Stroj jménem Arnold (TV film)

• Francie

La Fabrique d'Arnold Schwarzenegger

• angličtina

Building Arnold Schwarzenegger

Ako sa formuje Arnold Schwarzenegger

Dokumentární / Životopisný

Francie, 2018, 50 min

Arnold Schwarzenegger (a.z.)

Pre ľudí čo čítali Arnoldovu knihu Total Recall ako ja, to nieje dokument, ktorý by priniesol niečo nové. Toto je dokument, ktorý zhrnie zo široká Arnieho kariéru, ale nevenuje sa jej do hlbky a kopec vecí tu spomenutých ani nieje. Ak chcete viac, kúpte si jeho knihu. Toto je dokument, pre ľudí, ktorý o Terminatorovi vedia asi toľko, že ma svaly a hral v pár filmoch. Každopádne som sa nenudil a ako zhrnutie ma to bavilo. 80% - 4*(19.9.2019)

Není to moc oslavný dokument, vlastně dokonce z některých vybraných záběrů a rozhovorů Arnold vychází jako bohorovný a nepříliš bystrý chlapík s machistickými gesty – a nemyslím si, že by to byla jeho základní charakteristika. Ale je to dokument zajímavý – ukazuje Schwarzeneggera v kontextu zeitgeistu, v kontextu vývoje politiky a kultury, a i jako toho, kdo ten zeitgeist spoluutvářel.(24.10.2020)

Arnold má být dle dokumentu továrna, ale nepochopil jsem na co. Na americký sen z masa a kostí? Na politický úspěch? Na nemanželské děti? Co se týká práce u filmu velmi chudý a celkově nepříliš ucelený průřez kariérou špičkového kulturisty, který si o sobě myslel, že je dobrým hercem. Rakouský dub je prkno, to víme všichni, ale jsme rádi, že renomovaní režiséři z něj kdysi udělali nástroj, kolem kterého létaly třísky..(13.9.2019)

Není to encyklopedie jeho života, o kterém si můžeme přečíst ve slovníku , ale poutavě zpracovaný dokument. Zdá se, že na co v životě sáhl, to proměnil v peníze, Tedy americký sen, ale v tomto případě mu neodkázal miliardy jeho zemřelý příbuzný, ale jde o pilného pracovitého člověka. Občas přijdou mraky, jako když se mu rozpadla rodina. Dnes je péče o tělo samozřejmostí. Pobavilo mě jak říká, že se mu zdál hrozný sen, jak je zpátky doma v Rakousku a jeho matka ho ráno budí, že měl být už v šest ráno v práci.(7.10.2020)

Stroj jménem Arnold je výstižně natočený dokument o předurčeném osudu člověka,o jeho začátcích,úspěších i přešlapech.Na Arnoldovi lze obdivovat zejména tři neocenitelné vlastnosti a to:1)Náklonnost k Republikánům,což právem staví na vedlejší kolej všechny ty demokraty v čele s Hillary Clinton,Obamou a dalšími tragickými postavami novodobých amerických dějin.2)Cílevědomost-tu mu opravdu nikdo nemůže upřít a navzdory chudým začátkům se dokázal vypracovat a kdyby se narodil v USA tak by jistě usiloval i o nejvyšší metu své kariéry a pokusil by se získat i prezidentské křeslo.3)Smysl pro správné načasování-Arnold měl neuvěřitelný cit pro to,objevit se tam kde bylo potřeba,aby mu to přineslo nějaký užitek,vypadalo to jako by si sám řídil semafor na křižovatce a furt mu svítila zelená.Jak ukazuje dokument tak Arnold dokázal z kulturistiky,která byla téměř neznámým sportem vytvořit sportovní fenomén a sám se stát vzorem pro milióny mladých mužů dychtících aspoň po kousku seberealizace.Cílem dokumentu asi bylo i částečně poukázat,že je možné splnit si svůj americký sen i když je člověk ze vzdáleného koutu planety a to je na tom asi to nejsmutnější,že tenhle herkulovský sebeklamný pocit,který tenkrát Arnoldovi tolik pomohl už dávno neplatí.(30.9.2020)