Vzpoura ve věznici Carandiru

Carandirú

Vzbura vo väznici Carandiru

Drama / Krimi

Brazílie / Argentina / Itálie, 2003, 148 min

Překvapilo mě, jak se v těch příšerných podmínkách vězňové adaptují a docela pohotově přistoupí na svoje role, berou věci tak, jak jsou, sami se mezi sebou "vytřídí", courají si volně po chodbách, zdobí si cely obrázky a kanýry, a víceméně si vládnou sami...... než se ta "pohoda" zvrtne. Styl režie mi připadal téměř dokumentární a přesto , že každý vězeň měl svůj příběh, chyběl mi mezi všemi ten jeden nosný.(10.8.2005)

Zlatá Palma - výběr(24.2.2006)

Být ve vězení neni žádná sranda, ale každý jeho obyvatel si musí uvědomit, že na tom má svůj podíl. Tenhle film se víc než oné vzpouře z roku 1992 věnuje životním příběhům některých muklů, jejich osudu, tomu, jak se do basy vůbec dostali, kdo jsou ti, kdo na ně čeká venku a jak se chovají sami k sobě. Většina se stísněnmu prostředí dokáže přizpůsobit a vytvoří si takovou hodně zvláštní "rodinu". A to je to hlavní, čím se "Carandiru" zabývá. Proč se vězni vzbouřili mi z děje nebylo vůbec jasné - ano, ve věznici byl dvojnásobek lidí než byla její kapacita, podmínky mizerné, ale v důsledku vyznělo soužití jejích obyvatel skoro idylicky a děj vzhledem k jednotlivým životním příběhům docela povídkově. Není to ve výsledku vůbec marné, ale závěr pak vlastně nemá opodstatnění a náležitou naléhavost. Nic to ale nemění na tom, že jde o hodně zajímavý a zajímavě zpracovaný (kamera, hudba, střih) počin, který ani chvíli nenudí.(21.7.2007)

Jedna velká agitka OSN na používání kondomů, humánní zacházení s vězni a toleranci vůči homosexuálům potažmo transexuálům. Škoda jen, že scénář absolutně nepočítá s nějakou výraznější dějovou linkou a ukazuje sice pěkné, leč povětšinou lehce bezobsažné obrázky, které jsou sice technicky výborně zvládnuté, ale nemálo jich je opravdu zbytečných. Celé dílo se bohužel rozpadá do několika prachbídně vygradovaných epizod, jejichž zakončení se vždy nese ve stejném rytmu. Zločince dohnalo k trestnému činu prostředí a on za to vlastně nemůže. Alibistická klička, která deklamuje že vše je vlastně popsáno samotnými vězni, je nepěkným úskokem, který si hraje s divákovým vnímáním a podsouvá mu sympatie, které si dotyční s největší pravděpodobností vůbec nezaslouží...(1.5.2005)

Občas se nějaký film se surovostí krapet přežene, což je přesný případ ve věznici Carandiru. Nekouká se na to všecko hezky, ale jsou to fakta, které se prostě musí vidět, aby se humbuk kolem nich pochopil. Všiml jsem si, že Brazilci rádi točí filmy o nich, o jejich negativech, ukazují jejich zemi takovou jaká asi skutečně je...její druhá stránka. Vzpoura ve věznici Carandiru je vysloveně syrový pohled na svět.(18.7.2008)

• Cervenak

Telenovela, ktorá miestami prechádza do (stupídneho) sitcomu a snaží sa nám nahovoriť, že juhoamerické väznice sú plné správnych chlapíkov, ktorých ku zločinom donútila spoločnosť a ich obete si tú guľku (nož medzi rebrá, drôt na krk...) vlastne zaslúžili. Film vykrikuje do sveta, že je nakrútený podľa skutočného príbehu, ale niečo tak odtrhnuté od reality som už dávno nevidel. A vôbec... neznášam tieto "angažované shity": Tvárime sa, že chceme spasiť svet a o niečom vážne vypovedať, ale výrazové prostriedky máme na úrovni treťotriednych televíznych šuplikantov (jeden príklad za všetky: limonáda Hotel Rwanda...).(10.10.2008)

Něco mi v tomto snímku chybí. Jeho vizuální pojetí mě chvílemi připomíná Město Bohů, ale jeho náplň je odlišná. Snaha ukázat skutečný svět a život ve vězení nám ve výsledku předkladá pár příběhů několika věznů a radikální ukončení nepokojů, které se opravdu policii nevyvedla. Vzpoura je pouze nakonci flmu asi 10 minut před koncem a vše před vzpourou je vyprávěním doktora, které postrádá "skutečnost". Doktor nám vypráví věci, které neviděl ani neslyšel a o kterých často nemohl vědět a to ubírá na věrohodnosti. Pohled doktora se snaží hledat klidný lidský pohled na vězně a jeho snaha varovat je před nemocí AIDS je nakonec jen jako podávání chleba člověku co umírá žízní.(7.6.2006)

Rozpočet BRL 12,000,000Tržby USA $216,335Tržby Celosvetovo $10,781,635║ Brazília takmer prevalcovala týmto filmom s väzenského prostredia, všetko čo som doteraz z tohto prostredia videl. Tak nadštandartne spracovaný film sa len tak nevidí a hlavne z takého neblahého, špinavého prostredia. Herecké obsadenie tu hrá tak, že každá postava z trošku väčším priestorom zapôsobí tak, že je ihneď zapamätateľná a tak vo filme nevzniká žiadny mišmaš a všetko čo nám dej ponúka moc pekne odsýpa a nič neprichádza na zmar. /90%/ ...pre mňa určite silnejší zážitok než ospevované Mesto Bohov(10.10.2008)

Scénář: Hector Babenco, Fernando Bonassi, Victor Navas .. Zdařilá mozaika smutných lidských příběhu, vyprávěná vězni svému lékaři během preventivních prohlídek. Samotní vězni, ať už vrazi, dealeři drog nebo násilníci jsou vyobrazeni spíše jako kladné postavy ve špatném světě - tohle je jediné místo, nad kterým je třeba přimhouřit oko. Jinak servíruje režisér Hector Babenco drsnou podívanou plnou vězeňského sexu, drog, potyček a nepsaných pravidel z dnes už neexistující věznice, která se nevalně proslavila velmi krvavě potlačenou vzpourou. Byť samotná vzpoura zabírá jen minimální část děje, na působivosti a hrůznosti aktu to nikterak neubírá. Přesto těžiště příběhu leží spíše ve vyobrazení těžkých životních podmínek ve věznici i mimo ni.(11.4.2006)

Na některé filmy se jen těžko nasazují západní etická kritéria a filmové osudy věznice Carandiru v San Paulu jsou právě ten případ. Fyzické herectví, abnormálně autentická mizanscéna, syrový pletenec příběhů - téměř pikareskní barvitosti, neuvěřitelný svět, jihoamerická realita tolik odlišná od civilizovanosti evropského prostoru...umocněná navíc uměleckým rastrem pro latinskou Ameriku příznačného magického realismu, v jehož intencích jsou všechny události silně zveličené (násilník znásilnil 221 žen...), celá událost má víceméně mýtické parametry, všichni zločinci jsou nevinní a převyprávějí divákovi svou osobní místně i časově lokalizovanou pověst... Podobné filmy: Město bohů, Tropa de Elite, Ônibus 174(15.3.2009)

Navzdory některých zdejších ohlasů, byl můj bezprostřední zážitek ze Vzpoury ve věznici Carandiru extrémně kladný. Je to jeden z těch filmů, u kterých jsem měl nejen radost z dějě - sympatických epizodek týkajících se jednotlivých vězňů, ale i ze samotného vyprávění, které ve mě svým prostředím, jakousi lehkostí, ale i syrovostí a celkovou přitažlivostí navozovalo blažené pocity bez ohledu na to, v jaké fázi dramatického oblouku (pokud se dá o něm vůbec mluvit) se zrovna nacházelo. Po určitém odstupu si však nemohu odpustit pár výtek - rozkouskovanost narativní linie postrádala skutečnou celistvost + tah na branku a pokud tím tahem mělo být "jen" krvavé potlačení vzpoury, tak to je zase poněkud samoúčelné vzledem k tomu, že vězni byli vesměs celou dobu vykreslování jako sympaťáci (což už samo o sobě není úplně košer). 8/10(18.4.2009)

převážná část filmu je o tom jak se kdo dostal do věznice nebo jejich životě, až ke konci se začne film trochu zabývat životem v Carandiru a objeví se i pár zabití, ale rozhodně tady neni nějak drsně ukázaný jak to v takových vězeních vypadalo, až na pár výjmek je to celkem pohodička a trošku to nudí, někdy jsou ty příběhy sice zajímavý, ale jak to skončí tak to začne nudit, takže se to pořád pohybuje mezi průměrným a nadprůměrným filmem, naštěstí konec filmu je už drsnější a opoznání zajímavější, zvlášť když je to podle skutečný události a vyvádí film z šedi průměru, ale určitě se to dalo zpracovat líp.(26.3.2005)

90%. Brazilská vězeňská chuťovka. Skvěle odvíjený příběh z vězení, prokládaný skutkovou podstatou vězňů, která je do Carandiru přivedla. Oč pomalejší je postupné představení "hrdinů" (obrazně) filmu, o to rychlejší je zaznamenání vzpoury(30.5.2005)

Ani nevím, jak začít tento komentář, protože o Carandiru se velmi těžko píše. Těžko ji srovnávat s takovými filmy jako Vykoupení z věznice Shawshank nebo Zelená Míle. Divák je sice režisérem veden k fandění vězňům, ale na druhou stranu může vidět i jejich špatné vlastnosti odhalené v celé své "kráse". Snímek je tak plný jakési lidskosti, postavy jsou velmi věrohodné a i přes svou délku vám film nedá šanci se ani na chvíli nudit a vy jste naprosto vtaženi do děje. Ten je místy úsměvný, někdy tragický. A konec je jen logickým vyústěním děje - protože havarijní stav budov přeplněné věznice jen podpoří již tak velkou nespokojenost vězňů. Ve srovnání s Carandiru jsou vlastně naše české věznice luxusní hotely.(17.9.2004)

Problém některých filmů z vězeňského prostředí je ten, že mají tendenci alespoň skrytě glorifikovat odsouzené a Carandiru v tomto případě není výjimkou. Prostřednictvím jednotlivých životních osudů vězňů nám je podstrkován dojem, že jejich kriminální delikty jsou ve větším případě pochopitelné. Ať už se jedná o zločin z afektu, kdy muž zabije svoji nevěrnou manželku či v případě, kdy si vyslechneme zpověď ještě mladíka, který zabil další dva násilníky proto, že ublížili jeho sestře. H. Babenco tak činí z vězňů morálně kladné jedince, jež ke zločinu dohnalo vlastně jen drsné prostředí. Humánně ospravedlňovat zločin v jakékoliv podobě je pro mě však neakceptovatelné. Odpoutáme-li se ale od této vrstvy citového nátlaku, i tak nám zůstane poctivě odvedená filmařina sázící na dynamický střih, exotičnost prostředí a závěrečný masakr.(2.10.2004)

(21) Babenco opět z vězení, ale tentokrát je to takové moc roztříštěné a není v tom žádná hlubší myšlenka. Přesto jsem rád přijal pozvání do tohoto jiného světa. (A neubránil se srovnávání s třetí řadou Prison Break:)(28.1.2009)

To jsem jako měl s těmi vězni soucítit a nalézt pro mě pochopení? V tom případě zůstaly jejich příběhy hodně napůl cesty. Nebo to měl být dokument o životě v Brazilských věznicích? V tom případě byla spousta scén hodně zbytečných. Já vím, že vězni jsou také jen lidé, ale tenhle film to do vás hustí takovým způsobem, až vám je nakonec i ten konec úplně fuk.(1.10.2005)

Súhlas s dwi (-om). Vzbura vo väznici Carandiru ale nepriniesla takú mieru glorifikácie väzňov ako filmy typu Frajer Luke či Vykúpenie z väznice Shawshank. Celok neskĺzol k nudnému popisu ani ku katarznému happy endu a vďaka svižnej kompozícii napriek vyše dvojhodinovej dĺžke zaujal. Babenco predviedol v rôznych odtieňoch žltej vyvedený film z dusného prostredia preplnenej väznice, kde prirodzená vitalita a horkokrvnosť juhoameričanov neprirodzene zviazaných do mužského prostredia privádza jeho obyvateľov do rôznorodých situácií.(13.1.2005)

Vzpoura ve věznici Carandiru mi připomněla občanskou válku ve Rwandě (Hotel Rwanda)... děsivá událost, o které se raději mlčí, zapomíná se. Spoustu nevinných bylo zavražděno, aniž by se mohli jakkoli bránit. Na konci filmu zůstanete zaraženi a říkáte si: Tohle se doopravdy ve světě děje/stalo? Ale zpět k Babencovu filmu... Líbil se mi nadhled, který si tvůrcové filmu dokázali zachovat, žádné citové zabarvení, což je někdy těžké. Drobné ukázky ze života vězňů tvořící velký příběh byly zajímavé, ale v některých úsecích poněkud nuceně slepené dohromady. Některé části této mozaiky se podobají pochybné frašce - například svatba transexuála s doktorovým pomocníkem. Děj tak ztrácel na kráse. Možnost nahlédnout do Jižní Ameriky díky kinematografie se Evropanům moc často nenaskytne, proto hodnotím tak vysoko.(7.5.2006)

Při sledování jsem pořád cítil určitou inspiraci Městem bohů, znázorněnou ukázkami příběhů jednotlivých postav... rozhodně to ale není špatně. Nechybí totiž barvitost ani spád a hutná atmosféra přecpaného vězení je vykreslená věrohodně. Bohužel, tak nějak mi mezi jednotlivými pestrými nitkami chyběla jedna centrální linka, která by film vedla nějakým směrem... takhle začíná někdy v půlce vystrkovat drápky nuda, protože se vlastně není moc čeho chytit. Před závěrem přijde zčistajasna zlom a přichází drastické, krvavé, velmi sugestivní finále... ponuré, skoro hororově laděné záběry na potoky krve valící se po schodech, temné chodby plné mrtvých těl, přeživší naháče sedící na fotbalovém hřišti... záběr na psa s kočkou jsem si zamiloval. Snad jen ty moralistické průstřihy s doslovy několika postav si mohli tvůrci odpustit.(26.8.2007)

Docela solidní filmeček. Měl bych jen výhrady k českému překladu. Každopádně už vím jak je Brazílie zkorumpovaná, tak to pro mě zas takové překvápko nebylo. Ale 111 lidí je fakt síla. Filmařsky je tr provedeno excelentě. K tomu není co vytknout. Jen že český překlad evokuje zcela jiné představy o filmu a děj se potom odvíjí trochu jinak.(23.7.2006)

Kvalitná sonda do života väzňov v najväčšej väznici v Brazílii. Realita trčí z každého záberu, reálnejší bude už asi len pobyt v samotnej väznici. Film je popretkávaný zaujímavými minipríbehmi väzňov, ktorí svoje osudy rozprávajú novému doktorovi. Distribútor urobil s chybným prekladom dosť veľký podvod na divákoch, ktorí si myslia, že film je o vzbure. Tá zaberie iba posledných 15 min, ale stoja za to. Napriek tomu sa nudiť nebudete.80%.(11.2.2009)

Strašlivý svět...(4.10.2010)

Naprosto vyjímečný vězeňský film, plný spousty postaviček, které mají vlastní minulost, která je formou flashbacků nádherně popisována! Jediná vada filmu je, že většina věznů je brána jako slušní lidé, kteří by vlastně ve vězení ani neměli být!(13.12.2006)

Film plný väzenskej špiny, smutných príbehov, potu, nesympatických ľudí a drsných situácií. Spolu dohromady to však po atmosferickej stránke fungovalo na výbornú. Pri sledovaní ma dokonca pár krát napadlo, že nech Bože dá, že ak sa mám po smrti znovu niekde narodiť, tak nech to nie je Brazília. Trochu mi tu ale vadil ten "kvázi" dokumentárny prístup. 75/100(25.1.2017)

Předem upozorňuji, nenechte se zmást českým názvem. Ona totiž dlouho vyčkávaná vzpoura přijde až na samotném konci. Pro někoho tak může být těch dvě a půl hodiny až příliš silné sousto. Celý film totiž zachycuje "pouze" každodenní život v jedné z největších věznicí světa. Vybraní nedobrovolní obyvatelé nám tu a tam odvypráví svůj příběh, jejichž účel spočívá v tom, aby ukázali, že i vězni jsou lidské bytosti s city jako všichni ostatní. Divák si má tak možnost vybrat si z mnoha charakterů, kterým v předzvěsti ohromné vzpoury hodlá držet palce. Melancholický ráz (dá-li se tomu tak říci) se nástupem ozbrojených sil okamžitě utne a nastává jen těžce uvěřitelné peklo. Tím méně, že se natáčelo dle skutečné události. V tomto případě má tento fakt velice silný význam a umocňuje celé vyvražďování. Hrůza. 80%(18.5.2013)

Klasická väznická zoznamka, samozrejme jedna z prvých no "klasická", klasický poňatá. Asi som čakal niečo viac, možno skôr iný štýl prevedenia, no čo sa dalo čakať HBO je HBO. Viacmenej agenda HIV prevencie, "neľudského" zaobchádzania, medziľudských vzťahov... bla, bla, bla. 6/10(9.10.2011)

Oproti klasicky narativně vystavěnému příběhu sledujeme sled potrétů jednotlivých vězňů, které se všemožně vzájemně prolínají a které spojuje pobyt v ultratvrdé věznici v ultratvrdém Sao Paulu. Postava doktora ma klasickou funkci posluchače, skrze jehož uši filmový divák vidí. Jednotliví vězňové vcelku odpovídají základním psychologickým typům vězeňských filmů, jejich příběhy jsou sice dramatické, ale také poměrně "standardní". I když některé výjimky se samožřejmě najdou - viz tragikomický příběh Majestadeho a jeho dvou žen... Crack, HIV, nevěsty, vyřizování účtů, podomácku vyrobené nože (bežný inventář vězeňských filmů) a specifická jihoamerická realita, kterou lze alespoň trochu pochopit jen osobní inspekcí těchto podivuhodných zemí. I když - závěr filmu leccos vyjasní i těm, co dávají přednost bezpečné sedací soupravě...(28.4.2007)

Dlouho je trend filmu formován záplavou flahsbackového vyprávění příběhů jednotlivých trestanců. To vcelku příjemně utíká a když se náhodou jeden z vykreslovaných osudů moc zajímavý nezdá, platí jistota, že hned za pár minut bude naservírovaný další a zase další. Postupem času se ale ze zajímavého vězeňského příběhu stává na úkor všeho filmového vlezlá agitace, která všemu přirozenému dost podkopává nohy. Kdyby brazilci ovládali CGI, polovina vězňů má na hlavě svatozář. Upjatý názor tak zbytečně kazí jinak celkem dobrý dojem. Alternativa: Celda 211 .(11.6.2011)

• Rocky62

Zoufale nudná přehlídka teploušských výtečníků, kteří jsou všichni nevinní jako v Shawshanku. Pokud pominu závěrečnou vzpouru tak se ve filmu neděje prakticky nic. Patrně ta nejnudnější část je složena z výpovědí, z nichž má zřejmě divák pochopit, že vlastně nesleduje pouhopouhé kriminálníky, ale veskrze poctivé a slušné občany, kteří byli jen ve špatnou dobu na špatném místě. Jihoamerická telenovela plná teplometňáků, kurev, špíny, feťáků a AIDS. Díky Hectore, ale toto dílko si strč do řiti, vězni v Carandiru ti ukážou jak, poněvadž jsou v tom znalí.(2.1.2016)

Brazílske filmy vedia byť poriadne silné, čo je aj prípad Carandiru. Drsnosť, autenticita a bezútešnosť je v tomto prípade priamo úmerná prostrediu a prirodzenému naturelu ľudí, o ktorých tento film vypovedá. Babenco natočil sugestívnu drámu, ktorá ponúka jednotlivé osudy väzňov veľmi citlivo a zároveň bez príkras...Celkovému vyzneniu prospelo aj nehostiné prostredie Carandiru, žiadne umelé dekorácie a ateliéry. Herci sú rovnako civilný a len zvýrazňujú celkový dojem. Tento film nehodnotí, nemoralizuje, nie je prvoplánový ani popisný, udržiava si správny nadhľad a akoby dokumentaristický štýl, ktorý je maximálne účelný...Babenco odviedol kus dobrej roboty!(25.11.2010)

Carandiru je ako výborná kniha. Taká, ktorú nepustíte z rúk. Taká, ktorá rozpráva zaujímavý príbeh a ešte aj ten má mnoho zaujímavých odbočiek. V tomto prípade sú to samotné príbehy jednotlivých väzňov. Veľmi autentické, dosť dobre natočené a na konci riadny masaker. Bravó Babenco! Videné v rámci Tour po Amerike 2016 (3.4.2016)

• Ivoshek

Kdybych si měl malovat svět podle tohohle filmu, vypadal by asi takhle: Vězení - zvlášť v Brazílii - jsou naplněna výhradně slušnými a poctivými lidmi, kteří se tam dostali omylem nebo opravdu mimořádnou shodou okolností. A když už něco udělali, třeba vraždu, tak zabili lumpy! No a teď musí sedět v hnusném a zastaralém vězení, kde špatně vaří a dozorci nezdraví. Může se člověk divit, že se slušným a kultivovaným způsobem ozvou o svá práva? Brazilská vláda, místo, aby jim vyhověla, tak si tam dovolí poslat zásahovku... no hnus, velebnosti, hnus. Existují i odlišné brazilské pohledy na to, jak vypadá spravedlnost. Třeba tenhle.(30.10.2011)

Syrově natočená exkurze do brazilského vězení nás nejdříve seznamuje s "nájemníky" a popisuje nám jak se do vězení dostali, poté nám ukazuje jak to je s problematikou HIV u vězňů, přibližuje následnou vzpouru a nakonec nám ukazuje masakr při kterém policisté postříleli 111 vězňů.(30.10.2007)

Slovenský názov filmu, ktorý so slovíčkom vzbura trochu klame, je mierne zavádzajúci. Samotnej vzbure je venovaných posledných niekoľko minút. Jedná sa skôr o pohľad na život väzňov v nej. A je treba povedať, že tento pohľad je podaný veľmi autenticky, skoro až dokumentárne. Prekvapila ma celková situácia vo väznici a spôsob života väzňov, ktorý sa zdá byť (nerátajúc hygienické podmienky) celkom voľný. Zábery v dokumente Bus 174 z väzníc sú podstatne skľučujúcejšie. Záver je samozrejme drsný.(28.5.2012)

Škoda toho rychlého a jalového konce, první půlka filmu, která se zaměřuje na samotný život ve vězení a příběhy jednotlivých vězňů je SKVĚLÁ. Víc takových filmů, ale dotahovat do konce!!! 8/10(6.8.2006)

Mám moc rád filmy a knihy s vězeňskou tematikou, Carandiru mě celou dobu moc „bavilo“, takže dávám 5. Kondomovou osvětu a boj proti AIDS nebo zobrazení těžkých životních podmínek ve věznici je tu třeba brát jako nutné zlo, jako nezbytné poselství, kterým se film sám před sebou snaží ospravedlnit. V tomto ohledu je lepší třeba starší Babencovo syrové Pixote. Film je jeden velký kýč, ale kýč blyštivý, kýč který je gombrowiczovskou oslavou krásy mladého, nízkého a nehotového a jejich nadřazením starému, dokonalému a tedy mrtvému! Sám Gombrowicz nikdy nezašel až k nízkosti trestanců, tuto hranici překročil až Jean Genet. Oproti Charriérovu Motýlkovi tu chybí posedlost útěkem, motivovaná nespravedlivým odsouzením. Oproti Solženicynovu Jednomu dni Ivana Děnisoviče tu chybí politický rozměr a redukce zobrazeného na nelidské podmínky ve vězení. K Dostojevského Zápiskům z Mrtvého domu má film blízko v zobrazení jednotlivých lidských osudů. Nejblíže má ale k Genetově glorifikaci zločinu a zbožnění drsných, špinavých a páchnoucích (tady častěji nemocných nebo drogově závislých) zločinců-hrdinů. Genet se podobně jako Carandiru opájí drsnou mužskou láskou, elegancí zpocených mužných a svalnatých těl. V rovině estetizace zla a hledání krásy v ošklivosti tkví hlavní síla filmu a právě v této rovině je jeho poselství nadčasové.(26.6.2007)

Film ukazující poměry v jedné Brazilské věznici z pohledu naivního doktůrka. A že jsou tu poměry mizerné. Tady se nad deset let se stává doživotí, poněvadž koho nezapíchnou, ten umře na AIDS. Po prvních několika minutách přejde šok z prosté skutečnosti, že oni tam kurva fakt žili a nezbývá než přetrpět nezáživnou story, zpestřenou občasnými flashbacky z civilního života zločinců, ve kterých nechybí ustřelené makovice. To nejvíc šokující ale přijde na závěr, kdy se vězni stávají lovnou zvěři. Vězni jsou tu vykresleni příliš kladně, takže jako záporáci tu jsou vlastně jenom ty chlapci od policie. A jak na konci říká doktor - zná se jenom ta verze od vězňů, takže kdo ví jak to ve skutečnosti bylo. No prostě je to hrozná nuda.(26.8.2011)

Carandiru, kampak s tebou, kamaráde? Jistojistě zajímavé nahlédnutí do Brazilského vězeňského systému. Bylo opravdu velmi poučné sledovat, kterak to funguje v Brazílii. Z tohoto pohledu se cítím nesmírně poučen. Neměl jsem tušení, že by měl obdobný systém někde šanci zafungovat. Jiný kraj, jiný mrav. Vadilo mi to ovšem herecky. Snad s výjimkou Pabla Ecobara, kterého jsem ihned poznal, i když zde byl o 40 kg lehčí, je to bohužel jeden nesympatický ksicht vedle druhého. Po nějaké té profesionální stránce je to bohužel rovněž bída. Příběh je vystavěn jako koláž minipříběhů některých vězňů. Vše bez jakýchkoli příkras. Můj divácký problém byl zřejmě v tom, že jsem si k žádnému trestanci nenašel svoji cestu. Většina mě dokonce intenzivně odpuzovala. Závěrečný masakr, na který jsem celou stopáž čekal, díky dalšímu z luxusních českých překladů, který práskl co se prásknout dalo, mě tudíž zanechal zcela chladným. Nicméně, oceňuji inspiraci skutečnými událostmi a značné rozšíření svých znalostí a obzorů. Viděno v rámci Filmové výzvy. Film mi vybrala uživatelka eLeR.(23.4.2016)

Scénář : Hector Babenco, Fernando Bonassi, Victor Navas a Dráuzio Varella. Kamera : Walter Carvalho.Hrají : Luis Carlos Vasconcelos nebo Milton Goncalves. Seznamte se s vězni a pak přemýšlejte, který přežije.(1.5.2011)

Ale kedže! Carandiru sa s Mestom bohov nedá merať. Dlho som sa nedokázal zbaviť pocitu, že pozerám propagandistický film, cieľom ktorého je osveta medzi nevzdelanými masami, náchylnými na zločin. Je jasné, že z človeka, ktorý sa narodil vo favele, vyrastie kriminálnik s väčšou pravdepodobnosťou, ako z dieťaťa z vilovej štvrte. Trojica zahalených väzňov s kapucňami na hlavách sleduje lekára až k vchodovej bráne. Nakoniec sa ho jeden z nich nečakane spýta: "Doktor a vrátite sa ešte?" Skrátka, s realitou to má len málo spoločné. Carandiru ukazuje väzenie ako miesto skutočnej prevýchovy, a to je skôr idealizácia. Nový lekár si získa dôveru väzňov, a tí sa mu ochotne spovedajú, s nadhľadom prehodnocujú svoje životy, dokážu prijať sebareflexiu atď. Na neuverenie veľa zrelosti, smútku a sentimentu... Tieto vylevy trvajú 1 h. 50 min. a potom príde vzbura, v ktorej padne za obeť vyše sto väzňov. Ak bolo zámerom tvorcov vytvoriť súcit s väzňami, tak išlo o veľmi priehľadný ťah. To podstatné bolo napokon aj tak dopovedané v záverečných titulkoch.(12.8.2011)

Film režiséra Hectora Babenca, jež byl za režii Polibku pavoučí ženy nominován na Oscara (a poražen Sydney Pollackem), si v české (video)distribuci vysloužil zavádějící název vybízející k dohadu, že hlavním tématem takřka dvouapůlhodinového snímku bude neblaze proslulý masakr vězňů. Vzpoura, zřejmě zažehnutá nesmyslnou potyčkou a přiživená rozvráceným vedením instituce, se sice odehraje až v poslední pětině filmu, avšak do příběhu strukturálně patří – je jakýmsi vyvrcholením dříve naznačeného, ne pouze zdobným přívěškem, za jaký ho označila část kritiky. Film vznikl podle knihy lékaře Dráuzia Varelly, který při své práci ve věznici v São Paulu vyprávěním vězňů sám naslouchal. Ohraničení filmového vyprávění lékařovým svědectvím však není příliš akcentováno a slouží spíše jako prvek autentizující takřka intimní příběhy odsouzených. Ornamentální barevnosti dosahuje film nejen díky „pečlivé stylizaci nepořádku“, ale též díky kameramanské práci Waltera Carvalha (dále Hlavní nádraží, Žluté mango).(16.8.2005)

Pôsobivá väzenská dráma zbavená akejkoľvek shawshankovskej poetiky, realistická a drsná - najmä záverečný masaker (aj keď mi vzdialene pripomenul trash beyond re-animator). Oproti Kiss of a Spider Woman (čo má Babenco s tými basami a transkami) je to väčší nárez a jediné negatívum je možno miestami zbytočne naťahované príliš popisné scény z predchádzajúceho života väzňov. Celkovo však výborný film, na ktorý sa nezabudne hneď na druhý deň.(2.2.2005)

Filmy jako Město bohů, Hotel Rwanda či právě Vzpoura ve věznici Carandiru jsou tady hlavně od toho, aby nám všem ukázaly, co je ještě v dnešní době možné. Na konci si jen říkáte, proč?! Jak se něco takového může vůbec stát?! Tento film nám ukazuje jak to chodilo v nechvalně známé věznici Carandiro, která byla o více než 3500 vězňů přeplněna a k čemu to nakonec vedlo. "Proboha Lulo, kouříš crack! Takhle nemůžeš operovat!" "Promiňte doktore, když kouřím operuju líp." "Po cracku přece nemáš pevnou ruku!" To se pletete. Vidím, jak žíly krásně světélkují. Je to jako casino v Las Vegas!" Film je natočen podle knihy doktora Drauzia Varelly, což mu možná trochu ubírá na objektivitě. Je zde i snižována odpovědnost vězňů za jejich zločiny, tím v jaké žijí společnosti a jaké tam panují drsné poměry. "To, co se tam skutečně stalo, vědí jen Bůh, policie a vězni. Já mluvil jen s vězni..."(22.10.2006)

Dobrý no. A tihle Brazilci budou o nás Češích říkat, že smrdíme, jo? Nu hlavně, že oni jsou tak nesmírně civilizovaní... Mimochodem při sledování "dojemných osudů nevinných vězňů" jsem si vzpomněl na MontyPythonovskou hlášku "Don´t blame me. Blame the Society!" Errrrm...(7.12.2010)

Film je zaujímavý asi hlavne kvôli dobrým hercom, väčšina mala niečo do seba.Obsah filmu od distributora je tak trochu zavádzajúci.Príbeh filmu sa vetví na príbehy zločincov, ktorí opisujú ako sa dostali do väzenia.Nijako extremne napínave, len taká pohoda medzi čítaním knihy.Dej spestruje len kontrola väzňov, či nemajú HIV, svadba dvoch buzerantov, návšteva väzňov a ešte pár maličkostí...chýba tu hlavná postava a dej okolo nej.Tento film by sa mal brať asi ako zbierka poviedok s nedotiahnutým dejom so záverečným vyvrcholením zásahovej jednotky.(1.6.2013)

Paleta pribehu veznu zijicich v preplnene veznici,kolobeh drog a sexu ,hromady nakazenych homosexualu ,nebot AIDS je to nejlepsi co muze vezne potkat!Vezni cti svuj rad a porusovani pravidel je prisne trestano!Do teto veznice prichazi doktor s osvetou,ktery ovsem diky svemu neustalemu usmevu vypada,jakoby sam na necem jel.....!:) Samotna vzpoura probehne ke konci velmi rychle,ale o tu tak v cele filmu ani moc nejde.(4.2.2009)

• Toshiro

Film dokumentující vzpouru v Brazilském vězení Carandiru. Celý film je spíše pospojování epizodek představující jednotlivé trestance a spojující linka soucitného doktora nefunguje. Díky jednostrannému pohledu jsou zločinci vykresleni jen jako oběti jejich okolí a policejní masakr ve filmu vypadá tak, že zabili bezdůvodně aspoň 90% vězňů (fakt: zabito 111 z cca 7500). Opravdu zklamání. Film je možno brát spíše jako agitku za kondomy, transexuály a chudáčky trestance ve věznicích.(24.9.2007)

Stát ve státě s vlastními pravidly. Film je silnou výpovědí o tom, co se v roce 1992 ve věznici stalo. Mohlo to být takhle, ale i nemuselo. Policie, Bůh a vězni vědí, co se skutečně odehrálo. Zemřelo 111 vězňů. V řadách policistů žádné ztráty nebyly. Měla jsem z toho dojem, že policie si tam šla vyloženě zastřílet. No co, vystřílíme pár aidsáků. Ty přece nikomu chybět nebudou. Věznice Carandiru byla v roce 2002 srovnána se zemí. Nebýt filmu, tak ani nevím, že se někde ve světě stalo něco podobného. Film je sice trošku delší, ale v tomto případě to bylo dobře. Režisér nám alespoň vylíčí celou situaci a co jí předcházelo. Odkryje nám jednotlivé příběhy vězňů a jejich osudy.(7.2.2009)

Nijak mě Vzpoura ve věznici Carandiru nenadchla. Jestli je to jedno z nejhorších vězení na světě, tak to se mají vězni poměrně dobře. Zahrajou si fotbálek, zfetujou se kdy chtějí, horší je to s ženskýma mimo návštěvní dny, ale ty v pohodě nahradí nevídané množství transvestitů v poměru na osobu.(15.4.2006)

Film, který se velice těžko dá objektivně "ocejchovat". Na jednu stranu nám autoři představují vězně a jejich hrůzné činy, za které jsou odsouzeni a na stranu druhou diváka místy až vydírají, že to jsou přece lidské bytosti a nemělo by s nimi být tak zacházeno...A to je právě hlavní problém tohoto díla. Několikrát jsem se během sledování přistihl, že vlastně fandím tomu, koho bych měl nejspíš zavrhnout...Všichni lidmi jsme a i prostředí nápravy by takové asi nemělo být... Odpouštět je (prý) lidské...no nevím, nevím, kdyby někdo ublížil vědomě někomu z mých blízkých nebo nedej Bože, jestli bych byl schopný odpustit...(21.7.2008)

Ředitele Nortona by klepla pepka - vězni si nastavují vlastní pravidla, jejich prdele nepatří řediteli věznice, flákají se po baráku, jako by se nechumelilo... To snad ani není basa! Možná proto se nakonec všechno tak dokonale posere. Babenco není režisér, který by natočil bezchybný film, ale zato ho nejde nařknout z toho, že by do toho nedal srdce. A tak i když v Carandiru panuje jistá dějová roztříštěnost, ráda mu to odpustím a za Ezequiela, Ebonyho, Zica a spoustu dalších ztracenejch duší mu tu 5 prostě dám.(13.2.2012)

ocenenia : MFF Cannes 2003 - nominácia na 1. cenu ◘◘◘◘ Mar del Plata Film Festival 2004 - nominácia na 1. cenu(25.3.2006)

TRochu amerika, ale rozhodne paradne syrova.(9.11.2010)

• Maq

Soudobá brazilská verze Dostojevského klasiky Zápisky z mrtvého domu. Zobrazuje nejen život ve věznici, ale v prostřizích i osudy některých postav na svobodě. Docela barvité, snad i realistické. Zajímavý film. --- Po přečtení některých zdejších komentářů cítím potřebu doplnit, že, ačkoli jsem na takové věci pořádně citlivý, žádnou levicovou, politicky korektní, ani jinou agitaci jsem z filmu necítil. Nedělá z vězňů chudáky, „oběti“ nějakého systému. Společenská spodina je prostě taková a kriminál je normální součástí jejího života. Každý z nich se samozřejmě cítí svým způsobem nevinný. Že by to někdy někde bylo jinak? Že by se to dalo nějak „řešit“? Leckdo si to myslí, ale tenhle film nic takového neříká.(7.1.2011)

Hnusne, depresivne, spinave, ale neuveritelne posobive. Film, ktory by som nechcel prezit.(30.11.2012)

Drsné, krvavé, smutné...pravdivé!(9.12.2007)

Tak tady se inspirovali pro třetí řadu Prison Breaku. Povedený brazilský vězeňský film. I když v tomhle prostředí mám radši americkou produkci. asi mi vadí ta syrovost. Škoda jen, že vězni jsou tady představování jako učinění miliusové, kteří jsou ve věznici omylem a zásahovka je tady za absolutní zlo. Ono to asi bude trošku jinak. Zavěrečná půlhodinka je opravdu syrově surová. Jinak se mi to docela líbilo.(10.8.2011)

Toto drsné brazilské drama je natočeno podle skutečných událostí. Je to výborný film, který nám přináši atmosféru jihoamerické veznice. V příběhu se seznamujeme s různými postavami a postavičkami a jsou nám předkládány jejich osudu. Kterak se dostaly do vězení, co v něm prožívají, jaké jsou vztahy a jak nakonec dopadnou. Film, který Vás donutí se mimi jiné zamyslet i nad způsobem života.(16.3.2007)

Minipříběhy o tom, jak nevinní do věznice přišli a co tam dělali, jsou propojeny postavou doktora, kterého mají všichni rádi, protože pomáhá. 1) Vážený brazilský lékař Drauzio Varella působil jako neplacený dobrovolník v Carandiru v létech 1989 - 2001. Bojoval tu s epidemií AIDS. O svých zážitcích napsal knihu Estação Carandiru (Věznice Carandiru), prý aby podpořil pacienta, kterému léčil rakovinu lymfatických uzlin. Tímto pacientem byl Hector Babenco, který se uzdravil a posléze podle vlastního scénáře režíroval filmovou adaptaci knihy._____ 2) Literární předlohu jsem nečetl. Film popisuje Carandiru jako jakési samosprávné vězení, kde si vězni mj. sami určují, na jaké cele budou (!). Místní kuchař je pak vězeňský kápo, jehož moudré vedení přispívá k hladkému chodu věcí._____ 3) Postoj diváka přirozeně osciluje mezi "Ti šmejdi si stejně nic jiného nezaslouží" a mezi pohledem, který všechny vnímá jako oběti společenských poměrů - vrahy i jejich oběti. Doktore, existuje na vinu nějaký lék? Obžaloba poměrů je neadresná. I zásah policejní jednotky neřeší zavinění, ale jen dokumentuje poměry._____ 4) Vlastní vzpoura a zásah policistů zabírá posledních třicet minut filmu, tedy závěrečnou pětinu. O příčinách vzpoury se moc nedozvíme, stejně jako netušíme, do jaké míry jsou příhody jednotlivců autentické a pravdivé. Filmem, který připomíná spíš hraný dokument, než umělecké dílo, nás provází doktor s věčným nepřirozeným a protivným úsměvem, který jakoby naznačoval, že všechno je jinak._____ 5) Okolnosti vzpoury jsou nejasné. Skutečnost, že bylo zabito celkem 111 vězňů, přičemž ze zasahujících asi 300 policistů nebyl žádný usmrcen ba ani zraněn, naznačuje oprávněnost pozdějších soudních verdiktů. Ať žije zásahovka! Tehdejší velitel operace dostal 632 let v base, dalších 73 policistů vyfasovalo dohromady přes 900 let odnětí svobody._____ 6) Výstižný koment: Iggy*****, Ivoshek*.(10.11.2016)

Podivný miš maš malých epizodek brazilských kriminálníků o tom proč jsou ve vězení, a jak za to vlastně nemůžou, je jen podivnou předehrou k závěrečným 20 minutám, kdy se rozpoutá krvavá řež. Scéna převrácení vězně na víru byla ale opravdu silná.(14.3.2006)

Tak tenhle kousek mě dostal. Svět ve světě jehož rozloha je pár fotbalových hřišť. Drsná pravdila, která se musí dodržovat, ale přeci jen nějaká svoboda, aby zabránili vzpouře a bujeli úplatky. Film vyvolává dost živou představu jak to tam může vypadat a jak se může celý systém zhroutit, když padne jeden mezičlánek v hiearchii a nastane anarchie.(6.9.2007)

U mňa to bolo len dlhé predlhé filmové rozprávanie o živote väzov v Brazílii. Posplietané s niekoľkými príbehmi, okorenené akousi autentičnosťou a vzťahmi medzi väzňami. Chýbal mi tomu zvyčajný "náboj" .(12.1.2017)

Kdo by čekal brazilské ultradrama ve stylu syrového Města bohů nebo nekompromisní Elitní jednotky bude jistojistě silně zklamán. Carandiru je oproti výše zmiňovaným filmům daleko klidnějším pohledem na brazilskou chudobu, není ale tolik zhuštěnou omáčkou plnou extrémní brutality a "nenaplňuje" diváka pocity znechucení (že by za to mohla ne tak bombastická režie?). Rostoucí gradace děje tu naštěstí je - hodně zúročuje dlouhatanánské vykreslení postav z první poloviny snímku. 65 %(28.7.2010)

Reziser Hektor Babenko mi sice vela nehovori, ale toto je spolu so Shawshankom jeden z najlepsich filmov, ake sa o basach vobec daju natocit. Nenapisal som, ze je to jeden z najlepsich filmov, kinematografie, ne, ne - tam vladne Obcan Kane. No ale... ciry masaker! Perfektne je vykreslenie brazilskej vaznice, prostredie je drsne, spinave, dialogy naprosto perfektne, nemam slov . 100 %(18.7.2017)

Do věznice Carandiru nastupuje nový lékař, aby zde bojoval proti nekontrolovanému šíření viru HIV. Drogy, homosexuální pohlavní styk, to vše napomáhá šíření nemoci, a je doktorovou povinností zkontrolovat všechny vězně. Nikdo přitom samozřejmě nemlčí, a doktor se tak dozvídá všelijaké okolnosti ze života vězňů. Přeplněná věznice, spousta nemocných, drogy ... to vše může vyústit jen v jediné, vzpouru vězňů... Film dle skutečné události ukazuje život v jedné z největších brazilských věznic v celé své nahotě. Vězení, kde strážní mají jedinou roli, udržet vězně uvnitř, ať si dělají co chtějí, kde nově příchozí vězeň bez známostí nemá žádnou šanci na přežití. A také (jak už to tu kdosi zmiňoval), že ne všichni jsou až tak špatní, a i že vězni mají leckdy svůj charakter. A zvlášť drsný závěr přidává celému filmu na jeho síle ...(10.10.2004)

Příběhy vězňů a jejich činů, jež je dostaly za mříže z pohledu lékaře snažícího se zabránit šíření viru HIV. Už od samého začátku poutavá podívaná. Uprostřed filmu se sice děj trochu zpomalí, aby vykreslil vztahy mezi vězni (což mohlo být provedeno mnohem lepším způsobem), ale ke konci, kdy dojde ke vzpouře a po zuby ozbrojení policisté bez rozmyslu zmasakrují bezmála polovinu vězňů, si začnete říkat proč tak skvělé téma nebylo natočeno ještě lépe. Přes to všechno je Carandiru skvělý film a některé scény si budete v hlavě opakovat ještě dlouho po závěrečných titulkách.(17.11.2005)

Myslel jsem si, že většina filmu se bude věnovat samotné vzpouře. Ta je však pouze jakýmsi vyústěním celého snímku, během něhož se pomocí jednotlivých retrospektiv seznamujeme s každou hříšnou duší několikatisícového kriminálu. Naprosto mě uchvátil režim ve vězení, celé působí jako malá osada, kde si každý chodí kam chce a kdy chce, má vlastní pokoj s domácím zařízením a navštěvuje ostatní.(26.11.2008)

Zaujímavá mozaika príbehov väzňov v jednej brazílskej väznici, ktorá síce nemá jasnú dejovú líniu (teda okrem toho, že ju pravidelne navštevuje hlavná postava - doktor Drauzia), ale jej sledovanie diváka až tak neunaví aj napriek tomu, že film má takmer 2 a pol hodiny. Záver, ktorý naznačuje samotný SK názov, je trochu zvláštny, ale keďže sa jedná o spracovanie skutočných udalostí, tak sa to dá nejako "prežuť" :o).(5.10.2011)

Bylo to hodně dlouhé a moc se mi nelíbila glorifikace vězňů (viz Cervenak). To jsou negativa. Na druhou stranu to byl skvěle natočený film, který rozhodně nebyl příliš pozitivní. Chápu, že dělat strážce v brazilském lochu asi není nic moc práce, ale že by při průseru museli postřílet stovku muklů... Moura špičkový jako obvykle. 85%(13.5.2017)

Velmi zajímavé ztvárnění poměrů ve věznici, pro naši evropskou mentalitu dost neobvyklé, ale celé dvě třetiny filmu jsem se poměrně nudila, závěr to ovšem hodně napravil. Jako celek z toho vyplynul docela slušný, průměrný film(10.2.2012)

UFFF! Tak to byla teda síla.Hnus, špína , bordel, chaos, deziluze tak těmito slovy bych definoval tento film. Už dlouho jsem neviděl něco tak "špinavého" jako byla právě Vzpoura. Také již dlouho jsem nezažil takovou schýzu, při pohledu na uvíznutého tlouštíka v tunelu kterého vězni ubodávaj. Další pěkně nechutnej moment nastane při pohledu na zakouslou myš v prstu vězně či při masových vraždách. Vzpoura je můj první pohled do vězení v Brazílii a musím říct, že jsem dost věcí nechápal. Třeba mytí podlahy, či návštěvy na celách, volný pohyb až ke dveřím věznice, minimum strážců a maximum nejhorších vyvrhelů. Jestli to takhle opravdu funguje tak kam se na ně hrabe Thajsko . Každopádně jse o hodně dobrý film, který Vás jen tak od obrazovky nepustí, jen bych mu vyčetl, že diváka zavedl pouze do věznice v Brazílii ale tím to skončilo a to je na 5 hvězd sakra málo. Na druhou stranu potěší herecký výkon Wagnera Moura alias Zica, a Aidy Leiner jako Rosirene.(11.1.2006)

Docela příjemné překvapení. Film sem měl v hledáčku už celkem dlouho, ale ještě dýl to trvalo, než sem se k němu tak nějak dostal... Abych řekl pravdu, tak si nejsem úplně jistej, co nám vlastně rejža chtěl ukázat. Páč, v prvních dvou třetinách filmu se setkáváme s různými příběhy vězňů, které jsou kvalitně a reálně natočeny, ale mě za srdce protě nechytly. Též se nám otevírají brány této věznice. A řeknu Vám, zlatej Shawshank a jeho jednolůžkový cely. Ani na vteřinku bych se nechtěl ocitnout za zdmi tohoto pekla, kde přijdete k HIV lusknutím prstu (a ohnutím se pro mejdlo :o) ). Závěrečná třetina je skutečně drsná a nadupaná. Vpád policie do bran věznice je srovnatelný s vyhlazováním ghetta v Schindlerově seznamu či Pianistovi. No, na pravé vězeňské drama to je slabé a na akční kousek málo akce, tak nevím,nevím do jaký škatulky to píchnout... Na závěr malé zamyšlení nad tím jak by se asi cítili naši "milovaní" vězni v těchto nelítostných podmínkách, tuším, že zdaleka né tak dobře jako u nás :o).(22.6.2010)

• sedm.1

Je sice na první pohled sympatické,že autoři natočili opravdu syrový a doslova špinavý film z prostředí největší brazilské věznice,ale k čemu to,když vlastně nevím,co to mělo celé za význam.Ukázat,že to stálo v Carandiru za hovno?Že tam byli téměř všichni nakažení HIV?Že tam byl sex,agresivita a brutalita mezi spoluvězni na denním pořádku?Sakra že jo,co jiného také ale od takovéhoto prostředí očekávat?Carandiru mi ovšem nedával smysl ani svou zápletkou,jde jen o přehlídku pohnutých a ještě pohnutějších příběhů několika místních "obyvatel",koncept to ale nedávalo vůbec žádný a až do poslední čtvrthodinky není o nějaké vzpouře navíc ani pípnuto.Ta se tu pak sice rychle odehraje,ale jde spíš jen o konstatování,než o skutečný popis,proč a jak ke vzpouře vlastně došlo.Jinak herecké obsazení je vesměs téměř snad až amatérského ražení,ale i přes pár křečovitějších výstupů je to spíše ku prospěchu filmu a přidává to na jeho autenticitě.Nejvíce tu tedy mohu pochválit atmosféru,která je navoze ale právě jen zmíněnou syrovostí prostředí,dál pak potěší snad jen pár silnějších scén,jinak mě ale bohužel věznice Carandiru moc neoslovila a to především díky nulovému ději a stále se dokolečka opakujícímu schématu trpký život ve vězení Carandiru.(20.12.2010)

Spíš než věznici to připomíná gheto. O bachaře tam vězenˇ nezavadí, všichni si chodí kam chcou, žádný stejnokroj, návštěvy se couraj po vězení i s malejma bastardama, které může kdokoliv podřezat. Jestli to tam tak fungovalo, tak se divím, že to nepřišlo dřív. Ale jinak se na to dalo dívat.(28.10.2012)

• Castrator

Závěrečný masakr si hvězdu zaslouží, ale dvě hodiny před ním jsou utrpením. "Možná neměli odvahu zabít ženu."(13.2.2016)

Docela dobře zvládnutá mozaika osudů vězňů v jedné přeplněné věznici kdesi v Brazílii. V názvu avizovaná vzpoura přijde na řadu až asi třicet minut před koncem (mimochodem to vlastně není žádná vzpoura, jen jeden konflikt který nabobtnal do ohromných rozměrů) a ta už víceméně nudí. Mnohem zajímavější byly osudy vězňů, které tomu předcházely. Film podle skutečné události... je vidět, že v Jižní Americe se s vězni vubec neserou.(4.10.2010)

Další film Hectora Babenca, který má u mě opět plný počet. Vyhovuje mi jeho způsob vyprávění - to, jak realitu občas zpochybní (zpovědi vězňů jsou pravdivé anebo výmysl?) nebo jak ji proloží snovou scénou. Líbí se mi, jak autenticky ve svých rolích působí herci a jak kamera dokáže i v tom největším hnusu vyčarovat kouzelný obraz. Z jeho filmů cítím lidskost a soucit s těmi nejubožejšími a odpor k surovému a zbytečnému násilí.(10.11.2015)

Zajímavý pohled do Brazilských cel, to familiérní prostředí kriminálu by měli zavést i u nás. =) Útok policie je vylíčen jako naprosto nezdůvodný a skutečně u závěrečných titulků máte pocit, že je poněkud černobílý.. Příběhy jednotlivých věznů jsou předlouhou předehrou pro akčnější závěr, i tak ale hodnotím spíš celkový dojem filmu pěti hvězdičkama, při případné konfrontaci s podobnými snímky bych musel dát hvězdiček míň...(19.9.2005)

• Holina

Hluboké zklamání. Není to úplně na odpad, ale celkově nic moc...(6.12.2010)

Odsouzenecké verze osudů trestanců ze zápisníčku vězeňského doktora v přeplněném kriminálníky spravovaném (v podstatě) nápravném (ubytovacím) zařízení. Škoda jen tak krátkého vyobrazení vzpoury.(5.8.2006)

Poprvé sem Vzpouru viděl někdy před pěti lety zůstaly mi hodně silný dojmy. Včera sem si návštěvu věznice zopakoval a nic se nezměnilo. Je pravda, že filmy z vězeňskýho prostředí mám rád, ale tenhle je trochu jinej. Vězni se v podstatě o sebe starají sami, dozorce kromě vrat nikde neuvidíte. Je tu spousta příběhů, postav je sice moc na to, abych si k nějaký vytvořil "vztah", ale vzhledem k námětu to neni na škodu. Do poloviny filmu mi ani nepřišlo, že stejně dojde k tomu konečnýmu masakru. Ten nakonec přijde dost rychle a i když je brilantně natočenej, tak mi nesedlo, že vzpoura vznikla během pár minut a začalo to bitkou, která s ní neměla zpočátku nic společnýho.(30.12.2009)

jako film působivé, jako pseudodokument sporné - popis samotná vzpoura vychází pouze z popisu vězňů...(16.2.2010)

Je to taková měkká cenzurovaná verze vězení, některé příběhy vězňů jsou zajímavé, jiné zase ne. Ale chybí tomu taková ta realističnost jako třeba u Tropa de Elite.(31.8.2011)

Správně hnusné a špinavé vězeňské drama kterému se dá vytknout snad jen že vzpoura a zátah policie mohl trvat déle a nehrál tu tak velkou roli jak jsem čekal, jinak vše skvělé, příběhy vězňů jsou zajímavé, doktor je sympaťák, skvělé natočené a pohlcující a film občas díky povedené hudbě nažene hlavně na konci i husí kůži.(7.4.2017)

Väzenie plné vrahov, zlodejov, násilníkov, feťákov a kadejakého iného odpadu má vždy dobrý predpoklad na natočenie dobrého príbehu a dobrých scén. Bohužiaľ som bol sklamaný a hodnotenia ostatných predčili tento film. Celý film sa nám predstavujú osudy "nevinných" väzňov ( čo ma ešte celkom aj bavilo) a ako vidieť, herci si zbuzerantelé úlohy dokonale užívali. Stále som však čakal, že príde niečo lepšie, nejaká tá hlavná dôležitá scéna, od ktorej sa bude dej odvíjať. Neprišla a preto som bol sklamaný. 60%(19.9.2005)

Jako u více filmů z jihoamerického prostředí (např. Cida de Deus) je Carandiru drsným a syrovým snímkem...nejde zde o přehnanou brutalitu, jak by se dalo z vězeňského prostředí usuzovat, jde spíše o kvalitní charakteristiku jednotlivých postav a jejich cestu do vězení plus samozřejmě herci na solidní úrovni... jihoameričané jsou dosti temperamentní národ a co se hraní týče myslím, že to platí dvojnásob...zde to určitě nebylo na škodu nicméně na druhou stranu zdá se mi, že tvůrci samotní se ze 3/4 filmu až moc zabývali osudy jednotlivých lidí místo aby ukázali více příčin jedné z největších vězeňských vzpour na jejimž konci bylo 111 mrtvých (příčinám uváděným ve filmu se mi moc nechce věřit-aspektů muselo být rozhodně více)...samotná vzpoura a děj kolem ní byli málo dostačující při srovnání s dobře prokreslenými předchozými událostmi... toto nemohou vysvětlivky na závěr v žádném případě nahradit...(29.1.2007)

Hodně strhující a ostrý film, který člověku ukazuje jak to v Brazilíi chodí, ale na druhou stranu musím vytknout (jako spoustu dalších lidí) to, že se film snaží ukazovat vězně jen jako oběti.(12.10.2010)

Vcelku zajímavý a originální námět, jenže... potoky krve na brazilský způsob mě už nějak přestávají uchvacovat.(18.3.2011)

Pátou hvězdičku beru za přehnanou délku filmu. Jinak výborný film, krásně natočené a dobře uspořádáné jak život ve vězení tak život vězňů v normálním životě ještě před uvězněním.(3.8.2011)

Dost vážné téma podáno nadlehčeným způsobem,který dost k sobě napasuje.V tomto ohledu Diaz- neprolévejte tu krev dost objektivnější.(26.3.2013)

Toto se fakticky nehodnotí lehce. Režisér nám předkládá obraz brazilského vězení a o jeho realističnosti si můžem vykládat co chceme - no nikdo z nás tam uvnitř nebyl. Největší mé zklamání s tím úzce souvisí - ne, že by mi vadilo, že já tam nebyl, jde mi o to, že od prvních záběrů jsem si říkal, panečku tak to je něco - tam bych poslal na exkurzi vězně od nás. Bohužel postupem času jsem z děje zjistil, že tak strašné to tam není, po tom, co mi popisovala holka z Ria, mi to přišlo jako skvělé a bezpečné útočiště oproti životu v určitých částích města. Ale abych jen nekritizoval, některé příběhy jsou okouzlující - především Jeho Veličenstva. Ten chlapík si zasloužil dvakrát tolik prostoru (taky měl dvě ženy), protože jakmile se objevil v záběru, mou pozornost si okamžitě získal.(10.1.2011)

Netradičně a originálně zpracovaná vězeňská mozaika, která se věnuje nejen aktuálnímu dění v Carandiru, ale dostává se postavám pod kůži několika retrospektivními minipříběhy. Vše následně zakončí vzpourou a finální demolicí legendární věznice. Herecky není co vytknout (vynikající Moura a Santoro) a hlavními mínusy je ne vždy dostatečná emocionální hloubka a absence hlavní dějové linky, díky čemuž chybí potřebné lepidlo, které by onu mozaiku pevně usadilo do našich mysliven. To je naštěstí téměř vyváženo silnou poslední půlhodinou, kdy události naberou mnohonásobně razantnější tempo a zastaví se až se závěrečnými titulky. Méně intenzivní první polovina sice nestaví Carandiru po bok jiných brazilských skvostů, přesto jde o vysokou kvalitu. 80%(8.7.2012)

Velmi, velmi solidní film z vězeňského prostředí, který zpracováním působí spíš jako film z let 80. Což ale myslím jen v dobrém. Děj se z většiny točí okolo vězňů a jejich příběhů, jejichž minulost není jen řadově odvyprávěna, ale i ukázána. Celkově jsem spokojen a i když je film opravdu strašně dlouhý, nenudí a zejména ke konci nabídne to, co se skrývalo pod označením 18+, tedy docela velký masakr. 82%(9.11.2016)

Hodně zajímavej film, těžko psát komentář, to se musí vidět a pokud bylo (a je v jiných věznicích) vše tak jak je to natočené, tak je to masakr. Do jižní Ameriky radši jen na dovolenou:-) 71%(4.2.2017)

Film velmi podobný takovému Městu Bohů. Přeplněná věznice, nejhorší kriminálníci i nevinní, AIDS a drogy, násilí i přátelství, lidé dobří i špatní. Sud plný prachu, který musí vybuchnout. Vzpoura. Její krvavé potření. Konec. To všechno proběhne ve filmu v obrovském tempu a zanechá ve Vás nesmazatelný dojem...(11.11.2006)

• bolan

Nemělo se to náhodou jmenovat Vpoura v hotelu Carandiru ? Ještě jsem neslyšel o věznici, kde by se zločinci pohybovali jako na ubytovně. Nějaký příběh taky nula. Mě to fakt přišlo slaboučký.(12.4.2010)

Nuž problémom tohto diela je, že sa nevie rozhodnúť, či bude ako Shawshank Redemption alebo Mesto bohov. Nakoniec vznikla zmes, ktorá sa síce dá dobre pozerať, no neprináša to, čo predošlé filmy-nosnú časť. Tu je tých osudov dosť veľa a navyše niektorí z väzňov sú milí, čo v skutočnosti asi pravda nebude.(15.12.2010)

• hazdrova

Nebolo to zlé, ale ani dobré. Väzenské príbehy ma až tak nechytili a nenašiel sa ani kúsok empatie, ktoré by mali takéto filmy vyvolať. No go for me. 2,5*(27.10.2017)

Filmy takehoto charakteru netreba v ziadnom pripade ignorovat a najma nechat sa odradit neznamym jazykom je uplna hlupost. Dve a pol hodiny som fascinovane pozerala na osudy brazilskych vaznov. Herci podali naozaj uzasne vykony a celkova atmosfera bola velmi autenticka. Ako to uz vo vacsine brazilskych filmov byva, krv tecie potokmi, no nie je to zbytocna krv a len ukazuje, ze vsetci sme z rovnakeho cesta. Posobive sceny spôsobujú miestami úsmev na tvári (vystúpenie Rity Cadillac vo väzení, naplnenie vzťahu Lady Di a Too Bada), vzápätí nám však režisér nejakou krutou scénou pripomenie, že toto nie je komédia, ale život. Smiech cez slzy.(2.12.2010)

Slibovali strhující vězeňské drama a nabídli mozaiku se vzpourou v podstatě nijak nesouvysejících příběhů vybraných vězňů, které snad ještě abych začal litovat!? Z celkové stopáže (148 minut!) zabrala samotná vzpoura akorát posledních deset minut a já se cítím tak trochu podveden. Slabé tři hvězdy jen díky tomu, že po technické stránce je vše OK.(27.10.2011)

Na začátku jsem to chtěl vypnout, ale pak sem to nějak přetrpěl. Zaujalo mě, jak doktorovi vězni vyprávějí své příběhy, které je dostali do věznice. Velice srandovní příběh byl ten v té bance, ten byl opravdu povedený. Nečetl jsem obsah, takže sem dopředu nevěděl co mě čeká, velice mě pobavila ta scéna po vzniknutí vzpoury, kdy vězni okny hází všechny své zbraně na dvůr před ředitele, ale pak jsem opravdu nechápal tu krutost, nelidskost, kterou prováděla ta speciální zásahová jednotka. V této části byla silná ta scéna jak přijde ten policajt a řekne máš šťastný den, nechám tě žít a za chvilku se vrátí ho zabít. 75 - 80 %.(22.9.2012)

Určité části filmu byly zajímavé, některé pasáže zábavné, ale na můj vkus moc vleklé a největší problém je v tom, že ať chtěl film sdělit cokoliv navíc, než jen to, co ukázal pouhému oku, jsem nějak nepostřehl. Filmu chyběl spád. Rozhodně prostory věznice a odporné podmínky mě šokovaly asi jako každého, kdo to viděl( mám dojem, že stejný model věznice byl použit v seriálu Prison break ve třetí sérii), ale filmu chyběla surovost. Je sice hezké ukázat, že i v takové odporné díře, jakou Carandiru byla se muklové dokázali krásně asimilovat a dokonce si tam bez bachařů vytvořili vlastní fungující řád. Na druhou stranu tam nebyl žádnej pořádnej big boss a já prostě nevěřim, že při podobnejch podmínkách by nedocházelo k vraždám každou minutu, ikdyž film ukazuje jak tam byly všichni jedno velký bratrstvo. Stručněji moc dlouhé, beze šťávy a bez emocí. 3*(12.10.2012)

Nemám čo dodať, Mesto bohov bolo iba o kúsok lepšie, ale tomuto filmu musím jednoducho musím dať plné hodnotenie ... je to perfektne natočená vezeňská dráma. Mám rád mimoamerické filmy.(6.4.2006)

Nelidské podmínky ve věznici byli příšerné, ale upřímě,vždyť si mohli uklidit co teda i udělali jak byl návštěvní den. :) Co se týče AIDS tak to je problém těchto zemí. No já tyhle lidi prostě nelituji,zaslouží si to nejhorší a jsem zastancem zub za zub , oko za oko. Zabiješ? Zemřeš ! Žádné vězení. Samozřejmě, že trest smrti je diskutabilní, ale když si vezmete, že by Vám někdo zabil někoho koho milujete a on si půjde válet šunky na 8 - 12 let , tak to je výsměch. Založil bych pracovní tábory, aby byli pro společnost úžitkem a ne na obtíž. To stejné i z nezaměstnanými, proč by nemohli uklízet ulice a nebo nějakou prací přispět k čistotě města. No ale už jsem se rozčílil tak končím. Film se mi ale líbil a to je důležité.(23.7.2006)

Politický crust jak vyšije. Ta čtvrtá je za Ratos de Porao a jejich kultovní Crucificados pelo sistema.(29.5.2007)

brilantni(29.7.2007)

Velmi zvláštní film. Člověk pořád hledá dějovou linku, která má film vést. Film je sice více než dobrým způsobem svědčí o věznicích pro největší trestance, rozležení sil v nich, vztahů. Přesto však něco postrádá. Postrádá konkrétní děj. Je to soubor nesourodých obrazů, ve kterých se člověk místy až ztrácí. Důvod proč nakonec došle k oné vzpouře je prakticky zatajen. Není nějak vysvětlen, stejně jako zásah policie. Byla hlavním důvodem nákaza většiny vězňů AIDS? Nebo něco jiného. Sám hledám odpověď. Přes tuto nesourodost film určitou kvalitu má...(10.4.2010)

Z prostredi Brazilie a Argentiny je pro me maximalni TOP film Mesto Bohu a nevim zda ho neco prekona ale tohle se mi hoooodne libilo... polodokumentarni film, ktery me vubec nenudil a naopak me upoutal k obrazovce diky kamere, hudbe, zvuku a strihu, diky temto slozkam je z tohoto filmu hodne slusne dilo ve svem zanru...(5.12.2011)

• EllienPM

Uf... Netuším, jak tohle může mít 77%. Jestli mne něco na tomhle snímku celou tu dobu iritovalo, tak výraz doktora, který se neustále usmíval, což bylo trapně neadekvátní. Velká škoda. Povedlo se pár působivých scén (převrácení na víru v Boha, návštěvní den), ale zbytek je chaotické, neučesané, nepopsatelné cosi. A hlavně povrchní. Jako dokument o životě za mřížema to možná přínosné je, nic jiného to ale není. Všechna zajímavá témata jen naťukává, nejde do hloubky, přelétává, chce vše, ale nedává nic. Scéna s dopisem (fotbalista) je vyloženě kýčovitá (hraje na city skutečně křečovitě a v nevhodný moment). Jedna hvězda za pár přirozeně vypadajících scén, druhá za skutečný příběh - námět z knihy. Co asi udělaly ty přepočetné a překřehké transky, že sedí s vrahy? Z toho celého si odnáším jediné - díky za život v kulturní střední Evropě. Nejde o podmínky věznice, ty jsou nadstandardní, ale o podmínky "ulice - z příběhů". Latinská Emerika je opravdu hnusné a špinavé místo, kde spravedlnosti (a bezpečnosti) na ulicích opravdu moc není. Odpovídající komentář: Tsunami_X.(11.1.2015)

Přesnější název by byl "Masakr ve..." Syrové drama z prostředí latinskoamerického vězení Vám nenabídne hlavního hrdinu či hrdiny, lze jen sledovat. Morálka, ze které se mi obrací žaludek, je na obou stranách mříží...(9.5.2015)

Špatně zvolený překlad názvu filmu je zavádějící, neboť film se vzpourou nemá do posledních chvil nic společného. Vězně glorifikující perlička mě dokonale pohltila svým nadhledem a až dokumentárním stylem téměř povídkového vyprávění. Až se stydím říci, že jsem si mezi těmi vrahy a úchyláky, kteří jsou vrazi a úchyláci, bez nějakého romantizování či filozofování, našel své oblíbence, kterým jsem do poslední chvíle fandil. Skvělá, místy vtipně odlehčená atmosféra, živé tempo a lidské, uvěřitelné postavy. Americky natočený americký Shawshank má svého brazilsky natočeného brazilského konkurenta. Po všech těch konzumech z USA delikatesa. Bravo.(17.7.2015)

První 3/4 kdy náš průvodce - lékař vyslechne příběhy vězňů jsou poněkud pomalejší. Rychlejší tempo přinese až závěrečná vzpoura. A možná nevíte, že toto nebyla poslední vzpoura v Carandiru, ale předposlední. Při té poslední zemřelo 19 vězňů, ale podařilo se jim pomocí mobilů zorganizovat vzpoury po celé zemi a vzít rukojmí z řad návštěv.(21.5.2005)

Zobrazení bizarního světa věznice Carandiru.(4.8.2013)

Nevim co k tomuto dílu dodat. Mám smíšené pocity a film byl zajímavý :)(29.9.2009)

Veľmi sa mi páčili príbehy väzňov, a celé to dávalo hlavu a s prekvapením aj pätu. Keby som vedel aký dobrý film mám vo svojej zbierke, tak ho určite tak dlho neprekladám :). Vyzdvihol by som aj hudbu k tomuto filmu. Inak vážne majú takéto podmienky väzni vo väzení v Brazílii? Hrozné. Hrozné však určite neboli návštevné hodiny. Celé väzenie mi pripadalo ako jedno veľké sídlisko, ktoré dýcha a žije. Doktor pri počúvaní príbehov pochopil, že všetci väzni v tejto väznicu sú vlastne nevinný :).(24.7.2010)

Osobně bych v tom žádnou agitku neviděl. Popis celé vzpoury je sice podáván jenom z jedné strany tj. pohledu vězňů, ale díky předchozímu průběhu si člověk může udělat celkem slušný obrázek o tom, kdo vlastně ten příběh ve, kterém nic není černobílé vypráví. Kdyby "seznamovací část", která je složená z jednotlivých epizod a příběhů jak se do Carandiru dostali jednotliví vězni, nebyla tak rozstříštěná a mezi jednotlivými příběhy byly určité návaznosti tak jasných 5, takhle 4 a pul. Rozhodně stojí za zkouknutí.(13.10.2010)

Trošku nechápu všechny ty oslavné recenze na tento film. Rozhodně to není špatný, ale je to strašně natahovaný a zdlouhavý. Navíc ona slavná vzpoura se odehrává v poslední asi půlhodince. Předchozí 2 hodiny patří představování některých postav. To bylo sice ze začátku fajn, ale pak už to začíná opravdu pořádně nudit. Navíc mi to místy připadalo směšné, což asi není tak úplně v pořádku. A kdyby nedošlo k závěrečné vzpouře, která se docela povedla, asi bych dal ještě o hvězdičku míň.(15.12.2010)

Český název je dost zavádějící, protože vlastní vzpoura je minoritní částí celého filmu. Jinak jde spíše o studii, jak takový živelný organismus věznice v Jižní Americe funguje, se spoustou dílčích historek jednotlivých vězňů. Chybí tomu nějaká nosná linie, která by ony střípky držela pohromadě. Silný důraz na používání kondomů a toleranci k homo- a transsexuálům filmu spíš ubližuje. A vlastní vzpoura? Je podána silně jednostraně, a nakonec odbyta alibistickou poznámkou, že takhle to bylo podle vězňů... Ale to už přece víme, že věznice jsou plné nevinných. 60%(13.1.2012)

No to je zajimave, nez se dal Nascimento k BOPE tak si uzival cracku v jedne z nejvic badass veznic na svete! Cesky nazev me pekne vypekl, neb kdyz se clovek zacne divat na dvouaneco hodinovy film ktery se jmenuje "Vzpura ve veznici Carandiru", tak ocekava ze ta vrzpoura bude trvat o neco dyl nez nejakych dvacet minut (jeste k tomu poslednich dvacet minut). Vse predtim jede ve stylu takoveho vypraveneho filmovohraneho (boze co ja to dnes vymyslim za strasne patvary) dokumentu. Ovsem nerozumejte mi spatne, rozhodne si neni na co stezovat! Muklove vypraveji sve pribehy vezenskemu doktorovi velice zajimave a jsou pomerne realisticke. Elitni trupa me naprosto rozsekala, ale Carandiru je take velmi kvalitni film. Frau Joelly rozhodne doporucuje!(12.2.2015)

Přes drsné prostředí jsem byl svědkem mnoha příběhů vězňů, kde umírali lidé, ale přesto ve mně leckdy vzbuzovali pozitivní emoce a já mohl sledovat nejen jejich důvod pobytu ve věznici, ale i běžné starosti vězně. Délka filmu mě nejdříve odrazovala, ale musím zpětně uznat, že na konci jsem se i trochu divil, že už je konec. Zkrátka film, kde si přijdou milovníci lidských příběhů na své.(1.11.2009)

Vynikajúce spracovanie, tie postavy som si proste musel obľúbiť :) ..... 90%(31.7.2010)

Brazilský kriminál po tomhle filmu připisuji na seznam "míst kam se v životě nechci dostat"..(1.10.2010)

Filmy z vězeňského prostředí mám moc rád. Ovšem k těm nejoblíbenějším tento snímek rozhodně patřit nebude. Ústřední příběh žádný, spíše jen mozaika minipříběhů některých vězňů ve věznici i mimo ni, místy rádoby snaha o humor, vše všichni s důvěrou povídají doktoru filantropovi, jehož úsměv vás postupem času začne pěkně srštssrr...štvát. Prostředí na druhou stranu věrohodné, působivé, pokus o dokumentární závěr zbytečný.(24.10.2012)

Syrový pohled za mřížemi věznice s motivem skutečného masakru. Mozaika několika nešťasných životních příběhů , která vygraduje zmíněným masakrem. Je to skvělé, ale nějak tam cítím jakousi agitku o lidském zacházení s vězni, jako, že jsou lidské bytosti a tak ( viz. zamordování jednoho gaunera na objednávku se slovy, že to byl vlastně pedofil a znásilňovač, takže vrah má tak trochu sympatie diváků i přes předchozí prohlášení , že zabil " kupu debilů". Některé story přecházejí až do tv komedie, ale líbilo se mi to. Přesto musím říct, že upřednostňuji styl Tropa de Elite ( ikdyž Wagner Moura se tu také mihl )(23.8.2016)

Mám z toho trochu rozporuplný pocit.(18.10.2004)

Taková pěkná dokumentární sonda do jedné brazilské věznice.I přes poměrně dlouhou stopáž jsem se bavil celou dobu a téměř ke každému vězni jsem si našel sympatie.....což bylo asi smyslem filmu,protože na konci jsem si přál vidět co nejvíc ztrát na straně státních zaměstanců a co nejvíc přeživších na straně muklů.(24.12.2009)

Po Cidade de Deus a Tropa de Elite moj treti brazilsky film s hodnotim "lehce" nad tri hviezdy. Zial nevyhnem sa porovnavaniu so spomenutymi snimkami. Carandiru ma zaujal najmenej aj napriek tomu,ze to bol zaujimavy film z vezenskeho prostredia. Avsak osudy jednotlivych "hrdinov" nezanechali vo mne silny dojem. Opat raz nerozumiem zmene nazvu oproti originalu, ked vzbura (ak sa tomu da povedat vzbura, skor to boli jatka) trvala len zhruba 1/3 filmu, pricom vacsina deju zaberali pribehy vaznov a samotneho vezenia Carandiru.(17.1.2010)

Jedna z mála drám, ktorá mala niečo viac do seba. Aj keď to nebolo také pôsobívé, skvelé, alebo dojemné, bolo to pre mňa niečim výnimočné. Aj ked Cervenak má pravdu v tom, že väčšina väzňov bola vykreslená ako v skutočnosti parta chlapov, ktorý sa vedia vo väzeni správať, ale aj tak ma ten film zaujal. Mohlo to byť vykreslené trochu iným drsnejším spôsobom a podľa mňa by ten film navodil väčšie vzrušenie a pripútanosť k deju. A finále(to ako vznikla bitka) bola trochu očakávana, už len z hladiska názvu filmu. Aj keď som si myslel ze vzbura vypukne hneď na začiaku a celý film bude o tom ako sa tam polícia snaží dostať, bitky medzi policajtami a väznami alebo niečo podobné. V tomto ohľade ma film sklamal!(2.6.2011)

K tomuhle více než zajímavému filmu jsem se sice dostal s velkým zpožděním, ale hlavní je, že vůbec dostal. Nikdy jsem v brazilském (ani v jiném) vězení nebyl, tak nevím, nakolik je to realistické. Nepřišlo mi to jako jedna z nejdrsnějších věznic na světě. Naopak, chvílemi mi přišlo, že se tam mají "celkem prima a fajn". Film se mohl při své dlouhé stopáži (která ani na okamžik nenudí a neunavuje) více věnovat i samotné vzpouře a jejímu potlačení. Pak by to určitě bylo za plný počet bodů. Takhle film zůstal těsně pod vrcholem :-)(4.8.2012)

dalsi brazilska realita, co dodat....(4.12.2006)

Se shawshankem je to určitě nejlepší vězeňské drama. Mohlo by sloužit jako odstrašující příklad pro všechny potenciální kriminálníky v Jižní Americe, kde většina věznic řeší podobné problémy.(27.9.2007)

Hromada vtipných hlášek, náhled do exotického vězení, a hlavně geniální námět ukazující životy spousty vězňů, Babenco znovu dokazuje že umí stvořit film z vězeňského prostředí. Trošku škoda jen nepropracovaného závěru.(7.12.2009)

moc pěknej prison movie.(12.4.2010)

Asi vůbec nejlepší film o kriminále, a taky o lidech co v něm skončí. Surovej a reálném je film až až. Baví mě, že vždy jednou za čas se objeví film od španělsky hovořících človíčků, kteří ale vždy překvapí, viz: Město Bohů, Amorres Perros, Rec (můj oblíbený), až po Faunův Labyrint. 80%(20.10.2016)

Brazílie mi dokazuje, že je filmovým mistrem v Latin Americe. Upřímně se divím, že film není známější, protože já jsem se nemohl odvrátit od obrazovky. Děj je prvně poskládaný s příběhu vězňů o tom, jak se o ni dostali do věznice, i když jejich vyprávění není radostné a většinou jsou v celách zaslouženě, tak, cítíte, že ve vězení panuje klid a všechno si jde svým životem, a jelikož je před bouří největší klid, tak se vše zvrtne nepokojemi a masakrem policie,kteří si naprosto užívají své řádění. Pro mě naprosto dokonalý film.(29.10.2017)

Typická věznice v Brazilii,špína,nemoci,vraždy,drogy,gay komunita atd.celý film vykresluje pár postav a jejich vyprávění svoje příběhy doktorovi a posledních dvacet minut vzpoura a razantni potlačení,průměrný film.(11.11.2017)

Zajímavý pohled na svět, kde vražda je trestem vlastního zákoníku vězňů. Jenom nevím jestli doktor z věznice poznal opravdu vězně tak jak je popisuje. Scéna kdy jsou ztrestáni zásahovým komandem a 111 vězńů je zabito (záměrně píšu zabito, ne zavražděno), v divákovi vyvolá pocit solidarity s vězni a nenávist k surovému systému. Jenom nevím jak tenhle film koresponduje se současnou vzpourou vězňů, kdy bylo zabito 52 policistů.(17.5.2006)

• lukas_flek

dialog borec1: "kdo je ta holka?" (kouká na holku, která je 2m od něj); borec2: "tahle?" (kouká na ní taky) - dramatická pauza - "ta je tady" - jsem teda nedal a vykašlal se na to. nevěřím, že věznice je chlív plný nevinných usměvavých hochů, kde si doktor štráduje jak chce a za sestřičku má jednoho z vězňů a každý je kámoš s každym a obyvatelé si sami vaří(26.11.2014)

Prostředí ve kterém každý kope sám za sebe, ale přitom tam má něco jako svou rodinu. I když Vám tam asi žádná postava nepřiroste k srdci, neboť zde není žádným postavám věnován velký úsek, tak jejich příběhy Vás dokážou zaujmout. Obdivuji kuráž herců točit v prostředí, v jakém točili.(10.2.2015)

Celkem zajimavy a opravdu skvele zahrany film. Jen z toho vane pocit, ze veznice je plna sympatickych dobraku, kteri byli ve spatny okamzik na spatnem miste. A to mi tu vadilo nejvic.(9.7.2017)

Nuda. Povídky, pak maličko vydělávání kruponu a celý se to táhne jak smrad.(14.9.2019)