Vzpoura ve věznici Carandiru

Carandirú

Vzbura vo väznici Carandiru

Drama / Krimi

Brazílie / Argentina / Itálie, 2003, 148 min

Něco mi v tomto snímku chybí. Jeho vizuální pojetí mě chvílemi připomíná Město Bohů, ale jeho náplň je odlišná. Snaha ukázat skutečný svět a život ve vězení nám ve výsledku předkladá pár příběhů několika věznů a radikální ukončení nepokojů, které se opravdu policii nevyvedla. Vzpoura je pouze nakonci flmu asi 10 minut před koncem a vše před vzpourou je vyprávěním doktora, které postrádá "skutečnost". Doktor nám vypráví věci, které neviděl ani neslyšel a o kterých často nemohl vědět a to ubírá na věrohodnosti. Pohled doktora se snaží hledat klidný lidský pohled na vězně a jeho snaha varovat je před nemocí AIDS je nakonec jen jako podávání chleba člověku co umírá žízní.(7.6.2006)

Tak tenhle kousek mě dostal. Svět ve světě jehož rozloha je pár fotbalových hřišť. Drsná pravdila, která se musí dodržovat, ale přeci jen nějaká svoboda, aby zabránili vzpouře a bujeli úplatky. Film vyvolává dost živou představu jak to tam může vypadat a jak se může celý systém zhroutit, když padne jeden mezičlánek v hiearchii a nastane anarchie.(6.9.2007)

U mňa to bolo len dlhé predlhé filmové rozprávanie o živote väzov v Brazílii. Posplietané s niekoľkými príbehmi, okorenené akousi autentičnosťou a vzťahmi medzi väzňami. Chýbal mi tomu zvyčajný "náboj" .(12.1.2017)

Kdo by čekal brazilské ultradrama ve stylu syrového Města bohů nebo nekompromisní Elitní jednotky bude jistojistě silně zklamán. Carandiru je oproti výše zmiňovaným filmům daleko klidnějším pohledem na brazilskou chudobu, není ale tolik zhuštěnou omáčkou plnou extrémní brutality a "nenaplňuje" diváka pocity znechucení (že by za to mohla ne tak bombastická režie?). Rostoucí gradace děje tu naštěstí je - hodně zúročuje dlouhatanánské vykreslení postav z první poloviny snímku. 65 %(28.7.2010)

Reziser Hektor Babenko mi sice vela nehovori, ale toto je spolu so Shawshankom jeden z najlepsich filmov, ake sa o basach vobec daju natocit. Nenapisal som, ze je to jeden z najlepsich filmov, kinematografie, ne, ne - tam vladne Obcan Kane. No ale... ciry masaker! Perfektne je vykreslenie brazilskej vaznice, prostredie je drsne, spinave, dialogy naprosto perfektne, nemam slov . 100 %(18.7.2017)

Do věznice Carandiru nastupuje nový lékař, aby zde bojoval proti nekontrolovanému šíření viru HIV. Drogy, homosexuální pohlavní styk, to vše napomáhá šíření nemoci, a je doktorovou povinností zkontrolovat všechny vězně. Nikdo přitom samozřejmě nemlčí, a doktor se tak dozvídá všelijaké okolnosti ze života vězňů. Přeplněná věznice, spousta nemocných, drogy ... to vše může vyústit jen v jediné, vzpouru vězňů... Film dle skutečné události ukazuje život v jedné z největších brazilských věznic v celé své nahotě. Vězení, kde strážní mají jedinou roli, udržet vězně uvnitř, ať si dělají co chtějí, kde nově příchozí vězeň bez známostí nemá žádnou šanci na přežití. A také (jak už to tu kdosi zmiňoval), že ne všichni jsou až tak špatní, a i že vězni mají leckdy svůj charakter. A zvlášť drsný závěr přidává celému filmu na jeho síle ...(10.10.2004)

Příběhy vězňů a jejich činů, jež je dostaly za mříže z pohledu lékaře snažícího se zabránit šíření viru HIV. Už od samého začátku poutavá podívaná. Uprostřed filmu se sice děj trochu zpomalí, aby vykreslil vztahy mezi vězni (což mohlo být provedeno mnohem lepším způsobem), ale ke konci, kdy dojde ke vzpouře a po zuby ozbrojení policisté bez rozmyslu zmasakrují bezmála polovinu vězňů, si začnete říkat proč tak skvělé téma nebylo natočeno ještě lépe. Přes to všechno je Carandiru skvělý film a některé scény si budete v hlavě opakovat ještě dlouho po závěrečných titulkách.(17.11.2005)

Myslel jsem si, že většina filmu se bude věnovat samotné vzpouře. Ta je však pouze jakýmsi vyústěním celého snímku, během něhož se pomocí jednotlivých retrospektiv seznamujeme s každou hříšnou duší několikatisícového kriminálu. Naprosto mě uchvátil režim ve vězení, celé působí jako malá osada, kde si každý chodí kam chce a kdy chce, má vlastní pokoj s domácím zařízením a navštěvuje ostatní.(26.11.2008)

Zaujímavá mozaika príbehov väzňov v jednej brazílskej väznici, ktorá síce nemá jasnú dejovú líniu (teda okrem toho, že ju pravidelne navštevuje hlavná postava - doktor Drauzia), ale jej sledovanie diváka až tak neunaví aj napriek tomu, že film má takmer 2 a pol hodiny. Záver, ktorý naznačuje samotný SK názov, je trochu zvláštny, ale keďže sa jedná o spracovanie skutočných udalostí, tak sa to dá nejako "prežuť" :o).(5.10.2011)

Bylo to hodně dlouhé a moc se mi nelíbila glorifikace vězňů (viz Cervenak). To jsou negativa. Na druhou stranu to byl skvěle natočený film, který rozhodně nebyl příliš pozitivní. Chápu, že dělat strážce v brazilském lochu asi není nic moc práce, ale že by při průseru museli postřílet stovku muklů... Moura špičkový jako obvykle. 85%(13.5.2017)

Velmi zajímavé ztvárnění poměrů ve věznici, pro naši evropskou mentalitu dost neobvyklé, ale celé dvě třetiny filmu jsem se poměrně nudila, závěr to ovšem hodně napravil. Jako celek z toho vyplynul docela slušný, průměrný film(10.2.2012)

UFFF! Tak to byla teda síla.Hnus, špína , bordel, chaos, deziluze tak těmito slovy bych definoval tento film. Už dlouho jsem neviděl něco tak "špinavého" jako byla právě Vzpoura. Také již dlouho jsem nezažil takovou schýzu, při pohledu na uvíznutého tlouštíka v tunelu kterého vězni ubodávaj. Další pěkně nechutnej moment nastane při pohledu na zakouslou myš v prstu vězně či při masových vraždách. Vzpoura je můj první pohled do vězení v Brazílii a musím říct, že jsem dost věcí nechápal. Třeba mytí podlahy, či návštěvy na celách, volný pohyb až ke dveřím věznice, minimum strážců a maximum nejhorších vyvrhelů. Jestli to takhle opravdu funguje tak kam se na ně hrabe Thajsko . Každopádně jse o hodně dobrý film, který Vás jen tak od obrazovky nepustí, jen bych mu vyčetl, že diváka zavedl pouze do věznice v Brazílii ale tím to skončilo a to je na 5 hvězd sakra málo. Na druhou stranu potěší herecký výkon Wagnera Moura alias Zica, a Aidy Leiner jako Rosirene.(11.1.2006)

Docela příjemné překvapení. Film sem měl v hledáčku už celkem dlouho, ale ještě dýl to trvalo, než sem se k němu tak nějak dostal... Abych řekl pravdu, tak si nejsem úplně jistej, co nám vlastně rejža chtěl ukázat. Páč, v prvních dvou třetinách filmu se setkáváme s různými příběhy vězňů, které jsou kvalitně a reálně natočeny, ale mě za srdce protě nechytly. Též se nám otevírají brány této věznice. A řeknu Vám, zlatej Shawshank a jeho jednolůžkový cely. Ani na vteřinku bych se nechtěl ocitnout za zdmi tohoto pekla, kde přijdete k HIV lusknutím prstu (a ohnutím se pro mejdlo :o) ). Závěrečná třetina je skutečně drsná a nadupaná. Vpád policie do bran věznice je srovnatelný s vyhlazováním ghetta v Schindlerově seznamu či Pianistovi. No, na pravé vězeňské drama to je slabé a na akční kousek málo akce, tak nevím,nevím do jaký škatulky to píchnout... Na závěr malé zamyšlení nad tím jak by se asi cítili naši "milovaní" vězni v těchto nelítostných podmínkách, tuším, že zdaleka né tak dobře jako u nás :o).(22.6.2010)

• sedm.1

Je sice na první pohled sympatické,že autoři natočili opravdu syrový a doslova špinavý film z prostředí největší brazilské věznice,ale k čemu to,když vlastně nevím,co to mělo celé za význam.Ukázat,že to stálo v Carandiru za hovno?Že tam byli téměř všichni nakažení HIV?Že tam byl sex,agresivita a brutalita mezi spoluvězni na denním pořádku?Sakra že jo,co jiného také ale od takovéhoto prostředí očekávat?Carandiru mi ovšem nedával smysl ani svou zápletkou,jde jen o přehlídku pohnutých a ještě pohnutějších příběhů několika místních "obyvatel",koncept to ale nedávalo vůbec žádný a až do poslední čtvrthodinky není o nějaké vzpouře navíc ani pípnuto.Ta se tu pak sice rychle odehraje,ale jde spíš jen o konstatování,než o skutečný popis,proč a jak ke vzpouře vlastně došlo.Jinak herecké obsazení je vesměs téměř snad až amatérského ražení,ale i přes pár křečovitějších výstupů je to spíše ku prospěchu filmu a přidává to na jeho autenticitě.Nejvíce tu tedy mohu pochválit atmosféru,která je navoze ale právě jen zmíněnou syrovostí prostředí,dál pak potěší snad jen pár silnějších scén,jinak mě ale bohužel věznice Carandiru moc neoslovila a to především díky nulovému ději a stále se dokolečka opakujícímu schématu trpký život ve vězení Carandiru.(20.12.2010)

Spíš než věznici to připomíná gheto. O bachaře tam vězenˇ nezavadí, všichni si chodí kam chcou, žádný stejnokroj, návštěvy se couraj po vězení i s malejma bastardama, které může kdokoliv podřezat. Jestli to tam tak fungovalo, tak se divím, že to nepřišlo dřív. Ale jinak se na to dalo dívat.(28.10.2012)

• Castrator

Závěrečný masakr si hvězdu zaslouží, ale dvě hodiny před ním jsou utrpením. "Možná neměli odvahu zabít ženu."(13.2.2016)

Docela dobře zvládnutá mozaika osudů vězňů v jedné přeplněné věznici kdesi v Brazílii. V názvu avizovaná vzpoura přijde na řadu až asi třicet minut před koncem (mimochodem to vlastně není žádná vzpoura, jen jeden konflikt který nabobtnal do ohromných rozměrů) a ta už víceméně nudí. Mnohem zajímavější byly osudy vězňů, které tomu předcházely. Film podle skutečné události... je vidět, že v Jižní Americe se s vězni vubec neserou.(4.10.2010)

Další film Hectora Babenca, který má u mě opět plný počet. Vyhovuje mi jeho způsob vyprávění - to, jak realitu občas zpochybní (zpovědi vězňů jsou pravdivé anebo výmysl?) nebo jak ji proloží snovou scénou. Líbí se mi, jak autenticky ve svých rolích působí herci a jak kamera dokáže i v tom největším hnusu vyčarovat kouzelný obraz. Z jeho filmů cítím lidskost a soucit s těmi nejubožejšími a odpor k surovému a zbytečnému násilí.(10.11.2015)

Zajímavý pohled do Brazilských cel, to familiérní prostředí kriminálu by měli zavést i u nás. =) Útok policie je vylíčen jako naprosto nezdůvodný a skutečně u závěrečných titulků máte pocit, že je poněkud černobílý.. Příběhy jednotlivých věznů jsou předlouhou předehrou pro akčnější závěr, i tak ale hodnotím spíš celkový dojem filmu pěti hvězdičkama, při případné konfrontaci s podobnými snímky bych musel dát hvězdiček míň...(19.9.2005)

• Holina

Hluboké zklamání. Není to úplně na odpad, ale celkově nic moc...(6.12.2010)

Odsouzenecké verze osudů trestanců ze zápisníčku vězeňského doktora v přeplněném kriminálníky spravovaném (v podstatě) nápravném (ubytovacím) zařízení. Škoda jen tak krátkého vyobrazení vzpoury.(5.8.2006)