Vzpoura ve věznici Carandiru

Carandirú

Vzbura vo väznici Carandiru

Drama / Krimi

Brazílie / Argentina / Itálie, 2003, 148 min

Něco mi v tomto snímku chybí. Jeho vizuální pojetí mě chvílemi připomíná Město Bohů, ale jeho náplň je odlišná. Snaha ukázat skutečný svět a život ve vězení nám ve výsledku předkladá pár příběhů několika věznů a radikální ukončení nepokojů, které se opravdu policii nevyvedla. Vzpoura je pouze nakonci flmu asi 10 minut před koncem a vše před vzpourou je vyprávěním doktora, které postrádá "skutečnost". Doktor nám vypráví věci, které neviděl ani neslyšel a o kterých často nemohl vědět a to ubírá na věrohodnosti. Pohled doktora se snaží hledat klidný lidský pohled na vězně a jeho snaha varovat je před nemocí AIDS je nakonec jen jako podávání chleba člověku co umírá žízní.(7.6.2006)

Na začátku jsem to chtěl vypnout, ale pak sem to nějak přetrpěl. Zaujalo mě, jak doktorovi vězni vyprávějí své příběhy, které je dostali do věznice. Velice srandovní příběh byl ten v té bance, ten byl opravdu povedený. Nečetl jsem obsah, takže sem dopředu nevěděl co mě čeká, velice mě pobavila ta scéna po vzniknutí vzpoury, kdy vězni okny hází všechny své zbraně na dvůr před ředitele, ale pak jsem opravdu nechápal tu krutost, nelidskost, kterou prováděla ta speciální zásahová jednotka. V této části byla silná ta scéna jak přijde ten policajt a řekne máš šťastný den, nechám tě žít a za chvilku se vrátí ho zabít. 75 - 80 %.(22.9.2012)

Určité části filmu byly zajímavé, některé pasáže zábavné, ale na můj vkus moc vleklé a největší problém je v tom, že ať chtěl film sdělit cokoliv navíc, než jen to, co ukázal pouhému oku, jsem nějak nepostřehl. Filmu chyběl spád. Rozhodně prostory věznice a odporné podmínky mě šokovaly asi jako každého, kdo to viděl( mám dojem, že stejný model věznice byl použit v seriálu Prison break ve třetí sérii), ale filmu chyběla surovost. Je sice hezké ukázat, že i v takové odporné díře, jakou Carandiru byla se muklové dokázali krásně asimilovat a dokonce si tam bez bachařů vytvořili vlastní fungující řád. Na druhou stranu tam nebyl žádnej pořádnej big boss a já prostě nevěřim, že při podobnejch podmínkách by nedocházelo k vraždám každou minutu, ikdyž film ukazuje jak tam byly všichni jedno velký bratrstvo. Stručněji moc dlouhé, beze šťávy a bez emocí. 3*(12.10.2012)

Nemám čo dodať, Mesto bohov bolo iba o kúsok lepšie, ale tomuto filmu musím jednoducho musím dať plné hodnotenie ... je to perfektne natočená vezeňská dráma. Mám rád mimoamerické filmy.(6.4.2006)

Nelidské podmínky ve věznici byli příšerné, ale upřímě,vždyť si mohli uklidit co teda i udělali jak byl návštěvní den. :) Co se týče AIDS tak to je problém těchto zemí. No já tyhle lidi prostě nelituji,zaslouží si to nejhorší a jsem zastancem zub za zub , oko za oko. Zabiješ? Zemřeš ! Žádné vězení. Samozřejmě, že trest smrti je diskutabilní, ale když si vezmete, že by Vám někdo zabil někoho koho milujete a on si půjde válet šunky na 8 - 12 let , tak to je výsměch. Založil bych pracovní tábory, aby byli pro společnost úžitkem a ne na obtíž. To stejné i z nezaměstnanými, proč by nemohli uklízet ulice a nebo nějakou prací přispět k čistotě města. No ale už jsem se rozčílil tak končím. Film se mi ale líbil a to je důležité.(23.7.2006)

Politický crust jak vyšije. Ta čtvrtá je za Ratos de Porao a jejich kultovní Crucificados pelo sistema.(29.5.2007)

brilantni(29.7.2007)

Velmi zvláštní film. Člověk pořád hledá dějovou linku, která má film vést. Film je sice více než dobrým způsobem svědčí o věznicích pro největší trestance, rozležení sil v nich, vztahů. Přesto však něco postrádá. Postrádá konkrétní děj. Je to soubor nesourodých obrazů, ve kterých se člověk místy až ztrácí. Důvod proč nakonec došle k oné vzpouře je prakticky zatajen. Není nějak vysvětlen, stejně jako zásah policie. Byla hlavním důvodem nákaza většiny vězňů AIDS? Nebo něco jiného. Sám hledám odpověď. Přes tuto nesourodost film určitou kvalitu má...(10.4.2010)

Z prostredi Brazilie a Argentiny je pro me maximalni TOP film Mesto Bohu a nevim zda ho neco prekona ale tohle se mi hoooodne libilo... polodokumentarni film, ktery me vubec nenudil a naopak me upoutal k obrazovce diky kamere, hudbe, zvuku a strihu, diky temto slozkam je z tohoto filmu hodne slusne dilo ve svem zanru...(5.12.2011)

• EllienPM

Uf... Netuším, jak tohle může mít 77%. Jestli mne něco na tomhle snímku celou tu dobu iritovalo, tak výraz doktora, který se neustále usmíval, což bylo trapně neadekvátní. Velká škoda. Povedlo se pár působivých scén (převrácení na víru v Boha, návštěvní den), ale zbytek je chaotické, neučesané, nepopsatelné cosi. A hlavně povrchní. Jako dokument o životě za mřížema to možná přínosné je, nic jiného to ale není. Všechna zajímavá témata jen naťukává, nejde do hloubky, přelétává, chce vše, ale nedává nic. Scéna s dopisem (fotbalista) je vyloženě kýčovitá (hraje na city skutečně křečovitě a v nevhodný moment). Jedna hvězda za pár přirozeně vypadajících scén, druhá za skutečný příběh - námět z knihy. Co asi udělaly ty přepočetné a překřehké transky, že sedí s vrahy? Z toho celého si odnáším jediné - díky za život v kulturní střední Evropě. Nejde o podmínky věznice, ty jsou nadstandardní, ale o podmínky "ulice - z příběhů". Latinská Emerika je opravdu hnusné a špinavé místo, kde spravedlnosti (a bezpečnosti) na ulicích opravdu moc není. Odpovídající komentář: Tsunami_X.(11.1.2015)

Přesnější název by byl "Masakr ve..." Syrové drama z prostředí latinskoamerického vězení Vám nenabídne hlavního hrdinu či hrdiny, lze jen sledovat. Morálka, ze které se mi obrací žaludek, je na obou stranách mříží...(9.5.2015)

Špatně zvolený překlad názvu filmu je zavádějící, neboť film se vzpourou nemá do posledních chvil nic společného. Vězně glorifikující perlička mě dokonale pohltila svým nadhledem a až dokumentárním stylem téměř povídkového vyprávění. Až se stydím říci, že jsem si mezi těmi vrahy a úchyláky, kteří jsou vrazi a úchyláci, bez nějakého romantizování či filozofování, našel své oblíbence, kterým jsem do poslední chvíle fandil. Skvělá, místy vtipně odlehčená atmosféra, živé tempo a lidské, uvěřitelné postavy. Americky natočený americký Shawshank má svého brazilsky natočeného brazilského konkurenta. Po všech těch konzumech z USA delikatesa. Bravo.(17.7.2015)

První 3/4 kdy náš průvodce - lékař vyslechne příběhy vězňů jsou poněkud pomalejší. Rychlejší tempo přinese až závěrečná vzpoura. A možná nevíte, že toto nebyla poslední vzpoura v Carandiru, ale předposlední. Při té poslední zemřelo 19 vězňů, ale podařilo se jim pomocí mobilů zorganizovat vzpoury po celé zemi a vzít rukojmí z řad návštěv.(21.5.2005)

Zobrazení bizarního světa věznice Carandiru.(4.8.2013)

Nevim co k tomuto dílu dodat. Mám smíšené pocity a film byl zajímavý :)(29.9.2009)

Veľmi sa mi páčili príbehy väzňov, a celé to dávalo hlavu a s prekvapením aj pätu. Keby som vedel aký dobrý film mám vo svojej zbierke, tak ho určite tak dlho neprekladám :). Vyzdvihol by som aj hudbu k tomuto filmu. Inak vážne majú takéto podmienky väzni vo väzení v Brazílii? Hrozné. Hrozné však určite neboli návštevné hodiny. Celé väzenie mi pripadalo ako jedno veľké sídlisko, ktoré dýcha a žije. Doktor pri počúvaní príbehov pochopil, že všetci väzni v tejto väznicu sú vlastne nevinný :).(24.7.2010)

Osobně bych v tom žádnou agitku neviděl. Popis celé vzpoury je sice podáván jenom z jedné strany tj. pohledu vězňů, ale díky předchozímu průběhu si člověk může udělat celkem slušný obrázek o tom, kdo vlastně ten příběh ve, kterém nic není černobílé vypráví. Kdyby "seznamovací část", která je složená z jednotlivých epizod a příběhů jak se do Carandiru dostali jednotliví vězni, nebyla tak rozstříštěná a mezi jednotlivými příběhy byly určité návaznosti tak jasných 5, takhle 4 a pul. Rozhodně stojí za zkouknutí.(13.10.2010)

Trošku nechápu všechny ty oslavné recenze na tento film. Rozhodně to není špatný, ale je to strašně natahovaný a zdlouhavý. Navíc ona slavná vzpoura se odehrává v poslední asi půlhodince. Předchozí 2 hodiny patří představování některých postav. To bylo sice ze začátku fajn, ale pak už to začíná opravdu pořádně nudit. Navíc mi to místy připadalo směšné, což asi není tak úplně v pořádku. A kdyby nedošlo k závěrečné vzpouře, která se docela povedla, asi bych dal ještě o hvězdičku míň.(15.12.2010)

Český název je dost zavádějící, protože vlastní vzpoura je minoritní částí celého filmu. Jinak jde spíše o studii, jak takový živelný organismus věznice v Jižní Americe funguje, se spoustou dílčích historek jednotlivých vězňů. Chybí tomu nějaká nosná linie, která by ony střípky držela pohromadě. Silný důraz na používání kondomů a toleranci k homo- a transsexuálům filmu spíš ubližuje. A vlastní vzpoura? Je podána silně jednostraně, a nakonec odbyta alibistickou poznámkou, že takhle to bylo podle vězňů... Ale to už přece víme, že věznice jsou plné nevinných. 60%(13.1.2012)

No to je zajimave, nez se dal Nascimento k BOPE tak si uzival cracku v jedne z nejvic badass veznic na svete! Cesky nazev me pekne vypekl, neb kdyz se clovek zacne divat na dvouaneco hodinovy film ktery se jmenuje "Vzpura ve veznici Carandiru", tak ocekava ze ta vrzpoura bude trvat o neco dyl nez nejakych dvacet minut (jeste k tomu poslednich dvacet minut). Vse predtim jede ve stylu takoveho vypraveneho filmovohraneho (boze co ja to dnes vymyslim za strasne patvary) dokumentu. Ovsem nerozumejte mi spatne, rozhodne si neni na co stezovat! Muklove vypraveji sve pribehy vezenskemu doktorovi velice zajimave a jsou pomerne realisticke. Elitni trupa me naprosto rozsekala, ale Carandiru je take velmi kvalitni film. Frau Joelly rozhodne doporucuje!(12.2.2015)

Přes drsné prostředí jsem byl svědkem mnoha příběhů vězňů, kde umírali lidé, ale přesto ve mně leckdy vzbuzovali pozitivní emoce a já mohl sledovat nejen jejich důvod pobytu ve věznici, ale i běžné starosti vězně. Délka filmu mě nejdříve odrazovala, ale musím zpětně uznat, že na konci jsem se i trochu divil, že už je konec. Zkrátka film, kde si přijdou milovníci lidských příběhů na své.(1.11.2009)