Reklama

Reklama

Akta X

(seriál)
  • USA The X-Files (více)
Trailer 1
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1993–2018), 162 h 42 min (Minutáž: 42–86 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

Hrají:

Gillian Anderson, David Duchovny, Mitch Pileggi, Robert Patrick, Annabeth Gish, William B. Davis, Tom Braidwood, Bruce Harwood, Dean Haglund, Nicholas Lea (více)
(další profese)

VOD (1)

Série(11) / Epizody(217)

Pravda je tam venku a agenti FBI po ní v tomto fenomenálním sci-fi seriálu pátrají a pokoušejí se vysvětlit zdánlivě nevysvětlitelné. Jejich podivné případy se týkají sledování UFO, setkání s mimozemšťany a únosů… a prakticky všeho paranormálního. (Disney+)

Videa (39)

Trailer 1

Recenze (767)

MM_Ramone 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Pravda je tam vonku... a mladý workholik, agent FBI, Fox Mulder je jej na stope. Po boku mu vždy stojí, mierne skeptická, naoko chladná, kolegyňa Dana Scullyová. „Akty X“ - napínavý, mysteriózny, sci fi seriál z produkcie americkej spoločnosti Fox. Bolo natočených deväť sérií; celkove 202 dielov. Tento úspešný titul sa vysielal počas rokov 1993 až 2002, čo z neho robí jeden z najdlhšie bežiacích televíznych seriálov v USA. V roku 1998 bol natočený aj celovečerný kinofilm. **** ()

gudaulin 

všechny recenze uživatele

Akta X představovala v 90. letech velký kult a mimořádně úspěšný televizní produkt, který se rychle prodal prakticky do všech koutů. Celý svět totiž zbožňuje záhady, sní o mimozemských civilizacích a rád si hraje. Seriál přišel z konceptem hry se svým divákem, který v novém tisíciletí úspěšně napodobily nové projekty, jako např. seriál Ztraceni. Funguje to podobně jako pohádky princezny Šeherezády. Pomalu odkrýváte jednotlivé díly skládačky, ale stále objevujete nové indicie tajemného spiknutí o přítomnosti mimozemšťanů na naší planetě. Konspirační teorie se kupí a sem tam se v té spleti hádanek uzavře dílčí osud nebo případ. Má to ten nepříjemný efekt, že vás tato hra pravděpodobně dříve nebo později s vědomím, že pointa je v nedohlednu, přestane bavit. Tak, jak se s komerčním úspěchem vršily stále nové řady, začaly scénáristům docházet nápady a kvalita epizod šla nevyhnutelně dolů. Akta X zašla potupnou smrtí - vyhnila do základů. V pozdní fázi projektu obě hvězdy, které si na Aktech X udělaly jméno, rozumně vycouvaly z další spolupráce. Dnes už mi seriál připadá do značné míry omšelý, ale byly doby, kdy jsem netrpělivě čekal na každý další díl. Celkový dojem: 55 %. ()

Reklama

Malarkey 

všechny recenze uživatele (k tomuto seriálu)

Jeden z mála seriálu, který jsem tehdy opravdu pravidelně sledoval. Bohůžel neušel tomu, že si tvůrci dali tu práci využít potencial celkem zajímavě rozjetého tématu a v posledních třech sériích je to bohůžel znát, že vařej z již jednou převařené vody. Mulder a Scully - nezapomenutelná dvojka, kteří se k sobě jasně hodili i když to na první pohled nebylo znát a výborně se doplňovali. Nakonec to vyznívá, že za vším stojí americká vláda...a možná že na tom přeci jenom něco bude. Ač tak či tak Akta X je seriál, který se objevil, svojí kritikou na vládu pohoršil ale hlavně zaujal svojí myšlenkou. (86%) ()

TeeAge 

všechny recenze uživatele

Ako veľký hit pre seriálový svet, aj v mojom živote to bolo niečo nové. Môj prvý kontakt s sci-fi. Dodnes si pamätám, ako som bol u babičky, a ako správne dobrodružné decko som si nechal zapnutý televízor aj po konci večerného filmu. Mimozemšťania. A tá muzika: Tííí dí dí dí díí dííí. Wau, dodnes to vidím pred sebou :) ()

Blizzard 

všechny recenze uživatele

Jeden z dnes již kultovních a mysteriózních seriálů, v němž podivín a lehký naivka Mulder společně se skeptickou Scullyovou řešili odložené případy ze složky Akt-X šmrncnutý dávkou paranormálních jevů, konspiračních spiknutích a Mulderova ironického humoru. Tento seriál jsem poprvé viděl v naší televizi a nezapomenu na tajemný nádech, který se při sledování vyšetřování hlavních hrdinů valil z každého temného zákoutí. Kvalita dílů kolísala, což je ostatně u seriálů na několik sérií vcelku častý jev, ale celkově se jedná o nadprůměrnou záležitost. Při honu za tajemnými bytostmi jsem pořád čekal, že se mezi Mulderem a Scullyovou uskuteční nějaké intimní sblížení, přeci jen určité jiskření tam bylo, ale Chris Carter byl jiného názoru. Nezapomenutelný je pak pan Cancerman, hláška "The truth is out there" a samotná Gillian Anderson, která se mi líbila už jen kvůli svým vnadům, jež však v seriálu neuvidíte. Hudební doprovod složil Mark Snow, znám je především úvodní motiv Materia Primoris: The X-Files Theme. (8/10) ()

Galerie (2 724)

Zajímavosti (345)

  • Postavy Osamělých střelců se staly tak oblíbenými, že získaly vlastní seriál The Lone Gunmen (od r. 2001), který se ale dočkal jen třinácti dílů. (novoten)
  • David Duchovny (Fox Mulder) se chtěl počátkem 90. let věnovat především filmu, ale scénář pilotního dílu seriálu se mu zalíbil, a tak se zúčastnil castingu. Chrisovi Carterovi se herec zpočátku nezdál příliš inteligentní. Z Duchovnyho se však vyklubal jeden z nejsečtělejších lidí, které Carter poznal. (Terva)
  • Epizoda začíná oznámením, že následující příběh je inspirován skutečnými zdokumentovanými událostmi. Chris Carter si z nich vybral implantáty, únosy mimozemšťany a stopy údajně zanechané při experimentech prováděných mimozemskými silami. (Kubaaa97)

Související novinky

Dočkají se Akta X rebootu?

Dočkají se Akta X rebootu?

30.03.2023

Jestli je pravda skutečně tam venku, mají se fanoušci seriálových Akta X zřejmě na co těšit. Tvůrce Chris Carter teď totiž v nedávném podcastu naznačil, že se režisér a scenárista Ryan Coogler (Creed… (více)

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

Nový seriál Vince Gilligana našel domov

25.09.2022

Vince Gilligan už by nemusel do konce života nic dělat a jeho místo na seriálovém výslunní by mu stejnak nikdo nevzal. Po kritických i diváckých hitech Breaking Bad a Better Call Saul je zkrátka… (více)

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

Josh Brolin vs. nečekaná návštěva

28.02.2020

Herec Josh Brolin (Avengers: Endgame) se upsal hlavní roli a taky produkci nového seriálu pro Amazon Outer Range. Na projektu se podílí taky Brad Pitt (12 let v řetězech) a děj se bude točit kolem… (více)

Gillian Anderson jako britská premiérka

Gillian Anderson jako britská premiérka

23.01.2019

Herečka Gillian Anderson známá z kultovního seriálu Akta X nebo televizního Hannibala, byla obsazena do role Margaret Thatcherové ve čtvrté řadě oceňovaného dramatu The Crown. Třetí a čtvrtá řada… (více)

Reklama

Reklama