Západní křídlo - Série 1

(série)
všechny plakáty
USA, (1999–2000), 15 h 48 min (Minutáž: 41–44 min)

Tvůrci:

Aaron Sorkin

Chris Conner, Rob Lowe, Moira Kelly, Allison Janney, Richard Schiff, John Spencer, Bradley Whitford, Martin Sheen, Melissa Fitzgerald, Annie Corley (více)

Epizody(22)

JohnCZ

Celý pilot a několik následujících dílů bylo pro mě natolik nečitelných (postavy se baví o něčem, ale není vysvětleno o čem), že se mi do toho dostávalo poměrně těžko a přemýšlel jsem, jestli se na to nevykašlat. Ve smyslu dialogů jsou to totiž takové "Gilmorky z Bílého domu" a i navzdory tomu, že s běžnou angličtinou problém nemám, tady jsem často nestíhal poslouchat jak intelektuální myšlenkové pochody, tak ani vnímat při té rychlosti samotné titulky. Ale sedlo si to. Sorkin postupně našel dobrý balanc mezi kulometnými dialogy (které, co si budem, občas šustí papírem) a vyprávěním, postavy se mi s každým dalším dílem začaly zavrtávat víc a víc pod kůži (charismatický Martin Sheen jako prezident Bartlet je naprosto boží) a seriál začal divákovi šikovně skrze postavu Donny vysvětlovat některé souvislosti tak, aby věci pochopil i člověk, který se v okruhu americké administrativy plně neorientuje. Důvodem, proč mi nakonec The West Wing padl do noty, je to, jak se tento seriál vůči současné tvorbě odlišuje a díky tomu je pro mě v současné nepříliš šťastné době paradoxně tak svěží. Myšleno to, jak idealistický je a jak moc se tam politici snaží bez větších postranních úmyslů páchat za každou cenu dobro. Je to ještě takový ten odraz 90. let, kdy byly Spojené státy nejen pro vnější svět, ale i samy pro sebe, plné nadějí v lepší zítřky. Přesně takovou Ameriku si pamatuju z dětství a tuhle dobovou atmosféru seriál odráží měrou vrchovatou. Zároveň je zajímavé sledovat, jak se už tehdá hojně probírala témata, která jsou dnes hanlivě označovaná za "woke", a přitom se nejedná o nic nového. V rámci první série mě jen trochu mrzelo, že se jí netáhne žádná výraznější příběhová linie, která by si diváka přitáhla silněji k sobě. The West Wing se drží 90's stylu a ten je až na pár drobných výjimek ryze epizodický. Přesto ale je z mého pohledu po první sérii The West Wing velice chytrým seriálem, který si vyžaduje plnou pozornost a který by v této podobě u většinového diváka bažícího po akci a zvratech dneska asi už úplně neuspěl. ()