Akta X - Série 6

(série)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1998–1999), 16 h 27 min (Minutáž: 44–45 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Kamera:

Bill Roe

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, James Pickens Jr., Chris Owens, William B. Davis, Tom Braidwood, Dean Haglund, Bruce Harwood, Mimi Rogers (více)

Epizody(22)

Důkazy o existenci mimozemského života získávají v průběhu šesté řady seriálu Akta X na přesvědčivosti. Mulder se ocitá uvězněn v časoprostoru uvnitř Bermudského trojúhelníku a později čelí vážné krizi identity v Oblasti 51. Oba agenti zažívají jejich nejhorší dovolenou a Scullyová se kvůli novému partnerovi ocitá v kompromitující situaci. Život náměstka ředitele Skinnera visí na vlásku, objevují se nové informace o Mulderově sestře a na světlo světa vyplouvají nové skutečnosti o mimozemšťanech. (Magic Box)

draggo

Šestou sérií jsem se prokousával docela dlouho. Na můj vkus zde bylo až příliš mnoho "experimentálních", "humorných" nebo "lehkovážných" dílů, což (jak už jsem zmiňoval dříve) mi k Aktům úplně nesedí - vrcholem pro mě byl díl Triangle, který z potenciálně zajímavého tématu Bermudského trojúhelníku udělal totální divnost, kterou jsem sledoval s pozdviženým obočím. A takových divnodílů tu bohužel bylo víc (Terms of Endearment, Rain King, Dreamland). Nebyly vyloženě špatné, ale už to prostě nebyly ty Akta co mě vždycky bavily. Naopak zhruba od poloviny série se opakuje vzorec z 5.sezóny - tedy, že úroveň dílů razantně roste, objevují se zajímavá témata a moje přestávky mezi jednotlivými díly se povážlivě snižují. Vyzdvihl bych mořské potvory přinesené hurikánem v Agua Mala, hrátky s časem (trochu ve stylu Na hraně zítřka) v Monday, povedený příběh uprchlého vězně v epizodě Trevor a psychohalucinační Field Trip. Co se mytologie týče - bohužel je to většinou dost slabé. Úvodní The Beiginning slušně navázal a rozjel příběh, nicméně SR819 působila naprosto odtrženě od celé konspirační linky a hlavní problém přišel ve dvojdílu Two Fathers / One Son. Tady se podle mě ukázalo, že největší sílu má (měla) hlavní linka Akt X v časech, kdy se celá ta konspirace spíše naťukává, zamotává a Mulderovi pořád uniká pravda mezi prsty - prostě série 1-4. V momentě, kdy se na scéně skutečně objeví ti, o kterých se X sérií jen šeptalo, ukazují se omezení doby a financí - prostě to nedokáže vyvolat ten kýžený silný dojem a celé završení příběhu Syndikátu tak působí dost rozpačitě. Celou mytologii v téhle sérii pak zachraňuje jen finální Biogenesis, která rozjela hodně zajímavý příběh, u kterého budu doufat, že ho pokračování v sérii sedmé zase nějak nezmrší. /75% a 4*/ Oblíbené epizody: Agua Mala, Monday, Trevor, Field Trip, Biogenesis ()

Blazkowicz

Se změnou natáčecího prostředí příšla i nová krev do žil tvůrcům jak vidím. Mytologické epizody parádní, nabité konspiracemi a vším možným. MotW epizody jsou na tom podobně. V rozdávání pětek jsem se u nich musel i trochu krotit. Nebýt Duchovnyho hereckého koncertu a jeho obličejových grimas v "Zemi snů", tak by nejlepší epizodu schytala "Arkádie" za skvělou příšeru. No a špatných epizod tady moc nebylo, takže si to ti vánoční duchové musejí odskákat. Hrozná nuda. Na začátku jsem zmiňoval tu změnu prostředí, ale částečně díky ní to není plných pět hvězd. V některých dílech bylo kalifornské pouštní prostředí fakt výtečné, ale často se mi zdálo, že se radši točilo v interiérech nebo na nezajímavých místech. Asi potřebovali ušetřit. Kouzlo Vancouveru je prostě nenahraditelné. Začátek 5*. Jízda 4*. Trojúhelník 3*. Země snů I 5*. Země snů II 5*. Jak duch ukradl Vánoce 3*. Něžnůstky 4*. Dešťový král 4*. S.R. 819 4*. Fotograf smrti 4*. Dva otcové 5*. Jedináček 5*. Zlá voda 5*. Pondělí 4*. Arkádie 5*. Instinkt 4*. Trevor 4*. Milagro 4*. Z jiného světa 4*. Tři experti 4*. Výlet do hor 3*. Biogeneze 5*. Celkově 5-* ()

Nikolas__

Tahle série obsahuje jedny z nejlepších epizod vůbec, ale i docela hodně zklamávajících dílů. Je to výborná série, ale škodí jí dost velký počet komediálních dílů, a taky nějaké co by mohly být sto procent vážné jsou odlehčeny. Je to celkem blbé, mít v hororové sci-fi sérii skoro polovinu epizod humorného rázu, ale tady to naštěstí funguje. A ty epizody co stojí za to, stojí zatraceně za to. The Beginning 4/5 - Úžasná rozjezdová epizoda, přibližně na úrovni konce předešlé série. Najdeme tu plno dobrých scén, a působí to takovým příjemným dojmem, hned je tu vidět změna prostředí do, pro tuto řadu ikonické pouště. Drive 5/5 - Naprosto vynikající epizoda, která tuto sérii neskutečně nakopla. Je nějakým způsobem ještě dynamičtější než mytologický úvod sezóny, a obsahuje skvělé herecké výkony, kameru, prostředí a prostě je to báječné MOTW, navíc s jednou z nejoriginálnějších zápletek. Triangle 3/5 - Navazujeme slabším dílem, který rozhodně není odpad, ale ani nic velkého. Nějaké scény vyloženě trapné a to že první polibek Muldera a Scully je v této epizodě a je podaný takto je na přesdržku. Dreamland 5/5 - Důkaz toho jak parádní a vtipná může komediální epizoda Akt X být. Opravdu povedené, a skvělá zápletka. Jen tématika oblasti 51 mohla být v X-files zpracována i ve vážné epizodě. Dreamland II 4/5 - Již ne tak úderné jako první díl, každopádně i tak výborné. How the Ghosts Stole Christmas 4/5 - Díl téměř srovnatelný s Triangle, ale o něco lepší. Najdou se tu dobré scény, ale není to díl který bych si přál, nebo který bych nějak opěvoval. V pohodě. Terms of Endearment 5/5 - Jeden z nejlepších dílů série, divím se že z toho není kult, je to originální, ale i bizarní, skvělá epizoda. Strašně se tu projevuje nadřazenost samostatně stojících dílů šesté série nad těmi mytologickými. Rain King 4/5 - Není to úžasná epizoda, ale za mě v pohodě, třeba pád krávy do hotelového pokoje byl hodně šílený, ale i vtipný. S.R. 819 4/5 - Není to opět nejlepší možná mytologická epizoda, ale i tak je to velmi povedené, skoro nic proti tomu nemám. Tithonus 4/5 - Výtečná epizoda o dědovi. Two Fathers 4/5 - Povedená mytologická epizoda, vážně je dobrá, ale je tu opravdu vidět že jsou tu ty MOTW na vrchu. One Son 5/5 - Výtečný díl, ještě lepší než ten první. Ukončuje se tu už mírně vyčerpaná linka syndikátu, která ze svého vrcholu opadla po třetí sérii, a povedlo se to skvěle. Aqua Mala 4/5 - Povedené výplňové MOTW, kde nevadí ani ta občasná odlehčená atmosféra, a celé je to dostatečně originální. Monday 5/5 - Tenhle díl určitě všichni zbožňují a já nejsem výjimkou. Je to naprosto úžasná epizoda s nápaditým scénářem a jedinečným dějem. Opravdu zábavné, ale nechce se mi věřit že i sem tvůrci narvali, i když nepatrný, kousek humoru. Arcadia 5/5 - Jedna z mých nejoblíbenějších komediálních epizod napříč celým seriálem, možná i proto že je z části i docela vážná. Skvělé monstrum, perfektní atmosféra, jedinečný feeling. Prostě sláva Arkádii! Alpha 5/5 - Musím se Alfě omluvit, jelikož jsem jí původní dával slabší čtyři hvězdy. Nesmysl. Připomenul jsem si jí a je to temná a drsná bomba, řadícím se k těm zajímavým MOTW epizodám o zvířatech. Trevor 4/5 - Po trojici úžasných dílů, které patří k vrcholům této série, se zde objevuje epizoda slabší. To mě celkem mrzí, ale už zápletka je divná. Je to v pohodě, ale scénář jde trošku jiným směrem než bych si přál. Milagro 4/5 - Kouzelná epizoda, kterou mám vážně rád. Viděl jsem jí již třikrát, a bylo to zajímavé. Na první shlédnutí jsem ji označil za druhou nejhorší epizodu seriálu, na druhé se mi už líbila, na třetí a poslední shlédnutí extrémně moc. The Unnatural 5/5 - Doslova magická komediální epizoda, kterou miluju, a hle, je tu už asi třetí epizoda z této sérky která mi na první shlédnutí nesedla, a dnes ji miluju. Three of a kind 3/5 - Je to dobrá epizoda, bohužel je to celkem dost nezajímavé a občas to mírně nudí, hlavně na začátku a na konci mě to příliš nebavilo. Ale líbila se mi část před znělkou a několik vtipných scén se Scully. Field Trip 5/5 - Nejspíše vrchol šesté série, se objevil až na téměř samotném konci. Celou dobu jsem si říkal co se na té obrazovce sakra děje. A byl to dobrý pocit. Biogenesis 4/5 - Za mě asi nejslabší závěr v historii Akt X, přesto super epizoda. Dění v přírodě celkem ok, scény ve městě lepší. Předcházelo to taky mírně mdlému začátku sedmé sezóny. Komplet série - 9/10 () (méně) (více)

VeronicaLake

U mňa zatiaľ táto séria vyhráva na plnej čiare. Hlavná dejová linka sa konečne významne posunula. Vzťah Scully-ovej a Muldera sa rovnako významne posunul. A koncentrácia epizód ktoré ma významne bavili rozhodne nebola nevýznamná. Pre niekoho možno odklon od pôvodných Aktov x, pre mňa pozitívna správa, že je tu veľká šanca, že sa nebudú točiť v kruhu. ()

M1k9

Možná nejlepší série. Je to kontrast po docela příšerné páté sérii. Výborné: E01, E04, E05. E12 One Son: Po dlouhé době pořádné rozpohybování mytologie. E14 Monday: Úžásný scénář a docela dobrá realizace v limitovaném "čase". E21 Field Trip: Podobně "mind-blowing". 8.5/10 ()

• Darren McGavin, který v seriálu hraje postavu Arthura Dalese (zakladatele Akt X), nemohl ze zdravotních důvodů v této epizodě hrát, a tak byl nahrazen jiným hercem (M. Emmet Walsh). Tvůrci vymysleli, že to je jeho bratr, který se jmenuje také Arthur Dales, protože jejich rodiče nebyli moc vynalézaví (jejich dcera se také jmenuje Arthur). (Radiq)