Přátelé (TV seriál)

Friends

Priatelia

Komedie / Romantický

USA, 1994 - 2004, 86 h 32 min (Minutáž: 236x22 min)

Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry, David Schwimmer, James Michael Tyler, Elliott Gould, Christina Pickles, June Gable, Jane Sibbett, Paul Rudd, Helen Baxendale, Jessica Hecht, Giovanni Ribisi, Tom Selleck, Lauren Tom, Eddie Cahill, Hank Azaria, Mitchell Whitfield, Steven Eckholdt, Paget Brewster, Debra Jo Rupp, Maggie Wheeler, Jon Favreau, Morgan Fairchild, Tate Donovan, Elle Macpherson, Alexandra Holden, Anna Faris, Michael Rapaport, Bonnie Somerville, Dermot Mulroney, Adam Goldberg, Teri Garr, Aisha Tyler, Bruce Willis, Cynthia Mann, Kathleen Turner, Reese Witherspoon, Danny DeVito, Jeff Goldblum, George Clooney, Brooke Shields, Mike Hagerty, Alec Baldwin, JoNell Kennedy, David Arquette, Sherilyn Fenn, Jon Lovitz, Ben Stiller, Jean-Claude Van Damme, Larry Hankin, Noah Wyle, Joel Gretsch, Robin Williams, Billy Crystal, Helen Hunt, Catherine Bell, Christine Taylor, Rebecca Romijn, Hugh Laurie, Jennifer Saunders, Tom Conti, Charlton Heston, Conchata Ferrell, Susan Sarandon, Denise Richards, Gary Oldman, Sean Penn, Brad Pitt, Marla Sokoloff, Freddie Prinze Jr., Christina Applegate, Vince Vieluf, Mary Pat Gleason, Fisher Stevens, Beth Grant, Robert Costanzo, Emily Procter, Sofia Milos, Evan Handler, Ivana Milicevic, Vincent Ventresca, Steve Zahn, Peter Spears, John Allen Nelson, Rena Sofer, Daryl Sabara, Kristin Davis, Emily Osment, Matt Battaglia, Sean Whalen, Johnny Sneed, Christina Moore, Jason George, Eva Amurri Martino, NiCole Robinson, Laura Cayouette, Maria Pitillo, Allisyn Ashley Arm, Leah Remini, Charlie Sheen, Andrea Bendewald, Merrin Dungey, Anne Dudek, Carole Goldman, Richard Fancy, Michael Vartan, David Sutcliffe, Olivia Williams, Kevin Bright, David Crane, Marta Kauffman, Scott Adsit, Melora Hardin, Patrick Fabian, Michael Naughton, Brian Posehn, Paula Newsome, Cheryl Hines, Bob Balaban, Kristian Alfonso, Melissa George, Harry Van Gorkum, Ron Leibman, Eddie McClintock, George Stults, Craig Robinson, Kellie Waymire, Jennifer Coolidge, Greg Kinnear, Alexis Thorpe, Dakota Fanning, Geoffrey Lower, Lynn A. Henderson, Stan Kirsch, Krista Allen, Kristen Ariza, Zen Gesner, Cole Sprouse, Andy Umberger, T.J. Thyne, Shawn Christian, Isabella Rossellini, Mindy Sterling, Jason Kravits, Thomas Lennon, Penn Jillette, Samantha Smith, Nikita Ager, John Stamos, Phill Lewis, Larry Joe Campbell, Kevin Rahm, Taylor Negron, Rachael Harris, Daniel Caltagirone, Tom Dugan, Cosimo Fusco, Elaine Hendrix, Sam Anderson, Alison Sweeney, Geoff Pierson, Buck Kartalian, Holly Gagnier, Debi Mazar, Kevin Spirtas, Aloma Wright, Gabrielle Union, Louis Mandylor, Lisa Rotondi, Gregory Itzin, Corinne Bohrer, Anita Barone, Christopher Miranda, Joan Pringle, Jenifer Lewis, Michele Maika, Camille Saviola, Kim Gillingham, Jill Goodacre, Elinor Donahue, Wayne Pére, Jay Leno, Lee Garlington, Brenda Vaccaro, Nancy Valen, Larry Poindexter, Jay Acovone, Megan Cavanagh, Angela Visser, Elizabeth Sjoli, Jennifer Grey, Claudia Shear, Karla Tamburrelli, Harry Shearer, Jonathan Silverman, Tommy Blaze, Joel Beeson, Stan Sellers, Brittney Powell, Chrissie Hynde, Max Wright, Victor Raider-Wexler, Arye Gross, Michael McKean, Audra Lindley, Symba, Dan Castellaneta, Chris Isaak, Tahj Mowry, Fred Willard, Julia Roberts, Lisa Roberts Gillan, Laraine Newman, Peter DeLuise, Nicky Katt, Marlo Thomas, Jana Marie Hupp, Paul Logan, Mark Consuelos, Marissa Ribisi, Mae Whitman, Kyla Pratt, Obba Babatundé, Carlos Gómez, Elizabeth Daily, Angela Featherstone, Dina Meyer, James Hong, Jack Betts, Sandra Plazinic, Joanna Gleason, Phil Leeds, Tim Rhoze, Robert Gant, Tim Maculan, Winona Ryder, Cristine Rose, Ilia Volok, Willie Garson, Gary Collins, Richard Gant, Lew Temple, Cleo King, Michele Lamar Richards, Mark Lutz, Selma Blair, Jim Rash, Brent Spiner, Suzanne Ford, K.J. Steinberg, Alex Ball, Matthew Ashford, Alex Meneses, Iqbal Theba, Farah Fath, Kyle Lowder, Roark Critchlow, Sam McMurray, David Warshofsky, Jennifer Grant, Bryan Hanna, Josh Coxx, Dan Gauthier, Alex Kapp Horner, Marisol Nichols, Ellen Pompeo, Romy Rosemont, Pat Crowley, Alex Craig Mann, Johanna Roxanne, Laura Stepp, Lea Thompson, Jack Riley, Tammy Townsend, Chris Young, Steve Susskind, Molly Hagan, Alison La Placa, Ken Lerner, Tim Bohn, Luis Antonio Ramos, Jackie Debatin, Ira Ungerleider, Cali Sheldon, Jennifer Rhodes, Michael Ensign, Michael D. Roberts, Nicholas Thomas, Jim O’Heir, Ron Glass, Caryn Ward, Jennifer Aspen, Kristin Dattilo, Richard Branson, Marianne Hagan, James Burrows, Jonathan Slavin, David Sederholm, Dorien Wilson, Beverly Garland, Bill Lawrence, Rodney Sherwood, Dan Bucatinsky, Greta Sesheta, John Apicella, Julia Campbell, Tembi Locke, Pat Finn, Lex Medlin, Hope Allen, Jim Pirri, Jason Brooks, Bess Meyer, Steffani Brass, Janet Hubert, Dee Dee Rescher, Ellen Gerstein, Chris Payne Gilbert, Fred Stoller, Ethan Erickson, Markus Flanagan, Preston James Hillier, Leila Kenzle, Gregory Jbara, Cyndi Martino, Leslie Charleson, Donny Osmond, Jason Alexander, Annie Parisse, Megan Ward, Lise Colleen Simms, Jim Meskimen, Steve Ireland, Jane Lynch, Matt Winston, Mimi Lieber, Mo Gaffney, Billy Dec, Lawrence Mandley, Carlos Lacámara, Anne Betancourt, John Bennett Perry, Reg Rogers, Lara Harris, E.J. Callahan, Jane Carr, Myra Turley, Maurice Godin, Jim Piddock, Audrie Neenan, Stephen Kearney, Alaina Reed-Hall, George Newbern, Arden Myrin, Lea DeLaria, James Paradise, Ming Lo, Susan Chuang, Brian Palermo, Brenda Isaacs Booth, Patrick Bristow, Paxton Whitehead, Steve Hytner, Oliver Muirhead, Ralph Manza, Jack Armstrong, Greg Wrangler, Marilyn Tokuda, Dick Clark, Warren Berlinger, Clea Lewis, Lumi Cavazos (a.z.), Greg Malins, Darin Mangan, Jim Cummings, Mike Judge (a.z.), Jim Henson (a.z.), Brian Buckner, John Lehr, Khalil Kain, Andre Rosey Brown, Dan Martin, Wendy Schaal, Laura Dean, Peter Bonerz, Amber Smith, Sherri Shepherd, Nick East, June Whitfield, Heathcote Williams, Jane Carr (a.z.), Gregory Sporleder, Lee Arenberg, Soleil Moon Frye, Jim Wise, Matt Weinberg, Lilyan Chauvin, Sam Waterston (a.z.), John Kassir, Ralph Lauren, Missi Pyle, Alexis Arquette, Paul Gleason, Mongo Brownlee, Brad Koepenick, Caroline Keenan, Stacy Galina, Amy Hill, Jonathan T. Floyd, Kyle Howard, McKenzie Westmore, Michael Ensign (a.z.), Elliott Gould (a.z.), Christina Pickles (a.z.), Lisa Thornhill, Johnny Messner, Trudie Styler, Sasha Alexander, Elle Macpherson (a.z.), Lauren Tom (a.z.), Reese Witherspoon (a.z.), Adria Tennor, Tim DeKay, Henriette Mantel, Dedee Pfeiffer, Susan Ward, Kevin Brief, Cole Sprouse (a.z.), Teck Holmes, Kyle Gass, Alex Borstein, Debra Azar, Audrey Wasilewski, John Balma, Cathy Lind Hayes, Carla Toutz, Kimberley Davies, John Rubinstein, Richard Roat, Dan Desmond, Carole Gutierrez, Kat Sawyer, Sandra Gould, John O'Brien, Sarah Rush, Tucker Smallwood, Dale Raoul, Rocky McMurray, Shelley Berman

|| Scenár: David Crane, Marta Kauffman | Hudba: Michael Skloff, Allee Willis / I'll be there for you by The Rembrandts | Produkcia: David Crance, Marta Kauffman, Kevin S. Bright | Distribúcia: NBC, Warner Bros. Television | Štúdio: Warner Bros. Studios || Jednoznačne najlepší sitcom ešte i doterajších čias (2014). Je až nepochopiteľné, že je človek schopný sa na to pozerať aj po 20 rokoch po niekoľkoročných intervaloch znova a znova. Videl som to slovensky, maďarsky, česky i anglicky. Originál jednoznačne vedie. 100% | FullHD, THX, EN/HU/CZ/SK DTS |(9.9.2011)

Kultovní sitcom, který jsem žral jako dítě a na který se kdykoliv rád podívám i v současnosti. Šestice přátel zde prochází legračním dobrodružství. Mou nejoblíbenější postavou je Chandler, který se snaží být za každou cenu vtipný, což se mu také daří. Po dlouhou dobu to byl nejlepší sitcom co sem znal, ale přestože byl překonán novodobými sitcomy (HIMYM), tak na svém půvabu neztrácí a stále má svoje kouzlo.(17.1.2011)

Přátele nepřeceňuji jako nějaký "seriál seriálů". Řada epizod vázne a je na první pohled uvařená z ničeho, ale jiné jsou pro změnu - nutno znat - vtipné od začátku až do konce. O tomto seriálu se nedá říci, že by měl vzrůstající nebo klesající úroveň ...prostě zdařilost jednotlivých částí se střídá (snad i s jakousi pravidelností) :) Takže to chce asi vytrvat, protože občas příjde i část, která za to (podle mého názoru) opravdu stojí!(21.11.2003)

Co říci, když už zde bylo vše řečeno? Seriál Přátelé se mi dlouho vyhýbal a já po něm ani neprahnul. Ovšem někdy kolem roku 2000 se to změnilo a já je začal sledovat. A zamiloval jsem si je. Nevím, jestli už jsem viděl všechny díly nebo mi dosud nějaký uniká, ale kdykoli jsou reprízováni, tak si je vždy pustím. Je to prostě super seriál, jedinečný, originální, vtipný. Já ho miluji a milovat ho budu do konce života. Vždy rád uvidím super hloupého Joeyho, který to umí s holkama, super bezbranmnou Phoebe, která neumí moc dobře zpívat, super ostatními přáteli vcelku ignorovaného Chandlera, kteří ani nevědí, jaké je jeho zaměstnání, super kuchařku Moniku, u níž má kterýkoliv z pěti přátel dveře otevřeny, super paleontologa Rosse, který má trable v lásce a samozřejmě super Rachel, po jejíž představitelce jsem pojmenoval svou fenku jezevčíka. A to se ani nezmiňuji o super hostovačkách známých herců, jako jsou Bruce Willis, Freddie Prinze Jr., Danny DeVito a mnoho dalších. Prostě super nezapomenutelný seriál, jemuž se nedá nic vytknout...(10.8.2007)

Velice těžko se mi popisuje vztah k tomuto seriálu, jenž je tím prvním, který jsem kompletně zhlédl, a po kterém sáhnu vždy, když nemám do čeho píchnout. Jejich příběhy jsem prožíval, nebojím se to říct otevřeně, víc než svůj život. Bavili mě totiž hodiny a hodiny a nejen díky tomu mi všichni tolik přirostli k srdci. Nejsem schopen z této party vybrat jednu postavu, kterou bych preferoval před ostatními. Nikdo nevyčnívá, lépe řečeno jeden bez druhého by nevytvořili takový fenomén. Co se týče humoru, tak Přátelé gradují okolo páté série, kde každý díl překypuje geniálními scénkami. Emocionálně silnější okamžiky však přicházejí až v pozdějších sériích. Za nejsilnější pasáž považuji vztah Joyeho a Rachel, který mě chytil za srdce od prvních okamžiků. Pro mě už víc než jen seriál. 1. série: 90%, 2. série: 95%, 3. - 7. série: 100%, 8. série: 95%, 9. série: 90%, 10. série: 95%.(27.8.2009)

• - V 5. díle 3. série si sama sebe zahrála americká herečka a modelka Isabella Rossellini. (Michael02)

• - Poté, co dostane Monica (Courteney Cox) od milionáře spropitné 20 000 amerických dolarů, jde jej vrátit se slovy, že "dýško" dělá obvykle 20 %, ale ne 20 % z milionu. Ve skutečnosti je ale 20 % z jednoho milionu 200 000. (rakovnik)

• - Seriál patří mezi TOP 5 nejsledovanějších seriálů všech dob. Nejsledovanější epizodou se stala finální dvoj-epizoda "The Last One" (6. května 2004) s počtem diváků 52,46 milionů. (Plechpetr)