Čarodějnice

The Witches

Čarodejnice

Fantasy / Dobrodružný / Komedie

USA, 2020, 106 min

Pro mě je středobodem tohohle filmu Anička a její luxusní vrchní čarodějnice. Chvílemi jí to hrozně sluší a chvílemi je to odporná babizna s úsměvem a la Joker. Ten efekt rozřízlé pusy a ostrými zuby je boží. Stejně jako vágně východoevropský přízvuk. Kvalitativně je tenhle film na úrovni starší verze s Anjelicou Huston, a dokonce ani nevadí přesunutí na americký jih. Atmosféra je pořád podobná - barevný nadpřirozený úlet s černým humorem. Uznávám ale, že někomu můžou obě verze přijít příběhově až moc podobné. To je pádný argument, tvůrci mohli jít do větších změn a rizika - proč by se film nemohl třeba odehrávat v současnosti? Uznání si ale tyhle Čarodějnice zaslouží za to, že se nebojí držet původního hořkosladkého konce z Dahlovy knihy.(23.10.2020)

• Psychor

Dahlovu knižní předlohu považuji za výbornou iniciační knihu, která nejmladším čtenářům zprostředkuje první, a přitom bezpečný kontakt s "hororovým žánrem". Obdobným způsobem lze pohlížet i na její filmovou adaptaci z roku 1990. De facto se v obou případech jedná o temnou fantasy, navíc občasně rozmělněnou jízlivým a ironickým humorem, avšak z hlediska dětské perspektivy příběh rozhodně nahání hrůzu. U Zemeckisovy verze jsem měl spíše pocit, že sleduji pokračování Myšáka Stuart Littla. Tento hororový kastrát nemůže vystrašit vůbec nikoho a opravdu nechápu, proč režisér tak neuctivě šlape po duchu předlohy a žánrově se od ní zcela odklání. Celé fiasko je dokonáno použitím nerealistického CGI (místy až navýsost primitivního), za které by se musel stydět i absolvent začátečnického kurzu digitální animace. Jakožto zdejší hororový expert tak snímku The Witches uděluji odpad.(24.10.2020)

Robert Zemeckis a jeho remake Čarodějek je fantasy hororem pro ty nejmenší a myslím, že 10 leté děti by se i bát mohly podobně jako jsme se báli my v roce 1990. Herecké duo Octavia Spencer a Anne Hathaway odvádí slušné herecké výkony, celé je to hezky barevné i vizuálně hezké, čarodějnice mají dobrý make up i creepy masky. My už nejsme cílová skupina, ale dětem jakožto budoucím hororovým fandům bych to klidně i pustil a bavit by se z nostalgie mohli i rodiče. Příběh***, Akce>Ne, Humor***, Násilí>Ne, Zábavnost****, Hudba****, Vizuál****, Atmosféra**, Napětí**. 5.5/10.(25.10.2020)

• verbal

Co by asi teď za to Roald dahl, kdyby mohl nakopat Zemekise do prdele, že splácal z jeho poměrně temné knížky cirkusovou přiblblost pro školou povinné, povrchní potraty 21. století a navíc ji dokurvil ryze rasistickou BLM negrózou hlavních hrdninů? Pravou ruku? Levé varle? Ledvinu? To už se patrně nedozvíme, protože někde tiše trouchniví a kdokoliv mu může beztrestně chodit srát na hrob. Ale zase je sqvělé, že nám Robert připomněl, že negři nemusí nutně jen česat bavlnu, nýbrž mohou dělat úplně vše, co ti zasraní privilegovaní bílí rasisti, třeba klidně i potírat čarodějnice a měnit se v krysy. Tudíž si v našich zeměpisných šířkách nechám pořádnou sarkastickou hysterii až na dobu, kdy bude Babičku hrát Koranteng. Každopádně bradavicí na prdeli celého toho přitroublého pohrdání Dahlem a kulturně degenerativního nanebebraní čokoameričanů je rozhodně Hetevejovic Anča, přirozeně odporná natolik, že ji ani nemuseli zbytečně prožezávat tu držku, která by na Mistrovsví světa v násilném neumětelském přehrávání dozajista skončila na bedně.(21.11.2020)

Čarodejnice sú hravou, vtipnou, občas strašidelnou detskou zábavou. Akurát zamrzí, že dospelému divákovi nemajú príliš čo ponúknuť. U Zemeckisa sme zvyknutí na vyššie méty.Na rozdiel od úmorne pomalého Kamoša obra má však najnovšia Dahlovka výhodu vo veľmi svižnom tempe. Akcie je dostatok a namiesto budovania atmosféry pri pomalých rozhovoroch sa ide vždy rovno na vec. Chýba vďaka tomu možno akási “poézia”, ktorej mal Spielbergov kúsok na rozdávanie, no v podobných prípadoch je toto lepšia cesta. Aj keď mohla byť trochu pestrejšia.Jedno je ale potrebné si pri optike sledovania Zemeckisovho najnovšieho počinu ujasniť hneď na začiatku. Ide o rozprávku. Síce trochu temnejšiu, strašidelnejšiu a drsnejšiu. No stále na pohybujeme na poli detského filmu.(2.11.2020)

• - Film byl natočen podle stejnojmenného románu od Roalda Dahla. (SONY_)

• - Ke konci filmu zazní krátký úryvek písně „We Are Family“, kterou napsali Bernard Edwards a Nile Rodgers. Původní verzi nazpívala americká vokální skupina Sister Sledge na stejnojmenné album z roku 1979. Zde zazní v podání Samanthy Jade. (noelcoward73)

• - Název filmu se objeví až během závěrečných titulků. (noelcoward73)