Moucha

Masky:

Ben Nye

Kostýmy:

Adele Balkan

Od začátku pěkně budovanná atmosféra, opět zde funguje faktor strachu a zvědavosti z neviděného(zde navíc umocněno tím, že proměněnou postavu vidíme, avšak proměněné části zůstávají do poslední možné doby skryty). Příběh graduje úplným rozdvojením mysli postiženého, sebezničením v hydraulickém lisu a závěrečnou mrazivou scénou v zahradě(pisklavé "Pomoz mi" budu slyšet ještě dlouho). Souhlasím s poznámkou uživatele EdaS - škoda, že film nebyl černobílý. Na svoji dobu velice působivý a napínavý snímek.(24.2.2007)

Moucha. Zvláštní to stvoření. Celý den si jen tak poletuje po okolí, když dostane hlad, tak si sedne na nejbližší popelnici nebo na psí ,,výtvor". Člověk ji kromě zaplácávání může napíchnout na háček a pomůže mu tak chytat ryby. A nebo o ní může natočit film. Moucha z roku 1958 je první zpracování známé sci-fi povídky, která bude filmaře zřejmě ještě dlouho lákat, neboť jsem zaslechl zvěsti o dalším remaku. Ale teď už k filmu samotnému. Původní Moucha rozhodně nebyla koncipována jako horor a řazení tohoto snímku do hororové kategorie mi přijde trochu zcestné, protože se zde není čeho bát. Film je vystavěn jako retrospektivní detektivka, která hraničí s dramatem vědce, který pro svůj vynález obětoval všechno. Největším kladem filmu je scénář, který je opravdu chytrý, ale mohl si odpustit závěr, u kterého jsem málem smíchy spadl z postele a je škoda, že to takhle zkazilo dojem, protože mě snímek celou dobu držel v určitém napětí. Patricia Owens si své řádně odkřičela, takže zde není co vytknout a triková scéna mouchy s lidskou hlavou v pavučině byla kouzelná, takže můžu opravdu vytknout jen ten závěr, ale i to mi stačí, abych 2* strhl.(13.12.2007)

Moucha z roku 1958 má s tou novější společnou jen hlavní dějovou linku, která i tak je velmi pozměněna. Musím, ale uznat že tentokrát je kvalitnější remake, který posouvá film do sfér horroru a atmosférické šílenosti, v kterou pokud nemáte silný žaludek možná ani nedokoukáte. Původní film hodně dojíždí na dobu vzniku a prakticky neexistenci jakých kolik lepších triků, které by mu pomohli stát se hororem, který rozhodně není. Ať se kdokoliv snaží jak chce, film nemá potřebnou mrazivou atmosférou a krom dobrého nápadu nedisponuje opravdu ničím.(26.2.2007)

Nad hororovým žánrem se nijak nerozplývám, ale tyhle staré mají svůj půvab. Nejde ani tak o strašení, ale o výtvarnou stránku a herecké výkony (skvělý Vincent Price). Někdo může říci, že je to celé příliš zastaralé. Ovšem maska mouchy je dokonalá a moucha s lidskou hlavou v pavučině je dost velký nářez i dnes. 70%.(27.2.2007)

Když jsem před lety v jedné antologii hororových povídek narazil na povídku „Moucha“ George Langelaana, byl jsem dost překvapený, kolik toho nemá společného se stejnojmenným filmem z osmdesátých let. O to milejší bylo mé překvapení, když jsem zjistil, že podle této povídky byl natočen film již koncem padesátých let, který se jí drží docela věrně. A ač bych si myslel, že film podle této povídky nemůže být nějak extra dobrý, byl jsem přesvědčen o opaku. Zřejmě za to může takové to kouzlo starých sci-fi hororových filmů, ta schopnost z toho mála možností tehdejší doby, hlavně co se týče triků, vykřesat příznivé maximum a samozřejmě Vincent Price v jedné z vedlejších rolí. Moucha prostě obsahuje něco, co dnešní filmaři zpravidla nedokáží a co dnešním sci-fi a hororovým filmům, zaměřeným převážně na vizualitu, chybí – obyčejný lidský příběh, který je děsivý svým obsahem a ne jen formou, svým příběhem a ne jen vizuálním zpracováním. Samozřejmostí je skvělá hudba a k tomu navíc již zmíněné dobré triky.(12.8.2009)

• - Patricia Owens trpěla strachem z hmyzu, čehož režisér Kurt Neumann využil a do poslední chvíle jí neumožnil, aby se podívala na masku, kterou nosil David Hedison, představitel Andrého-mouchy. (HellFire)

• - První verze scénáře Jamese Clavella věrněji kopírovala povídku, kterou napsal George Langelaan pro časopis Playboy v červnu 1957. Ale produkční si vyžádal šťastnější konec. (HellFire)

• - Režisér Kurt Neumann spáchal sebevraždu měsíc po premiéře filmu. (Zdroj: sfsite.com) (Chatterer)