Mír podle Mnichovské dohody (TV film)

True Stories: Peace in Our Time?

Dokumentární

Velká Británie, 1988, 100 min

Eric Clapton

Vynikající dokument a břitká analýza, která ani po 30 letech od svého vzniku neztratila nic ze své poutavosti. Montypythonovská scénka s Chamberlainem, hudební doprovod Erica Claptona, uzemňující rozhovory s pamětníky i osvobozující politická nekorektnost mu dodávají ono "něco" navíc, emotivní sílu, troufám si říci nejen pro Čechy.(28.9.2018)

Na co plán Fall Grün, když stačí pár podpisů. Okamžik zrady, věčnost hanby.. Smutné a to nejen díky Peace in Our Time od Erica Claptona a aranžmá Smetanovy Vltavy. Obchodník s mírem Chamberlain to tady schytává dost nekompromisně a záběr na jeho pomník ve Westminsteru, kdy je kříž obráceně, je více než příznačný.. Činění čertu dobře i dlažba z dobrých úmyslů vedou přímo tam, ale i tak se navzdory událostem roku 1938 říká, že československou páteř nezlomil Mnichov, ale až později normalizace. To už je ovšem jiný příběh, ale i u něj platí, že kdo se nepoučí ze své historie, je odsouzen ji opakovat..(1.10.2018)

Smutný, ale velmi kvalitní dokument, který popisuje co se může stát, když politiku dělají obchodníci. Dobré je, že obsahuje výpovědi pamětníků, třeba generála Miroslava Šmoldase, byť zrovna jeho je trochu ovlivněna dobou a mobilizačním nadšením Ve filmu se parodický objeví i skupina Monty Python. Stará pravda tvrdí, že kdo nezná svojí historii je nucen si ji zopakovat. Snad svojí historii známé a ani tlak z venku nás nepřinutí ji opakovat v případě Mnichov.(2.11.2018)

Dechberoucí, plné zcela jasných a neoddiskutovatelných faktů. Člověk až žasne nad těmi všemi souvislostmi díky kterým to dnes u nás mohlo vypadat zcela jinak, kdyby někteří politici více rozumněli svému řemeslu a nebrali zahraniční politiku jako obchod. Čeho si ale na dokumentu nejvíce vážím, je, že je opravdu neskutečně anglicky sebekritický. Tohle hned tak někdo nedokáže a leckdo s postupujícím časem a vytrácejícími se pamětníky raději volí když né rovnou cestu lhaní tak alespoň zamlčování faktů. Rusové by o tom mohli vést celá školení na téma jak 100 let lhát a křivit dějiny. Britové jsou ale prostě jinde a jiní. Bohudík. * * * * *(3.10.2018)

Jedním slovem: vynikající. Jde o objektivní, zcela otevřený a kritický dokument o okolnostech Mnichovské dohody. Chamberlaina a ostatní tehdejší západní politiky zde vůbec nešetří. Jeho nekompetentnost a a odhalené slabiny jsou překvapující. I slavný americký letec dostal co proto. Konečně můžeme v TV vidět zase něco od Jana Němce. Spolupráce s československou stranou na výrobě filmu v roce 1988 proběhla, ale bylo jasné, že o vývoji po válce se zde mluvit nebude. Poslední záběr na Národní muzeum s rudými transparenty však mluví za vše. 100%(1.10.2014)