Reklama

Reklama

Mír podle Mnichovské dohody

(TV film)
  • Velká Británie True Stories: Peace in Our Time?

Obsahy(1)

Na podzim roku 1938 britský premiér Neville Chamberlain věřil, že zajistil Evropě mír. Ten však neměl mít dlouhého trvání. Ve Westminsterském opatství najdeme veřejnosti takřka neznámý pomník muži, který – zlomený a trpce zklamaný – v roce 1940 zemřel. Prostřednictvím dohody, kterou uzavřel v září 1938 s Adolfem Hitlerem, mělo být dosaženo míru mezi evropskými zeměmi. Nakonec však ani nucené postoupení Sudet Třetí říši neodvrátilo hrozbu války a necelý rok poté propukl světový konflikt. Dokument režisérů Jana Němce a Otto Olejára, který vznikl ve Velké Británii u příležitosti 50. výročí uzavření tzv. Mnichovské dohody, je zajímavým a působivým připomenutím jednoho z nejrozhodnějších okamžiků předválečné doby. (Česká televize)

(více)

Recenze (24)

Gilmour93 

všechny recenze uživatele

Na co plán Fall Grün, když stačí pár podpisů. Okamžik zrady, věčnost hanby.. Smutné a to nejen díky Peace in Our Time od Erica Claptona a aranžmá Smetanovy Vltavy. Obchodník s mírem Chamberlain to tady schytává dost nekompromisně a záběr na jeho pomník ve Westminsteru, kdy je kříž obráceně, je více než příznačný.. Činění čertu dobře i dlažba z dobrých úmyslů vedou přímo tam, ale i tak se navzdory událostem roku 1938 říká, že československou páteř nezlomil Mnichov, ale až později normalizace. To už je ovšem jiný příběh, ale i u něj platí, že kdo se nepoučí ze své historie, je odsouzen ji opakovat.. ()

Ampi 

všechny recenze uživatele

Smutný, ale velmi kvalitní dokument, který popisuje co se může stát, když politiku dělají obchodníci. Dobré je, že obsahuje výpovědi pamětníků, třeba generála Miroslava Šmoldase, byť zrovna jeho je trochu ovlivněna dobou a mobilizačním nadšením Ve filmu se parodický objeví i skupina Monty Python. Stará pravda tvrdí, že kdo nezná svojí historii je nucen si ji zopakovat. Snad svojí historii známé a ani tlak z venku nás nepřinutí ji opakovat v případě Mnichov. ()

Big Bear 

všechny recenze uživatele

Dechberoucí, plné zcela jasných a neoddiskutovatelných faktů. Člověk až žasne nad těmi všemi souvislostmi díky kterým to dnes u nás mohlo vypadat zcela jinak, kdyby někteří politici více rozumněli svému řemeslu a nebrali zahraniční politiku jako obchod. Čeho si ale na dokumentu nejvíce vážím, je, že je opravdu neskutečně anglicky sebekritický. Tohle hned tak někdo nedokáže a leckdo s postupujícím časem a vytrácejícími se pamětníky raději volí když né rovnou cestu lhaní tak alespoň zamlčování faktů. Rusové by o tom mohli vést celá školení na téma jak 100 let lhát a křivit dějiny. Britové jsou ale prostě jinde a jiní. Bohudík. * * * * * ()

Aky 

všechny recenze uživatele

Originální dokument o okolnostech uzavření Mnichovské dohody, zejména role, kterou ve všem dění sehrál britský premiér Chamberlain. Při podobných rekonstrukcích mne udivuje, jací hlupáci mnohdy točí koly dějin, jak se to vůbec může stát, že neschopní nýmandi se dostanou do funkcí, které je pověří zavést miliony lidi do pekla, aniž by si uvědomovali, co činí. ()

nascendi

všechny recenze uživatele

Zaujímavý dokument iba potvrdil Churchillove slová, že veľké štáty sa správajú ako zločinci a malé ako prostitútky. A keď sú k dispozícii také kreatúry, akou bol Neville Chamberlain, všetko ide ako po masle. Akurát mám nepríjemný pocit z toho, že aj po desiatkach rokov majú majitelia Európskej únie ambíciu rozhodovať za tých malých a nepodstatných členov. Jediný rozdiel je, že zatiaľ to nevedie k vojne. ()

Marze 

všechny recenze uživatele

Když přijede do Británie a zajdete na noční taneční život, kde se Britové po alkoholu přestanou ovládat, zjistíte, že jsou to fašouni. ()

marhoul 

všechny recenze uživatele

Vynikající dokument o událostech vedoucích k černému dni československé historie, kdy byla podepsána dohoda "O nás, bez nás". ()

EastWicka 

všechny recenze uživatele

Vynikající dokument a břitká analýza, která ani po 30 letech od svého vzniku neztratila nic ze své poutavosti. Montypythonovská scénka s Chamberlainem, hudební doprovod Erica Claptona, uzemňující rozhovory s pamětníky i osvobozující politická nekorektnost mu dodávají ono "něco" navíc, emotivní sílu, troufám si říci nejen pro Čechy. ()

NinonL 

všechny recenze uživatele

Skvělý dokument o všech částech Mnichovské dohody, zejména z hlediska Velké Británie a jejího premiéra Nevilla Chamberlaina. Vystupuje zde také Joe Kennedy a samozřejmě Adolf Hitler. Ve snaze zachovat mír věnovaly tři mocnosti (Velká Británie, Francie, Itálie) Hitlerovi nejprve Sudety a poté i zbytek Československa. Tento dokument by měli vidět všichni Češi. ()

Mylouch 

všechny recenze uživatele

Podrobnější než obvyklý popis událostí, které předcházely podpisu Mnichovského paktu s krátkou platností a velkými důsledky. O roli "osobností" v dějinách. ()

Splasher 

všechny recenze uživatele

Nezvykle mi na tom vadil ten satirický tón, zvýrazněný prokládáním skeče Cooka s Cleesem. Jelikož je to více zaměřené na Chamberlaina, tak se zde nerozebírají konkrétní bilaterální vztahy před Mnichovem (pakty o neútočení). Pokud se nepletu, tak ČSR měla lepší vztahy s Francií - Beneš studoval na Politickém institutu v Paříži. Není zmíněn ani vliv probíhající občanské války ve Španělsku na výsledek Mnichovské dohody. ()

Duoscop 

všechny recenze uživatele

29.září 1938, černý den našeho národa a den hanebné zrady všech západnich mocností. Obětování Československa jenom pro odložení nevyhnutelné války na necelý rok. Nadstandartní dokument který nešetří kritikou žádné naše tzv.spojence je přesnou ukázkou politiky ústupků. Ze záběrů podepisování smlouvy musí být demokratickemu světu na blití ještě dnes. ()

Autogram 

všechny recenze uživatele

Mníchovská zrada podaná zo všetkých strán od počiatkov jej príprav až po podpísanie v hoteli Regina. Hitler ako výborný manipulátor priviedol britských aj francúzskych predstaviteľov k obetovaniu Československa výmenou za prísľub dočasného mieru. Predchádzalo tomu stretnutie s Hitlerom v konšpiračnom byte, táto tradícia pretrváva u politikov asi dodnes, len sa vtedy až tak nepila kola. Chamberlain vystúpil z lietadla, zamával papierom, zožal nadšenie davu a neskôr sa táto scéna stala predmetom posmechu. Dokument obsahuje mnohé pre mňa nové informácie, ako napríklad, že hranica medzi Československom a Nemeckom bola dosť dobre zabezpečená a vybavená modernými zbraňami československej výroby. To všetko vyšlo navnivoč, keď sa to mníchovskou dohodou dostalo do rúk Nemecka. Film obsahuje nielen fakty, množstvo autentických záberov, výborné komentáre, ale aj vtipné scénky dobových komikov, ktorí na Chamerlainovi nenechali nitku suchú. Zábery na Prahu sú podfarbené clivou hudbou, snáď nás nepredajú opäť. ()

Gekacuk 

všechny recenze uživatele

Jedním slovem: vynikající. Jde o objektivní, zcela otevřený a kritický dokument o okolnostech Mnichovské dohody. Chamberlaina a ostatní tehdejší západní politiky zde vůbec nešetří. Jeho nekompetentnost a a odhalené slabiny jsou překvapující. I slavný americký letec dostal co proto. Konečně můžeme v TV vidět zase něco od Jana Němce. Spolupráce s československou stranou na výrobě filmu v roce 1988 proběhla, ale bylo jasné, že o vývoji po válce se zde mluvit nebude. Poslední záběr na Národní muzeum s rudými transparenty však mluví za vše. 100% ()

bohemia_regent 

všechny recenze uživatele

Pro mě osobně nejlepší film s tématikou Mnichova 1938, který jsem kdy viděl. Navíc obsahuje ve své době určitě nezamýšlený bonus v podobě zaznamenání kulis českých městeček a měst včetně Prahy v době natáčení dokumentu, tedy koncem osmdesátých let - jejich maximálně depresivní atmosféra by neměla uniknout hlavně těm, kteří si myslí, že za vlády jedné strany se tu žilo líp. A ještě jeden bonus pro hudební fajnšmekry: muziku složil Eric Clapton. ()

mirra66 

všechny recenze uživatele

"Československo si musí uvědomit, že přesto, že je svrchovaným státem, jsou chvíle, kdy zájmům britsko-německých vztahů nesmí nic stát v cestě", tolik citát z filmu. Jen se ptám, kolik se toho změnilo od roku 1938 do současnosti? 89% ()

Maniik88 

všechny recenze uživatele

Pekne spracovaný dokument, podfarbený Claptonovou gitarou s veľmi veľa dobových snímkov. Bol som osobne v bunkroch vzniknutých pred 2. svetovou vojnou. V tej dobe boli nezničiteľné a pokiaľ by nedošla munícia a zásoby nedobiteľné. Neskutočne dômyselná sieť bunkrov s vlastným odvetrávaním, vodou, záchodmi, protitankovými delami a guľometmi. Prepuste na granáty a dokonalá železobetónová konštrukcia zasypaná metrami pôdy. Do toho protitankové a protipechotné zábrany a priekopy. Neskutočné čo dokázali naši ľudia vybudovať za pár mesiacov (hlavne keď vidíme ako im ide stavba ciest teraz). Proste táto udalosť mala zásadný, celosvetový dopad. Keby sa postavil civilizovaný svet Hitlerovi už tu, nikde by sa nedostal. Žiaľ Briti nemajú spojencov len svoje záujmi a obdobne je to z celým pokriveným západom. Tu proste ukázali svoju pravú tvár. Mníchovská zrada je správny názov. O nás bez nás. Výborný dokument kriricky zobrazujúci najmä Chamberleina a Britskú zbabelú vládu. Celkovo si anglosasi trúfnu maximálne tak na krovákov s oštepami, indov s mušketami a potom ich zotročia - zkolonizujú. Celú druhú svetovú sa len skrývali za morom a bojovali len tam kde sa im to hodilo a najväčší frajeri boli na konci vojny, keď napalmom, fosforom, atómkami zničili bezbrané mestá a spôsobili genocídu obyvateľstva (napr. Drážďany). Keď sa človek zamyslí, ono ani nebolo lepšej strany. Výsledok II. svetovej: cca 70-85mil mŕtvych, z toho 27mil sovietov (percentuálne straty z celkového obyvateľstva: 13% rusov, 25% bielorusov, 16% ukrajincov), 6mil židov, 6mil poliakov (17% národa), 7mil nemcov, 3mil japoncov, 15-20mil číňanov..., briti + usa 850tisíc. Tu je jasne vidno, kto skutočne bojoval o život a o prežitie národa. ()

Willynka 

všechny recenze uživatele

Story o tom, kterak britský buran rozhodoval o státě, ve kterém neměl byť jediný náznak pravomocí a o kterém nevěděl, co by se za nehet vešlo. Extrémně nekorektní. Vzhledem k době vzniku absence narážek na poválečné události a reálný socialismus pochopitelná. Záverečný záběr hovoří za vše. Neskutečně dobré a dobové záznamy ze samotné konference neskutečně k zblití. ()

zigy 

všechny recenze uživatele

Nekorektní. Bez servítek. Kritický ke Spojencům. Opravdu netradiční a přitom poutavý dokument, jen malinko dlouhý. Poučení? Nikdy neustupovat fašounům, v zájmu čehokoliv. Snad se z historie poučíme, my Evropané. ()

Reklama

Reklama