V žáru královské lásky

Flames of Royal Love, The

Komedie

Československo, 1990, 87 min

• Radyo

U některých scének jsem se zasmál, ale ani trochu si nejsem jist, zda byly myšleny jako vtipné, či zda prostě byly jen směšně trapné. Jako celek tenhle film patří do trezoru, ne snad pro "zakázané myšlenky", ale prostě proto, že jde o snůšku zhovadilostí a trapností a bude lepší, když už jej nespatří žádné lidské oko.(1.9.2003)

• Radek99

Oproti provokativní knižní předloze Ladislava Klímy slaboučký odvar, pryč je obsese, filosofické přemítání, literární iluzivnost a horečnatost textu, zbyla trocha sexuální deviace, zajímavé herecké obsazení a trocha té odvahy experimentovat a ovládnout látku, která je sama o sobě vrcholem nekonvenčnosti... Tohle je ovšem čiré umění pro umění...(26.2.2007)

Jestliže je v podtitulu filmu Krvavá komedie, pak se nežinýruji a dávám ****. Film by mohl mít klidně jakékoli jiné dialogy, ale vše ostatní je strašně zábavné. Začátek, soulože, špionské videonahrávky Chýlkové, atd., atd. Z groteskního románu o šílenství šílená groteska. A kdyby ještě dokázali všichni hrát jako Landovský, dám o hvězdu víc.(2.8.2009)

Repríza po dvaceti letech mi potvrdila, že je to naprostej úlet, kterej nemá v české kinematografii obdoby. Výborně vybrané obsazení, hlavně role Abrháma, která je taky asi jeho celoživotní úlet. Čok je vysloveně vhodný typ pro hlavní roli. Pěkná výtvarná stránka a dobrá reklama na Žižkovský vysílač. Otázka je, jak to bude bavit nebo otravovat lidi, kterým nestačí bavit se nad tímhle druhem filmu. Ale lepší než artovní kousky Němce ze 60.let :)(9.4.2011)

• Adam Bernau

Samotný začátek dával naději, že to úplně špatné nebude. Ale bylo. Čím dál horší. Po půl hodině jsem už měl chuť to vypnout. Slátanina a paskvil. Půl hvězdičky jen za snahu o něco zajímavého. Pokusím se z toho totálního marastu vyhmátnout nesouvisle něco formulovatelných výtek: Přenést legendární Klímovo dílo do bizarních moderních kulis není špatný nápad. Pohrávat si svévolně s látkou - proč ne. Ale tohle je úplně mimo. Kdybych Klímova Sternenhocha neznal, vůbec bych netušil, oč v tomto filmu jde. Horší však je, že to nechápu ani tak. Z Klímy nezbylo vůbec nic (ačkoli je sveřepě držena linie původního příběhu), aniž by ovšem byl Klíma nahrazen něčím jiným, co by stálo za to. Myšlenková znepokojivost je tatam. Integrální účelová grotesknost Klímova textu je zcela smazána, nahrazena grotekností umělou. Všestranná nekompromisnost Klímova vyjadřování (v malém i velkém) tu rozpuštěna ve zbytečných ústupcích, tu přetřena efektní rádoby provokativností. Postavy nemají takřka nic společného se svými předlohami. (Obzvláště pitomé je, že právě ve scénách, v nichž je sledována předloha, jsou charaktery Klímových postav trapně likvidovány.) Třeba Chýlková hraje sice pěkně, ale rozhodně ne Helgu (asi ne vlastní vinou). Postupující šílení Sternenhochovo je nepostřehnutelné, protože tady je tato postava magorem už od počátku. Čokův výkon: pokud nemluví, docela se mi v roli Sternenhocha zamlouvá (odhlédnu-li od pojetí postavy), horší je to, když mluví - neumí to. Ale větším zklamáním jsou Polívka a Landovský - ti to sice umějí, ale toliko divadelně deklamují text. Hudbu raději nekomentuji. Celkem: Kíma zředěný až k nule, ve výrazu i v obsahu. Ze samotného filmu se zdá, že jde jen o jakousi chaoticky oscilující erotičnost dvou pomatenců, směrem k závěru se slévající s hororem (což sice z předlohy vyhmátnout lze, ale ne jako samotnou podstatu). Přidané motivy (např. bizarně "státní" kontext) beze smyslu. Nenacházím nic, čeho bych se mohl chytit. Ať toto dílo obracím z kterékoli strany, nic z něj nekouká. Leda snad...po přečtení některých přejných komentářů si říkám, že jako parodii na Klímu bych to bral. I když samotný pomysl "parodie na Klímu" mi připadá šílený. Asi jako druhá mocnina nekonečna.(2.5.2011)

• - Film navštívilo v kinech 320 511 diváků a vydělal 3 454 837 Kč. (Pumiiix)