Angel (TV seriál)

Angel

Drama / Horor / Akční / Fantasy

USA, 1999–2004, 80 h 40 min (Minutáž: 44 min)

David Boreanaz, Alexis Denisof, J. August Richards, Charisma Carpenter, Andy Hallett, Amy Acker, Glenn Quinn, James Marsters, Vincent Kartheiser, Elisabeth Röhm, Christian Kane, Stephanie Romanov, Julie Benz, Mercedes McNab, Sarah Thompson, Josh Hutchinson, Keith Szarabajka, Juliet Landau, Laurel Holloman, Jack Conley, Daniel Dae Kim, Gina Torres, Chris Durand, Eliza Dushku, Adam Baldwin, David Denman, Alexa Davalos, Sarah Michelle Gellar, Alyson Hannigan, Josh Holloway, Jeremy Renner, Eric Larson, John Rubinstein, Vladimír Kulich, Summer Glau, Colby French, Kay Panabaker, Enrique Castillo, Bonita Friedericy, Kal Penn, Christina Hendricks, Justina Machado, Seth Green, Tom Lenk, Reynaldo Gallegos, Joel David Moore, Bradley Stryker, Navi Rawat, Mark Harelik, Joss Whedon, Ken Marino, Roger Yuan, Sunny Mabrey, Darby Stanchfield, Ridge Canipe, Markus Redmond, Kristoffer Polaha, Michael Medico, Sean Gunn, Kara Holden, Deborah Zoe, Gary Grubbs, Sugar Kiper, Rebecca Metz, Patrick Breen, Justin Shilton, Adrienne Janic, Jeffrey Dean Morgan, Jennifer Slimko, Noel Gugliemi, Mikey Day, Kevin Grevioux, Thomas Kopache, Brendan Hines, Jose Yenque, Cory Hardrict, Brent Sexton, Randy Oglesby, Alec Newman, Andy Umberger, Garikayi Mutambirwa, Jackie Tohn, T.J. Thyne, Adrienne Wilkinson, Ian Anthony Dale, Robert Madrid, Danielle Nicolet, Tamara Gorski, James Calvert, Eyal Podell, Aimee Garcia, Sam Anderson, Jordan Garrett, Rodney Rowland, Nate Dushku, Ron Melendez, Jason Winer, Annie Wersching, Sam Witwer, David Herman, Jaime Bergman, Mike Hagerty, Victor Raider-Wexler, Paul Logan, Josh Randall, Mark Ginther, Patrick Fischler, Eric Lange, Tushka Bergen, Wendy Davis, Robin Atkin Downes, Brigid Brannagh, Tom Irwin, Stacey Travis, Gareth Williams, Kate Norby, Tracy Middendorf, Art LaFleur, Dennis Christopher, Jack Gill, Heather Stephens, Lilli Birdsell, Scott L. Schwartz, Mark Lutz, Darin Cooper, Marissa Tait, Jeff Denton, Tony Denman, Michael Shamus Wiles, Jerry Trainor, William Ostrander, Rance Howard, John Billingsley, John Kapelos, Ken Abraham, Michael Robert Brandon, Edwin Hodge, Maurice Compte, Brittany Ishibashi, Christopher Neiman, Tristine Skyler, Lyle Kanouse, Brody Hutzler, William Utay, Anthony Starke, Scott Donovan, Persia White, Carlos Carrasco, Thomas Rosales Jr., Rib Hillis, Marti Noxon, Dane Northcutt, Marcus Shirock, Alex Craig Mann, Mark Metcalf, Scott William Winters, Jenny Mollen, Pat Healy, Bruno Gunn, Dorie Barton, Kevin Otto, William Stanford Davis, Alastair Duncan, James Pomichter, Heidi Marnhout, Matthew James, Robyn Cohen, Vyto Ruginis, Ray Campbell, Treva Etienne, Will Kempe, Todd Stashwick, Paul Benjamin, Ashley Edner, Camille Mana, Jennifer Roa, Merle Dandridge, Steven W. Bailey, Tom McCleister, Michael Mantell, Daphne Duplaix, Whitney Dylan, Julia Lee, Kam Heskin, Kristin Richardson, W. Earl Brown, Andy Kreiss, Alison Simpson, Kristin Dattilo, Lee Whittaker, Kyle Davis, Kasha Kropinski, Jerry Lambert, Katherine Ann McGregor, Tina Morasco, Jamie McShane, Robert Pescovitz, J. Kenneth Campbell, Alex Nesic, Sal Rendino, Jeffrey Bell, Adoni Maropis, Rob Boltin, Tom Schmid, Evan Arnold, Jack Kehler, David Grant Wright, Darris Love, Brett Rickaby, Joel Polis, Julie Araskog, Bradley Snedeker, Steve Schirripa, Luis Chávez, Tom Kiesche, Steven Roy, Maury Sterling, Brian Reed Garvin, Aliza Washabaugh, Mik Scriba, Simon Templeman, Lindsey Ginter, Carole Davis, Dana Lee, William Newman, Henri Lubatti, Alonzo Bodden, David Meunier, Stephi Lineburg, E.J. Callahan, John Durbin, Tony Pasqualini, Jim Piddock, Peter Breitmayer, Jennifer Griffin, Keith Campbell, Patience Cleveland, Abigail Mavity, David Fury, Elliott Grey, Todd Susman, John Short, Rob Evors, Jesse James, Rich Hutchman, Brian Oerly, Jodi Harris, Ric Sarabia, Scott Klace, Patrick St. Esprit, Susan Lee Hoffman, Candice T. Cain, David Kallaway, John J. Gray, Colin Patrick Lynch, Michael Dempsey, Susan Blommaert, Kevin Will, John Eddins, Nigel Gibbs, Michael Yama, Michael Chinyamurindi, Megan Corletto, Matt Bushell, Jeff Yagher, Mark Kelly, Zitto Kazann, Tom Beyer, Patricia Bethune, Irina Maleeva, John Mahon, Frank Salsedo, Timothy McNeil, Greg Collins, Jenni Blong, David S. Lee, Frank Potter, David Greenwalt, Rebecca Klingler, Obi Ndefo, Johnny Messner, Jennifer Tung, Christopher Hart, Beth Grant, John Capodice, Carlos Jacott, Marina Benedict, Jim Ortlieb, Robert Peters, Angel Parker, Diana Terranova, David Wald, Jerry O'Donnell, Danny Mora, Ciara Moriarty, Pete Gardner, Jeremy Glazer, Frank Novak, Joel Stoffer, Daisy McCrackin, Eric Bruskotter, Melissa Marsala, Alex Skuby, Jimmy Shubert, Gwen McGee, Gerry Becker, Brad Blaisdell, Doug Tompos, Nick McCallum, Laura Silverman, Jeff Ricketts, P.J. Marino, Kevin West, Robert Towers, Michael Krawic, Sam Pancake, Emma Hunton, Dominic Pace, Cheryl White, Heather Weeks, Michael Maize, Henry Kingi, Christian Svensson, Lia Johnson, William Wayne, Lawrence Turner, Dawn Suggs, Blair Hickey, Michael Patrick McGill, Jim Hanna, J.P. Manoux, BJ Porter, Craig Rees, Ted Kairys, Aaron D. Spears, Andre Roberson, David Mattey, Justin Connor, Chris M. Stephens

Spojení nejzajímavější postavy s tou nejnesympatičtější z Buffy, přemožitelky upírů. Cordelie je zkrátka otravná a nudná, ovšem tak působí jen během první řady, poté už v ní možná nějaké ty sympatické stránky najdete. Seriál o Buffy mne pohltil, tak jsem se pustila do Angela se stejnou vervou. Líbí se mi, že děj probíhá paralelně s životem Buffy a že se semtam i objeví na scéně. Nicméně ten spád a vtip tomu již chybí. Jakoby všechny své nejlepší nápady využili pro Buffy a Angela splácali jen se zbytků. Ovšem vydržíte-li nudnější první sérii, bude to stále lepší a lepší!(23.4.2017)

Angel je světem protřelý upír, který se na svět už nedívá s určitou naivitou, ale spíš se zničující realističností a pramatičností. Tím se spin-of výrazně odlišuje od Buffy, která je vyprávěna z pohledu mladé dívky. Je nejen temnější, ale zejména rychlejší, bez dlouhých dialogů, přímější. Angel se moc dlouho nevyptává, ale rovnou jedná. Vztahy jsou odsunuty do pozadí, místo dívky bojující kromě jiného i s vlastními démony, je zde drsný detektivní seriál, který postupuje podle určitého schematu, ale stále dokáže překvapit. Nejde říci, že by byl horší či lepší než seriál, ze kterého se odštěpil. Je prostě jiný. Zůstal propracovaný svět, humor, ze skutečnosti skvěle odpozorované situace. A i zde jsou upíři a démoni jen určitou metaforou k problémům, které hýbají společností. Angel se pohybuje nocí a sledovat ho je opět požitek.(14.3.2010)

V případě BUFFY, PŘEMOŽITELKY UPÍRŮ platilo, že její neprávem nízké hodnocení je odvislé od převažujících hodnocení lidí, kteří viděli pouze několik dílů z počátku seriálu. ANGEL jakožto spin-off netrpí typicky whedonovskou nevyrovnaností mezi první a dalšími sezónami, protože není třeba představit ústřední postavu a zadefinovat pravidla fikčního světa, ale v případě několika epizod úzkou sepjatostí s buffyversem, s jehož událostmi je nutné být velice dobře obeznámen pro pochopení celkového rámce. Zprvu se může zdát, že vyprávéní o dospívání jedné mladé dívky-přemožitelky je přeci jenom lepší, což je dáno nejenom vzrůstající kvalitou, ale i řadou originálních a snadno zapamatovatelných epizod i whedonovskými trademarky, na které si člověk zvyknul a které již tolik nepřekvapí (odchody či úmrtí kladných postav, k nimž si divák vybudoval vztah, všudypřítomná temnota a absence šťastných konců, hravé si pohrávání s klišé a očekáváními). Její upírský melancholický kolega je však pro mě zdařilejší, protože si víc než zapamatovatelnosti vtipných nápadů cením celkové soudržnosti a vypravěčské důmyslnosti, jež se projevuje především v třetí sezóně, v níž se smazává hranice mezi flashbacky a flashforwardy, a páté, u které díky proroctvím má divák zdání, že je napřed, ale není tomu tak. Zároveň je patrný posun v oslovování jiného diváckého spektra, u kterého se počítá, že je odrostlejší, a tak na místo seriálu o dospívání dostáváme seriál o dospělosti se vším, co k tomu podle konvencí - ozvláštněných upírskou tematikou - patří. Ačkoliv poslední díl páté sezóny končí cliffhangerem, i díky navazujícímu komiksu považuji ANGELA za uzavřeného, a tudíž pro mě - na rozdíl od nedořečeného FIREFLY a na žádost televize ze začátku nepovedeného DOLLHOUSE - nejlepšího "Whedona". Jen škoda explicitnosti v případě odkazování se na problémy nedávné i přetrvávající a své inspirační zdroje - komiksová dobrodrudružství (na místo X-MENŮ je zde hlavním předobrazem BATMAN).(14.9.2010)

Kdysi, v dobách, kdy Angel běžel na Coolu, jsem viděl pár náhodných dílů, ze kterých jsem si pamatoval jen úžasnou znělku (stále parádní) a to, že mě ten seriál zas tolik nebavil. Před časem jsem se vrátil k Buffy a na Angela jsem se chtěl vykašlat. Jenomže mě to zajímalo a ve skutečnosti je moc dobře, že jsem si to rozmyslel. Protože ten seriál je vynikajicí. Prvních pár dílů je sice slabších, to je pravda, ale po odchodu Doyla a příchodu Wesleyho, jedné z nejlepších postav Buffy vůbec se to začalo neskutečně rozjíždět a zlepšovat a zlepšovalo se to celou dobu, až to vlastně skončilo v nejlepším. Angel je temnější a dospělejší než Buffy, ale je stejně rozmanitý, stejně zábavný i smutný, jako přemožitelka. Postavy jsou skutečně skvěle napsané a i když by se mohlo zdát, že jde jen o průměrný fantasy seriál, vůbec tomu tak není, naopak je jedním z nejlepších. Je tam sice pár otravných postav (Connor a vlastně i Doyle) a ve čtvrté sérii to na chvíli ztrácí dech, zato v páté sérii ho Angel nabere dvakrát tolik (he, he). A občasné hostovačky dalších sunnydaleských byly vždy skvělé a vždy samozřejmě udělaly ohromnou radost. Angel má jinak podobný vývoj jako Buffy - začátek seriálu slabší a pak čím dál lepší a lepší. Paráda. 85%. Fred, ach, Fred. Miliju ji.(27.6.2017)

Los Angeles... City of Angel. Pokud je Buffy pod nánosem hororu a mystiky příběhem o dospívání a seznamování se s bolestnou realitou světa, je její mladší bratříček seriálem o dospělosti (aby ne, když se titulní hrdina courá po světě od roku 1727) v rouše noirového hororu; story natolik tvrdou, zlou a nemilosrdnou, že ji nikdo nevystihl lépe než Jiří Pavlovský, když Angela označil za seriálovou obdobu vyhlazovacího tábora. Ani Buffy se s postavami nemazlila, ale v Angelovi hrdinové padají jak švestky, zadarmo nedostanou ani dárky k Vánocům, jejich okamžiky štěstí víc než co jiného připomínají chvilkovou opilost následovanou brutálním vystřízlivěním a vleklou kocovinou, pochybují, tápou, prohrávají, chybují a draze za to platí a bez ohledu na to, jak se cítíte připravení, vás duchovní otec příběhu Joss Whedon vždycky dokáže zasáhnout na citlivém místě. A vy jen sedíte a modlíte se, aby životem a nemrtvostí otřískaný drsňák Angel, napůl Ir, napůl démon - rozhodněte sami, co je horší - Doyle, andělská mrcha Cordelia, Wesley prodělávající upgrade z komického Anglána na tragického hrdinu, Harmony z vtipů o blondýnách a peroxidový trickster Spike vyvázli ze zápolení s ďáblovými advokáty Wolfram and Hart se zdravou kůží nebo aspoň při svém věčném tanci mezi dobrem a zlem nepřepadli na temnou stranu... a opakovaně vaše modlitby nebudou vyslyšeny, protože tak jako v jiných světech je tady jen máloco černé a bílé a dobro a zlo odlišuje účel, ne prostředky - a leckdy ani ten ne. Takže pro vyšší dobro kladní hrdinové zlikvidují božstvo, které mělo v plánu zavést na Zemi mír a blahobyt, ve výsledku víceméně řídí pobočku Pekla na Zemi, kterou je nepřekvapivě právnická firma, a snaží se všemi prostředky připravit na nadcházející Apokalypsu, tentokrát s velkým A. O.K., asi nikoho nepřekvapí, že Los Angeles je souzeno propadnout se do pekel, jenže jako vždy u Whedonových dítek nejde ani tak o to CO, jako JAK, a tady mě to JAK přimělo ve vyvrcholení seriálu nehybně sedět, zírat a zapomenout na občasné dřívější námitky a rozpaky. Jako vždy byla možná cesta důležitější než cíl, protože cílem bylo ukázat, že boj nikdy nekončí a zatracen je ten, kdo se vzdá. A jako vždy je všechna ta temnota opentlena vypilovanými dialogy a skvělým slovním humorem (u Spikeova monologu při přihlížení Angelovy záchraně dámy v nesnázích jsem dvakrát spadla z gauče). A jako vždy u každého svého dosavadního setkání s Whedonovou prací mi nezbývá než vřele doporučovat - ať už holdujete temným detektivkám a hororu, hraní s jazykem, hledání skrytých významů nebo se chcete "jen" dobře bavit. P.S. Nicméně je fér přiznat, že jedna věc mi na Andílkovi a jeho starší ségře pila krev víc, než se to kdy podařilo některým z hlavních hrdinů na jejich obětech, a to neustálé vstávání z mrtvých skoro každého ze zúčastněných, protože vstávali tak často, že z toho museli mít potíže s klouby. Já jsem v některých věcech beznadějně staromódní a zastávám názor, že když jednou někdo umře, měl by zůstat mrtvý. Vždyť takhle si repliku jedné z postav v Once more with feeling "hey, I've died twice," už může zazpívat skoro každý, kdo si v buffyversu třeba jenom smočil palec u nohy.(2.7.2010)

• - V 1. epizodě 2. série "Soud" je v baru Caritas vidět ten samý telepatický démon bez úst, který už v 18. epizodě 3. série "Na doslech" v Buffy, přemožitelka upírů (od r. 1997) nakazil Buffy (Sarah Michelle Gellar) telepatií. (GreatestFan)

• - Spoiler: Ve 3. epizodě 1. série "V temnotě" si Spike (James Marsters) dobírá Angela (David Boreanaz), že má duši, miloval přemožitelku, a že ho teď klidně mučí. Ironicky v Buffy, přemožitelce upírů (od r. 1997) se toto všechno stane Spikovi. Ve 4. epizodě 5. série "Šílenství" zjistí, že se zamiloval do Buffy (Sarah Michelle Gellar), v 18. epizodě 5. série "Zákrok" ho krutě mučí Glory (Clare Kramer) a v 22. epizodě 6. série "Hrob" si kvůli Buffy sám vybojuje duši. (GreatestFan)

• - Když v 22. epizodě 1. série "Proroctví" Kate Lockley (Elizabeth Röhm) vchází okolo času 10:50 do uličky, je vidět na obrazovce člena štábu držícího zařízení na natáčení. (GreatestFan)