Vyslanec (S01E01) (epizoda)

Emissary

Sci-Fi / Drama / Akční / Dobrodružný

USA, 1993, 90 min

Tohle přišlo pro mě jako zjevení. Nikde ani tak moc loď ale najednou vesmírná stanice a jakýsi zvláštní příběh. Star Trek je dost generační záležitost, takže vesměs se dá zpětně říct, že tento mě zastihl v tom správném věku a bylo vymalováno. Líbí se mi, že tento seriál dokázal držet určitou linii a poprvé uvedl do světa. V samotném vyslanci tak zůstane více otazníků než odpovědí, které se odhalí až s postupem celé série.(28.6.2012)

Už celkem klasický startekovský pilot. Na rozhraní třech a čtyřech hvězd. Člověk si vždy k ekipě v novém ST seriálu musí najít cestu skrze více epizod. Zde však chybí příběh s větším spádem a váhou (například NG nebo hlavně VOYAGER!! - to byl pilot, panečku). Proto za tři hvězdy. Herci však vybraní a pasující skvěle (eng version).(6.11.2012)

Hodně dlouho jsem se chystal napsat komentáře jak k pilotnímu filmu, tak k samotnému seriálu DS9. Ať si kdo chce co chce říká, je to jednoznačně nejlepší film i seriál ze světa Star Treku. To říká člověk, který viděl všechny díly, všech ST až na animated series počítáno samozřejmě i se všemi filmy. Úvodní pilot k DS9 Emissary šel naprosto jinou cestou, stejně jako seriál. Dal zbohem mnohdy trapnému poletování z planety na planetu a především černobílému pohledu na federaci a lidi v ní, který mi např. v NG často zvedal žluč. Hlášce "set fazer on stun" jsem se potom už často smál. Právě šablonovitost NG a i pozdějšího Voygeru jsem nemohl překosnout. Co je nejsmutnější, většina pravověrných Trekkies DS9 považuje za slabší než NG. Zpět k pilotu. Co hned udeří do očí je Avery Brooks alias komandér Sisko a jeho herecké schopnosti, které vysoko převyšují všechny předešlé velitele tj. (Shatnera, Stewarta) a i ostatní hlavní postavy v průběhu filmu excelují. Právě výborný mix hlavních charakterů dal tomuto filmu správný počáteční imupls. I širší fylosofický podtext tomu rozhodně neuškodil. Jednou jsem pilot pouštěl lidem ST neznalým se silnými predsudky a na konci filmu měli všichni otevřené pusy načež DVD s první sezónou po nich potom kolovalo asi měsíc. Tento film se byl schopen oprostit od zaběhnutého schématu Rodenberyho pohledu, šel mnohem dál. Příběhy jsou daleko lidštější a protože se pořád někam nelétá zůstal čas i na rozvýjení charakterů, vztahů jednotlivých postav. Závěrečná pasáž v níž Sisko vysvětluje humanoidní lineární existenci bytostem z červí díry, kteří mohou existovat v libovolném čase je naprosto úžasná. Vrácení se k bitvě u Wolf 359 je poklona končící NG. Sečtěno a podtrženo nejlepší možný začátek nejlepšího seriálu ze světa ST.(3.6.2010)

Hodnocení s odřenýma ušima. Není pochyb, že třetí St seriál se rozjel velmi kvalitně, velkolepě a se vší parádou, ovšem přece jen mi Emissary příjde trochu na hraně. Máme tu slušné triky které vůbec nepůsobí lacině, seznámíme se s postavami seriálu a dostaneme originální a zajímavý příběh, který mi ale nepřijde zrovna dotažený a za jinými piloty Star Treku dost pokulhává. Ben Sisko mi zatím moc nesedl, zápletka výborná, Cardassiani potěšili, ale nejlepší na tom stejně je kapitán Picard a zajímavé propojení s Novou generací. No, uvidíme, jak to bude dál. Za pilot 70%./10.3.13 - Měním názor, je to jasně za plný počet.(8.4.2012)

Úvodné časti DS9. Na úvod sa objaví kapitán Picard (Quark sa zasa objaví na začiatku ST Voyager). Pamätám si, keď to dala televízia Nova, samozrejme, po pár sériách to ukončila, práve po tretej, keď to začalo byť zaujímavejšie. No a ten otrasný preklad. Dnes sa chytám za hlavu. Ale seriál skvelý. Aj pilotné časti.(6.5.2014)

• - V době natáčení pilotu nebyla ještě zcela hotová maska ferengijského barmana Quarka (Armin Shimerman). Jeho představitel proto nosil umělý nos určený pro jeho seriálového bratra Roma (Max Grodénchik). (mirliflore)