Angel (TV seriál)

Angel

Drama / Horor / Akční / Fantasy

USA, 1999 - 2004, 80 h 40 min (Minutáž: 111x44 min)

Tvůrci:

David Greenwalt

David Boreanaz, Alexis Denisof, J. August Richards, Charisma Carpenter, Andy Hallett, Amy Acker, Glenn Quinn, James Marsters, Vincent Kartheiser, Elisabeth Röhm, Christian Kane, Stephanie Romanov, Julie Benz, Mercedes McNab, Sarah Thompson, Josh Hutchinson, Keith Szarabajka, Juliet Landau, Laurel Holloman, Jack Conley, Daniel Dae Kim, Gina Torres, Chris Durand, Eliza Dushku, Adam Baldwin, David Denman, Alexa Davalos, Sarah Michelle Gellar, Alyson Hannigan, Josh Holloway, Jeremy Renner, Eric Larson, John Rubinstein, Vladimír Kulich, Summer Glau, Colby French, Kay Panabaker, Enrique Castillo, Bonita Friedericy, Kal Penn, Christina Hendricks, Justina Machado, Seth Green, Tom Lenk, Reynaldo Gallegos, Joel David Moore, Bradley Stryker, Navi Rawat, Mark Harelik, Joss Whedon, Ken Marino, Roger Yuan, Sunny Mabrey, Darby Stanchfield, Ridge Canipe, Markus Redmond, Kristoffer Polaha, Michael Medico, Sean Gunn, Kara Holden, Deborah Zoe, Gary Grubbs, Jessica Kiper, Rebecca Metz, Patrick Breen, Justin Shilton, Adrienne Janic, Jeffrey Dean Morgan, Jennifer Slimko, Noel Gugliemi, Mikey Day, Kevin Grevioux, Thomas Kopache, Brendan Hines, Jose Yenque, Cory Hardrict, Brent Sexton, Randy Oglesby, Alec Newman, Andy Umberger, Garikayi Mutambirwa, Jackie Tohn, T.J. Thyne, Adrienne Wilkinson, Ian Anthony Dale, Robert Madrid, Danielle Nicolet, Tamara Gorski, James Calvert, Eyal Podell, Aimee Garcia, Sam Anderson, Jordan Garrett, Rodney Rowland, Nate Dushku, Ron Melendez, Jason Winer, Annie Wersching, Sam Witwer, David Herman, Jaime Bergman, Mike Hagerty, Victor Raider-Wexler, Paul Logan, Josh Randall, Mark Ginther, Patrick Fischler, Eric Lange, Tushka Bergen, Wendy Davis, Robin Atkin Downes, Brigid Brannagh, Tom Irwin, Stacey Travis, Gareth Williams, Kate Norby, Tracy Middendorf, Art LaFleur, Dennis Christopher, Jack Gill, Heather Stephens, Lilli Birdsell, Scott L. Schwartz, Mark Lutz, Darin Cooper, Marissa Tait, Jeff Denton, Tony Denman, Michael Shamus Wiles, Jerry Trainor, William Ostrander, Rance Howard, John Billingsley, John Kapelos, Ken Abraham, Michael Robert Brandon, Edwin Hodge, Maurice Compte, Brittany Ishibashi, Christopher Neiman, Tristine Skyler, Lyle Kanouse, Brody Hutzler, William Utay, Anthony Starke, Scott Donovan, Persia White, Carlos Carrasco, Thomas Rosales Jr., Rib Hillis, Marti Noxon, Dane Northcutt, Marcus Shirock, Alex Craig Mann, Mark Metcalf, Scott William Winters, Jenny Mollen, Pat Healy, Bruno Gunn, Dorie Barton, Kevin Otto, William Stanford Davis, Alastair Duncan, James Pomichter, Heidi Marnhout, Matthew James, Robyn Cohen, Vyto Ruginis, Ray Campbell, Treva Etienne, Will Kempe, Todd Stashwick, Paul Benjamin, Ashley Edner, Camille Mana, Jennifer Roa, Merle Dandridge, Steven W. Bailey, Tom McCleister, Michael Mantell, Daphne Duplaix, Whitney Dylan, Julia Lee, Kam Heskin, Kristin Richardson, W. Earl Brown, Andy Kreiss, Alison Simpson, Kristin Dattilo, Lee Whittaker, Kyle Davis, Kasha Kropinski, Jerry Lambert, Katherine Ann McGregor, Tina Morasco, Jamie McShane, Robert Pescovitz, J. Kenneth Campbell, Alex Nesic, Sal Rendino, Jeffrey Bell, Adoni Maropis, Rob Boltin, Tom Schmid, Evan Arnold, Jack Kehler, David Grant Wright, Darris Love, Brett Rickaby, Joel Polis, Julie Araskog, Bradley Snedeker, Steve Schirripa, Luis Chávez, Tom Kiesche, Steven Roy, Maury Sterling, Brian Reed Garvin, Aliza Washabaugh, Mik Scriba, Simon Templeman, Lindsey Ginter, Carole Davis, Dana Lee, William Newman, Henri Lubatti, Alonzo Bodden, David Meunier, Stephi Lineburg, E.J. Callahan, John Durbin, Tony Pasqualini, Jim Piddock, Peter Breitmayer, Jennifer Griffin, Keith Campbell, Patience Cleveland, Abigail Mavity, David Fury, Elliott Grey, Todd Susman, John Short, Rob Evors, Jesse James, Rich Hutchman, Brian Oerly, Jodi Harris, Ric Sarabia, Scott Klace, Patrick St. Esprit, Susan Lee Hoffman, Candice T. Cain, David Kallaway, John J. Gray, Colin Patrick Lynch, Michael Dempsey, Susan Blommaert, Kevin Will, John Eddins, Nigel Gibbs, Michael Yama, Michael Chinyamurindi, Megan Corletto, Matt Bushell, Jeff Yagher, Mark Kelly, Zitto Kazann, Tom Beyer, Patricia Bethune, Irina Maleeva, John Mahon, Frank Salsedo, Timothy McNeil, Greg Collins, Jenni Blong, David S. Lee, Frank Potter, David Greenwalt, Rebecca Klingler, Obi Ndefo, Johnny Messner, Jennifer Tung, Christopher Hart, Beth Grant, John Capodice, Carlos Jacott, Marina Benedict, Jim Ortlieb, Robert Peters, Angel Parker, Diana Terranova, David Wald, Jerry O'Donnell, Danny Mora, Ciara Moriarty, Pete Gardner, Jeremy Glazer, Frank Novak, Joel Stoffer, Daisy McCrackin, Eric Bruskotter, Melissa Marsala, Alex Skuby, Jimmy Shubert, Gwen McGee, Gerry Becker

První tři série - krása. Klasický normální bezchybný spin-off. Třetí řada je teda excelentní. Ale ta čtvrtá série? To jsem tak nějak vůbec nepochopila. Co mi to provedou s Cordelií?!, no kde to jsme. :) Pátá je taky supr, už jen díky Spikovi. A Angel? První až druhou sérii se jen smutně kouká, skoro nepromluví, a člověk skoro neví jakej je. Od třetí už je konečně polidštěný, normálně se baví, má i city a už jsem se nemusela zaměřovat jen na jeho kolegy.(1.8.2011)

U Angela platí v podstatě totéž co jsem napsal u Buffy. Znovu nás čeká rozjezdová první řada, následovaná mnoha zvraty a boji se zlem. Seriál je dospělejší, v podstatě jde o obdobu detektivní kanceláře pro boj se zlem, má jednoho fakt drsnýho záporáka (Wolfram a Hart) a chování postav překračuje mnoho hranic z Buffy. Už tu není ten gang, co drží vždy spolu - mnoho z hrdinů jde proti sobě, vzájemně si ubližují, zraňují, zrazují... Finální řada byl dobrý šok, finální záběr posledního dílu ještě větší :-) Jinak v akci podle mě seriál opět selhává, i když ne tak dramaticky, některé scény jsou nezapomenutelný. Takže zase za 4.(7.9.2008)

• Nerhinn

Ne, prostě ne. Angel fungoval jako vedlejší postava velice dobře - jeho koncept je celkem jednoduchý a ničemu to nepřekáží. Na hlavní postavu je ale příliš nezáživný a David Boreanaz není tak dobrý/charismatický herec, aby doplnil to, čeho se nedostává konceptu postavy. Obzvlášť první tři sezóny pro mě byly nefalšovaným utrpením a shlédla jsem je jednom proto, že jsou součástí univerza Buffy. Od čtvrté sezóny už to celkem ujde, minimálně děj je trochu zajímavý (už to není monster of the week + poslední tři díly si uděláme výlet do alternativního středověku), vše jde ale do kytek, když se na scéně objeví Spike. I když chápu, proč došlo k retconu jedné z mých oblíbených postav (je tisíckrát zajímavější a sympatičtější než hlavní stár), způsob, jakým se scénáristi snaží udržet ho na místě, je směšný. Chápu, proč ve finále není Buffy - všechny díly, kde hostují slayerky, jsou vynikající a je bolestivě očividné, proč - postavy jsou zajímavější a mají nějaký cíl, herečky jsou lepší. Je zajímavé sledovat vývoj některých postav - Doyle, Wesley a Fred jsou skvělé charaktery. Bohužel Cordelii jsem její vývoj nějak nevěřila a Spike v tomhle seriálu zařadil zpátečku. A Angel... eh. Sledovat ho v rádobyvtipných scénách, kde šišlá na dítě... brr. Škoda mluvit.(25.9.2014)

Angel a já máme komplikovaný vztah. Miluju Wesleyho, Spika, Cordy, Fred a Lilah. A Angel, Connor, Doyle, Gunn, Harmony, Illyria a Lorne taky nejsou k zahození. Zbožňuju většinu 3. a 5. série. Jsou tragické, epické, mají hloubku a plno Wesleyho a Spika na programu. Bez většího nadšení jednou za uherský rok shlédnu 1., 2. a 4. sérii. První dvě zmiňované mají spoustu stand-alone epizod a těm zbylým... chybí šmrnc. Poslední zmiňovaná [série] má navíc několik témat, na které nemůžu reagovat jinak než "WTF?". Chtěla jsem se sice vyhnout srovnávání s Buffy, když jsou přece jenom z trochu jiného těsta, ale jedno si neodpustím: když Joss Whedon psal & režíroval epizodu v Buffy, čišela jedinečností, mimořádným humorem a/nebo mimořádným dramatem. Když dělal totéž u Angela, přišlo mi, že se ony epizody hravě schovají mezi ostatními. A je trochu smutné, že mě v prvních dvou řadách nejvíce bavily právě cross-overy s Buffy. Proč tedy dávám 4 z 5, když mě v podstatě výrazně zaujaly jen 2/5 obsahu? Já říkala, že to je komplikované... A navíc - když ony ty 2/5 vážně stály za to.(30.6.2009)

Temné a osudové příběhy upíra s duší Angela jsou dospělejším doplňkem Buffy. Skvělé postavy, které během pěti sezon projdou neuvěřitelným vývojem. A finále, při kterém mne tvůrci nechali sedět se zaslzenýma očima dokořán a pootevřenými ústy ... PS: po druhém shlédnutí Angela, si dovolím přirovnání k mé nejoblíbenější knižní sérii: Buffy je Hobit a Angel Pán Prstenů(9.4.2008)

• - Představitelé Angela a Lindseyho, David Boreanaz a Christian Kane, kteří v seriálu hrají velké soupeře, jsou ve skutečnosti blízcí přátelé. (GreatestFan)

• - Navzdory některým fámám, Doyle (Glenn Quinn) byl ve skutečnosti plánován jako pouze krátkodobá postava. (GreatestFan)

• - Když ve 2. epizodě 1. série "Osamělá srdce" pošle Kate (Elizabeth Röhm) Angela (David Boreanaz) k čertu, Angel tiše si řekne: "Tam jsem už byl". Tím odkazuje na 100 let, která v pekle strávil, když ho v 22. epizodě 2. série seriálu Buffy, přemožitelka upírů (od r. 1997)  "Proměna 1/2" Buffy (Sarah Michelle Gellar) pošle do pekla démona Acathly, ze kterého byl později vyvržen. (GreatestFan)