Oratorium pro Prahu

Československo, 1968, 29 min

Jan Němec

Jiří Voskovec (vyp.)

Claude Berri

Uzívaná první půlka dá nahlédnout do života českých hipíků, ale jinak je docela zbytečná a navíc informačně nedostatečná. To, co přichází poté, je silnou výpovědí o tehdejší okupaci Československa. Nepopiratelný emotivní náboj však v sobě nenese dokument samotný, ale spíše zachycené historické události. Dlouho mi po nějakém dokumentu nebylo tak smutno aniž bych se cítil jakkoliv citově vydírán. Čirá beznadějn, která nás čekala dlouhých dvacet let. I teď je mi do breku.(13.9.2008)

Přínosné i pro Čechy, nejen cizince, kterým byl film určen. I první půlka má své opodstatnění, rozhodně není zbytečná. Druhá půlka je pak samozřejmě o to silnější, oč lépe byl život v Československu počátkem roku 1968 zachycen v té první.(31.3.2009)

• NinadeL

We Shall Overcome! Tak jo, drdoly nalakovat, Němce pustit na kameru, Voskovce nechat přečíst komentář a tam, kde jste se chtěli dočkat věku Vodnáře, tam zatlačte slzu.(31.5.2016)

To si takhle chcete natočit jak uvolněnou atmosféru postupně přineslo Pražské jaro 1968, když tu najednou 21. srpen a tanky...(24.8.2016)

Skvělá hudba a nepopiratelná historická hodnota natočeného materiálu, ale znuděný anglický komentář, který je nebezpečně podobný moderátorovi rádia v Tarantinových Gaunerech, to poněkud shazuje.(24.10.2015)

Nasyceno obrovským smutkem a tragikou aktuálnosti. Nesmírně silný zážitek, jehož působivost umocňuje melancholický hudební doprovod.(21.1.2014)

Začátek je jak sonda do jepičího života čs hipíka, ale když přijedou na Václavák tanky, pravda a láska zamrznou na rtech. I krátký dokument může mít sílu. Skvělá je hudba, krásně srozumitelný je anglický komentář. Nelze se vyhnout zamyšlení, že Čechoslováci za jedno jaro a necelé léto v podstatě dohnali západní svět, aby pak za jedno ráno nechali zemi uvrhnout na třicet let do dokonalé konzervační karantény. Utopická představa, co by bylo, kdybychom se tehdy nepodali, by možná zasloužila nějakou realizaci. Srpen 1968 považuju za největší prohru národa v celé historii, Mnichovům, Lipanům a Bilým horám navzdory.(30.8.2017)

Vynikajúci dokument, ktorý autenticky zachytáva nielen uvoľnenú náladu Pražskej jari, ale aj jej prudkú zmenu po vpáde spojeneckých vojsť do Československa. Odvahu autora a jeho spolupracovníkov preto oceňujem najmä pre dokončenie filmu a sprostredkovanie pravdy o roku 1968 v zahraničí. (8/10)(29.4.2013)

Je vidět, že je to točeno pro cizinu. První půle se snaží navodit dojem, že Československo se v šedesátých letech stávalo normální zemí. Navíc je zde zdůrazněno, že je zemi s dávnou tradicí a svébytnou kulturou, žádná asijská provincie SSSR. No, a pak ten šok se záběry ze srpnové okupace. Je cítit ta snaha tvůrců získat pro Československo podporu Západu. Jasně, že to bylo naivní, ale aspoň opravdové. Ten novější anglický komentář je nudný děs.(28.10.2015)

8/10 Vypoved pro zahranicni pozorovatele o konci ceskoslovenskeho jara - opravdu velmi smutne(2.3.2009)

Je zajímavé, že tento dokument na mne působil tak, jako by se mě události na obrazovce vůbec netýkaly. Bylo to natočené tak odtažitě a neosobně, že mne to skoro až nezajímalo. Jestli to bylo schválně, pak tedy nevím proč. Jestli to ale mělo vyvolat nějaké hlubší emoce, tak mně osobně byl osud Čechoslováků v tomto snímku zcela ukradený. To jen potvrzuje můj názor, že Jan Němec je hrubě přeceňovaný režisér, který nezvládne natočit poutavě ani takové drama, jakým je okupace Československa 1968. 50%(27.10.2014)

Samozřejmě, že pro Čecha ta první část nemá příliš opodstatnění. Je třeba si také uvědomit, že dokument vznikal jako narychlo smontovaná znouzectnost, jinak by autoři asi volili jinou metodu než nezáživný voice-over. Němcovy záběry z okupace jsou pochopitelně nejpůsobivější, člověk musí smeknout před jeho odvahou. Lámal jsem si hlavu nad tím, že u nás takto významný film skoro nikdo neviděl ( viz ČSFD k dnešku 35 hodnocení), ale zjistil jsem, že Němec s tím narychlo sesmoleným výsledkem není spokojen a proto to odmítl pustit do kin a do televize. Přitom film je normálně dostupný na YOUTUBE!!! Je to trochu ostuda, že je možná daleko známější ve světě, než u nás. Vždyť jde o jednu z nejzásadnějších událostí naši historie v 20.století!!(1.2.2012)

• Neklan006

https://www.youtube.com/watch?v=_xTJDVF8TYc Prvních dvacet minut je jak méně povedený týdeník, pak až záběry z 21.8. Přiléhavě to zde okomentoval kolega dr.fish ;-) Velká škoda, že není ten původní Voskovcův komentář, protože to co namluvil Gene Moskowitz je dost tristní...(29.10.2014)