Méďa Béďa

• slovenský

Medvedík Yogi

Animovaný / Dobrodružný / Komedie / Rodinný / Romantický

USA, 1964, 89 min

Jak jsem to tak dneska po letech zase viděl, můžu k tomu říct jenom jedno: Je tam všecko. Všecko, co mám na filmech, nebo vlastně spíš na životě, rád. Láska, svoboda, širé dálky i vědomí, že někde čeká místo, kam člověk (medvěd) patří; hudba a zpěv, legrace (chytrá, nepitvořivá), jídlo i trocha toho zdravého absurdna. Ono je to vlastně možná spíš tak, že mi Béďa ty věci napřed ukázal a teprve tím jsem si je zamiloval, že ano, když jsem ho jako dítě znal nazpaměť a v den, kdy ho u nás v kině promítali naposled (což z tehdejší perspektivy znamenalo, že už ho člověk nejspíš nikdy neuvidí), jsem měl do té doby neznámý pocit, že už mě v životě nic dobrýho nečeká. No a vida, dneska po mé jeskyni pobíhají malá medvíďata a můžem si spolu Béďu pouštět z DVD a dokonce se jim líbí tak jako mně tenkrát. Není to paráda?(17.8.2011)

Méďa Béďa holt nebude mou oblíbenou postavičkou, i když musím uznat, že v animovaném provedení je to přece jen o dost lepší než v provedení se skutečnými herci. Na tomhle filmu je dobré to, jak se medvědi dostávají na různá místa a že to v rámci příběhu i celkem funguje. Na zadek jsem z toho ale nepadal a příliš se nesmál.(26.10.2016)

Meda Beda v Cechach, Medvedik Yogi na Slovensku. Opat film zakupeny v dobach doznievania Prazskej jari ked este normalizacia nebola vo vtedajsej CSSR programova. Opat dve nezavisle dabingove verzie (preco, vid receziu ku Kniha dzungli) slovenska fantasticka, ceska urcite tiez... Prvy a posledny seriozny celovecerny pocin tvorcov Hanna & Barbera v roku 1964 pri premiere nacisto pohorel aj napriek tomu ze pri animaci pomahali mnohi najlepsi animatori z Warner Brothers ktori v tom case kvoli zruseniu divizie animovanych filmov (napriklad znamych Loneley Tunes ktore vtedy WB produkovali) presli pod kridla novo vytvorenej spolocnosti Hanna & Barbera. Nastastie ktelevizne kanalovo prebujenely trh v USA priniesol viacnasobne opakovania tohto dielka a tak sa po mnohych rokoch Hey There, It's Yogi Bear! stal aj v krajine svojho vzniku animovanou klasikou. Pribeh nie je nicim zvlastny, avsak spojenie hudby, gagov, a animacie vytvaraju skutocnu lahodku pre vsetkych fandov animovaneho zanru. "Hovor mi nejake lichotky Yogi.... Lichotka, este jedna lichotka a kedze si taka mila pridam este jednu lichotku....."(9.11.2008)

Tenhle příběh jsem jako malý shlédnul snad stokrát. Krásný film pro děti. Jednoduchý, půvabný a chytlavý. I kreslené provedení se mi dodnes moc líbí, je to stará poctivá filmová práce. Mám pocit, že tohle se i dnes musí dětem líbit více, než kdejaká 3D grafika a Saxana a lexikon kouzel... Za jeden z nejkrásnějších a nejpovedenějších animovaných kousků dávám pět hvězd.(5.11.2012)

Seriál, ktorý kedysi dávno bežal v TV v slovenčine som mál rád, no tento film ma nebavil. Narozdiel od krátkych seriálových epizód, tu sa nachádza veľa nudnej vaty a aj dosť otravných speváckych vystúpení. Navyše som si nemohol ani za nič zvyknúť na český dabing, úplne iné hlasy než v slovenčine a už len to premenovanie Yogiho na Béďu mi príde na hlavu. Celkový dojem teda úplne priemerný, neviem, či som sa čo i len raz zasmial.(21.10.2017)

• - Film byl znovu vydán v roce 1986. (Terva)

• - Méďa Béďa byl prvním celovečerním snímkem dvojice Hanna a Barbera a současně i prvním celovečerním animovaným snímkem, který vznikl na základě televizního programu. (Cherish)

• - Méďa Béďa byl jednou z postav od Hanny a Barbery, které nosily kolem krku "límeček". To dovolovalo udržovat tělo postavičky statickým a překreslovat jen hlavu, pokud mluvila. Redukoval se tak nutný počet kreseb i rozpočet. (Cherish)