Akta X - Série 4

(série)
Drama / Horor / Thriller / Mysteriózní / Sci-Fi / Komedie
USA / Kanada, (1996–1997), 17 h 45 min (Minutáž: 42–45 min)

Tvůrci:

Chris Carter

Hudba:

Mark Snow

David Duchovny, Gillian Anderson, Mitch Pileggi, William B. Davis, Laurie Holden, Brendan Beiser, Rebecca Toolan, Tom Braidwood, Nicholas Lea, Scott Bellis (více)

Epizody(24)

Ve strhující čtvrté sérii Akt X se Scullyová ocitá v ohrožení života, které, zdá se, souvisí s jejím únosem mimozemšťany. Mulder je uvězněn v ruském gulagu. Podezření ohledně americké vlády se stupňují, protože důkazy naznačují, že se snaží ututlat informace o biologické zbrani vesmírného původu. Na povrch vyplouvají nová fakta, která by mohla vnést světlo do případu Mulderovy sestry. Šokující odhalení je spojené i s Mužem s cigaretou. K Zemi se nebezpečně blízko přiblíží vesmírná loď a Mulder musí čelit podivné nemoci. (Magic Box)

draggo

Čtvrtou sérii jsem zhltnul během několika málo dnů a mohu jí jednoznačně pasovat na jednu z těch nejlepších. Až na jednu výjimku (viz níže) zde prakticky neexistují slabé díly, a napak nám tvůrci servírují jeden majstrštyk za druhým. Už s rozjezdem sezóny se rychle za sebou objeví brutální a děsivé Home, mimořádně znepokoijivý záporák z Unruhe nebo dojímavý příběh The Field Where I Died. Skvěle jsem se pak pobavil u Small Potatoes a potěšily mne epizody nořící se do myslí Muldera (Paper Hearts, Demons) a Scullyové (Never Again, Elegy). Mytologická linka pak v této sérii dostala opravdu hodně prostoru - celých 8 dílů plus několik dalších, kde se události z ní také rozebíraly. Trochu se zde opakuje schéma z řady třetí - v úvodním Herrenvolk se příběh neskutečně rozjede (a dá tak zapomenout na ne úplně uspokojivé finále 3.řady) a v dalších dílech se pokračuje v odhalování dalších střípků a částí celé té velké konspirace. Černý olej, vraždící včely, únosy mimozemšťany, havarovaná letadla - všechno se to objeví a zaplete do čím dál hrozivěji se jevícího plánu. Ale bohužel, tohle pozitivní neplatí pro závěrečnou Gethsemane, která začne hodně zajímavě, ale pak přijde během krátké doby s několika dost šílenými kotrmelci a skončí docela šokujícím cliffhangerem. To by samo o sobě nevadilo, ale podání se prostě moc nepovedlo a finále tak působí docela násilně naroubované na zbytek seriálu, aniž by tam logicky zapadalo. Přesto však tahle série obsahuje jak v mytologických, tak samostatných dílech tolik skvělých momentů, že prostě nemohu jít s hodnocením nějak níže. Vzhůru na pětku! /95% a 5*/ Oblíbené epizody: Home, Unruhe, Tunguska, Max, Small Potatoes ()

Colonist

Spolu se třetí sérií jde o nejlepší sezónu seriálu. Tady jsme ještě pořád ve zlaté éře Akt X. Čtvrtá řada je jako celek hodně temná, za což jsem já osobně velice vděčný (komediálně laděný díl je tu dokonce jen jeden). Takhle by to mělo vypadat. Čtyřka je hodně hororová, krvavá, místy nechutná a ve druhé půlce i poměrně depresivní. Je tu spousta legendárních epizod (nejen slavné "Home"). David Duchovny a Gillian Anderson po celou sezónu předvádějí skvělé výkony, oba tu mají několik dílů, v nichž mohou opravdu zazářit. Mytologie je stále hutnější a zamotanější a pomalu připravuje půdu pro první film. Ne všechno v rámci hlavní příběhové linie dává tak úplně smysl (některé věci si už začínají protiřečit), ale ještě to není nic hrozného. Za sebe můžu říct, že čtvrtá řada představuje úplný vrchol seriálu. Od páté řady je z mého pohledu přeci jen patrný začátek pozvolného kvalitativního úpadku. Nejlepší samostatně stojící epizody 4. série: Home; Unruhe; Paper Hearts; Leonard Betts; Never Again; Small Potatoes...a trochu nečekaně sem řadím i El Mundo Gira Nejlepší mytologické epizody 4. série: VŠECHNY kromě "Musings of a Cigarette Smoking Man" (pro mě jedno z největších seriálových zklamání) Nejhorší epizoda 4. série: Demons ()

M1k9

Konečně jsem začal pociťovat sílu a přednosti X-Files. Otevření se všem možnostem. Pochybování o všem, včetně sebe! Nahlédnutí do světa machinací a konspirací. Když si člověk najde čas a chuť, lze z toho hodně nasát. Například zajímavá epizoda E07 s historií Cancer Mana mě velmi nadchla a dala zpětně nový rozměr mnoha dějovým liniím v seriálu. E10 byla kvalitní thrillerová epizoda. Následují poměrně kvalitní díly až do konce, včetně typických sci-fi námětů - únos z letadla. Aby to nebylo všechno málo zamotané, zapojuje se i Skinner. Přestáváme si být jisti jeho charakterem. Klesá motivace Scully a také začínáme pochybovat. V závěru to tak nějak všechno dolehne na Muldera, který je stále více osamocený tahoun. Zvládne to sám? Ještě bych podotknul, že Gillian Anderson je opravdu krásná, charismatická, talentovaná herečka. Stejně tak David. Oba jsou tahouni v mizerných pasážích. Bez nich by to nešlo. 8/10 ()

Blazkowicz

Jestli jsem si v minulé sérii stěžovatel na špatný rozjezd, tak tady je to ještě horší. Hodně průměrných až lehce nadprůměrných epizod. To mě znechutilo tak, že mi celá série zabrala víc jak měsíc a dávám si pauzu. Jediný "Domov" za něco stál (ten se vryje do paměti), ale jinak bída. Tím jsou myšleny epizody samostatné. Mytologické jsou samozřejmě kvalitní, navíc v opravdu hojném počtu, protože přibyly i jednodílné. Vybrat nejhorší epizodu nebylo vůbec jednoduché, protože adeptů bylo hned několik. Herrenvolk 5*. Domov 5*. Teliko 3*. Nepokoj 3*. Pole, na kterém jsem zemřel 3*. Krvavá krása 4*. Kouřící muž 4*. Tunguska 5*. Terma 5*. Papírová srdíčka 4*. El Mundo Gira 4*. Leonard Betts 4*. Nikdy více 3*. Memento Mori 5*. Kadiš 3*. Nepomstění 4*. Tempus Fugit 5*. Max 5*. Synchronie 4*. Malé ryby 4*. Nulový součet 5*. Elegie 4*. Démoni 4*. Getsemani 5*. Celkově 4+* ()

DaViD´82

Herrenvolk 4/5: Solidní mytologický díl, ale jako úvod sezóny nedostačující. Home 5/5: It´s wonderful, wonderful. Oh, so wonderful... Teliko 4/5: Je s podivem, že se v horrorech častěji nepracuje s africkými legendami, potenciál v nich rozhodně je. Unruhe 4/5: Znepokojivé, nejen díky Vinceovým očím. The Field Where I Died 3/5: Dobře (vy)myšlené, ale špatně podané. Sanguinarium 4/5: Taková normální čaroplastická gore chirurgie. Musings Of A Cigarette-Smoking Man 3/5: Povídky ze života stínového Forresta Gumpa amerických dějin, včetně lavičky a bonboniéry. Tunguska 4/5: Prolog navnazující jako máloco, cliffhanger jeden z nejvíce creepy momentů seriálu a vše mezitím ucházející mytologie. Terma 3/5: Nevyrovnané. Nebývalé množství výtečných scén na jedné straně, nebývalé množství trapných na té druhé. Paper Hearts 5/5: Piknik na Hanging Rock v podání Akt X. El Mundo Gira 3/5: Mexická soap opera s Marií, ze které by měl Carlos Santana radost. A ty houbičky by zajisté rovněž (d)ocenil. Leonard Betts 4/5: Ebertův palec jednoznačně nahoru! Never Again 4/5: Scullyová si konečně vrzne a Jodie Foster jí to jen tiše závidí. Memento Mori 4/5: Vystřižená rodinná scéna je na tom nejlepší, ale i tak výtečné. Ubrat Mulderova honu a přidat komorní momenty Scullyové, pak by nebylo co vytýkat. Kaddish 3/5: Průměr, z něhož v paměti zůstane jedině historie prstenu z Kolína, vesnice u Prahy. Z tématu židovského folkloru šlo rozhodně vytřískat více. Unrequited 2/5: Nápad se slepým bodem špatný není, ale vše ostatní ano. Od zapracování toho nápadu do děje, přes děj samotný, až po nadbytek efektů namísto náznaků. Nejhorší epizoda čtvrté řady. Tempus Fugit 3/5: První část dvojdílného konspiračního příběhu; tentokrát o záhadně spadlé letecké lince. Není to špatné, ale vlastně se tu krom závěru nic moc ne(u)děje. Max 4/5: Tak dobré až to dělá z minulé části zcela zbytečný díl. Synchrony 4/5: Námět zní dosti lacině i na Akta X, ale zpracován je v první polovině výtečně. Škoda té druhé, která špatná také není, ale osobně jsem zastáncem "co se stalo, stalo se a stalo se tak vždy, jinak by se to nikdy nemohlo stát". Small Potatoes 5/5: Lošťomiloušké očášky. Když se Akta neberou vážně, dopadá to většinou nezapomenutelně. Když je autorem scénáře Gilligan, dopadá to většinou nezapomenutelně. A co teprve je-li Gilligan autorem dílu, který se nebere vážně a je evidentně vytvořen pro fanoušky? Zero Sum 5/5: Včelky Máji zatápějí a my nahlédneme do duše a osamělého života "zametače problémů". Je to práce na nic. Nikdo ji neocení; nevyspíte se a ještě vám Fox "osina v zadnici" Mulder nedopřeje klidu. Jen více epizod z pohledu Skinnera. Elegy 3/5: Gillian si to herecky krade pro sebe a za zmínku stojí i hudba, která tentokrát dělá pro atmosféru první poslední způsobem nevídaným; věčná škoda, že scénář tomu podráží nejen nohy, ale rovnou všechny končetiny. Demons 3/5: Po Scullyové dostal i Mulder svou epizodu, ale stejně jako ona minule ani on nemá oporu v "Pařbě ve Vegas like" scénáři. Gethsemane 4/5: Hoaxové eskapády, které jsou možná vůbec nejlepším nápadem v mytologické linii po čas celých Akt X. Nápad, který mohl být stylovým závěrem. Ovšem i nápad, který zůstává nevyužit a odezní rychleji než by bylo záhodno. Závěr musel ve své době znejistět nejednoho diváka. () (méně) (více)

• Tato epizoda se stala během své premiéry 26. 1. 1997, kdy dosáhla sledovanosti 29,15 milionu diváků, nejsledovanější epizodou celého seriálu v USA. (Muldy)
  • Epizoda byla inspirována příběhem z autobiografie Charlieho Chaplina. Parta amerických vidláků údajně Chaplina pozvala k sobě domů, aby se poznal s jejich matkou. Jakmile mělo dojít na seznamování, hoši vytáhli svou mrtvou matku zpod postele. (Ruuzha)