Akta X

• USA The X-Files (více)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, William B. Davis, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea (více)

Série(11) / Epizody(217)

Attta

Jedna moje citová záležitost z děctví, kdy jsem sledoval tenhle seriál s nadšením a nadšení přetrvalo dodnes. Je to přinejmenším výborný mysteriózní seriál, který byl v té době hodně jedinečný. Vždy mi dokázal vyvolat tajemnou atmosféru při sledování. Hudba taky není špatná. :) ()

TomikZlesa

Myslím, že po druhém zkouknutí naprosto všech dílů si můžu dovolit komentář :). Nebýt několika málo debilních dílů, které jsou naprosto zbytečné se jedná o dokonalý seriál o záhadách a nadpřirozených věcech, mnoho z nich je však i logicky vysvětlitelných. Hlavní dějová linie, zabývající se spiknutím ohledně kolonizace planety mimozemskou civilizací je takřka dokonalá. Jen drobná výtka za někdy až trapnou smůlu agenta Muldera při sběru důkazu. Právě jeho postava a několik dalších, např. Muž s cigaretou sou nezapomenutelné. Seriál navíc doprovází dokonalá hudba. ()

C0r0ner

Problém Akt X podle mého spočívá v přílišné dotaci dílů. Kdyby skončily dejme tomu kolem stovky, tak to mohla být slušná bomba, takhle je to později už poněkud natažené a neoriginální. Tak jako tak jsou Mulder se Scullyovou špičkoví a vyrostlo na nich pár generací. 85% ()

danecek24

Zlatý Glóbus - cena (5) - 52. ročník (za rok) 1994 - *Nejlepší seriál (drama), 54. ročník 1996 - *Nejlepší seriál (drama), *Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Gillian Anderson, *Nejlepší herec v seriálu (drama) - David Duchovny, 55. ročník 1997 - *Nejlepší seriál (drama) + nominace (7) - 53. ročník 1995, 55. ročník 1997 - Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Gillian Anderson, Nejlepší herec v seriálu (drama) - David Duchovny, 56. ročník 1998 - Nejlepší seriál (drama), Nejlepší herečka v seriálu (drama) - Gillian Anderson, Nejlepší herec v seriálu (drama) - David Duchovny ()

pufina

Vcelku zajímavý seriál, ale nebyl to můj šálek kávy. Sice u seriálu nehlásí podtitulek "Akta X: Chci uvěřit" (jako u filmu 2008), ale můj konečný názor asi vystihne vše - Akta X: Chci uvěřit, ale nevěřím! (sorry). ()

Pajky3

S dostatečné dlouhým odstupem od premiéry (už to bude skoro dvacetiletka), jsem se rozhodl konečně plně ponořit do jednoho z nejveleváženějších sci-fi/mystery kultů. Sice za sebou mám zatím pouze první sérii, ale musím uznat, že mě to teda nechytlo v plném rozsahu. Hlavní dvojici Foxi Mulderovi a Daně Scullyově jsem na chuť přišel, jim to funguje. Další věc co skvěle funguje je hudba, ta je dokonalá a nejen úvodní znělka. I některé případy jsou docela zajímavé, bohužel jich je ale dost takových nudných. Dobrým záporákem je Tooms. Uvidíme, co přinesou následující sezóny, zatím průměr 60%. *** Přeci jen o něco líp než předtím, ale pořád to není tak velká pecka jak jsem čekal. Pár epizod je skvělých, ale pár jich je zase hodně nudných. Výsledkem mi z toho vychází zhruba 70 %, pravdou však zůstává, že poslední díl série dokázal bravurně namlsat na další pokračování. Jsem dost zvědavej, jak se příběh rozběhne v dalších sériích. *** Na třetí sérii je vidět, že po dvou slabších letech přišli konečně větší finance. Což je dobře, Akta se stávají hned o několik procent lépe koukatelnými. Tvůrčímu týmu nelze upřít, že umí vybudovat něco vynikajícího, důkazem toho budiž vždy přelom sérií, neboli první a poslední díly. Občas se najdou sice slabší díly, ale i díky rolím pro začínající herce se dají odpustit (Ribisi, Black, State nebo Labine). Jak už jsem psal konec série vždy umí perfektně vtáhnout, takže se jdu rovnou vrhnout na tu s pořadovým číslem čtyři. 75% *** Tak i když se drží nastolený trend a laťka je poměrně vysoko, i tak si najdou díly, který se mi nelíbily. Jako Home s rodinkou monster nebo El Mundo Gira o Čupakabře. Ty bych vyškrtnul, takové díly vůbec nemam rád. Na druhou stranu se najde spousta takových Fringeovských (Ano, vím, že je to paradox, protože Fringe je mnohem mladší. Přesto jsem ho sledoval dřív a řadím ho v žánru vysoko, takže to ve finále je dobře). Mulder stojí proti všemu a všem, v závěru i proti svým. Sculyová bojuje taky, ale hlavně se sebou a svým zdravím. Stačila poslední věta a člověk má chuť koukat hned dál. Jsem zhruba v polovině seriálu a myslím, že právě teď bych se měl dostávat na pomyslný vrchol. - 75% *** Pátá série je pro mě výrazným krokem směrem dolů, ze všeho se stává rutina, i z mého koukání. Hlavně druhá polovina mi přijde, že strádá. Vlastně jedu už jen na setrvačnost, protože jsem si za ty roky Muldera a Scullyovou oblíbil. Jako nejlepší epizoda se mi Bad Blood, kde si ze sebe nádherně utahují. Přijde mi, že vládní konstrukce trochu ustupují do pozadí. Samozřejmě, že tu pořád jsou, jen nedostávají tolik prostoru, ale muž s cigaretou potěšil. Uvidíme, kam dál se nám to vyvine. Docela mě překvapilo Mulderovo otočení v některých případech, co se týče názoru na mimozemšťany. 65% *** Šestá série ()

Jermann

Devět let ryzího televizního kumštu! Asi proto, že mě Akta provázela od útlého mládí a byla absolutní modlou, mi nedělalo problém odpustit jim s lety mírně ustupující tempo a řadu ne docela šikovných kompromisů. V každém případě se mi málo který seriál takto zaryl pod kůži a rozhodně zůstane napořád na čestném místě v mém žebříčku .. a také na poličce v podobě 59ti DVD :-) ()

BoXBe

Hodnotím první a druhou řadu, pak se mi to rozmělňuje....jeden z nejlepších seriálů v TV...ve své době opravdová bomba. ()

DominikV

Seriál mého mládí. Když to dávali třeba v půl noci, tak jsem dřepěl u televize a musel jsem vidět každý díl. Přesto, že jsem ten každý díl neviděl, má tento seriál mé uznání ()

okkac

Akta X jsou kult. Patrně asi nějvětší kult na poli TV seriálů. Vzpomínám si na ty večery před televizí, abych hltal ty strašidelné epizody a bál se u nich ještě jako dítě. Už úvodní znělka prostě dokáže naladit na to tajemno. Akorát vím, že jsem měl v tom pěkný guláš. Díky mnohačetným reprízám jsem měl v pořadí epizod a sezón zmatek, že hlavně epizody týkající se hlavní mytologie o mimozemšťanech, únosu Mulderovy sestry, Syndikátu, černém oleji a Muži s cigaretou, mi většinou nedávali smysl, jelikož jsem nevěděl, co čemu předcházelo. Proto jsem měl raději ty stand-alone tzv. "Monster Of The Week" epizody. Proto jsem se rozhodl sjet všechny série hezky od začátku. Je to sice běh na dlouhou trať a hlavně v prvních sériích si vzpomínám na mnoho epizod, někdy více, někdy potom spíše už jen pocitem, že mi to něco říká. Takže hlavně si chci konečně udělat pořádek v té hlavní lince, která protíná všech 9 sezón, abych zjistil jak to dopadne, jelikož si myslím, že od 6. sezóny a výš jsem už žádný díl neviděl. Season 1: 85% První řada se ještě nesla spíše hlavně v epizodách typu monster of a week, už tady jsou pro mně ty nejznámější epizody. Technicky je poznat, že tvůrci zatím začínají a s mytologií ještě netuší, kam se bude ubírat. Hodně pak naznačí finální epizoda. Season 2: 90% Stoupající tendence. Tvůrci už ví více, takže po technické stránce se to zlepšuje, přibývá více nechutných záporáků a mytologie začíná nabírat obrysy, ale stále má plno tajemství. Season 3: 100% Třetí řada neobsahuje dle mne ani jednu slabou epizodu, všechny jsou vynikající, filmařsky už v tu dobu na TV produktci velmi dobré úrovni a divím se, že si vůbec nepomatuji, že je zde přítomno opravdu velké množsví celkem šokujících záběrů, hnusu a slizu a krve. Season 4: 95% Stále velmi vysoká kvalita, i když dva tři slabší díly by se našly, přesto spolu s předchozí sérií asi vrchol seriálu. Jsem zvědavý na další vývoj. Season 5: 80% Přišlo to, co se asi dalo trochu čekat, a to menší pokles kvality. Prostě se zde už našly díly, které na mne nezapůsobily a těch týkajících se hlavního dějového oblouku s mimozemšťany je moc málo. Mulder tu vlastně na začátku ztratí svoji víru a je přesvědčen, že je to vše podvod a trochu mi přišlo, že si se Scullyovou prohodili role. Ale i zde je pár výborných epizod v čele s Detour (neviditelní tvorové s červenýma očima v lese - v dětství mne to neuvěřitelně vystrašilo) a Folie a Deux (hmyzí netvor maskující se za ředitele firmy). Jedná se o první sérii natáčenou už širokoúhle a poslední, co se natáčela ve Vancouveru. Po ní pak šel do kin první celovečerní film. Season 6: 80% Přesunutí natáčení do Los Angeles změnilo tvář nových epizod a celkovou atmosféru. Sice ještě první epizoda řeší věci z posledního dílu předchozí série a celovečerního filmu a druhá o případu, kdy Mulder musí ujíždet autem a nezastavovat, jinak určitím lidem praskne díky přetlaku ve vnitřtním ucho hlava, jsou na vážné notě, ale pak následuje série totálně komediálních epizod v čele s dvoudílem o výměně těl, kde jsou některé seky smrtící a některé situace a náměty dotažené až na absurdní úroveň, ale dobrou a zábavnou.. Absolutní opak od hororových předchozích sérií. Pak je uprostřed dvoudílná epizoda Two Fathers/One Son, kde se opět velmi mnoho dozvíme o kolonizaci a Syndikátu a rebelech a v podstatě jsou zlomovým okamžikem v této dějové lince. Druhá půle série se pak nese už na vážnější notě jsou zde povedené strašidelné epizody (ta o oživlé vodě např.). Celkově už to nejsou ty staré Akta X, ale za sebe říkám proč ne. Kanadské lesy tomu dodávali více tajemna, teď se spíše pohybujeme ve slunné pouštní oblasti, ale alespoň se seriál neopakuje. Navíc zde už přibylo mnoho narážek od jiných charakterů, že vztah Muldera a Scullyové už je něco víc, než pracovní. Tady tento krok tvůrcům vyšel, ale co čtu o nadcházející sezóně, tak tam už se obávám, že už to bude o dost slabší. Season 7: 55% Proč? Proč? Co v 6. sérii tvůrcům ještě vycházelo, tak tady už je to spíše trapné. Náměty, u kterých už člověk nechápavě kroutí hlavou. Prvních pár dílů bylo ještě slušných, monstra byla celkem originální, ale pak už prostě ty díly byl jen k smíchu. Dvoudíl, ve kterém se měl završit děj s únosem Mulderovy sestry je na facku. Opravdu takhle jsem si to nepředstavoval. Duchové, tancující zombies, džinka, fackující epidemie. To jako vážně? Navíc v USA jde ten křesťanský fanatismus asi do všeho, jelikož pak už je skoro každý díl, kdy se musí mluvit o bohu, víře a bla bla bla. Ta tam už jsou pokusy to racionálně vysvětlit. Prostě tohle je víra a hotovo. A naštve, že to není jen u Muldera, ale i u celkem racionální, byť věřící, Scullyové. Potěší alespoň poslední díl, který se vrací k událostem v pilotu (má samostatný profil), který díky Duchovnyho nespokojenosti končí Mulderovým únosem. Tak uvidíme jaká bude další série, kdy přijdou nové postavy.Season 8: 85% No vida, že to jde. Po příšerné 7. sézóně asi tvůrci zpytovali svědomí a vrátili Aktům X tu děsivou atmosféru z prvních čtyř sérií. Takže se opravdu budute opět pořádně bát, temnota je všude a hnusu, slizu a krve je tu pořádná porce. To, že právě jde o nejlepší sérii od 4. ani nemění fakt, že Mulder stráví půlku série na intergalaktické dovolené a místo něj nastupuje agent Doggett s tváří Roberta Patricka a náhrada je to velmi slušná. Patrick se svými ostrými rysy na roli agenta sedne skvěle. Teď je tu navíc on ten velký skeptik a Scully ho musí občas přesvědčovat o nadpřirozenu. Po návratu Muldera se tu ještě mihne v pár episodách Monica Reyes. A tady je právě druhá půlka sezóny sympatická, že je tu vícero postav a větší míra interakce mezi nimi a Skinner už taky nesedí jen v kanceláři. Taková příprava na předání štafety, která už ale nebude mít dlouhého trvání. Navíc se dočkáme upravených úvodních titulků, kde se v závislosti na tom, kdo se v epizodě objeví objevuje občas různý počet průkazů. A ještě se nemůžu zbyvit pocitu, že se sice hlavní děj připravuje k ukončení, ale i sami tvůrci v tom mají trochu zmatek. Uvidíme.Season 9: 75% Tak poslední série je takový mix celkového feelingu sezón 5-8 s tím, že jsou zde prostě jak kvalitní díly, tak i méně záživné jako z 5., povedené komediální jako z 6., hloupé a nevtipné, i když pokus o humorbyl jako ze 7. a bohužel jen asi 2 nebo 3 z hororové 8. Mulder hned od začátku absentuje a kdesi se skrývá. Na scénu nastupuje opět agent Doggett a napevno získává za partnerku svoji známou Reyesovou, jelikož Scullyová je na mateřské dovolené a tak se spíše pohybuje v pozadí a občas vypomůže. Představitelka Reyesová je celkem pěkná a rovněž i Gillan Anderson je s každou sezónou pěknější a tady mají podobné účesy a i trochu společných rysů, že v tmavých scénách jsem nebyl občas schopen poznat, která je která. To jen tak bokem. Udělaly se tedy i úplně nové úvodní titulky, ale stále s prvky těch starých. Hlavní zápletka se opět točí okolo supervojáků, když se upustilo od černého oleje a hybrydů. Musím uznat, že díky tomu rozmělnění do tolika sezón, je celkem obtížné si pak poskládat celkový obraz. Na to tu je pak už závěrečný díl a o něm více v jeho samostatném profilu. A celkem mne zklamalo, jakým způsobem jsme se rozloučili sse sympatickou trojkou Osamělých střelců (jelikož současně běžel i spin-off o nich, tak se jejich výskyt tam i v seriálu prolínál, takže jsem občas nechápal, proč je třeba jeden z nich na modro,což se mu stalo v jejich vlastním seriálu. Má to jen 13 dílů, tak se na to mrknu) Suma sumárum: 9 let je dlouhá doba a udržet laťku kvalitativně vysoko je velmi těžké.Přesto nemůžu říct, že by mne pozdější série zklamaly, až na tu 7., ale i ta má několik dobrých dílů, ale příjemně se rozrostly díky novým postavám. A jsem konečně rád, že mám v tom přehled a jeden velký televizní kult si můžu odškrtnout. Season 10: 50% Očekávané pokračování po letech má jen 6 dílů z toho jen 2 jsou dobré, zbytek až tak ne, jako trapný komediální díl a první a závěrečný mytologický díl o ufonech je jeden velký bordel. Season 11: 75% Tentokrát 10 dílů. Konec předchozí řady byla pouze vize Scully a jede se odznova. Monster of the week epizody byly ucházející. U hlavních epizod je v centru dění William a závěrečný díl, kde skončila Monika Reyes, Skinner a Kouřící muž neměl ten pravý dopad. Gillian Anderson s X-Files už prý nadobro končí, tak nevím, kam by se tvůrci chtěli ubírat. () (méně) (více)

WolfR

Akta X mají jenom jedinou vadu na kráse. Nemají o 50 dílů méně. Jinak je to snad nejlepší mysteriózní seriál! Ta atmosféra, ty konspirační teorie, mimozemská invaze a všechno, to mě baví! 4 hvězdy. ()

Fancipal

Akta X jsou ztělesněním lidské touhy věřit za hranice neznáma. Kult ztělesňující generaci let devadesátých. Popkulturní fenomén, který formoval v mnoha lidech nedůvěru ve státní aparát, podezíravost vůči vládnímu establishmentu a svobodu lidského jedince hledat odpověd na otázky, na něž autority zatvrzele mlčí. Ta všeobecná nedůvěra, nechuť a zhnusení těmi „nahoře“ má část svých kořenů tady. Na svůj dobu unikátní seriál, který svým promyšleným a dlouhodobě naplánovaným story-arcem umetal cestičku řadě dnešních seriálů. Po scénáristické stránce naprostá špička, která v pozdějších sériích dokázala geniálně mixovat vážná a odlehčená témata, ale nikdy nezapomenout, stejně jako v případě dalšího excelentního seriálu 90. let– Buffy, přemožitelky upírů, odkud vlastně pocházím a kam směřuju. O excelentních hereckých výkonech ústředních představitelů není potřeba hovořit. Každopádně doporučuji nepodlehnout zdejší rozšířené chorobě o tom, že za zhlédnutí stojí pouze první série. Nic není dále od pravdy. Pátá, šestá a sedmá sezóna jsou absolutním vrcholem hereckého, scénáristického a režisérského snažení. Vydržte! Bude to stát za to. Možná se i dozvíte, jestli je na ústředním mottu celého seriálu („Pravda je tam venku“), alespoň zrnko pravdy …  Nejoblíbenější postavy: Fox Mulder, Alex Krycek, Muž s Cigaretou, Walter Skinner, Dana Scully, 1. Série: 85%, 2. Série: 85%, 3. Série: 85%, 4. Série: 80%, 5. Série: 90%, 6. Série: 90%, 7. Série: 85%, 8. Série: 75%, 9. Série: 75%, ()

Rockwood

Když jsem se na to koukal ještě jako malý klučina... no to byl nářez. Já sem se toho pomalu bál, protože dětská mysl... šak to znáte ne? Ale jako dobrý. Plný počet tomu dávám. ()

Slavníkovec

Jako malé děcko jsme usínal s tímto seriálem, jednoho dne jsem se nenechal Mulderem a Scullyovou zahanbit a našel jsem na obloze UFO. A nebo to byl Mulder a Scullyová. Fakt nevím, kdo v těch americký bombardérech ve tvaru diskařského náčiní létá. ()

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Jestli je pravda skutečně tam venku, mají se fanoušci seriálových Akta X zřejmě na co těšit. Tvůrce Chris Carter teď totiž v nedávném podcastu naznačil, že se režisér a scenárista Ryan Coogler (Creed… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

28.02.2020

Herec Josh Brolin (Avengers: Endgame) se upsal hlavní roli a taky produkci nového seriálu pro Amazon Outer Range. Na projektu se podílí taky Brad Pitt (12 let v řetězech) a děj se bude točit kolem… (více)

Gillian Anderson jako britská premiérka

Gillian Anderson jako britská premiérka

23.01.2019

Herečka Gillian Anderson známá z kultovního seriálu Akta X nebo televizního Hannibala, byla obsazena do role Margaret Thatcherové ve čtvrté řadě oceňovaného dramatu The Crown. Třetí a čtvrtá řada… (více)