Prvý hraný film režiséra Roya Anderssona, inšpirovaný československou novou vlnou, mu získal povesť veľkého talentu a dodnes je považovaný za jedno z najzásadnejších diel švédskej kinematografie. Je príbehom letnej lásky pätnásťročného Pära a trinásťročnej Anniky, ktorých čisté city ostro kontrastujú s cynickými a pokryteckými vzťahmi sveta dospelých. (RTVS)

Radko

Záznam bežného života obsahujúceho príbeh teenagerskej lásky na jednej strane a na druhej tiahle existenciálne problémy rodičov zamilovaných detí a ich generačných súdruhov. Potiaľto by to bolo v poriadku. Čo však v poriadku nie je, je chýbajúci humor alebo aspoň pokus o vtip. Lebo ak je 90% filmu je braných vážnejšie ako život, niekde je chyba. ()

Dan9K

Těch několik málo náznaků pozdější Anderssonovy tvorby snad stálo za to (zejména hledání Johna v závěru), ty byly ale stejně nanejvýš upozaděny hlavním a naprosto klasickým příběhem o lásce mladého páru, na který se díky vzhlednosti velké většiny Švédek (čili i Anniky) dalo sice s radostí koukat, ale nepřekvapilo absolutně ale absolutně ničím. Ale věřím, že v záplavě Bergmanů, mohl mít tento film ve Švédsku úspěch, protože je podán realistickou formou a zabývá se tématem, který je blízký všem a každý mu rozumí a vyzná se v něm. Ale já si tedy více vážím stylizace, kterou pak Roy produkuje o třicet a více let později. ()

misterz

Tak za mňa by som určite netvrdil, že ide o zásadné dielo švédskej kinematografie. Pokiaľ áno, tak je to teda záhada, na ktorú nepoznám odpoveď. Určite by som tu neriešil cynizmus dospelých, ako skôr ich ľahostajnosť a rodičovskú čudnosť. Nechať trinásťročné deti sa len tak poflakovať po nociach, húliť cigarety ako fabrický komín a čo ja viem čo ešte, tak to mi akosi rozum neberie. Celá tá situácia mi preto prišla ako z inej planéty. Za tú urputnú snahu tváriť sa lepšie ako to v skutočnosti bolo, si to ale ten slabší nadpriemer zaslúži. To boli asi tie dlhé zábery, ktoré sa miestami tvárilo trochu artovo. 70/100 ()

Snorlax

Švédský Forman válí, mlčenlivý souboj v kouření cigarety bych vydržela sledovat mnohem déle, než všechny ty souboje z pravých i levých polední. Zajímavé je pro mě zjištění, že švédština, ač velice podobná němčině, je značně zpěvná. Film je takovým mile poetickým záznamem života. Všichni se smějí vtipu o trojčatech, o farmáři nikdo. ()

Anderton

V prvých dvoch tretinách švédska Fontána pre Zuzanu (1) bez hudby a s inteligentnejším scenárom. Ono to chvíľami pripomína klipy Elánu (a ďalších našich mágov 80 rokov) a je to veľmi vtipné. Je pre mňa prekvapením, ako voľne mohla žiť mládež vo Švédsku v období, v ktorom sa film odohráva, o nejakej motorke v pätnástich sme mohli iba snívať. Ťažko povedať, či je záverečná tretina, sústrediaca sa na tých starších dobrým riešením, mňa to trochu z tej veľmi peknej love story vytrhlo. Normálne verím, že vo fikčnej budúcnosti tohoto filmu sú títo dvaja šťastní manželia a neopakujú chyby dospelých, ktorými tu sme svedkami. ()

hanakonochi

Švédska sociálna dráma v podaní Roy Anderssona určite stojí za pozretie. V popredí sa odvíja prvá láska sympatickej mladej dvojice, zatiaľ čo na pozadí príbehu sa odohráva kríza stredného veku v podaní ich rodičov, strýkov, či kolegov a známych. Napätie medzi nimi eskaluje práve v závere filmu, ktorú považujem za najlepšiu časť. Silné tri hviezdičky za podmanivú kameru a atmosféru na rozmedzí šesťdesiatych a sedemdesiatych rokov, kedy ľuďom nezostávalo nič iné, ako hľadať pomoc u svojich najbližších či práve v samom sebe a nie vo virtuálnej realite dnešných dní. ()

ScarPoul

Toto u mňa jednoducho nemohlo fungovať. Nejde o všednosť a dramatizáciu obyčajných situácií. Ono si to vyžaduje cit pre načasovanie a rovnako si to vyžaduje poznať dokonale svoje postavy. Ale čo na tom, že to nie je vôbec invenčné. Jediné čo stojí za zmienku a čo je naozaj spravené bez chýb je línia lásky medzi chlapcom a dievčaťom. Ide z toho energia, mladícka nerozvážnosť aj akási viera vo večne spojenie ich duší a tiel. Lenže túto peknú líniu narúša snaha spraviť z toho generačný a výpovedný film. Na porovnanie je až trestuhodne nudné sledovať zatrpknuté osudy rodičov z dvoch rozdielnych spoločenských vrstiev. Nie, že by bolo lepšie, keby sa do deciek starali, ale zaslepenosť svojimi osudmi skrátka narúša pre mňa kontinuitu niečoho pekného. Koniec je síce úsmevný, ale akosi mi tam nesedel. Netvrdím, že je to zlý film, alebo že by pre niekoho nebol nositeľom určitých hodnôt. Ale takéto filmy jednoducho nemusím. Hlavne keď si uvedomím, že som pri ňom strávil dve hodiny, z čoho tá jedna sa neuveriteľne vliekla. Chcel som dať pôvodne tri, ale kvôli koncu, ktorý prišiel z vtipom, pričom sa inde vo filme nič humorné nestane, dávam dve. ()

seeker23

Zatímco dva teenageři prožívají na sklonku šedesátých let prosluněný romantický vztah, jejich rodiče se nemohou probudit z podivné variace na Buňuelův Nenápadný půvab buržoazie - o to bolestnější, že narozdíl od Buňuelových hrdinů tady nikdo doopravdy nesní. ()

Maq

Přiblížit tento film je docela těžké. S velkou dávkou nepřesnosti bych ho přirovnal k tuzemským filmům nové vlny 60. let, především Formanovi. Má to jiný povrch, ale shoda je přinejmenším ve snaze zachytit obyčejno, bez příkras a se vší banalitou. --- Pro Čecha je mnohem nesnadnější tomuto filmu řádně porozumět, protože švédské reálie byly a jsou dost jiné. Tenhle druh realistických děl se bez jejich znalosti neobejde; však si zkusme představit, jak třeba současný Američan vnímá a jak rozumí filmům jako Černý Petr nebo Hoří, má panenko. --- Já sám jsem Švédsko malinko poznal o dekádu později. Blahobytný netýkavý snobismus v mých reflexích dominoval, snad že jsem byl cizinec. I v tomto příběhu je přítomný, hlavně v závěru. --- Tenhle film je bezmála dokumentem. Vnímám ho jako cenné dílo pro gurmány a specialisty. ()

1frida2

"Poslouchej, co se rika, kazda laska se te tyka!" Tedy tahle me urcite. Sugestivni gesta, pohledy, muzika, les, mlha. Vsechno k sobe patrilo a na sobe viselo. ()

zette

Hezka kamera, uveritelne herecke vykony a prijemne prostredi, ktere uz by ani stari Svedi nepoznali... Film obsahuje nekolik zajimavych scen, ale moc kompaktni mi neprijde. Neumim si predstavit, ze si film poustim znovu... Zklamani... ()

majo25

Veľmi nudná záležitosť s ťahavými a mnohokrát zbytočnými scénami (spievanie,...), ktorá ukazuje vtedajšiu švédsku spoločnosť. No a kontroverzná, pretože v prípade dvoch detí (15 vs 13) dochádza aj k pedofílii. ()

angel74

Opravdu moc jsem si užívala ten krásný romantický příběh ještě ničím neposkvrněné lásky mladého páru tak báječně nasáklý sedmdesátkami. Zamilované pohledy, obličeje prozářené rozpačitými úsměvy a k tomu nádherný hudební doprovod. Pak ovšem přijde studená sprcha! Veskrze atmosférická love story se totiž dostane v závěru filmu, na podivné oslavě kdesi uprostřed švédských luhů a hájů, do ostrého kontrastu se světem o generaci starších dospěláků a divák může jenom doufat, že děti nebudou v budoucnu opakovat chyby svých životem zklamaných rodičů. Značně melancholický poslední obraz snímku však nevyznívá příliš nadějně. (85%) ()

Autogram

Názov je úplne presný, je to lovestory, bez toho, aby sa hľadali nejaké prehnané dramatické zápletky alebo veľkolepé vyústenia. Príbeh o mladých, možno príliš mladých, a možno aj nie pre tú divokú dobu kvetinových detí, ktorá sa už asi nevráti. Vo filme je zopár scén, ktoré sa vo Švédsku mohli stať kultovými a takému pohosteniu, ako chlieb so salámou a malinovka, by žiadny pätnásťročný chlap neodolal. Najlepšie v kombinácii s panákom a cigaretou. No a záletník v skrini, to nemalo chybu. Film mal u mňa našliapnuté na štyri hviezdy, ale počas toho záveru s dospelými, keď sa film úplne odklonil od pôvodného zámeru, štvrtú hviezdu takmer stratil. –––– Tento svet nie je pre osamelých. –––– Mamu zaujíma, či si milý, len neviem, čo tým myslí. ()

Bernhardiner

Na začátku 70. let nosily Švédky proklatě krátké sukně a kouřilo se snad už od dvanácti... Je to moc pěkný milostný příběh dvů mladých lidí, kteří se jednou potkají a pak nejsou schopni jeden druhého se zbavit. Jediné drobné potíže činí jejich rodiče, ale naštěstí se zde nejedná o žádné příkazy a zákazy, spíše je zde vyobrazena propast mezi oběma světy. Bál jsem se, aby se zde neodehrávaly nějaké hádky, rozchody, přemlouvání a podobně, ale kromě rvačky bývalého kluka Anniky s Pärem se tu nic takového neodehrává. Prokreslení jednotlivých postav se nápadně podobá tomu, jak to dělával i Miloš Forman. Zvláště večírková pasáž působí velmi reálně. 90% ()

Ixbalanke

Velmi jemný film, kde se nic zbytečně nevysvětluje a je na divákovi, aby si nuance poskládal sám. Nádherný kontrast mezi čistým mládím a zakomplexovanou dospělostí. A pak že jen Češi jsou mistři na trapné scény... ()