The Vast of Night

Sci-Fi / Mysteriózní / Thriller

USA, 2019, 91 min

• Morholt

Ono je sice hezké, že má film pěkný vizuál, ale co je to platné, když je to víceméně o ničem. Původ záhadných zvuků je daný, což by zase tolik nevadilo, ale to by musela být cesta k vysvětlení alespoň trochu zábavná. Jenže tady je vše omezené na suchopárné a absolutně neinvenční monology, které narušovaly jen doplňující otázky a nepovedl se ani rádoby dramatický závěr. Nuda. 15%(29.7.2020)

Mám z téhle nekomerční mysteriozity a la Stephen King rozporuplné pocity. Na jednu stranu se mi hodně líbila její vizuální stránka ("padesátková" výprava byla skvělá a kamera dokonalá), ke konci atmosféra děje slušně potemněla a zhoustla a pointa se docela povedla. Ovšem než se divák k tomu zhoustnutí a potemnění prozívá, trvá to na můj vkus až nepříjemně dlouho. Nemám rád žvanění, nemám tedy rád ani užvaněné filmy, no a v tomhle filmu se žvaní opravdu hodně a mnohdy navíc úplně zbytečně (prvních ca dvacet minut). Taktéž bleskový přerod povrchního užvaněného spíkra v zapáleného a vážného badatele po jakýchsi pazvucích z rádia nebudí příliš důvěry. A z dnes už téměř povinné angažované vsuvky o rasismu jsem se bestiálně pozvracel. Ale dávám třetí, třeba za závěr rozhovoru se starou dámou a za následnou scénu v autě s Bertsie a Geraldem, které mi i v letním dusnu způsobily příjemné lehké zamrazení.(21.7.2020)

• Lukoboss

Natočit film o hovně, to je vlastně asi taky umění. Tady furt čekáte a čekáte, že něco přijde, že se něco stane, jenže ono je 45 minut pryč a nestane se vůbec nic. Stopáž nemohla být delší, protože to už by diváci usnuli, jakýkoliv napětí se vůbec nedaří budovat. Navíc hned od první scény je S. McCormick tak šíleně otravná, že si přejete, aby už v dalším záběru nebyla. Její projev, hlas a chování, to je jedno velký utrpení. Nechybí ani (dle současných požadavků) zmínka o tom, že ten, kdo do rádia volá, je černoch a že byli vždycky nasazovaní pouze na "špinavou práci", přičemž tahle informace je pro děj filmu naprosto zbytečná. Jednu hvězdu dávám za stylizaci do padesátých let a za několik dlouhých záběrů bez střihu, to bylo povedený.(19.7.2020)

Povedená nízkorozpočtová konverzačka. Supr letní atmosféra, slušně vykreslené padesátky, sukně pod kolena, přitomný odér studené války, cigarety jako společenský standard, rakovina ne zcela uchopená tady pouhá sickness. První hodina by se dala sfouknout za pět minut a zpetně jako pětiminutovka opravdu působí. Na obrazovce se nic moc nestane, pravda, to důležité se ale děje před ní, a to s diváctvem, nejednou jsem si poposedl. Na poli takto profláklého žánru asi nelze přijít s něčím inovativním, Patterson to ví a jede v zažitém Vzorci, tohle 'zahnání do kouta' však přijímá a v maximální míře uplatňuje ve prospěch filmu. Stylizace Twilight zone musí za louží fungovat. Dojem Blízkých setkání taky neurazí. Chválím hudební doprovod, casting - tady pak především čtvrthodinové sólo Fay v ústředně, zakončené kilometrovým kamerovým přechodem do radioboudy, to bylo labůžo. Vast of Night nepřináší nic nového přesto svým sebejistým zpracováním a přesným uchopením podžánru, působí jako chladný vánek letní noci, a vánek je to vítaný, pokud jde o mandlovoký zas tak často nefouká. PS: Na přival slov jsem si musel chvíli zvykat, postavy melou pantem jako licitátoři, anglické titulky nejsou nic moc.(31.5.2020)

Škoda, že to zakouřené kouzlo retro amerických zapadákovů sevřených postupně odhalovanou nadpřirozenou konspirací už trochu vyprchalo, protože tohle je vlastně dost sympatický počin, který úplně nepodlézá divákovi, i když jsem se v těch kulometných dialozích jak z nějaké quirky komedie trochu ztrácel. Klidně by to z povahy věci i postav mohla být creepy rozhlasová hra s vymakaným sound designem, na což Patterson chvíli částečně upozorňuje, aby se to zas s kameramanem pokusil trochu křečovitě upozadit. Ale je to fakt fajn.(18.6.2020)

• - Film byl natočen za 17 dní v roce 2016. (MarLin)

• - Jméno rozhlasové stanice „WOTW“ je akronym ke jménu knihy „War of the Worlds“ od H.G. Wellse. (MarLin)

• - Film se potýkal s obtížnou premiérou. 18 filmových festivalů odmítlo tento film, dokud v roce 2019 neproběhla premiéra na festivalu Slamdance. (MarLin)