Jsme diváky taneční kreace souboru Piny Bauschové. V hledišti sedí dva muži: jeden pláče, druhý se dívá. Touto symetrií, zprvu absurdní, posléze logickou, začíná film. Od prvního obrazu víme, že budeme sledovat dva příběhy, které se protnou v tomtéž stavu čekání. Mladý ošetřovatel Benigno už několik měsíců pečuje o mladou tanečnici Alicii, která po nehodě upadla do kómatu. Zamiloval se do nehybné a němé mladé ženy, vypráví jí o všem, co dělá. Na téže klinice potká svého souseda z divadla. Marco je spisovatel, přítel toreadorky Lydie, která je rovněž v komatu poté, co ji nabral na rohy býk. Oba muži čekají, zda se ženy probudí: jeden tajně miluje dívku, jež by za normálních okolností byla pro něj nedosažitelná, druhý nemusí svou lásku skrývat, ale tuší, že je ztracená. Jeden věří a doufá, druhý pochybuje. Almodóvar přechází od jednoho ke druhému zaznamenávaje banální rituály nemocniční péče, než dospěje k překvapivému rozuzlení. (oficiální text distributora)

Idée_fixe

Jen jedna jediná nelogika jako prase: SPOILER!!! Proč neudělali testy otcovství / DNA??! Buď už během těhotenství, z odběru plodové vody, nebo minimálně nejpozději po porodu??!?!??! A bylo by nad Měsíc jasné, zdali je, či není, Benigno otec dítěte. To mi hlava fakt nebere. :-/ KONEC SPOILERU. Ale mimo tohle není ani to nejmenší, co bych filmu vytkla; mé první setkání s tvorbou tohoto režiséra dopadlo skvěle, a moc se těším na nějaké další jeho filmy. Doufám, že budu podobně okouzlena. Nechť žije déšť... ()

Padme_Anakin

Pedro Almodóvar to se mnou prostě umí a nemusí ani mluvit. Já bych mluvila a komentovala, kdybych uměla do slov a vět vtěsnat, jak úžasně natočený příběh to je, podmanivý, strhující, naprosto skvěle zahraný a zcela pochopitelně více či méně ujetý. Nebudu to protahovat, sedlo mi to jako prdelka na nočník. Tak jest. ()

nascendi

Zvláštny a zaujímavý film. Asi najlepší, ktorý som od Almodóvara videl. Nemám potrebu rozpisovať sa o kvalitách filmu. Stačí mi spomenúť si v akej pohode a s akým záujmom som sledoval tie spletité príbehy naplnené hlbokými citmi. Pedro Almodóvar dokáže diváka jemne uchopiť a uniesť ho tam, kde je iba divák a režisérovo dielo. ()

sepp

Uff... Dalsi tezko stravitelny a mysl zaneprazdnujici snimek z dilny spanelskeho kinemarografickeho matadora. A jak je u mistra zvykem, opetne s novym a originalnim tematem, ktere dokaze divaka zasahnout, prinutit k emocim a zamysleni se. Tentokrat se ale musim priznat, ze jsem misty citil jakousi umelost z Mluv s ni, avsak stale je tostary dobry Almodovar. Kdo se odvazi shlednout, neprohloupi. ()

Radyo

Den před tímto filmem jsem viděl snímek Muž bez minulosti jiné evropské režisérské veličiny, Akiho Kaurismäkiho. Kdybych mohl srovnávací výsledek obou snímků převést do boxerské roviny, tak bych prohlásil, že Almodóvar vyhrál vysoko na body. Každý film je sice trochu na jiné téma, ale výsledné zpracování a herecké výkony, jakožto i další atributy, podle nichž se dá rozeznat dobré dílo od špatného tady hovoří jasnou řečí pro španělského klasika. Jeho drama je podané výrazně srozumitelnější formou a diváka dovede k "cíli" bez nějakých pokusů o "intelektuální znásilnění", což se o Kaurismäkiho filmech tak jednoznačně říci nedá. Almodóvarovy snímky obecně sice diváka donutí k zamyšlení, ale bude to opravdu jen zamyšlení a nikoliv "zavaření mozkových závitů" od ustavičného dumání nad tím, "co tím chtěl básník říci". Zkrátka, na jeho díla se lze dívat i bez vystudování psychologie, filozofie a všech blízce či vzdáleně příbuzných oborů, což se o dílech jiných evropských režisérů vždy říci nedá. ()

• Film se dostal do obnovené edice knihy "1000 a jedna filmů, které musíte videt, než zemřete". Kniha původně obsahovala filmy do roku 1999. Teď její seznam obsahuje tituly do roku 2011. (TeeAge)
  • Oscar 2002 za původní scénář; nominace za režii. (Geriel)
  • Francúzsky filmový časopis Les Cahiers du cinéma zaradil Hovor s ňou medzi 10 najlepších snímok roku 2002. (Niles)

Miniprofil Pedro Almodóvar

Miniprofil Pedro Almodóvar

04.01.2007

Oskar leze

Oskar leze

05.07.2006

Takhle se u nás doma říká, když z temné oblačné oblohy vykoukne na svět zlaté sluníčko. No, a tentokrát vykouklo na svět filmu a jeho nejprestižnějšího ocenění. Pravidla, na jejichž základě jsou do… (více)