Akta X - Série 11

(série)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, 2018, 7 h 27 min (Minutáž: 42–45 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Kamera:

Craig Wrobleski

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Barbara Hershey, Miles Robbins, Madeleine Arthur, A.C. Peterson, Annabeth Gish (více)

Epizody(10)

Další kapitola Akt X nabízí 10 strhujících epizod mysteriózní série, která se pohybuje na pomezí vědy a skepse; mezi tím, co lze vědecky dokázat, a tím, čemu se rozhodneme uvěřit. David Duchovny a Gillian Anderson se vrací v rolích agentů FBI, Foxe Muldera a Dany Scullyové, aby vyšetřili nevyřešené případy plné nevysvětlitelných záhad, vládních spiknutí a utajených mimozemských kontaktů. Mulder se Scullyovou nepřestávají v hledání pravdy ani v pátrání po dávno ztraceném synovi Williamovi. Hledají ho ale i jiní a osud lidstva je v sázce. Jedna věc je jistá: tajemství budou odhalena… A pravda bude konečně na dosah! (Magic Box)

Davies182

Nikdá bych nevěřil, že to napíšu, ale když píše a režíruje Chris Carter, je to peklo a nová Akta X v tu chvíli vypadají jako výtvor dítěte z mateřské školky. Naštěstí je v 11. sérii dost prostoru i pro ostatní tvůrce, a právě v těchto okamžicích se na televizní obrazovky vrací to nejlepší z devadesátých let minulého století (tři epizody dokonce bez problémů dosahují ranku sta procent). A tak tedy oběma agentům držím palce i dál, jen ať na ně co nejméně sahá jejich duchovní otec. Hořkosladké zadostiučinění. ()

novoten

For so long, I believed. Několikrát jsem četl názor, že nejufňukanějším fandomem jsou Star Wars. "Pravověrní" milovníci staré trilogie označují prequely za moc romantické, jeden sequel za moc stejný, další pak pro změnu za moc jiný - a jsou proto tak trochu k smíchu. Souhlasím s tím, s jedinou výhradou. Ve fňukání jim patří až druhé místo. Profesionálními plačkami jsou totiž ortodoxní příznivci Akt X, kteří si pokračování vykřičeli nejspíš jen proto, aby na něj mohli neustále nadávat. Ať je totiž epizoda jakákoli, zaslouží si smáznout. Jeden se pak dozví, že vtipné epizody příliš často znevažují odkaz seriálu, temné se do současnosti nehodí, mytologické linky dnes už nikoho nezajímají, vzpomínky na staré zápletky otravují nové či zapomnětlivé diváky, moderní kousky působí směšně a stále dokola, ať už se původní nápad povede přetavit v libovolný výsledek. A zcela nepřekvapivě první vlnu kritiky chytil sám Chris Carter. Což o to, přinést zvrat z nejzásadnějších hned při první epizodě, to byl i pro mě slušný oříšek, ale zatracovat hlavního tvůrce s tím, že zničil seriál, bylo na můj vkus trochu moc. Tohle je jeho dílo a ať udělá cokoli, je to jen jeho vývoj, žádné ničení. Nehledě na to, že ránu na solar už jsme od něj dostali nejednou v původních sériích, kdy mě v šoku či slzách nechalo nejedno odhalení. On jen onu hru s divákem dohrává jako jeden z mála tvůrců do absolutního konce a ne každý na to má žaludek. Nic to samozřejmě nemění na tom, že My Struggle je pro oba (v součtu s předchozí sezónou pak všechy čtyři) takto pojmenované díly výmluvný název. Carter s novou mytologií bojuje, každou hlášku či posun potí v krvi a jak svého času dokázal vystřihnout za sezónu hned několik perel, je znát, jak strašně se na ně teď nadře. Snad o to radši je mám a právě finále celého seriálu (?) bych s klidem zařadil mezi nejoblíbenější díly vůbec. Do černého pálí ale i ostatní tvůrci. The Lost Art of Forehead Sweat je dokonale uvědomělou poctou v poťouchlém duchu, kterou docení opravdu jen ti srdcem zainvestovaní, Kitten dává vzpomenout na na Skinnera soustředěné pecky Avatar a Zero Sum. Nothing Lasts Forever zase připomíná devátou sérii, konkrétně moment, kdy se poslední epizodická zápletka (tehdy v případě Sunshine Days) věnovala jedinci, který neustále sleduje televizi a podle ní upravuje svůj okolní svět - a i přes krvavou tvrdost (tedy tu stránku, kterou mám na seriálu rád nejméně) sbírá body ve velkém díky adekvátní péči o hlavní postavy. A konečně téměř odtržená chuťovka s vyloženě trolícím názvem Rm9sbG93ZXJz, která nejvíc dokazuje posun, který seriál za své čtvrtstoletí prodělal. V začátcích totiž i tehdy aktuální případ zlobící techniky Ghost in the Machine působil úsměvně, zatímco dialogů prostý thriller už mrazivost, aktuálnost, černý humor ani nadhled nepostrádá - a zcela mimochodem si levou zadní podává celé slavné Black Mirror. Ze sezóny jako celku ale překvapivě často a překvapivě silně cítím nostalgii. Všichni, kteří mohli psát jednotlivé příspěvky i letos, jsou klidnější, rozvážnější, oproti desítce vědí více, na čem jsou, vědí, co si mohou dovolit, protože pauza tentokrát byla jenom dva roky a ne víc jak dekádu. V první řadě je ale ode všech cítit smíření se s koncem. Dostali šanci, jakou mnoho seriálů nedostává - skončit ještě jednou, poupravit to, co na původním konci třeba podle nich nebylo dotažené. A všechny emoce, které v nich při psaní mohly pracovat, cítím i já, nejen v posledních deseti minutách, které v duchu obří antické tragédie dovádí do konce dějové provázky, které vlály ve větru dvacet let. () (méně) (více)

tron

Chris Carter mal urobiť to isté, čo urobil George Lucas so Star Wars – mal predať svoje milované univerzum a prenechať ho novej, sviežej a v dobrom modernej krvi, ktorá by si starý svet vážila, ale zároveň by sa nebála na zabehnuté univerzum a postavy pozrieť úplne inými, novými očami. Bohužiaľ, nestalo sa. Chris Carter to nepochopil. Nepochopil vôbec, ale naozaj že vôbec nič. Nedokázal odísť na úrovni. Nezvládol sa s nami a so svojim milovaným FBI-svetom rozlúčiť so cťou. Nie, nikomu nič nepredal (ani nedaroval) a radšej si tvrdohlavo stále ide to svoje. Problém je v tom, že to, čo bolo vzrušujúce a jedinečné v 90-tych rokov, kedy Akty X patrili k tomu najbombastickejšiemu, čo ste mohli v telke pozerať, je v roku 2018 nepostačujúce, predvídateľné, staré a plné klišé. Unavené réžie, priemerné scenáre. Herci sa síce snažia, ale tvorcovia sa bezradne a bezmocne topia v mimozemsko-sprisaheneckej línii, ktorá ma pravdupovediac nikdy príliš nebavila. Čo sa mi páčilo? Gillian Anderson (Mulder bol už troška rozvláčny, detto môj asi najväčší macík seriálu Skinner), posledný diel (ktorý dobre uzavrel viaceré veci - bruško, Muž s cigaretou), zvýšená drsnosť (diel s „ľudskou stonožkou“ alebo „vybuchovanie“ v poslednej epizóde) a komediálny diel s Reggiem (čože, vy nepoznáte Reggieho???). S tým tvrdením ohľadom komediálnej časti je to ale troška WTF, pretože odľahčenejších dielov je tu v skutočnosti oveľa viac. Asi viac, než by sa mi páčilo. Dokonca i časti, ktoré sa začínajú temne a ponuro nakoniec väčšinou končia ako „komédie“. Najviac ma sklamala absencia čisto hororového dielu – je tu pár náznakov, ale nakoniec sa i spočiatku hororové diely v polke zvrtli k úplne inému žánru. Vôbec netuším, či po tejto sérii vôbec má zmysel očakávať dvanástu. ()

Tom_Lachtan

Jakmile jsou tu samostatně stojící epizody, tak fungují když ne výborně, tak prostě alespoň dobře, všechny, ať už jsou horrorové, mysteriozní, nebo sebeparodické. Bohužel, díly, které by měli být vrcholem velké, mimozemské dějové linky, která vede seriálem přes dvě stě dílů, jsou hrozně odfláknuté, béčkové a trpí nedostatkem dobrého scénáře stejně, jako mořské želvy světelným znečištěním a plastovým odpadem. Na některé díly se hrozně rád podívám znova, ale na některé chci co nejdřív zapomenout a hodlám předstírat, že neexistují. ()

JohnCZ

To že první epizodou 11. řady zazdili vyvrcholení série desáté bych ještě přežil, ale to co následovalo už bylo jen těžko rozdýchávatelné. Úvod do 11. řady je prostě hrozivý. Celé je to amatérsky napsané až běda a je vidět, že ani hlavní dvojka si s tím herecky vůbec neví rady. Pak ale přišlo na řadu pár velmi povedených samostatně stojících epizod, kterým vévodí perfektní Ghouli, která mi připomněla vrcholy celých Akt X. Finále mě nicméně zklamalo. Je to zase celé uspěchané a zkratkovité - vlastně jako mytologická linka protkaná celým revivalem. Režijně i herecky to jde sice od poloviny série strmě nahoru, ale scénář těžce nestíhá. Nehledě na to, že jako celek to není absolutně konzistentní a spíš se mi zdálo, že si tvůrci udělali z celých Akt X prdel. A to mi, jakožto pravověrnému fandovi původních sérií trhá srdce. Komediální a sebereflexní epizody sice odjakživa k Aktům X patřily, ale v případě 11. série na tak omezeném prostoru těžce nefungují. Duchovny s Andersonovou jsou často velice toporní a nezdálo se mi, že za to může jejich (ne)herecký um. V kvalitních epizodách totiž hráli velice dobře a byly z nich jejich charaktery cítit. Ale byly tu i epizody, které neměly s Mulderem a Scullyovou nic společného. Za mě tedy jako celek velké zklamání. Další sérii už prosím ne! ()

Trevor

To čo dokázali s Aktami X spraviť Darin Morgan a Glen Morgan v 11 sérii sa Chrisovi Carterovi nepodarilo za predchádzajúcich 10 ani raz. Takto znevážiť fenomén jednej generácie sa ešte hádam nikomu nepodarilo. Ak by nebolo niekoľkých dobrých epizód verných osvedčeným témam okultizmu či neprirodzených bytostí, tak by jedenásta séria hádam ani nestala za pozretie. Takto aspoň v niektorých momentoch pripomenula, prečo boli Akty X svojho času fenoménom, akým je teraz Hra o tróny. Vďaka za tých pár skvelých epizód, ale nastal čas nechať Muldera so Scullyovou odpočívať a užiť si dôchodok, kam už, bohužiaľ, patria aj Akty X. ()

noriaki

Jedenáctá série pokračuje v duchu desáté. Kvalita je nevyrovnaná a mytologické díly patří k těm nejhorším. Velkým pozitivem je vzestupná tendence. První díl je mizerný, druhý zajímavý, třetí starosvětsky skvělý (klidně by mohl patřit někam do prvních let seriálu), čtvrtý excelentní (v parodických epizodách jsou kupodivu Akta-X v dnešní době nejsilnější). Až u pátého dílu moje nadšení ochladlo. Stačilo ovšem na to, abych na setrvačnost dojel až do konce. Tenhle seriál má pořád co říct, i když se občas trochu zakoktá. ()

Varan

Akta X jeden z nejlepších kultovních seriálu, jaký byl kdy vytvořen. V roce 2016 byla vytvořena 10. série, která se společně s touto nepovedla, do 8. série jsem každý díl hltal, ale od dvoj dílu Dnes se nic významného nestalo a celkově 9. série klesla u mě nadšení ze sledování celého seriálu. Rozhodně tato a 10. série se nepovedla ()

M1k9

V názvech posledních dílů se často vyskytuje slovo Struggle, výstižné. Dosledovat seriál bylo úmorné, ale pro klid duše nezbytné. Pořád tam byla špetka naděje, že se stane něco wow. Jak typické pro X-Files že? Naděje, zvědavost, konspirace... Základní myšlenky seriálu byly super, ale realita konkrétních dílů přinášela minimálně zklamání z nenaplnění velkého potenciálu. //\\ Chtělo to něco nového a ne přežvýkávání pořád toho samého na všechny způsoby. Smoking Man už opravdu vyčerpal potenciál. Dojná kráva umřela, ale tvůrci se na ni i přesto nějak napojili. / Setkání se zelenými mužíky mohla být cesta. Neříkám že ta nejoriginálnější. Pořád lepší než předstírat, že seriály nepotřebují závěr. Fail. //\\ Duchovny a Anderson zas a znovu dokázali, že patří k nejlepším z nejlepších ve svojí brandži. Nezestárli a ke konci se znovu dostali do solidního tempa. Kvalita dílů sama o sobě byla velmi dobrá, ale o to tady už nešlo. 5.5/10 ()

Angelitos

Mythologické díly vůbec nebyly dobré. Některé samostatně stojící epizody byly však hodně koukatelné. Celkově asi bohužel průměr. Pro nefanoušky to nemá,podle mě, smysl vůbec sledovat. ()

Wallis3

Kdyby se rozvinuly díly "MŮJ BOJ", tak bych i uvěřil. Co se atmosfery týče, dva díly by se ještě do složky Akt X zahrnout taky daly-o prokletému městečku a ti, jak si pochutnavali na koktejlech z čerstvých jater, plic a jiných dobrotách, ale zbytek byla natahovaná blábolovina a seriál nikam nezpěje. Pokud se to má dále odehrávat bez Scully, jak kdesi Carter prohodil, tak nemám zájem. ()

bearmeedek

Toto už se nemělo konat. Jednotlivé epizody jsou chaotické a nemají souvislost. Po úvodní, která přímo navazovala na minulou řadu, přijde směs „co dům dal“. Po obstojné E03 následuje E04 coby parodie na celá Akta. Nevím, co mají v hlavě ti, co nad epizodou nadšeně jásali, ale tvůrce tam měl určitě nasráno. „Vietnamská“ E06 dobrá a E08 dobrý horror. A mezi tím E07 spláchne zdravý rozum do hajzlu. Tahle úvaha o chytrých domech a elektronickém sledování zde vůbec neměla co dělat. A kupodivu parádní E 09 a E10. Kdyby zůstali jen u šesti epizod, jako v minulé řadě, a vybrali ty, co já, tak to dopadlo lépe. Na závěr jeden postřeh: Agentka Scullyová má v první až šesté epizodě polodlouhé vlasy. Od sedmé epizody do konce 11. řady má kratší vlasy k ramenům. V těch delších vypadala rozhodně mladší. ()

Gardenboy

Hodnotenie v modrých číslach je pre túto sériu kruté a neadekvátne. Porovnajte to so sériou 10, naozaj na tej istej úrovni? Minimálne 6 dielov úplne parádnych (Plus jedna, Ghouli, Kote, Sledujúci, Dúverne známy démon, Nic netrvá večne), dva celkom uchádzajúce mytologické, jeden nepodarený a jeden komediálny (rozumej trápny). Výsledok nie je vôbec tak slabý. Za mňa 4*. ()

Likan7

Jedna obrovská prohra. Po konci desáté série jsem byl naštvaný, měli parádní sci-fi závěr, jen totálně otevřený. A teď přišla jedenáctka, a já se cítím naprosto podvedený. Přestavte si, že sledujete Pána prstenů a na konci Návratu krále se Frodo probudí ve své posteli. Dafuq? Tak přesně taková je nejnovější (a pevně doufám, že poslední) série Akt X. Hororové díly chybí, nebojíte se, hlavní dějová linie, která trvá 11 sérií, je neskutečně odbytá. Scénář tu téměř není a všichni se jen motají v kruhu. Gillian potvrdila, že se do seriálu už nevrátí, takže snad nedejbože někoho nenapadne pokračovat bez ní. Už tady je ona to jediný dobrý. A ještě poslední 2 minuty deváté epizody. ()

koza3

V podstatě se ztotožňuji s komentářem uživatele novoten. Během sledování jsem nevěděl co si mám myslet, každá epizoda jiná, jedna vtipná, druhá hororová, třetí se věnovala hlavní příběhové lince, čtvrtá alternativní dimenzi? Tvůrci se snažili uspokojit potřeby všech a řekl bych, že se jim to povedlo. Každý si najde tu svou oblíbenou a ostatní může buď nenávidět nebo si to prostě užije a bude rád, že náš oblíbený mystický seriál z devadesátek stále žije a vede si celkem obstojně. Nostalgie má takovou špatnou vlastnost - všechno z dětství nebo dávné minulost se zdá hezčí, příjemnější a kvalitnější, ale uvědomte si, že stárnete, váš názor se mění a stejně tak se stáváte rozmazlenější kvůli přehršli současné tvorby a snahy o neustálou originalitu. Já jsem si celou sérii užil a ať už jsme viděli poslední díl nebo se dočkáme ještě nějakého pokračování, jsem rád, že to vzniklo a nebál bych se to zařadit po bok původních sérií. X-Files forever! ()

Nikolas__

Jedenáctá série je o kus lepší než ta předchozí, o velký kus. Mytologie je přibližně na stejné úrovni jako v desáté, ale kvalita MOTW je přeci jenom vyšší, a máme tu více epizod. My Struggle III 5/5 - Výborný začátek sezóny, mimochodem dost podhodnocený, lidi prostě nedokáží snést novou mytologii i když je v pohodě a třeba ta v deváté byla mnohem horší. Tahle epizoda je od začátku napínavá a část před znělkou byla naprosto perfektní. This 4/5 - Jeden z nejslabších dílů série, bohužel, štve mě že do toho tvůrci zatáhli Langleyho, každopádně jinak to bylo celkem v pohodě. Plus One 5/5 - Epizoda jak ze starých sérií, a to je moc dobře, prostě to má takový old school feel, a je to moc dobrý díl. The Lost Art of Forehead Sweat 5/5 - Jedna z nejlepších komediálních epizod vůbec, a za tím si prostě budu stát. Zajímavé je že na ČSFD má kolem 65% a v americe na IMDB má přes osmdesát a je ohromně zbožňovaná. Tolik dobrých vtipů a humoru jsme tu už dlouho neměli Ghouli 5/5 - Další úžasná epizoda, která je kombinací MOTW a mytologie. A je to vskutku paráda, dokonce i William je sympatický. Kitten 5/5 - Naprosto fantastický díl, jeden z nejpodhodnocenějších X-files případů ever, miluju ho. Je to nejlepší díl co se zaměřuje na Skinnera, co tu kdy byl. Prostředí, atmosféra, záporák, to vše je úžasné. Rm9sbG93ZXJz 3/5 - Nejslabší díl série, kde se nepromluví skoro ani slovo, a mě to prostě až tak moc nezaujalo. Není to nejhorší, ale rozhodně ne nějak extrémně vydařené. Familiar 5/5 - Horor jak sviň. Nejlepší epizoda série a shodou okolností i jedna z nejlepších epizod Akt X vůbec. Celé je to dokonalé, napínavé, temné, hutné, drastické, originální. Nothing Lasts Forever 4/5 - S touhle epizodou je to poněkud těžké. Oproti té předchozí je rozhodně o míle horší, každopádně sama o sobě dost dobře funguje, a krásně pracuje s nechutným tématem. My Struggle IV 5/5 - Famózní zakončení nejlepšího seriálu všech dob, a parádní epizoda, která je přibližně na úrovni Pravdy z deváté sezóny. Obě dvě epizody fungují jako skvělý závěr. Komplet série - 8/10  ()