Pes baskervillský (divadelní záznam)

Komedie / Krimi / Mysteriózní

Česko, 2018, 113 min

Vytvořit divadelní inscenaci z notoricky známé knižní předlohy a hlavně z mnoha filmových zpracování, je odvážný počin. Aby to nenudilo, musíte přijít s něčím novým, třeba změnou scénáře (přílišná změna ošem naštve znalce díla, tedy v tomto případě většinu), nebo změnou důrazu na jednotlivé momenty příběhu, nebo změnou reálií. Zelenka je génius, který od všeho udělal trochu, k tomu inovoval dialogy, přidal pár scének. Přitom Sherlockovského ducha zachoval, hlavní postavě vtiskl trochu české představy o anglickém humoru, ale Roden zahraje skvěle cokoli. A prostředí krumlovského parkového divadla bylo využito naplno, korunovalo dílo. Skvělý zážitek, necelé dvě hodiny utekly až moc rychle.(9.3.2019)

• Amonasr

Představení jsem viděl už v roce 2015 přímo v Českém Krumlově a z asi dvacítky jiných, které jsem tam do té doby navštívil, mi připadalo jako druhé nejslabší (ještě o úroveň horší kdysi byla zmodernizovaná Babička). V tehdejší recenzi pro jeden literární server jsem o tomto Psu baskervillském mj. napsal: „V programu se uvádí, že jde o detektivní komedii, ovšem režisér jako by se nemohl rozhodnout pro žádnou z těchto poloh, takže to nakonec nebyla ani komedie ani detektivka, jen cosi mezi tím, beztvarého a poměrně nudného. Ani ryba ani rak. Celkově představení chybělo jakékoliv napětí či naopak opravdu inteligentní humorný ráz. Celé to na mě působilo, jako by profesionální ansámbl režíroval ochotnický režisér, a ačkoliv měl k dispozici kvalitní spolupracovníky (herci, scéna, kostýmy, hudba atd.), nedokázal celku vtisknout žádnou osobitější tvář. Připomínalo mi to spíš násilně poslepované scénky, tu méně, tu více povedené, které však jako celek dohromady příliš nefungovaly. Když se vyčerpal účinek vnějškových efektů, jako Rodenových nervových tiků, občasného pobíhání živých zvířat, strašidelného vytí psa z močálů apod., byla to už jen dosti obyčejná nuda a na konci se mi docela ulevilo, že už se budu moci jít vyspat.“ Proto mě udivilo, že si ČT vybrala pro svůj záznam právě toto představení a byl jsem zvědav, zda v televizi nebude můj dojem přeci jen o něco příznivější. Nebyl – k pocitu o ochotnické režii jsem z detailních záběrů naopak získal ještě i pocit o ochotnickém způsobu hraní většiny herců, včetně Rodena samotného. Naprosto křečovité přehrávání přidalo celé frašce v televizním nasnímání až téměř nesnesitelný punc. Škoda – na točně v Českém Krumlově se totiž jinak většinou hrají mnohem kvalitnější představení s neopakovatelnou atmosférou přírodního amfiteátru.(15.2.2019)

Zažili jsme na vlastní kůži přímo i natáčení a musím přiznat, že naživo je to lepší. Roden perlil. Vtípky s kokainem bych ani nevymyslel. Spousta scén je zaostřena na právě mluvící osobu, takže není vidět, jak herci šaškují mimo záběr, když zrovna nejsou hlavními aktéry záběru. Bohužel jsem stále ovlivněn tamní atmosférou, takže pro mě stále 5/5 (90 %). ,,Pokud jste také fanoušci animáků, zde je můj zcela animákový osobní seznam". Další dubnová aktualizace se blíží a je toho opět hodně, co přidávat.(13.2.2019)

• gudaulin

Českokrumlovské otáčivé hlediště má díky jedinečným přírodním a historickým kulisám pověst něčeho, co se prostě musí vidět. Nemám to daleko, takže dosavadní míjení má na svědomí pohodlnost a vyšší cena vstupenek. Konec konců s fenoménem otáčivého hlediště jsem se seznámil prostřednictvím vltavotýnských ochotníků a ti patří ve své kategorii mezi ceněné soubory. Po shlédnutí záznamu jsem rád, že mi Česká televize umožnila vyhnout se zklamání a nerozumné investici. Záznamy divadelních představení bývají sázkou na jistotu, protože z pochopitelných důvodů ČT volí obvykle to nejzajímavější, co soubor dokáže předvést. Dost dobře nechápu volbu Psa baskervillského, protože představení nevyniká v žádném ohledu. Selhávají především dialogy a režie, ale ani herecké výkony se pochválit nedají, a to včetně Karla Rodena coby hostující hvězdy. Pitvoření ještě nedělá dobrý humor. Příznačné je sledovat reakce publika. Hra, která si dělá ambice být komedií, vyvolává převážnou většinu času lhostejné mlčení. Diváci se odvázali až v poslední desetiminutovce. Celkový dojem: 40 %.(24.2.2019)

Pokud mám hodnotit záznam divadleního představení, je ta jako dát si kompot ze špajzky, když doma chybí čerstvé ovoce. Divadlo se nedá natočit, divadlo se musí zažít. A to v Českém Krumlově dvojnásob!! Původně jsem nechtěla komentovat, spíš glosovat, ale prostě mi to nedá. Zelenka je génius!! Povedlo se mu udělat z hororu kvalitní komedii! Ustál na velké otevřené ploše tak komorní scénku jako je vyvolávání duchů. Práce s prostorem úžasná! A Roden je na divadle ještě lepší než před kamerou.(18.2.2019)