Mír podle Mnichovské dohody (TV film)

True Stories: Peace in Our Time?

Dokumentární

Velká Británie, 1988, 100 min

Eric Clapton

29.září 1938, černý den našeho národa a den hanebné zrady všech západnich mocností. Obětování Československa jenom pro odložení nevyhnutelné války na necelý rok. Nadstandartní dokument který nešetří kritikou žádné naše tzv.spojence je přesnou ukázkou politiky ústupků. Ze záběrů podepisování smlouvy musí být demokratickemu světu na blití ještě dnes.(3.10.2014)

Skvělý dokument o všech částech Mnichovské dohody, zejména z hlediska Velké Británie a jejího premiéra Nevilla Chamberlaina. Vystupuje zde také Joe Kennedy a samozřejmě Adolf Hitler. Ve snaze zachovat mír věnovaly tři mocnosti (Velká Británie, Francie, Itálie) Hitlerovi nejprve Sudety a poté i zbytek Československa. Tento dokument by měli vidět všichni Češi.(5.10.2020)

Na co plán Fall Grün, když stačí pár podpisů. Okamžik zrady, věčnost hanby.. Smutné a to nejen díky Peace in Our Time od Erica Claptona a aranžmá Smetanovy Vltavy. Obchodník s mírem Chamberlain to tady schytává dost nekompromisně a záběr na jeho pomník ve Westminsteru, kdy je kříž obráceně, je více než příznačný.. Činění čertu dobře i dlažba z dobrých úmyslů vedou přímo tam, ale i tak se navzdory událostem roku 1938 říká, že československou páteř nezlomil Mnichov, ale až později normalizace. To už je ovšem jiný příběh, ale i u něj platí, že kdo se nepoučí ze své historie, je odsouzen ji opakovat..(1.10.2018)

Nezvykle mi na tom vadil ten satirický tón, zvýrazněný prokládáním skeče Cooka s Cleesem. Jelikož je to více zaměřené na Chamberlaina, tak se zde nerozebírají konkrétní bilaterální vztahy před Mnichovem (pakty o neútočení). Pokud se nepletu, tak ČSR měla lepší vztahy s Francií - Beneš studoval na Politickém institutu v Paříži. Není zmíněn ani vliv probíhající občanské války ve Španělsku na výsledek Mnichovské dohody.(17.10.2017)

• nascendi

Zaujímavý dokument iba potvrdil Churchillove slová, že veľké štáty sa správajú ako zločinci a malé ako prostitútky. A keď sú k dispozícii také kreatúry, akou bol Neville Chamberlain, všetko ide ako po masle. Akurát mám nepríjemný pocit z toho, že aj po desiatkach rokov majú majitelia Európskej únie ambíciu rozhodovať za tých malých a nepodstatných členov. Jediný rozdiel je, že zatiaľ to nevedie k vojne.(1.10.2017)