovému žánru. Proto ta klišé, proto ty známé postupy, proto je příběh tak strašně předvídatelný (dopředu víte, jakým směrem se bude děj vyvíjet). Chcete vidět v Aktech X horor klasického střihu a máte rádi satanské bijáky 70. let a slashery osmdesátek? Tak tady vám to Spotnitz hezky kombinuje. Je to povedených 45 minut atmosférického hororu, co umí vyděsit. Velké ambice to nemá, je to jen obyčejná hororová zábava. A mně to v této fázi seriálu stačí. Proto neřeším šíleně překombinovaný děj a že příběh nedává moc smysl. A že to má takový konec-nekonec: kdyby to byl film, tak jsme teprve ve třetí čtvrtině a ještě by nás čekalo minimálně půlhodinové finále. Jenže tady už na nic takového není čas, tudíž to končí uspěchaně, neuzavřeně a z mého pohledu neuspokojivě. Je to škoda, James Remar je solidní záporák (jeho postava je rovněž ztělesněním mnoha klišé, ale i v tomto případě jde o ta povedená klišé). Věřím, že kdyby seriál pokračoval 10. sérií (kterou by dostal hned v sezóně 2002/2003), tak bychom se s profesorem Koboldem ještě setkali. Konec dílu ostatně působí dojmem, že je další konfrontace s tímto psychopatem nevyhnutelná. A že Doggett konečně dostane toho velkého úhlavního nepřítele, kterého se mu v seriálu nedostává (když tvůrci promarnili potenciál Rohrera, proč by tou nemesis nemohl být Kobold?). Jenže nic z toho se bohužel nestalo... Negativa epizody? Scéna se zvracením je po technické stránce slušně provedená, ale je zbytečně dlouhá, nechtěně směšná a v konečném součtu vlastně trapná (tady údajně není na vině režisér - Spotnitz chtěl celou sekvenci sestříhat a uhladit, ale ve střižně ho neposlechli). Pak se mi moc nezamlouvá to naznačování, že Doggett Scullyovou (a zřejmě i Monicu) tajně miluje. To mi k jeho charakteru nezapadá. Přátelský a ochranitelský vztah ke svým kolegyním chová, ale nic milostného bych v tom nehledal. Znovu musím konstatovat, že i v tomto dílu postrádám chemii mezi Johnem a Monicou. Tady už více vyšetřují spolu, ale každý jako by si hrál na svém písečku. Nějak mi zkrátka ty postavy neladí dohromady, postrádám mezi nimi tu správnou dynamiku. Tu naopak cítím ve společných scénách mezi Doggettem a Scullyovou, tam ta chemie z 8. série pořád funguje. Akorát by v té 9. sérii nemuseli Scullyovou do samostatně stojících epizod tak násilně cpát. Tento příběh se osobně dotýká Reyesové a Doggetta, Dana je tu lehce navíc. V nemytologických dílech supluje funkci seriálového patologa. Ve většině krimiseriálů má patolog pár krátkých scén, tady ovšem dostává Scullyová více prostoru, i když pro to není příběhové opodstatnění. ////// Jako celek je pro mě "Daemonicus" velmi povedený strašidelný díl, ty 4 hvězdičky jsou silné, možná je dokonce berte jako 4 a půl. P. S. Fakt se mi líbí, jak si tady Spotnitz s divákem hraje. Když poprvé vidíte "démony", říkáte si: "Ech, to je hodně laciná maska." No a později zjistíte, že to celé byl úmysl, ona to má být laciná maska :-). () (méně) (více)

Nikolas__

Pečeť úžasu - 90 - 95% Daemonicus je regulérní bomba, fakt fantastická epizoda, je to úplně přesně to co vyžaduji od samostatných epizod X-files, absolutně nepobírám jak to že tato epizoda není známější a oblíbenější, je to úplně skvělý díl, je to potenciál na nový mini kult, je to prostě podařené. Zpracování je taky super, prostředí, scénář, herecké výkony, klasika. Frank Spotnitz je samozřejmě známý scénárista X-files, který právě dost píše mytologické epizody, ale když už píše i samostatně stojící, stojí to za to. A tenhle díl je tomu důkazem. Pamatuji si povedenou masku, doslova masku, pamatuji si z nějakého důvodu skvělou scénu se zvracením. Tenhle díl byl mimochodem pozastaven při natáčení kvůli teroristickým útokům 11tého září. Díl je podobně originální jako jiná Spotnitzova epizoda Alone, konkrétně z osmé sezóny, která byla ještě možní o něco lepší, ale i tohle je prostě super. Právě díky tomuto a dalším dílům si stojím zatím že u deváté série se kvalitativně lépe vyjímají právě MOTW epizody, protože jak už víme, mytologie je tu docela zabitá. Tenhle díl celkově působí jako něco z osmé série, svojí temnou atmosférou, drsností, a celkovým feelingem. Možná je to občas mírně klišé, každopádně proto to působí tak old school, a řeknu vám že mě to ABSOLUTNĚ nevadí. Za mě jeden z vrcholů deváté série. ()

Trevor

Agenti Dogget a Reyesová odchádzajú do mesta Weston v Západnej Virgínii aby prešetrili smrť manželského páru, ktorá nesie znaky rituálnej vraždy. O pomc požiadajú aj agentku Scullyovú, ktorá momentálne prednáša na akadémii úradu v Quanticu. Vyšetrovanie ich dovedie k pacientovi kliniky, ktorý s nimi rozohral psychologickú hru v ktorej zdý sa agenti ťahajú za kratší koniec. Nemastná neslaná epizóda s asi najhoršou scénou seriálu s vracaním obvineného, pri ktorom si v podvedomí spomeniete na paródiu Exorcistu v Scary Movie. ()