Moucha

James Clavell

Karl Struss

Paul Sawtell

Scénografie:

Theobold Holsopple, Lyle R. Wheeler, Walter M. Scott (set dekoratér)

Masky:

Ben Nye

Kostýmy:

Adele Balkan

Tato Mucha sa neda porovnavat s Cronenbergovou Muchou (1986), ktora bola omnoho hrozivejsia a napinavejsia, avsak aj tato mala zaujimavy scenar, ktory ma bavil, k comu dopomohli aj dobri herci. Neviem preco, ale vzdy som si myslel, ze tento film bude ciernobiely a prekvapivo mal krasny farebny obraz. Zaver s pavucinou bude mozno na niekoho posobit smiesne, ale zaroven to s tym pavukom bolo aj hrozive a na rok 1958 to musel byt urcite zaujimavy film... 05.06.2010 _______ David Hedison - (Andre Delambre) +++ Patricia Owens - (Helene Delambre) +++ Vincent Price - (Francois Delambre) +++ Herbert Marshall - (Insp. Charas) +++ Charles Herbert - (Philippe Delambre) +++ Kathleen Freeman - (Emma) +++ Betty Lou Gerson - (Opatrovateľka Andersone) +++ Produkcia: Kurt Neumann +++ Hudba: Paul Sawtell +++(5.6.2010)

Bohužel jsem stihl jen poslední půlhodinu, ale i tak na mě dokázala zapůsobit velmi silná atmosféra filmu a také velice slušné herecké výkony hlavních představitelů. Zastaralé triky už sice dnes působí trochu směšně, ale režisér pochopil že mnohem větší hrůzu vzbuzuje neviděné a tak mouchu takřka neukazuje. Úplně pak na triky dá zapomenout velice působivý závěr s mouchou v síti. 7/10(24.2.2007)

Opäť opradení béčkoví herci 50. rokov, opäť priemerný scenár - teda vylepšený pár hláškami, opäť šikovne uvedené laboratórne prostredie, opäť je to horor-sci-fi, opäť sa jedná o "mutáciu" hmyzu, opäť bez väčšieho autorského rukopisu... Ale je to viacmenej šikovne natočená sranda s výborným farebným spektrom ... Navyše záver je úctyhodne dobre zladený a práve to zaboduje najviac.(6.8.2013)

Mouchu jsem shlédl natěšen na další skvělý výkon Vincenta Price, jak jsem ale ihned zjistil, v tomto filmu hraje spíš druhé housle. Vědce, který se nezdařeným přesunem v prostoru začne měnit ve velkou mouchu hraje David Hedison. Moucha je ještě dnes působivá tím, že víc zakrývá než ukazuje. Divák většinu filmu nevidí žádnou obludu, znetvořený vědec má na obličeji roušku. Maska „velkého mušáka“ už dnes sice působí legračně, atmosféra je tu ale vybudována tak brilantně, že vám i přes lehké pousmání povstanou chloupky na zátylku! Asi nejsilněji na mě zapůsobil závěr, ve kterém je nalezena v pavoučí síti moucha s bílou hlavičkou. Moucha z roku 1958 tedy ani náhodou není přehlídkou laciných masek (i když i na to dojde) a efektů. Je to skvělá ukázka toho, že ne každý horor po letech zestárne, a že lidská touha po překonávání fyzikálních zákonů je věčná. Přinejmenším ve filmových hororech.(25.12.2006)

Príbehovo sa mi táto verzia páčila viac než Cronenbergov remake. Ono hororom sa to ani veľmi nazvať nedá (narozdiel od novšej verzie). Skôr to malo bližšie k rodinnej dráme. Jediné negatívum sú masky, tie však na dobu vzniku lepšie byť zrejme nemohli. Inak sa jedná o veľmi vydarené dielo s dobrým obsadením, svižným tempom a skvelým námetom. Bavilo ma to a našťastie si z filmu neodnášam žiadne nočné mory (premeny Jeffa Goldbluma ma v detstve nepekne poznačili do konca života :)(15.12.2011)

• - Spoiler: Scéna, ve které je moucha-André (David Hedison) chycena v pavučině, se musela natáčet na několik pokusů. Problém byl, že pokaždé, když se na tuto miniaturu Vincent Price a Herbert Marshall podívali, vybuchli smíchy. (HellFire)

• - Natáčelo se v Kanadě a v New Yorku (USA). (Varan)

• - První verze scénáře Jamese Clavella věrněji kopírovala povídku, kterou napsal George Langelaan pro časopis Playboy v červnu 1957. Ale produkční si vyžádal šťastnější konec. (HellFire)