Angel (TV seriál)

Angel

Drama / Horor / Akční / Fantasy

USA, 1999 - 2004, 80 h 40 min (Minutáž: 111x44 min)

Tvůrci:

David Greenwalt

David Boreanaz, Alexis Denisof, J. August Richards, Charisma Carpenter, Andy Hallett, Amy Acker, Glenn Quinn, James Marsters, Vincent Kartheiser, Elisabeth Röhm, Christian Kane, Stephanie Romanov, Julie Benz, Mercedes McNab, Sarah Thompson, Josh Hutchinson, Keith Szarabajka, Juliet Landau, Laurel Holloman, Jack Conley, Daniel Dae Kim, Gina Torres, Chris Durand, Eliza Dushku, Adam Baldwin, David Denman, Alexa Davalos, Sarah Michelle Gellar, Alyson Hannigan, Josh Holloway, Jeremy Renner, Eric Larson, John Rubinstein, Vladimír Kulich, Summer Glau, Colby French, Kay Panabaker, Enrique Castillo, Bonita Friedericy, Kal Penn, Christina Hendricks, Justina Machado, Seth Green, Tom Lenk, Reynaldo Gallegos, Joel David Moore, Bradley Stryker, Navi Rawat, Mark Harelik, Joss Whedon, Ken Marino, Roger Yuan, Sunny Mabrey, Darby Stanchfield, Ridge Canipe, Markus Redmond, Kristoffer Polaha, Michael Medico, Sean Gunn, Kara Holden, Deborah Zoe, Gary Grubbs, Jessica Kiper, Rebecca Metz, Patrick Breen, Justin Shilton, Adrienne Janic, Jeffrey Dean Morgan, Jennifer Slimko, Noel Gugliemi, Mikey Day, Kevin Grevioux, Thomas Kopache, Brendan Hines, Jose Yenque, Cory Hardrict, Brent Sexton, Randy Oglesby, Alec Newman, Andy Umberger, Garikayi Mutambirwa, Jackie Tohn, T.J. Thyne, Adrienne Wilkinson, Ian Anthony Dale, Robert Madrid, Danielle Nicolet, Tamara Gorski, James Calvert, Eyal Podell, Aimee Garcia, Sam Anderson, Jordan Garrett, Rodney Rowland, Nate Dushku, Ron Melendez, Jason Winer, Annie Wersching, Sam Witwer, David Herman, Jaime Bergman, Mike Hagerty, Victor Raider-Wexler, Paul Logan, Josh Randall, Mark Ginther, Patrick Fischler, Eric Lange, Tushka Bergen, Wendy Davis, Robin Atkin Downes, Brigid Brannagh, Tom Irwin, Stacey Travis, Gareth Williams, Kate Norby, Tracy Middendorf, Art LaFleur, Dennis Christopher, Jack Gill, Heather Stephens, Lilli Birdsell, Scott L. Schwartz, Mark Lutz, Darin Cooper, Marissa Tait, Jeff Denton, Tony Denman, Michael Shamus Wiles, Jerry Trainor, William Ostrander, Rance Howard, John Billingsley, John Kapelos, Ken Abraham, Michael Robert Brandon, Edwin Hodge, Maurice Compte, Brittany Ishibashi, Christopher Neiman, Tristine Skyler, Lyle Kanouse, Brody Hutzler, William Utay, Anthony Starke, Scott Donovan, Persia White, Carlos Carrasco, Thomas Rosales Jr., Rib Hillis, Marti Noxon, Dane Northcutt, Marcus Shirock, Alex Craig Mann, Mark Metcalf, Scott William Winters, Jenny Mollen, Pat Healy, Bruno Gunn, Dorie Barton, Kevin Otto, William Stanford Davis, Alastair Duncan, James Pomichter, Heidi Marnhout, Matthew James, Robyn Cohen, Vyto Ruginis, Ray Campbell, Treva Etienne, Will Kempe, Todd Stashwick, Paul Benjamin, Ashley Edner, Camille Mana, Jennifer Roa, Merle Dandridge, Steven W. Bailey, Tom McCleister, Michael Mantell, Daphne Duplaix, Whitney Dylan, Julia Lee, Kam Heskin, Kristin Richardson, W. Earl Brown, Andy Kreiss, Alison Simpson, Kristin Dattilo, Lee Whittaker, Kyle Davis, Kasha Kropinski, Jerry Lambert, Katherine Ann McGregor, Tina Morasco, Jamie McShane, Robert Pescovitz, J. Kenneth Campbell, Alex Nesic, Sal Rendino, Jeffrey Bell, Adoni Maropis, Rob Boltin, Tom Schmid, Evan Arnold, Jack Kehler, David Grant Wright, Darris Love, Brett Rickaby, Joel Polis, Julie Araskog, Bradley Snedeker, Steve Schirripa, Luis Chávez, Tom Kiesche, Steven Roy, Maury Sterling, Brian Reed Garvin, Aliza Washabaugh, Mik Scriba, Simon Templeman, Lindsey Ginter, Carole Davis, Dana Lee, William Newman, Henri Lubatti, Alonzo Bodden, David Meunier, Stephi Lineburg, E.J. Callahan, John Durbin, Tony Pasqualini, Jim Piddock, Peter Breitmayer, Jennifer Griffin, Keith Campbell, Patience Cleveland, Abigail Mavity, David Fury, Elliott Grey, Todd Susman, John Short, Rob Evors, Jesse James, Rich Hutchman, Brian Oerly, Jodi Harris, Ric Sarabia, Scott Klace, Patrick St. Esprit, Susan Lee Hoffman, Candice T. Cain, David Kallaway, John J. Gray, Colin Patrick Lynch, Michael Dempsey, Susan Blommaert, Kevin Will, John Eddins, Nigel Gibbs, Michael Yama, Michael Chinyamurindi, Megan Corletto, Matt Bushell, Jeff Yagher, Mark Kelly, Zitto Kazann, Tom Beyer, Patricia Bethune, Irina Maleeva, John Mahon, Frank Salsedo, Timothy McNeil, Greg Collins, Jenni Blong, David S. Lee, Frank Potter, David Greenwalt, Rebecca Klingler, Obi Ndefo, Johnny Messner, Jennifer Tung, Christopher Hart, Beth Grant, John Capodice, Carlos Jacott, Marina Benedict, Jim Ortlieb, Robert Peters, Angel Parker, Diana Terranova, David Wald, Jerry O'Donnell, Danny Mora, Ciara Moriarty, Pete Gardner, Jeremy Glazer, Frank Novak, Joel Stoffer, Daisy McCrackin, Eric Bruskotter, Melissa Marsala, Alex Skuby, Jimmy Shubert, Gwen McGee, Gerry Becker, Brad Blaisdell, Doug Tompos, Nick McCallum, Laura Silverman, Jeff Ricketts, P.J. Marino

U Angela platí v podstatě totéž co jsem napsal u Buffy. Znovu nás čeká rozjezdová první řada, následovaná mnoha zvraty a boji se zlem. Seriál je dospělejší, v podstatě jde o obdobu detektivní kanceláře pro boj se zlem, má jednoho fakt drsnýho záporáka (Wolfram a Hart) a chování postav překračuje mnoho hranic z Buffy. Už tu není ten gang, co drží vždy spolu - mnoho z hrdinů jde proti sobě, vzájemně si ubližují, zraňují, zrazují... Finální řada byl dobrý šok, finální záběr posledního dílu ještě větší :-) Jinak v akci podle mě seriál opět selhává, i když ne tak dramaticky, některé scény jsou nezapomenutelný. Takže zase za 4.(7.9.2008)

Dospělejší, temnější a akčnější spin-off kultovní Buffy, který se v historii seriálové tvorby rozhodně neztratí. Inteligentní seriál, který není jen nesmyslnou výplní volného času, ale naopak vyvolává spousty otázek k zamyšlení, v jakém že světě to vlastně žijeme. Fantasy háv je totiž jen záminkou pro rozplétání vztahových linek, na kterých je dokonale ilustrována dekadence nejednoho lidského charakteru. Jednoduše zábavná studie pro psychology-začátečníky. Kdejaký dnešní seriál by se mohl od Ats (a Btvs) hodně učit.(16.7.2009)

Ano, Buffy je jen jedna. Ale ano, Angel je také jen jeden. Že se chce Angel nést v trochu temnějším duchu dává na vědomí již úvodní znělka. Ze začátku to tak ovšem nevypadá. Něco tomu oproti Buffy prostě chybí. A je zde vidět ta klasická Jossova slabina, což jsou slabší začátky seriálů. Důležité však je, že si dokáže vytvořit takové základy, že na nich poté postaví takový děj a takové zvraty, že člověku zůstává jen čumět s otevřenou pusou. A u Angel je to vše velmi dobře vidět. Zatímco Buffy měla pro každou sérii jednoho hlavního zloducha, u Angel tomu tak není a to je jeho největší devizou. Od začátku staví, i když s přestávkami, do role hlavního zla W&H, což se zejména v poslední sérii naplno projeví. Současně s tím Joss skvěle vykresluje celou mytologii a říká, že nic není náhodné. V tom je největší výhoda Angela oproti Buffy. Zde má všechno svůj řád, důvod, přičinu, někoho, kdo za tím stojí. To v Buffy nebylo. Tam se zlo objevovalo spíše náhodně. Tady na sebe všechno navazuje. Jednotlivé série nejsou tolik oddělené. Čtvrtá série vypadá jako by byla prodlouženým finále té třetí. Nepustí člověka od obrazovky. Ještě jsem nezažil aby mě nějaká série do sebe vtáhla již od začátku. Žádný pomalý rozjezd nové dějové linky, všechno pokračuje v takovém tempu, že člověk nemůže a ani nesmí vydechnout. Všechno směřuje k jedinému a nevyhnutelnému střetnutí v jehož středu seriál bohužel končí, čemuž pořád ještě nemůžu uvěřit. Byl jsem sice přesvědčený, že Angel ode mne dostane jen 4 hvězdy, po jeho skončení jsem si však uvědomil, jak moc mi bude chybět a proto neberte hodnocení jednotlivých sérií závazně a neprůměrujte je. Hodnocení je za celý seriály, který jako celek tvoří jedno z mnoha Jossových uměleckých děl. Btw. Přivést Spikea do páté série byla trefa do černého.První série: 70 %, Druhá série: 60 %, Třetí série: 100 %, Čtvrtá série: 100 %, Pátá série: 100 %.(15.10.2009)

Angel je světem protřelý upír, který se na svět už nedívá s určitou naivitou, ale spíš se zničující realističností a pramatičností. Tím se spin-of výrazně odlišuje od Buffy, která je vyprávěna z pohledu mladé dívky. Je nejen temnější, ale zejména rychlejší, bez dlouhých dialogů, přímější. Angel se moc dlouho nevyptává, ale rovnou jedná. Vztahy jsou odsunuty do pozadí, místo dívky bojující kromě jiného i s vlastními démony, je zde drsný detektivní seriál, který postupuje podle určitého schematu, ale stále dokáže překvapit. Nejde říci, že by byl horší či lepší než seriál, ze kterého se odštěpil. Je prostě jiný. Zůstal propracovaný svět, humor, ze skutečnosti skvěle odpozorované situace. A i zde jsou upíři a démoni jen určitou metaforou k problémům, které hýbají společností. Angel se pohybuje nocí a sledovat ho je opět požitek.(14.3.2010)

• hellstruck

Za zmínku stojí jen pár epizod,kde si zahrála výborná Eliza Dushku.Navzdory zdejšímu hodnocení je Buffy pořád o něco lepší..většina dílů mi připadala jako nějaké podivné nudné slátaniny,pro mě je to zkrátka směsice blbosti a trapnosti a to říkám i když jsem ještě před pár lety představitele Angela doslova žrala.David je sympaťák,ale zbytek jeho týmu alá Angel Investigations mi nesedl.Ale za těch pár epizod a znělku dávám 2*.(3.3.2011)

• - Mateřský seriál Buffy přemožitelka upírů (od r. 1997) zvolil časopis Empire druhým z 50 nelepších seriálů všech dob. Angelovi byla udělena 21. příčka. (GreatestFan)

• - V seriálu Angel (David Boreanaz) často pije kafe. Jenže ve 20. epizodě 3. série seriálu Buffy, přemožitelka upírů (od r. 1997) "Maturitní ples" říká, že ho nepije. (GreatestFan)

• - Herci Davidu Boreanazovi vadila paruka, kterou musel nosit kvůli roli Angeluse Liama. Choval k ní vyložený odpor. (AngelusCZ)