Akta X

(TV seriál)
  • USA The X-Files (více)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 37 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea, (více)

Série(11) / Epizody(217)

Agent Mulder a agentka Scullyová, ústřední postavy seriálu Akta X, jsou agenti FBI, kteří vyšetřují případy, se kterými si nikdo nevěděl rady a nakonec je úředníci zavřeli do složky Akt X-nevyřešitelných případů. Ale pak se dostali do ruk této nerozlučné dvojice, nadšence pro paranormální jevy, který je přesvědčený, že mu sestru unesli mimozemšťani a agentky věřící v boha, která k paranormálu přistupuje tězce skepticky. (Zoiberg)

Trailer

Douglas

Seriál, který po Hill Street Blues (1981) a Twin Peaks (1990) významně popostrčil všeobecné povědomí o estetických možnostech amerického krimiseriálu jako umělecké formy. Své jsem k němu napsal kdysi v článku do Cinemy tady - ale zatímco druhý celovečerní film hořce zklamal, už za čtyři dny snad budu moci vzpomínky na něj úspěšně zatlačit do pozadí. ()

J*A*S*M

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Akta X jsou pro mne obrovským kultem. Měl jsem je rád jako malej - tehdy jsem se směl koukat jenom občas (když jsem nezlobil), a k těm několika dílům si dodnes živě pamatuju události, které se při jejich sledování děly (co jsem měl ten den k večeři, s čim jsem si předtím hrál apod), svým domácím zvířátkům (morčatům) jsem tehdy dal jména "Dejna" a "Fox"... prostě srdeční záležitost. A líbí se mi i dnes (mám v plánu postupně zhlédnout všechny série), ačkoli se na ně koukám již kritičtějšíma očima, než před těmi 12 lety. 1.série: Obsahuje jak plno nezapomenutelných epizod, tak několik propadáků. Mytologie v prvním období je pouze lehce naťuknutá, v dalších sériích je mnohem lepší. Nej díly: Squeeze, Ice, Darkness Falls. 2.série: Epizody mají velice vysokou úroveň, vyloženě slabých je minimum. Mytologie je už slušně rozehraná. Nej díly: Die Hand Die Verletzt, Dod Kalm, Humbug. 3.série: Počet dobrých a slabších dílů je vyrovnaný, častěji se vyskytují humorně laděné epizody (což mi moc nevyhovuje). Mytologie velice dobrá. Nej díly: Grotesque, Pusher, Oubliette. 4.série: Vysoká kvalita epizod, většina dílů nepostrádá dobrou atmosféru, Mulderovy hlášky ji neruší, ale působí jako koření v ne zrovna humorných částech. Mytologie také velice dobrá. Nej díly: Home, Small Potatoes, Leonard Betts. Na dalších sériích pracuji :) Edit Po letech jsem to teda konečně dokoukal celé. Zbývající série už jednotlivě komentovat nebudu - ve všech se najdou některé vynikající díly, ale už to prostě není takové, jako ze začátku. Hlavně mytologie je postupem času příliš překombinovaná, nepřehledná, nudná. Konspirace se vrší na konspiraci a jestli to dává smysl? ... bůhví. Nejslabší série je jinak sedmá, tam jsem to jel zhruba tempem epizoda měsíčně a měl jsem sto chutí sledování zapíchnout úplně. V osmé sérii, s příchodem nových postav dostává seriál česrtvý vítr do plachet. Takže osmička je zase špičková. V závěrečné deváté sérii šla ale kvalita bohužel opět docela dolu. ()

Blizzard

Jeden z dnes již kultovních a mysteriózních seriálů, v němž podivín a lehký naivka Mulder společně se skeptickou Scullyovou řešili odložené případy ze složky Akt-X šmrncnutý dávkou paranormálních jevů, konspiračních spiknutích a Mulderova ironického humoru. Tento seriál jsem poprvé viděl v naší televizi a nezapomenu na tajemný nádech, který se při sledování vyšetřování hlavních hrdinů valil z každého temného zákoutí. Kvalita dílů kolísala, což je ostatně u seriálů na několik sérií vcelku častý jev, ale celkově se jedná o nadprůměrnou záležitost. Při honu za tajemnými bytostmi jsem pořád čekal, že se mezi Mulderem a Scullyovou uskuteční nějaké intimní sblížení, přeci jen určité jiskření tam bylo, ale Chris Carter byl jiného názoru. Nezapomenutelný je pak pan Cancerman, hláška "The truth is out there" a samotná Gillian Anderson, která se mi líbila už jen kvůli svým vnadům, jež však v seriálu neuvidíte. Hudební doprovod složil Mark Snow, znám je především úvodní motiv Materia Primoris: The X-Files Theme. (8/10) ()

Malarkey

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Jeden z mála seriálu, který jsem tehdy opravdu pravidelně sledoval. Bohůžel neušel tomu, že si tvůrci dali tu práci využít potencial celkem zajímavě rozjetého tématu a v posledních třech sériích je to bohůžel znát, že vařej z již jednou převařené vody. Mulder a Scully - nezapomenutelná dvojka, kteří se k sobě jasně hodili i když to na první pohled nebylo znát a výborně se doplňovali. Nakonec to vyznívá, že za vším stojí americká vláda...a možná že na tom přeci jenom něco bude. Ač tak či tak Akta X je seriál, který se objevil, svojí kritikou na vládu pohoršil ale hlavně zaujal svojí myšlenkou. (86%) ()

T2

všechny recenze uživatele (k tomuto TV seriálu)

Rozpočet $1,5milióna na epizódu║ __Jedným slovom- "Famózne!" Tento seriál my učaril od samého začiatku, aj keď ďalšie série počnúc od dvojky už nedosahovali úrovne nastavenej prvou sériou, bolo stále na čo pozerať a hlavne si lámať hlavu čo by z toho mohla byť aj pravda. Fox Mulder pre Davida Duchovny a Diana Scully pre Gillian Anderson sa stali ich životnými úlohami. Pri tomto seriály sa vystriedalo mnoho režisérov ale hlavným ťahúňom bol vždy Chris Carter, okrem neho z tých známejších sa na nom podieľali aj James Wong(Nezvratný osud) - Dwight H. Little - Rob Bowman(Akty X : Film). ()

Galerie (2 628)

• Slavný hudební motiv z úvodních titulků, za který se jeho autor dočkal i ocenění, vznikl naprostou náhodou. Skladatel Mark Snow při práci na svých klávesách po jedné z neuspokojivých debat s Chrisem Carterem osaměl ve studiu a unaveně zavadil loktem o tlačítko s funkcí ozvěny. Výsledek se mu líbil natolik, že kolem něj postavil celé téma. (novoten)
  • V 2. epizóde 1. série s názvom „Founder's Mutation“ môžeme nájsť odkaz na ďalší známy sci-fi film – 2001: Vesmírna odysea (1968), ktorý je možné zazrieť v televízii počas rozhovoru Foxa Muldera (David Duchovny) so svojím synom. (Hudakfilms)