Olliver Hawk

Hudba:

Toni Teivaala

Riku Rantala (vypravěč), Olliver Hawk (a.z.), Harry Ojala

Hellboy

Zajímavý, byť poněkud sporný film o finském hypnotizérovi a jeho propojení s politikou. Olliver Hawk (umělecké jméno) byl první hypnotizér ve Finsku, popularizátor této...disciplíny. Někdy v 80. letech byl za to odsouzen jakožto podvodník, média a soudy ho asi braly za něco jako léčitele. Ačkoliv on sám o sobě nikdy netvrdil, že léčí - nicméně to je právě na celém filmu to sporné. Ta jeho osobnost a co vlastně dělal. On sám zemřel už v roce 1988, takže nám nic nepoví. A autoři filmu ho poměrně jednoznačně glorifikují, brání proti tehdejším útokům. Ale dobrat se tu nějaké pravdy je takřka nemožné. Všechny monology či rozhovory, které Hawk před svou smrtí nahrál na kazety, slouží jako jeho promo materiál, a jasně že sám sebe líčí v nejlepších barvách. Na mě osobně působil jako klasický eskamotér, který sám sebe bere smrtelně vážně. Film každopádně razí myšlenku, že rozhodně nebyl podvodník, nicméně už není přesně specifikováno, co teda dělal! Neustále se mluví o širých, až nekonečných terapeutických možnostech hypnózy, ale JAK přesně jí teda Hawk ve svém sídle či při svých vystoupeních používal?? Jak komu pomohl? Dozvěděl jsem se pouze to, že hypnotizovanému jedinci dokázal vsugerovat, že je horko, a tento se potom začal svlékat, respektive že ho něco svědí, a on se začal drbat. To je vše..! Jedná se o určité dokumentární pátrání, až jsem si vzpomněl na snímek Cold Case Hammarskjöld, který se také hrabal v minulosti - JENŽE - Cold Case měl zajímavou strukturu a režiséra/průvodce, který film bezpečně ukotvoval v současnosti. Hypnotizér se jen babrá v archivních záběrech a místo zajímavého/excentrického vypravěče má nudný voice-over. Spoiler - zápletka: filmaři tvrdí, že Hawk byl souzen, protože se vzepřel tehdejšímu prezidentovi. Jediný důkaz je jakýsi dopis a pak už jen Hawkovy vzpomínky. Džízis. ()