Moucha

Masky:

Ben Nye

Kostýmy:

Adele Balkan

Původní Moucha má se slavným Cronenbergovým remakem společnou jen hrubou kostru příběhu a v dnešní době už působí poněkud archaicky. Nejen svými šablonovitými postavami, hereckými výkony ("schizofrenní" zápas s vlastní muší rukou byl vydatně komický) a filmovým jazykem (stavba scénáře a banalita některých dialogů), ale i "vědeckou" stránkou zápletky. Tam, kde Cronenberg použil skvělý nápad o splynutí lidské a muší DNA, vystačili si v osmapadesátém s konstatováním, že jejich "atomy se promíchaly". Hm, no dejme tomu, že pro masy bylo tehdy tohle vysvětlení dostatečné, ačkoliv o DNA už se nějaký ten rok vědělo. Ale proč tedy mozek v oné muší hlavě zůstal lidský? A lidský zůstal nejspíš i v lidské hlavě mouchy, soudě podle křiku v pavučině... Ale právě tady musím obrátit, protože zrovna tahle nečekaná scéna mě pár minut před koncem filmu hodně nadchla. Samozřejmě že ne svou trikovou stránkou, ale svým obsahem. I odmaskování pána s muší hlavou bylo docela působivé a nepochybuju, že při něm před půl stoletím leckterá dáma v biografu vyděšeně vyjekla a v noci pak měla neklidné sny. A líbila se mi i příjemně morbidní scéna s lisem. Takže divácky jsem s filmem docela spokojený, ale tak velký milec filmového retra zase nejsem, abych mu dal víc než tři hvězdy.(20.6.2016)

Od začátku pěkně budovanná atmosféra, opět zde funguje faktor strachu a zvědavosti z neviděného(zde navíc umocněno tím, že proměněnou postavu vidíme, avšak proměněné části zůstávají do poslední možné doby skryty). Příběh graduje úplným rozdvojením mysli postiženého, sebezničením v hydraulickém lisu a závěrečnou mrazivou scénou v zahradě(pisklavé "Pomoz mi" budu slyšet ještě dlouho). Souhlasím s poznámkou uživatele EdaS - škoda, že film nebyl černobílý. Na svoji dobu velice působivý a napínavý snímek.(24.2.2007)

Sympatické dějové schéma bohužel dojíždí na uchvátanost a psychologickou děravost. Neumann umí vybudovat solidní husinu a navodit napětí, ale posloupnost ve vývoji základních dějových motivů mu moc nevychází, takže přechody mezi jednotlivými psychickými i fyzickými etapami působí nepřesvědčivě. Přesto palec nahoru za znepokojivou auru druhé poloviny a zdařilé vypointování v samém závěru. 65%(26.10.2018)

Mouchu jsem shlédl natěšen na další skvělý výkon Vincenta Price, jak jsem ale ihned zjistil, v tomto filmu hraje spíš druhé housle. Vědce, který se nezdařeným přesunem v prostoru začne měnit ve velkou mouchu hraje David Hedison. Moucha je ještě dnes působivá tím, že víc zakrývá než ukazuje. Divák většinu filmu nevidí žádnou obludu, znetvořený vědec má na obličeji roušku. Maska „velkého mušáka“ už dnes sice působí legračně, atmosféra je tu ale vybudována tak brilantně, že vám i přes lehké pousmání povstanou chloupky na zátylku! Asi nejsilněji na mě zapůsobil závěr, ve kterém je nalezena v pavoučí síti moucha s bílou hlavičkou. Moucha z roku 1958 tedy ani náhodou není přehlídkou laciných masek (i když i na to dojde) a efektů. Je to skvělá ukázka toho, že ne každý horor po letech zestárne, a že lidská touha po překonávání fyzikálních zákonů je věčná. Přinejmenším ve filmových hororech.(25.12.2006)

Velmi příjemné a civilně podané sci-fi s jemným hororovým nádechem. Příběh je hezky sevřený a kromě závěru v zahradě se prakticky celý odehrává v jednom domě, což tentokrát není na škodu. Všichni herci (a především Patricia Owensová, na které to stojí především) hrají bez nějakého přehrávání, charismatický Vincent Price je ozdobou každého filmu, kde vystoupí, a André Delombre a později mušák je sympaťák a člověku je až skoro líto, že to dopadne tak, jak to dopadne. Mušák sice není nijak zvlášť děsivý, to si schoval pro svůj snímek až Cronenberg, ale takovým tím hmyzím způsobem nepříjemný je. A nejpodivnější moment na závěr - moucha s lidskou hlavou a rukou. Fakt jsem chvíli přemýšlel, co to sakriš bylo. Vážně to asi tvůrci mysleli, působilo to sebeparodicky, ale zároveň (jelikož jsem to fakt nečekal) mě to vyvedlo z míry skoro stejně jako policejního komisaře :-)(18.5.2014)

• - Režisér Kurt Neumann spáchal sebevraždu měsíc po premiéře filmu. (Zdroj: sfsite.com) (Chatterer)

• - Film byl natočen za 18 dní a vydělal okolo 6 milionů $. (Zdroj: davidhedison.net) (Chatterer)

• - Patricia Owens trpěla strachem z hmyzu, čehož režisér Kurt Neumann využil a do poslední chvíle jí neumožnil, aby se podívala na masku, kterou nosil David Hedison, představitel Andrého-mouchy. (HellFire)