Vyslanec (S01E01) (epizoda)

Emissary

Sci-Fi / Drama / Akční / Dobrodružný

USA, 1993

Deep Space byl prvnim ST serialem, ktery se dostal na ceske obrazovky a proto ma u me dulezite postaveni. Sice jsem tenkrat (musel byt tak rok 1992 nebo 3) nechapal, proc tam neni nikde kapitan Kirk a Spock (znal jsem je z filmu z videopujcovny:), ale zamiloval jsem si menavce Oda a tejmnou cervi diru do Gama kvadrantu. O mnoho let pozdeji jsem se k serialu vratil, protoze ho nikdy u nas nedovysilali a teprve od treti rady do konce mohl docenit kvalit tohoto klenotu.(1.11.2010)

Ačkoliv podle hodnocení lze Emissary brát jako slabší bratr u jiných pilotů, jako díl jako takový odstartoval solidně zápletku a navíc na něj solidně navazoval což se nedá říct o dalších pilotech, které důsledky buď přešel, nebo se k nim vrátil až na konci řady. Deep Space Nine možná neměl tak oslnivé první řady, ale pomalu u nich zařazoval rychlosti...což u takové VOY nebo i Enterprise ještě dlouho po té stagnovali.(28.5.2013)

Hodně dlouho jsem se chystal napsat komentáře jak k pilotnímu filmu, tak k samotnému seriálu DS9. Ať si kdo chce co chce říká, je to jednoznačně nejlepší film i seriál ze světa Star Treku. To říká člověk, který viděl všechny díly, všech ST až na animated series počítáno samozřejmě i se všemi filmy. Úvodní pilot k DS9 Emissary šel naprosto jinou cestou, stejně jako seriál. Dal zbohem mnohdy trapnému poletování z planety na planetu a především černobílému pohledu na federaci a lidi v ní, který mi např. v NG často zvedal žluč. Hlášce "set fazer on stun" jsem se potom už často smál. Právě šablonovitost NG a i pozdějšího Voygeru jsem nemohl překosnout. Co je nejsmutnější, většina pravověrných Trekkies DS9 považuje za slabší než NG. Zpět k pilotu. Co hned udeří do očí je Avery Brooks alias komandér Sisko a jeho herecké schopnosti, které vysoko převyšují všechny předešlé velitele tj. (Shatnera, Stewarta) a i ostatní hlavní postavy v průběhu filmu excelují. Právě výborný mix hlavních charakterů dal tomuto filmu správný počáteční imupls. I širší fylosofický podtext tomu rozhodně neuškodil. Jednou jsem pilot pouštěl lidem ST neznalým se silnými predsudky a na konci filmu měli všichni otevřené pusy načež DVD s první sezónou po nich potom kolovalo asi měsíc. Tento film se byl schopen oprostit od zaběhnutého schématu Rodenberyho pohledu, šel mnohem dál. Příběhy jsou daleko lidštější a protože se pořád někam nelétá zůstal čas i na rozvýjení charakterů, vztahů jednotlivých postav. Závěrečná pasáž v níž Sisko vysvětluje humanoidní lineární existenci bytostem z červí díry, kteří mohou existovat v libovolném čase je naprosto úžasná. Vrácení se k bitvě u Wolf 359 je poklona končící NG. Sečtěno a podtrženo nejlepší možný začátek nejlepšího seriálu ze světa ST.(3.6.2010)

Už celkem klasický startekovský pilot. Na rozhraní třech a čtyřech hvězd. Člověk si vždy k ekipě v novém ST seriálu musí najít cestu skrze více epizod. Zde však chybí příběh s větším spádem a váhou (například NG nebo hlavně VOYAGER!! - to byl pilot, panečku). Proto za tři hvězdy. Herci však vybraní a pasující skvěle (eng version).(6.11.2012)

Tohle přišlo pro mě jako zjevení. Nikde ani tak moc loď ale najednou vesmírná stanice a jakýsi zvláštní příběh. Star Trek je dost generační záležitost, takže vesměs se dá zpětně říct, že tento mě zastihl v tom správném věku a bylo vymalováno. Líbí se mi, že tento seriál dokázal držet určitou linii a poprvé uvedl do světa. V samotném vyslanci tak zůstane více otazníků než odpovědí, které se odhalí až s postupem celé série.(28.6.2012)

• - V době natáčení pilotu nebyla ještě zcela hotová maska ferengijského barmana Quarka (Armin Shimerman). Jeho představitel proto nosil umělý nos určený pro jeho seriálového bratra Roma (Max Grodénchik). (mirliflore)